Web design in Flash for dummies

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 10:57 am

Καλα, μιλαμε οτι ολο και περισσοτερο σε συμπαθω Χρυσα με τις ολοσωστες αποψεις σου! Very Happy
Προσυπογραφω τα ανωτερω...

:oops: :oops: :oops:

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.... Always here to assist in any problem.... :lol: :lol: :lol:
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere."
Albert Einstein

http://www.gchryssa.com/
Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 17.02.06, 11:42 am

Δεν πιστεύω να θέλεις kontan και σημειώσεις...

Όχι απλά με καλύψανε τα παιδιά αλλά με παροτρύνανε να αλλάξω και τις σημειώσεις μου :lol: :lol:..
Πάντως όταν έχω έτοιμο το πιντιεφ θα το ποστάρω για να μου πείτε και τις γνώμες σας εκτός των άλλων...

Πάντως πιστεύω οτι πολλές φορές χρησιμοποιούμε ο καθένας διάφορους τρόπους για να επιτύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Θα διαφωνήσω λίγο με την χρήση του flash. Πλέον με τις δυνατότητες της actionscript2 καθώς και την δυνατότητα χρήσης php,
xml καθώς και css το flash ξεφεύγει από τα όρια του site-"εντυπωσιακή παρουσίαση" και μας δίνει την δυνατότητα να φτιάχνουμε
εντυπωσιακες* παρουσιάσεις ακόμα και για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

*Λέγοντας εντυπωσιακές σε καμία περίπτωση δεν εννοώ καραγκιοζ μπερντέ site. Και για να δώσω μερικά παραδείγματα,
μία εταιρεία με έπιπλα, με είδη διακόσμησης, μία Gallery και διάφορες τέτοιες περιπτώσεις που μπορεί να θέλουμε να συνδιαστούν
μία "δυνατή" interractive παρουσίαση και ένα b2b ή b2c ηλεκτρονικό κατάστημα.
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 12:15 pm

george_l έγραψε:Θα διαφωνήσω λίγο με την χρήση του flash. Πλέον με τις δυνατότητες της actionscript2 καθώς και την δυνατότητα χρήσης php,
xml καθώς και css το flash ξεφεύγει από τα όρια του site-"εντυπωσιακή παρουσίαση" και μας δίνει την δυνατότητα να φτιάχνουμε
εντυπωσιακες* παρουσιάσεις ακόμα και για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

*Λέγοντας εντυπωσιακές σε καμία περίπτωση δεν εννοώ καραγκιοζ μπερντέ site. Και για να δώσω μερικά παραδείγματα,
μία εταιρεία με έπιπλα, με είδη διακόσμησης, μία Gallery και διάφορες τέτοιες περιπτώσεις που μπορεί να θέλουμε να συνδιαστούν
μία "δυνατή" interractive παρουσίαση και ένα b2b ή b2c ηλεκτρονικό κατάστημα.

Ισως είμουν λιγο σκληρη στο γιατι ναι ή οχι στη χρήση του flash.

Επιτρεψτε μου μια επεξηγηση που προερχεται απο τα χρονια εργασιας
πανω στο flash. Σιγουρα με όλα όσα αναφερει ο φιλος george εχουμε
καλυτερες "προδιαγραφες" στο να χρησιμοποιησουμε το flash ως
αντικειμενο προβολης μιας εκθεσης επιπλων ή ακομα και ενος e-shop .

Ο παραγοντας "χρήστης" ομως περαν του πελατη και της οποιας δουλειας
θελουμε να κανουμε είναι ενα απο τα βασικα που καποιες φορες οι
designers τινουμε να ξεχναμε...

Τι εννοω. Φτιαχνουμε ενα site μια gallery αν θελετε σε φλασ. Ο πελατης μας
είναι χαρουμενος με το αποτελεσμα, όλα λειτουργουν τελεια και ερχεται
καποια στιγμη ενα feedback ενος δυσαρεστημενου user με 56 modem
ο οποιος αν και ομολογει στο οτι ειναι πολυ χαρουμενος που επιτελους
αυτο το μαγαζι έκανε ενα e-shop δεν μπορει να το δει γιατι δεν του κατεβαινει ποτε.

Τονιζω λοιπον τη χρήση της ερωτησης "γιατι να κανω flash ενα site"
εξασφαλιζοντας κυριως τους χρήστες που δεν έχουν πρόσβαση στο internet
με μια 2mbιτη γραμμη της οποιαδηποτε εταιριας. Δυστυχως στην Ελλαδα,
το internet και η προσβαση στα μεσα είναι είδος πολυτελειας και
οι χρηστες δεν ειναι εξοικιωμενοι ακομα με την χρήση του.

Σιγουρα καποια στιγμη θα εξελιχθουμε οπως και ολοι. Πρεπει όμως να εχουνε
προηγηθει σταθερα βηματα εκπαιδευσης του κοινου (users) και εξελιξης της
τεχνολογιας που χρησιμοποιουμε.

Κλείνω με μια ερωτηση. Φανταστειτε το E-SHOP που σήμερα είναι ίσως και
το μονο "site-μαγαζι" που δουλευει αποκλειστικα (αρχικως τουλαχιστον)
να είχε ενα σιτε φλασ το οποιο για τις α-β-γ δυσκολιες οι χρηστες του
δεν θα εβλεπαν( δεν εχω την τελευταια version του φλασ, δεν εχω φλασ αλλα
οταν παω να το κατεβασω δεν εχω administrator access και ενα σωρο αλλα)
Πιστευεται θα είχε επιβιωση?
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 17.02.06, 12:26 pm

chryssa έγραψε:Πιστευεται θα είχε επιβιωση?

Θα έχει επιβίωση όταν

α) Υπάρχει η τεχνογνωσία από τους designers/developers έτσι ώστε να είναι "σωστά" κατασκευασμένα τα flash eshops για να είναι ελαφριά, χρησιμοποιόντας παράλληλα τελευταίες εκδόσεις λογισμικού (Flash 8 - Actionscript 2)

β) Υπάρχουν πελάτες που μπορούν να αντέξουν το μεγάλο κόστος τέτοιων sites (σε αντίθεση με τα πιο φτηνά html eshops)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 12:35 pm

jonick33 έγραψε:

α) Υπάρχει η τεχνογνωσία από τους designers/developers έτσι ώστε να είναι "σωστά" κατασκευασμένα τα flash eshops για να είναι ελαφριά, χρησιμοποιόντας παράλληλα τελευταίες εκδόσεις λογισμικού (Flash 8 - Actionscript 2)

β) Υπάρχουν πελάτες που μπορούν να αντέξουν το μεγάλο κόστος τέτοιων sites (σε αντίθεση με τα πιο φτηνά html eshops)

Να σου δώσω ενα μικρο παραδειγμα. Δουλευω σε μια εταιρια με 350 ατομα.

Ολοι τους εχουν προσβαση σε μια 2μβ γραμμη.

όλοι τους εχουν flash.

Flash player 6.

Κανεις τους δεν μπορει να κανει install καινουργιους players γιατι
δεν είναι administrator.

και αυτο συμβαινει σε μια διαφημιστικη εταιρια που "υποτιθεται"
οτι ειναι και πιο εξελιγμενη.

Σκεψου ο απλος χρηστης.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 12:39 pm

Συμπληρωματικα.

Δεν εχω κατι με τα flash sites. Aν μη τι αλλο εχω υπαρξει πολέμια, πολλα χρονια εναντια σε εκεινους που υποστηριζαν οτι το flash θα "πεθανει".

Χρειαζεται όμως πιστευω να ξέρουμε όλες τις μεταβλητες και τους
παραγοντες, οταν σχεδιαζουμε και χρησιμοποιουμε εργαλεία σαν το
flash.

Kαι επαναλαμβανω πως για οτιδηποτε χρειαστειτε για flash
εδω είμαι!!!! :D :D
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 17.02.06, 12:50 pm

chryssa έγραψε:Σκεψου ο απλος χρηστης.

Απλός χρήστης = ;

Κάποιος που μπαίνει από άλλη εταιρία, ή από το σπίτι του;

Βέβαια υπάρχουν και απλά flash eshops, πχ στο frontend θα μπορείς να ψωνίζεις σε Φλας... και όταν θες να κάνεις πληρωμή, τότε θα σε στέλνει (θα στέλνει τις μεταβλητές) ή σε κάποια online εταιρία πληρωμής, ή θα πηγαίνεις σε κάποια ασφαλής html σελίδα για την ολοκλήρωση της αγοράς... Απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να έχει ο Desinger και γνώσεις προγραμματισμού, ή να συνεργάζεται με κάποιον προγραμματιστή...

πχ. CA Fonts

Ούτε εγώ έχω κάτι με τα Φλας, αλλά ούτε και με την html... αρκεί να χρησιμοποιείται το καθένα εκεί που χρειάζεται και με τον σωστό τρόπο και φυσικά πόσα δίνει ο πελάτης για αυτό...

:)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 17.02.06, 12:51 pm

Να συμφωνήσω με το Νίκο και να καυτθέσω την άποχή μου στα περί flash και Bandwidth.

Παιδιά, ο μύθος flash=bandwidth destroyer/heavy content δυστυχώς δημιουργήθηκε και συντηρείται από τη συντριπτική πλειοψηφία των σχεδιαστών flash ανά τον κόσμο.

-Επειδή αγνοούν πώς μπορούμε να χρησιμοποίησουμε ΕΝΑ και μόνο movieclip και να κατασκευάσουμε μια ολάκερη αρμάδα από δυναμικά η μη αντικείμενα. Π.χ. κάνοντας duplicate ένα button/movieclip και αλλάζοντάς του τα colour settings (με τις επιλογές Alpha, Brighntness, Tint και Special) μπορύμε να φτιάξουμε μια menu/nav bar που δεν θα επιβαρύνει καθόλου το τελικό μέγεθος της ταινίας σε ΚΒ

-Επειδή αγνοούν πώς το flash ανήκει στην κατηγορία του Streaming content και χρησιμοποιούν αφειδώς preloaders. Μπορούμε να "στριμάρουμε" όλη την ταινία χωρίς ΚΑΝ να χρησιμοποιήσουμε preloader. Απλώς, αφού την τελειώσουμε, δημιουργούμε ένα timeline στο οποίο "σπάμε" την ταινία σε διάφορα τμήματα. Π.χ. στο πρώτο keyframe τα buttons, στο δεύτερο κάποια graphics, στο τρίτο ένα image file κ.ο.κ. Χρησιμοποιούμε δηλαδή ΕΚΤΕΝΩΣ τον bandwidth profiler για να σπάσουμε σωστά την ταινία μας. Όχι βέβαια πώς είναι πανάκεια, αλλά έχω σιχαθεί τους flashάδες που για το παραμικρό χρησιμοποιούν preloaders.

-Και μιας και είπαμε για bandwidth profiler επίσης είμαι της άποψης πώς υπάρχει πλήρης άγνοια επί του θέματος-ενώ είναι κάτι πραγματικά απλούστατο. Όταν πατάμε το ctrl+enter ή cmnd+Enter για να κάνουμε προεπισκόπηση της ταινίας μας, επιλέγουμε από το VIEW>SHOW BANDWIDTH PROFILER και μετά είτε ξαναπατάμε ctrl/cmnd+ENTER ή απλά πάμε VIEW>SIMULATE DOWNLOAD. Από το μενού VIEW>DOWNLOAD SETTINGS ρυθμίζουμε την ταχύτητα σε Kbps της εξομοίωσης. Τόσο απλά..

-Υπάρχει επίσης πολύς κόσμος ο οποίος για να μετακινήσει π.χ. ένα τετράγωνο δεν το μετατρέπει πρώτα σε graphic/movieclip αλλά κάνει ένα ωραιότατο shape tween!! Τότε αντί το flash να μετακινήσει ένα αντικείμενο βασιζόμενο απλώς σε ένα ζεύγος καρτεσιανών συντεταγμένων, δημιουργεί ΟΛΑ τα ενδιάμεσα στάδια, με αποτέλεσμα να παίρνουμε ένα ωραιότατο animated blend, το οποίο μπορεί εμείς να μην αντιλαμβανόμαστε, αλλά θα το καταλάβει ο τελικός αποδέκτης εφ'όσον η διαφορά σε μέγεθος είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ

-Πόσοι γνωρίζουν τι είναι τα Shape hints?

-Πόσοι γνωρίζουν ότι to flash μπορεί να φορτώσει ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ένα αρχείο *.ΤΧΤ άν αυτό είναι format UTF-8(ώστε να διαβάζουμε Ελληνικά) και έχει το κατάλληλο variable ώστε να αντιστοιχηθεί στο ανάλογο dynamic textfield;

-Πόσοι γνωρίζουν πώς το flash μπορεί να διαβάσει XML/ PHP/ASP και να αλληλεπιδράσει με μια βάση SQL;

-Πόσοι γνωρίζουν τέλος ότι ΔΕΝ φτιάχνουμε ένα web-targetted JPG από το Photoshop, αλλά μέσα από τα imageready/Fireworks;
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 12:52 pm

jonick33 έγραψε: Απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να έχει ο Desinger και γνώσεις προγραμματισμού, ή να συνεργάζεται με κάποιον προγραμματιστή...

:)

Βασικο και αυτο.... !!!!! :D :D :D :D

Είσαι προγραμματιστης ή designer?
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 12:58 pm

Να συμφωνήσω και με το φίλο sokalegga πως σίγουρα η σωστη χρήση
του Flah ξεκιναει και απο το πόσο καλα ξέρει ο εκαστοτε designer-programmer
το προγραμμα.

Θα διαφωνησω σε ενα μόνο σημειο. Για την πλειοψηφεια των deisgners ανα
τον κοσμο.

Στο εξωτερικο( σίγα μην είχε πληρωσει πελατης στην Ελλαδα) υπάρχουν πολλα
παραδειγματα βαριας δουλειας ναι μεν αλλα πολλη σωστα δομημενης
που μπορεις να δεις σε cese studies. Θα ψαξω τα απαρχαιωμενα μου links
να σας βρω.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 17.02.06, 1:09 pm

chryssa έγραψε:

Είσαι προγραμματιστης ή designer?

Θέλω να πιστεύω πως είμαι μόνο το δεύτερο... :lol:

Το συγκεκριμένο και απλό flash eshop που παρέθεσα παραπάνω... αντιμετωπίζει και ένα μικρό πρόβλημα όσο αφορά και την καταχώρησή του στις μηχανές αναζήτησης...

Δυστυχώς αυτές δεν μπορούν να σκανάρουν το κείμενο που υπάρχει μέσα στο φλας έτσι ώστε να μπορέσουν να συνδυάσουν τα keywords που έχει στο head η σελίδα με λέξεις που υπάρχουν στο body.

Για αυτό τον λόγο το συγκεκριμένο site έχει βάλει και κείμενο που δεν φαίνεται, μιας και έχει ίδιο χρώμα με το φόντο της html, για να "βοηθήσει" με "ύπουλο" τρόπο τα ρομπότς. Αν κάνετε κλικ και σείρετε το ποντίκι κάτω από την φλας περιοχή, (εκεί που αρχίζει η html) τότε θα εμφανιστεί το βοηθητικό κείμενο...

*Το Google όμως έχει "αντιδράσει" τέτοιες ενέργειες και ιδίως όταν γίνονται από μεγάλες εταιρίες...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 17.02.06, 1:11 pm

Χρύσσα δεν διαφωνώ

Απλά βλέπω τι γίνεται ΣΗΜΕΡΑ όπου η πλειοψηφία αγνοεί εντελώς τους χρήστες άνευ DSL συνδέσεων και σχεδιάζει με βάσει τι σύνδεση έχει...
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό siren » 17.02.06, 1:24 pm

Ενα καλό που έχεις όταν περιστοιχίζεσαι από προγραμματιστές, είναι ότι σε βάζουν στη διαδικασία να σχεδιάζεις έχοντας στο μυαλό σου τις dial up συνδέσεις, την 800x600 ανάλυση και τους περισσότερους αποδεκτούς browsers ... βέβαια απαξιούν να ασχοληθούν με το θέμα των mac χρηστών.
Επίσης ελάχιστες φορές έχω ακούσει για το θέμα των χρηστών με ειδικές ανάγκες.
I don’t want to start any blasphemous rumours
But I think that god’s got a sick sense of humor
Άβαταρ μέλους
siren
Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 17.02.06, 1:28 pm

siren έγραψε:Επίσης ελάχιστες φορές έχω ακούσει για το θέμα των χρηστών με ειδικές ανάγκες.

Αυτο είναι ενα τεραστιο θεμα.....

Ισως θα επρεπε να το "αγγιξουμε" σε ενα τελειως δικο του thread, για να μην μπορουν να το βρουν και αλλοι συνοδοιποροι και να εκφρασουν απόψεις.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 17.02.06, 1:28 pm

jonick33 έγραψε:Για αυτό τον λόγο το συγκεκριμένο site έχει βάλει και κείμενο που δεν φαίνεται, μιας και έχει ίδιο χρώμα με το φόντο της html, για να "βοηθήσει" με "ύπουλο" τρόπο τα ρομπότς. Αν κάνετε κλικ και σείρετε το ποντίκι κάτω από την φλας περιοχή, (εκεί που αρχίζει η html) τότε θα εμφανιστεί το βοηθητικό κείμενο...

*Το Google όμως έχει "αντιδράσει" τέτοιες ενέργειες και ιδίως όταν γίνονται από μεγάλες εταιρίες...

Εξαρτάται φίλε Jonick πως το κάνεις. Αν το κάνεις παραπλαώντας τους χρήστες σαφώς και σε τιμωρεί.
Αν όμως το κάνεις με σωστό τρόπο χωρίς να υπάρχει δόλος δεν έχεις πρόβλημα.
Εγώ π.χ. δεν θέλω να φαίνεται στην αρχική μου σελίδα η περιοχή που εδρεύει η εταιρεία διότι δεν μου αρέσει. Εξ' άλλου τα στοιχεία υπάρχουν σην κατηγορία επικοινωνία.
Θέλω όμως να βγαίνω στις μηχανές αν κάποιος βάλει π.χ. Web Development Heraklion Crete / Web design Heraklion Crete.
Τα στοιχεία αυτά είναι ναι μεν στην σελίδα μου αλλά hidden στο footer ;)

And it Works :)

Parsec_Dev
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 17.02.06, 1:31 pm

siren έγραψε:Επίσης ελάχιστες φορές έχω ακούσει για το θέμα των χρηστών με ειδικές ανάγκες.

Λογικά μόνο στο site του Athens2004 θα πρέπει να το συνάντησες... τελικά υπολόγισαν και αυτή την κατηγορία των χρηστών τότε;...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό siren » 17.02.06, 1:40 pm

jonick33 έγραψε:Λογικά μόνο στο site του Athens2004 θα πρέπει να το συνάντησες... τελικά υπολόγισαν και αυτή την κατηγορία των χρηστών τότε;...

χμμ... δεν είμαι σίγουρη... νομίζω ναι...

Πάντως σε μία συνέντευξη που είχα παλιότερα μου είχε ζητηθεί να ξέρω :roll:

Και τα css level 2 υποστηρίζουν αυτά τα standards.
I don’t want to start any blasphemous rumours
But I think that god’s got a sick sense of humor
Άβαταρ μέλους
siren
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων