Περιορισμός σελίδας στο adobe illustrator

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Περιορισμός σελίδας στο adobe illustrator

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 24.03.15, 10:19 am

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να φτιάξω την σελίδα μου στο illustrator ώστε να βγάλω τον περιοριορισμό που μου δίνει τώρα των 5 μέτρων? Θέλω να μην έχω κανένα περιορισμό, όπως ακριβώς γίνεται στο corel.

Ευχαριστώ
ar_ia
Senior Member

Re: Περιορισμός σελίδας στο adobe illustrator

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 26.03.15, 5:21 pm

Προφανώς δεν το γνωρίζει κανείς.......
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό surtuki » 27.03.15, 4:35 pm

καλησπέρα

το είχα ψάξει παλιότερα και δεν είχα βρει λύση. Έχεις πραγματικά τόσο μεγάλο αρχείο ή απλά ρωτάς αν γίνετε? Μήπως να το δούλευες σε κλίμακα? λέω εγώ τώρα χωρίς να ξέρω κάτι για το τι ακριβώς σχεδιάζεις.
Αγαπημένο τραγούδι
the Black Keys - in time
Άβαταρ μέλους
surtuki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 31.03.15, 9:29 am

Καλημέρα!
Ναι, πολύ συχνά δουλεύουμε αρχεία τόσο πολύ μεγάλα. Απλά το να τα αρχίσω να τα δουλεύω σε κλίμακα υπάρχει φόβος να αρχίσει το μπέρδεμα όταν τα αρχεία φεύγουν για κοπές (λέιζερ, ρούτερ κτλ), εκεί θα έχουμε θέμα για πιθανά λάθη.
Δουλεύουμε το corel μέσα από mac και επειδή όλο προβλήματα αντιμετωπίζουμε (κολλήματα κτλ), είπαμε να αρχίσουμε να δουλεύουμε στο illustrator για να ξεμπερδεύουμε.
Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση είναι πως το photoshop σε αφήνει μέχρι 10 μέτρα να δουλέψεις (και παραπάνω) ενώ το illustrator όχι...? Πως είναι δυνατόν αυτό εφ όσον είναι της ίδιας οικογένειας??
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 01.04.15, 7:41 am

Είναι δυνατόν καθώς μιλάμε για 2 πολύ διαφορετικά προγράμματα παρότι της ίδιας οικογενείας. Το photoshop κατασκευάστηκε για επεξεργασία φωτογραφίας (και μόνο για αυτό πρέπει να χρησιμοποιείτε ορθώς), οπότε και τα 10 μέτρα που σου επιτρέπει είναι υπέρ αρκετά για μια φωτογραφία. Το illustrator από την άλλη καθώς έχει τη δυνατότητα να κρατάει σε γραμμική μορφή τα αντικείμενα και υπάρχει η επιλογή της κλίμακας δε χρειάζεται να έχει παραπάνω από ότι έχει. Νομίζω πάντως χωρίς και εγώ να γνωρίζω τη δουλειά σας πως πλέον όλοι είναι εκπαιδευμένοι με τον όρο κλίμακα οπότε δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Κάποτε ναι μέχρι να συνεννοηθούμε θα συμφωνήσω ήταν πολύ επίφοβο.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 01.04.15, 2:21 pm

nystagmenos έγραψε:Είναι δυνατόν καθώς μιλάμε για 2 πολύ διαφορετικά προγράμματα παρότι της ίδιας οικογενείας. Το photoshop κατασκευάστηκε για επεξεργασία φωτογραφίας (και μόνο για αυτό πρέπει να χρησιμοποιείτε ορθώς), οπότε και τα 10 μέτρα που σου επιτρέπει είναι υπέρ αρκετά για μια φωτογραφία. Το illustrator από την άλλη καθώς έχει τη δυνατότητα να κρατάει σε γραμμική μορφή τα αντικείμενα και υπάρχει η επιλογή της κλίμακας δε χρειάζεται να έχει παραπάνω από ότι έχει. Νομίζω πάντως χωρίς και εγώ να γνωρίζω τη δουλειά σας πως πλέον όλοι είναι εκπαιδευμένοι με τον όρο κλίμακα οπότε δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Κάποτε ναι μέχρι να συνεννοηθούμε θα συμφωνήσω ήταν πολύ επίφοβο.

(αν και εκτός θέματος)
ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς κλίμακα ενώ μπορείς να βάλεις το φυσικό μέγεθος;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 01.04.15, 3:15 pm

tzertzis έγραψε:
nystagmenos έγραψε:Είναι δυνατόν καθώς μιλάμε για 2 πολύ διαφορετικά προγράμματα παρότι της ίδιας οικογενείας. Το photoshop κατασκευάστηκε για επεξεργασία φωτογραφίας (και μόνο για αυτό πρέπει να χρησιμοποιείτε ορθώς), οπότε και τα 10 μέτρα που σου επιτρέπει είναι υπέρ αρκετά για μια φωτογραφία. Το illustrator από την άλλη καθώς έχει τη δυνατότητα να κρατάει σε γραμμική μορφή τα αντικείμενα και υπάρχει η επιλογή της κλίμακας δε χρειάζεται να έχει παραπάνω από ότι έχει. Νομίζω πάντως χωρίς και εγώ να γνωρίζω τη δουλειά σας πως πλέον όλοι είναι εκπαιδευμένοι με τον όρο κλίμακα οπότε δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Κάποτε ναι μέχρι να συνεννοηθούμε θα συμφωνήσω ήταν πολύ επίφοβο.

(αν και εκτός θέματος)
ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς κλίμακα ενώ μπορείς να βάλεις το φυσικό μέγεθος;

Γιατί οι χάρτες τυπώνονται υπό κλίμακα αφού θα μπορούσαν να τυπωθούν σε φυσική διάσταση;
Τα αν και εκτός θέματος θα σε παρακαλούσα να λείπουν.
Ένα μόνο πρόχειρο (πολλές γραμματοσειρές δεν είναι κατασκευασμένες για να μεγαλώσουν τόσο πολύ χωρίς πρόβλημα, όπως και πολλά vectors καθώς και πολλά άλλα που δεν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία). Ο σωστός τρόπος είναι η κλίμακα και οι σωστοί συνεργάτες.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 01.04.15, 8:10 pm

nystagmenos έγραψε:Γιατί οι χάρτες τυπώνονται υπό κλίμακα αφού θα μπορούσαν να τυπωθούν σε φυσική διάσταση;

πρέπει να χρησιμοποιούμε κλίμακα στη γραφιστική επειδή οι χάρτες τυπώνονται με κλίμακα;
μπορούν οι χάρτες να τυπωθούν σε φυσική διάσταση;

nystagmenos έγραψε:Τα αν και εκτός θέματος θα σε παρακαλούσα να λείπουν.

το θέμα της ar_ia δεν είναι φυσικό μέγεθος ή κλίμακα

nystagmenos έγραψε:Ένα μόνο πρόχειρο (πολλές γραμματοσειρές δεν είναι κατασκευασμένες για να μεγαλώσουν τόσο πολύ χωρίς πρόβλημα, όπως και πολλά vectors καθώς και πολλά άλλα που δεν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία). Ο σωστός τρόπος είναι η κλίμακα και οι σωστοί συνεργάτες.

η κλίμακα είναι αναγκαίος τρόπος λόγο μη δυνατότητας ορισμένων προγραμμάτων, όχι ο σωστός
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 16.04.15, 9:21 am

tzertzis έγραψε:η κλίμακα είναι αναγκαίος τρόπος λόγο μη δυνατότητας ορισμένων προγραμμάτων, όχι ο σωστός

Συμφωνώ! Δεν θα έπρεπε να είναι πανάκεια, θα έπρεπε να το έχουν λύσει αυτό το θέμα οι εταιρείες. Το ορθό θα ήταν να έχει κάποιος την επιλογή του τι θέλει να δουλέψει.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sodesign » 16.04.15, 8:30 pm

edit
sodesign
Member

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων