Μεταφορά porftolio από site (flash) σε cd

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Μεταφορά porftolio από site (flash) σε cd

Δημοσίευσηαπό Maffye » 05.08.10, 1:45 pm

Γεια σας,

Σας έχει τύχει περίπτωση να μετατρέψετε/ μεταφέρετε ιστοσελιδα/ες σε cd για παρουσίαση?
Ζητάνε για ένα μεταπτυχιακό portfolio σε cd, ενώ η πελατισσά μου και φίλη το έχει σε ιστότοπο. Το site της το είχα φτιάξει πρόσφατα είναι σε flash και έχει πολλα xml αρχεία και άλλα υπο-swf εκτός από το main.swf μου, με αποτέλεσμα να μην αποτελεί λύση το eχport σε .exe.

καμια ιδέα?
ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι btw
Άβαταρ μέλους
Maffye
Member

Re: Μεταφορά porftolio από site (flash) σε cd

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 05.08.10, 3:32 pm

Καλησπέρα Maffye. Έχεις τη δυνατότητα από το πρόγραμμα όπου εξήγαγες το main να "κλείσεις" σε εφαρμογή AIR? Αν ναι τότε σου δίνεται η δυνατότητα με ένα προγραμαματάκι που είναι ακόμη early version να εξάγεις και exe installer και έτσι να τρέχει όπως και στο site. Δημιουργεί και Uninstaller φυσικά. Αυτός είναι ένας τρόπος.

Επίσης, εάν δεν υπάρχει κάτι που χρειάζεται τη βοήθεια του web server (π.χ. σελίδες php κτλ) τότε ίσως να μπορείτε να περάσετε τον ιστότοπο όπως είναι στο cd. Φτιάξτε και ένα αρχείο autorun.inf για να ξεκινήσει αυτόματα το html Που περιέχει το Object του Portfolio. (χρησιμοποιείς το shellexecute= για να ξεκινήσεις το html αρχείο με τον Browser του εκάστοτε η/υ pc).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό Maffye » 05.08.10, 6:05 pm

καλησπέρα atomicorange

και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πράγματο το autorun.inf ειναι μια λύση, απλώς έχω 2 επιλογές.Να βάλω
[autorun]
ShellExecute=index.html
icon=index.html
όπου θα παιζει το cd οποιοσδήποτε υπολογιστής με το webbrowser του, αλλα μετά οταν θα πάει να διαβάσει το swf θα μου βγάλει το γνωστο popup οτι πάει να εκτελέσει μια "potential unsafe operation", που μποεί αν είναι σε κάποιους αποτρεπτικό να πατοήσουν το οκ..
Ή

να βάλω
[autorun]
ShellExecute=toflashmou.exe
icon=index.html

όπου θα το τρέξει αμέσως αλλα ανοίγει flash9 και ίσως κάποιοι υπολογιστές δε το έχουν εγκατεστημένο? :think

bytheway Το να κάνω export σε air δεν υπάρχει σαν επιλογή στο flashcs3 μου
Άβαταρ μέλους
Maffye
Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 05.08.10, 7:05 pm

Ηmm έχεις δίκιο, είναι και το "Unsafe" warning.

Btw, όσον αφορά το AIR, δεν ξέρω τι γίνεται με το AIR2 γιατί έχω κάνει αναβάθμιση ήδη σε CS5 αλλά από όσο γνωρίζω AIR υπάρχει στο CS3. Αν δε σου έχει δυνατότητα έλεγξε εάν έχεις τα απαιτούμενα updates.

Στην τελική, δείτε μήπως εγκαταστήσετε την trial 60-ημερών έκδοση του Flash Builder 4* και να κάνετε το AIR από εκεί που υπάρχει 100%. Απλώς δημιουργήστε ένα νέο AIR application και εισάγετε στο "stage" το component SWFLoader με source το main.swf. Από εκεί και έπειτα κάντε export.

Πες μου τι κάνατε τελικά :)

*αν δεν είσαι πολύ "του προγραμματισμού" μην το φοβηθείς το Flash Builder. Η δουλειά σου θα είναι απλή ούτως ή άλλως εκεί.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό Maffye » 06.08.10, 12:29 pm

Μα μια Air application για παρουσίαση σε ξένο desktop (που θα την ανοίξουν) είναι κάτι ακόμα πιο επίφοβο, αν θα τη δούν τελικά ή όχι. Γιατί θα πρέπει να κάνουν install to air και την εφαρμογή/ παρουσίαση. Τουλάχιστον το flash το γνωρίζουν όλοι και δε θα το φοβηθούν ή το έχουν ήδη εγκαταστημένο.

Σε ευχαριστώ πάντως για άλλη μια φορά για τη βοήθεια :)
Άβαταρ μέλους
Maffye
Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 06.08.10, 6:21 pm

Συμφωνώ απολύτως. Γι' αυτό κάνε μια δοκιμή ενός τυχαίου AIR και έπειτα κάνε το εγκατάσταση σε PC χωρίς AIR. Έχω την εντύπωση ότι το προϊόν του Package Assistant Pro τρέχει χωρίς τη βοήθεια του AIR στον υπολογιστή του end-user.

Αυτό το λέω διότι το AIR που παράγεται είναι ούτως ή άλλως από την αρχή ένας installer. Τα αρχεία .AIR σε υπολογιστή που έχει εγκατεστημένο το AIR runtime, τρέχει απλώς με διπλό κλικ (όπως τα .jar της Java, είναι και αυτό ένα archive format). Για ρίξε μια ματιά, δεν χάνεις τίποτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό Maffye » 07.08.10, 11:00 am

Έκανα τη δοκιμή στο δικό μου υπολογιστή για τυχαίο air πακέτο και μου ζήτησε να κάνω εγκατάσταση.ήταν κάτι δευτερόλεπτα, αλλά ειχε το βάρος της έννοιας "εγκατάσταση".

όπως και να έχει τα αρχεία μου είναι σε Actionscript2 και η μεταφορά/ μετατροπή σε air εφαρμογή υποστηρίζει μόνο ΑS3, όπως διάβασα.

θα προτιμήσω τελικά να πατήσουν ένα οκ στο maybe unsafe operation.

μπουμ! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Maffye
Member

Δημοσίευσηαπό okap-o » 12.08.10, 1:53 pm

Μπορείς να κάνει το site σε .exe ακόμα κι άν χρησιμοποιεί εξωτερικά swf, xml κλπ κλπ.

Δέν είναι ο καλύτερος τρόπος, αλλα σε αντίστοιχη περίπτωση φρόντισα όλο το υπόλοιπο structure να είναι σε υποφάκελο οπότε ανοιγοντας το cd να εμφανίζονται μόνο τo .exe και ένα folderακι.
okap-o
Member

Δημοσίευσηαπό Maffye » 12.08.10, 3:21 pm

ναι όντως το .exe δουλεύει παρ'ολα τα περιφερειακά αρχεια
Άβαταρ μέλους
Maffye
Member

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων