Εκμάθηση Flash

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Εκμάθηση Flash

Δημοσίευσηαπό elias-design » 26.10.10, 1:10 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Ένας γνωστός μου γραφίστας θα ήθελε να μάθει το Flash. Να δημιουργεί σελίδες με αυτό δηλαδή. Προφανώς και με ότι συνοδέυεται με αυτό, actionscript κλπ.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια σχολή ή κάποιος που να μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο. Παλιότερα γνώριζα τα infoQuest(όπου είχα πάει εγώ) αλλά πιά δεν υπάρχουν. Αν υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο θα τον βοηθούσατε.

Ευχαριστώ :roll:
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Re: Εκμάθηση Flash

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 26.10.10, 2:27 pm

http://www.intergraphics.gr/index.php/e ... pment.html αλλα δε ξερω καθολου λεπτομερειες, δεν εχω κανει το προγραμμα.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 26.10.10, 4:43 pm

Thanks!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 26.10.10, 6:26 pm

elias-design έγραψε:Ένας γνωστός μου γραφίστας θα ήθελε να μάθει το Flash. Να δημιουργεί σελίδες με αυτό δηλαδή. Προφανώς και με ότι συνοδέυεται με αυτό, actionscript κλπ.

Υπάρχει προγραμματισμένη εκπαίδευση στην Άνοδο. Αν γνωρίζει λίγο Flash και κατανοεί βασικές έννοιες μπορεί να έρθει στο δικό μου μάθημα στην Άνοδο όπου κάνουμε ActionScript 3.0. Γενικώς οι μαθητές μου δείχνουν να έχουν συνέχεια πάνω στο Flash οπότε θα έλεγα ότι γίνεται καλή δουλειά :)

Επίσης δουλεύω πάνω σε μια παρουσίαση για τις εξελίξεις στο Flash, ας το έχει υπόψη του. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και free να την παρακολουθήσει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 26.10.10, 6:34 pm

atomicorange έγραψε:
elias-design έγραψε:Ένας γνωστός μου γραφίστας θα ήθελε να μάθει το Flash. Να δημιουργεί σελίδες με αυτό δηλαδή. Προφανώς και με ότι συνοδέυεται με αυτό, actionscript κλπ.

Υπάρχει προγραμματισμένη εκπαίδευση στην Άνοδο. Αν γνωρίζει λίγο Flash και κατανοεί βασικές έννοιες μπορεί να έρθει στο δικό μου μάθημα στην Άνοδο όπου κάνουμε ActionScript 3.0. Γενικώς οι μαθητές μου δείχνουν να έχουν συνέχεια πάνω στο Flash οπότε θα έλεγα ότι γίνεται καλή δουλειά :)

Επίσης δουλεύω πάνω σε μια παρουσίαση για τις εξελίξεις στο Flash, ας το έχει υπόψη του. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και free να την παρακολουθήσει.

Ok Θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερα infos πχ κάποιο τηλ ώστε να του το δώσω.

thanks
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 27.10.10, 6:41 am

http://www.anodos.gr/ 210 9717016

Για να φτιάχνει λειτουργικές σελίδες θα χρειαστεί σε ένα σημείο ActionScript ή μπορεί να "πιαστεί" ελαφρώς με το Flex Framework το οποίο ακολουθεί μια λογική drag-n-drop. Τα τελευταία θα τα παρουσιάσω στην Άνοδο σύντομα, φαντάζομαι κάποια προωθητική ενέργεια θα κάνουν για να γίνει γνωστή η παρουσίαση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 27.10.10, 9:54 am

Αν δεν ξέρει καθόλου Flash και ξεκινήσει με AS3 θα φάει καλά!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 27.10.10, 10:51 am

notis έγραψε:Αν δεν ξέρει καθόλου Flash και ξεκινήσει με AS3 θα φάει καλά!

Χε χε. Ναι, είναι σημαντικό να προσέξει να κάνει και τυπικό σεμινάριο Flash στην Άνοδο ή οπουδήποτε νομίζει. Όταν "το 'χει" ας έρθει να κάνουμε αυτά που χρειάζεται για τα sites του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 27.10.10, 2:04 pm

Όπως έχω ξαναπεί το 99% των flash αναγκών στην Ελλάδα υπερκαλύπτονται με as2 που είναι τουλάχιστον δύο επίπεδα ευκολίας ανώτερη στην εκμάθηση.
Μακάρι κάποιος που ξεκινάει τώρα να είχε στη διάθεσή του το Flash 4, να μάθει πανεύκολα τις μετρημένες στα δάκτυλα εντολές που είχε, να κατανοήσει τις βασικές ένοιες και μετά από 1-2 μήνες να μάθαινε as2 που στην πράξη δεν θα χρειαστεί ποτέ να αποχωριστεί (εκτός αν θέλει να ενταχθεί σε κανένα οίκο δημιουργίας flash games).

H as3 είναι το μεγαλύτερο λάθος της Adobe και έδιωξε τον περισσότερο κόσμο που χρησιμοποιηούσε το Flash πρωτίστως ως designer !
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 27.10.10, 2:20 pm

Nότη καλημέρα.
Δεν έχεις άδικο ότι όντως από τα tell target και τα "on" events της AS2 η Adobe πια χρησιμοποιεί τη σύνταξη γλωσσών όπως η C, η Java κλπ.
Και ναι, αρχικά-για τον αδαή-είναι απογοητευτικό.
Η αλήθεια είναι όμως, ότι πλέον στην AS3 προγραμματίζεις ενώ στην AS2 έγραφες scriptάκια-άσχετα αν μπορούσες να κάνεις φοβερά πολύπλοκα πράγματα και με την AS2.

Πάντως οι προγραμματιστές βρίζουν την AS2 και οι "παλιοί" flashάδες την AS3.

Πιστεύω όμως, πως αν και η AS3 φαντάζει αρχικά δύσκολη είναι ένα πολύ δυνατό χαρτί για τον καθένα, εφ'όσον έχει και πολύ καλύτερες δυνατότητες στον έλεγχο των objects και υπάρχουν πάρα πολλές εξωτερικές libraries οι οποίες επεκτείνουν κατά πολύ τις δυνατότητές της.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 27.10.10, 4:45 pm

Γιάννη όποτε έχει γίνει αυτή η συζήτηση (και εδώ και στο freestuff.gr) ο αντίλογος είναι αυτός!
Μα δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό! Όντως η as3 είναι πιο δυνατή από την as2.
Πες μου όμως ειλικρινά, ποιος από τους designers που θέλουν να επεκταθούν στα interactive web sites, θα χρησιμοποιήσει την αντικειμενοστρεφή δύναμη της as3, θα δημιουργήσει .as αρχεία κλπ κλπ.
Μιλώ για τους designers της "διπλανής πόρτας", τον "Γιώργο", την "Μαρία", τον "Τάκη" κλπ.

Όλοι αυτοί απλά θα αναρωτιούνται πως κάνεις ένα link (που πήγε η getURL οέο?) και γιατί πρέπει να ορίζω functions για κάθε event handling.
Σαν να λέμε επειδή η ferrari είναι καλύτερο αυτοκίνητο από το Fiesta, να αγοράζουν όλοι οι οδηγοί της Πατησίων ferrari!
Αν δεν φύγεις ποτέ από την Πατησίων, ακόμα και ίδια τιμή να έχουν τα δύο αυτοκίνητα, θα το πληρώνεις σε βάθος χρόνου σε κατανάλωση και service!
Ξέρω πως εσύ καταλαβαίνεις τι εννοώ και που κολάει η παραβολή ;)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 27.10.10, 6:56 pm

notis έγραψε:Γιάννη όποτε έχει γίνει αυτή η συζήτηση (και εδώ και στο freestuff.gr) ο αντίλογος είναι αυτός!
Μα δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό! Όντως η as3 είναι πιο δυνατή από την as2.
Πες μου όμως ειλικρινά, ποιος από τους designers που θέλουν να επεκταθούν στα interactive web sites, θα χρησιμοποιήσει την αντικειμενοστρεφή δύναμη της as3, θα δημιουργήσει .as αρχεία κλπ κλπ.
Μιλώ για τους designers της "διπλανής πόρτας", τον "Γιώργο", την "Μαρία", τον "Τάκη" κλπ.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό. Μάλιστα, αν έχεις δουλέψει Lingo (scripting γλώσσα του Director) θα διαπιστώσεις από που "έκλεψε" η Macromedia τη σύνταξη της AS. Μα φυσικά από τον... εαυτό της! For the record, τη δεκαετία του 90 και μέχρι τις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας, οι πολυμεσικές παραγωγές σε CD-ROM έδιναν κι έπαιρναν με αποτέλεσμα το Director να είναι το κύριο εργαλείο ανάπτυξης-άντε και το authorware καμία φορά.
Συνεπώς η μεστότητα των προηγούμενων εκδόσεων της AS έγκειται στη δοκιμασμένη αντοχή και ποιότητα των multimedia προϊόντων της Macromedia στο σύνολό τους.
Από την άλλη ρε συ Νότη, με το καλημέρα μαθαίνεις για τους event listeners και μπαίνεις στα βαθιά. Παράδειγμα κλασσικόν:

ΑS3 μετακίνηση σε διαφορετικό frame της timeline
Κώδικας: Επιλογή όλων
myButton.addEventListener(MouseEvent.CLICK, buttonClick);
function buttonClick(event:MouseEvent):void{
gotoAndStop(frameNumber);
};

ΑS2 μετακίνηση σε διαφορετικό frame της timeline
Κώδικας: Επιλογή όλων
on (release) {
gotoAndPlay(frameNumber);
}

Ξέρεις για μένα ποια είναι η ουσιώδης διαφορά;
Ότι στην πρώτη περίπτωση μαθαίνεις τι στο διάολο κάνουν οι event listeners, ορίζεις με απόλυτη σαφήνεια το MouseEvent (buttonClick) , κατανοείς το event handling model και φτιάχνεις το πρώτο σου function με το καλημέρα. Επίσης δεν γράφεις κώδικα αριστερά, δεξιά και πάνω κάτω αλλά μόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο του IDE.

Στη δεύτερη περίπτωση απλώς κάνεις copy-paste τον-πολύ κατανοητό κώδικα-επάνω στο button!!! Αυτό κατάλαβα πόσο ηλίθιο είναι με την πάροδο του χρόνου και άλλαξα συνήθειες.

Ναι η AS2 είναι πραγματικά quick n dirty αλλά εκεί νομίζω είναι το πρόβλημα. Ότι έχει easy learning curve που σου επιτρέπει να φτιάξεις παπάδες (μέχρι και απλά games), αλλά μόλις αρχίσεις να σκαλίζεις παραπάνω, διαπιστώνεις ότι αν δεν ξέρεις βασικό προγραμματισμό δεν μπορείς να κάνεις τίποτε!! Είναι σαν να πέφτεις σε τοίχο.

Απλώς πιστεύω ότι αυτή η αρχική δυσκολία μάλλον καλό κάνει παρά κακό, σ'αυτόν που μαθαίνει flash. Και του δίνει εφόδια για το μέλλον
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 27.10.10, 10:42 pm

Γιάννη σε τοίχο πέφτουν αυτοί που νομίζουν πως ξέρουν.
Η as2 δεν είναι dirty! Είναι clean...EX! :P
Ειναι procedural σε σχέση με τον object oriented χαρακτήρα της as3.

Sorry αλλά χέστηκε ο designer για το event handling
Δεν θέλει να γίνει developer!
Αν ήταν δυνατόν να έδινε τις εντολές από microphone :lol:
Θέλει να δώσει "ζωή" στο design του!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 27.10.10, 11:06 pm

notis έγραψε:Γιάννη σε τοίχο πέφτουν αυτοί που νομίζουν πως ξέρουν.

Άν αυτό είναι σπόντα, επιστρέφεται στον παραλήπτη.
Μάλλον δεν έγινα σαφής.
Εγω λέω πως, ως flash designer χαίρεσαι-αρχικά για την δεδομένη ευκολία του να δίνεις ζωή στο design σου, όπως λες και εσυ, αλλά όταν θέλεις να κάνεις πιο προχωρημένα πράγματα (που απαιτούν πραγματικές γνώσεις προγραμματισμού) ΔΕΝ θα μπορέσεις να το κάνεις ακριβώς διότι η γλώσσα σε έχει μάθει σε πολύ απλές και εύκολες λύσεις από την αρχή, χωρίς όμως να σε κάνει να μάθεις πιο προχωρημένες έννοιες.
Και σε καμία περίπτωση δεν μαθαίνεις να σκέφτεσαι αλγοριθμικά.
Ουσιαστικά σε κάνει να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ξέρεις προγραμματισμό.
Στην πραγματικότητα *ρχ*δ** ξέρεις.
Το αντίθετο ακριβώς κάνει η AS3. Στα βαθιά κι όποιος αντέξει.

Δεν μου φταίει Νότη σε τίποτα η AS2.
Ίσα-ίσα πιστεύως πώς θα έπρεπε να υπάρχει μια lighter έκδοση (έστω με wrapper εντολών) για τον πολύ κόσμο. Που να είναι ίδια με την AS2-γιατί όχι;

Αλλά δεν μπορώ να μπω και στη λογική του ανθρώπου που αιωνίως θα μένει στα ίδια επειδή έχει την ταμπέλα του designer, σκατατζή, υδραυλικού. Κλπ.
Προτιμώ να μπω σε δύσβατα μονοπάτια λοιπόν..
ΆΛλωστε από το 2011 ο flash player θα έχει full GPU support και ετοιμάζεται και νέο IDE.
Kαλώς ή κακώς τα πράγματα εξελίσονται...
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 28.10.10, 9:39 am

Γιάννη μου καμμία σπόντα, γενικά αναφέρομαι σε πολύ κόσμο που το παίζουν "flashάδες" αλλά είναι για τον πέοντα!
Εσύ που σαν designer θες να εμβαθύνεις, καλά κάνεις και ακολουθείς αυτό τον δρόμο. Απλά λέω για την πλειοψηφία. Για αυτούς μιλάω...

Φυσικά διαφωνώ σε όσα λες για τις δυνατότητες της as2.
Τουλάχιστον εγώ, έχω παρουσιάσει στο παρελθόν σύνθετες flash δημιουργίες, ακομα και σε ...as1 :P
Γενικά ισχύει πως ο καλός ο μάστορας ακόμα και με ένα σφυρί και ένα σκαρπέλο μπορεί να δημιουργήσει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτόν που έχει στη διάθεση του ...παντογράφους!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.10.10, 10:01 am

Σαφώς μπορείς να κάνεις τα πάντα με την AS2. Ακόμα και 3D στο Flash καθώς και η Sandy και η Papervision και η Five3D έχουν εκδόσεις για AS2.
Το πρόβλημα είναι πως αυτές και άλλες libraries έχουν σταματήσει να αναπτύσσονται σε AS2 και οι περισσότεροι ασχολούνται με AS3. Μην ξεχνάς ότι και τα περισσότερα άρθρα για AS2 στο internet εξαφανίζονται σταδιακά.
Κοίτα, η εξέλιξη είναι αναπόφευκτη. Με την AS1 μπορούσες να κάνεις σύνθετα πράγματα, με την AS2 ακόμα πιο σύνθετα και με την AS3 σχεδόν τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 28.10.10, 10:38 am

sokalegga έγραψε:Με την AS1 μπορούσες να κάνεις σύνθετα πράγματα, με την AS2 ακόμα πιο σύνθετα και με την AS3 σχεδόν τα πάντα.

Πράγματι! Μέχρι και ...παπάδες :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 28.10.10, 12:03 pm

Νότη, δεν έχεις μεγάλο άδικο όσον αφορά στην απλότητα που προσέφερε η AS2 αν ήθελε π.χ. κάποιος να βάλει ένα URL σε ένα banner του. Το κακό, από τη δική μου οπτική, είναι ότι και πάλι δε βοηθούσε τόσο πολύ το περιβάλλον. Δε θα μας χαλούσε καθόλου δηλαδή αντί για κλικ κάπου > actions > κώδικας (π.χ.geturl) να υπήρχε στο δεξί μας χέρι η επιλογή "Go to web page: .....". Αυτά έπρεπε να τα δουν και να τα λύσουν (τα έχουν λύσει απολύτως εκτός flash π.χ. flash catalyst όπου σου τα λέει όλα σε λεκτικά, όχι με κώδικα).

Η AS3 προσφέρει την πραγματική καθαρότητα, αφού δεν χρειάζεται να ξέρουμε ποιος κώδικας "μεταφράζεται" πρώτος (ποιο αντικείμενο είναι πιο μπροστά στο index κτλ), αρκεί να θέσουμε τα actions με τη σειρά των καρέ. Και γενικώς παροτρύνω για απλά πράγματα τη συγγραφή μιας-δυο γραμμών στα actions και τέλος, ούτε αρχεία ούτε τίποτα. Μόνον στο CS5 με τα code snippets είδα μια πραγματικά σωστή προσθήκη, αν το έχεις δει γνωρίζεις ήδη πόσο βοηθάει κάποιον που δεν έχει καθόλου γνώσεις.

Η AS3 ήταν δυστυχώς κάτι που έπρεπε να γίνει αλλιώς δε θα βλέπαμε ποτέ τόσο ραγδαία εξέλιξη στο Flash platform.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 28.10.10, 12:20 pm

atomicorange έγραψε:Νότη, δεν έχεις μεγάλο άδικο όσον αφορά στην απλότητα που προσέφερε η AS2 αν ήθελε π.χ. κάποιος να βάλει ένα URL σε ένα banner του. Το κακό, από τη δική μου οπτική, είναι ότι και πάλι δε βοηθούσε τόσο πολύ το περιβάλλον. Δε θα μας χαλούσε καθόλου δηλαδή αντί για κλικ κάπου > actions > κώδικας (π.χ.geturl) να υπήρχε στο δεξί μας χέρι η επιλογή "Go to web page: .....". Αυτά έπρεπε να τα δουν και να τα λύσουν (τα έχουν λύσει απολύτως εκτός flash π.χ. flash catalyst όπου σου τα λέει όλα σε λεκτικά, όχι με κώδικα).

Η AS3 προσφέρει την πραγματική καθαρότητα, αφού δεν χρειάζεται να ξέρουμε ποιος κώδικας "μεταφράζεται" πρώτος (ποιο αντικείμενο είναι πιο μπροστά στο index κτλ), αρκεί να θέσουμε τα actions με τη σειρά των καρέ. Και γενικώς παροτρύνω για απλά πράγματα τη συγγραφή μιας-δυο γραμμών στα actions και τέλος, ούτε αρχεία ούτε τίποτα. Μόνον στο CS5 με τα code snippets είδα μια πραγματικά σωστή προσθήκη, αν το έχεις δει γνωρίζεις ήδη πόσο βοηθάει κάποιον που δεν έχει καθόλου γνώσεις.

Η AS3 ήταν δυστυχώς κάτι που έπρεπε να γίνει αλλιώς δε θα βλέπαμε ποτέ τόσο ραγδαία εξέλιξη στο Flash platform.

Δεν έχω δει CS5 ακόμα οπότε επιφυλάσσομαι!
Στα άλλα όλα συμφωνώ απόλυτα.
Άλλωστε ποτέ δεν υποστήριξα πως η as2 είναι καλύτερη από την as3. Όπως είπες χρειάζεται κάποια shortcuts για να διευκολύνουν και τους designers (καλώς ή κακώς είναι ένα εργαλείο που απευθύνεται και σε αυτούς!)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 28.10.10, 1:40 pm

notis έγραψε:Όπως είπες χρειάζεται κάποια shortcuts για να διευκολύνουν και τους designers (καλώς ή κακώς είναι ένα εργαλείο που απευθύνεται και σε αυτούς!)

Όχι ένα, πολλά χρειάζονται. Πάντοτε υποστηρίζω ότι οι υπολογιστές πρέπει να κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη όχι δυσκολότερη.

Αυτό είναι μια αρχή τουλάχιστο στο Flash Pro: http://www.adobe.com/devnet/flash/artic ... panel.html. Μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ κι εγώ (δεν χρειάζεται καν να μετατρέψεις τα αντικείμενα σε symbols κτλ, απλά πας στα τυφλά και λες τι επιθυμείς να κάνεις με αυτό που έχεις επιλέξει).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων