πως γινετε με joomla?

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

πως γινετε με joomla?

Δημοσίευσηαπό Stella » 19.04.07, 12:56 pm

καλησπερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω πως χρησιμοποιειται η joomla ακριβως? δλδ αν θελω να αντικαταστησω τα γραφικα σε ενα site απο joomla template πως θα το κανω? μεσω του dreamweaver γινετε?και η εγκατασταση πως γινετε αραγε? :roll:
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 19.04.07, 1:44 pm

Καλησπέρα Stella.
Το Joomla ειναι μια ελεύθερη διανομή έτοιμου CMS. Εγκαθιστάτε "ως έχει" με κάποιο ftp πρόγραμμα επί παραδείγματι και η διαδικασία ολοκληρώνεται Online μέσω κάποιου Browser που χρησιμοποιείς (IE , Firefox, Opera κλπ) ακολουθώντας κάποια βασικά βήματα (setup βάση δεδομένων κλπ κλπ).

Απο εκεί και πέρα μπορείς να αλλάξεις το template του Joomla, αλλάζοντας είτε το css που χρησιμοποιεί εξ' αρχής είτε αλλάζοντας τις εικόνες που χρησιμοποιεί με κάποιες δικές σου (οι εικόνες βρίσκονται συγκεντρωμένες σε συγκεκριμένο φάκελο).

Αυτα εν ολίγοις. Ειναι μια διαδικασία σχετικά εύκολη :wink:
Ξεκίνησέ την και εδώ είμαστε εμείς :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Stella » 19.04.07, 2:32 pm

χωρις να ειναι on line δεν γινετε εγκατασταση? πως ανοιγω τα tempaltes μεσα απο το dreamweaver?
ευχαριστω παρα πολλλυ για την συμπαρασταση :D
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό Stella » 19.04.07, 2:43 pm

αα μολις βρηκα καποιες info στο myjoomla.gr ισως χρειαστω κατι later
και παλι ευχαριστωω :)
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 19.04.07, 2:45 pm

Γίνεται γίνεται, αν έχεις εγκατεστημένο τοπικά έναν server... δηλαδή PHP και mySQL
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 19.04.07, 2:57 pm

LNinio έγραψε:... δηλαδή PHP και mySQL

Βασικά Στέλλα σκαμπάζεις τίποτα από PHP;

:roll:

Αλλιώς αν θέλεις να επέμβεις μόνο στο template (γραφικά), απλά ανοίγεις τις εικόνες στο photoshop και τα προσαρμόζεις/αλλάζεις ένα-ένα στις ανάγκες σου...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό Stella » 19.04.07, 5:16 pm

Η αληθεια ειναι πως οχι jonick, τωρα το ψαχνω λιγο.. μεχρι στιγμης απλες σελιδες απο dreamweaver και flash.. δεν θελω να ασχοληθω με προγραμματισμο.. με ενδιαφερουν μονο το γραφικα.. αλλα θελω να μπορω να δινω κατευθειαν ετοιμο το site(οχι μονο photoshop δλδ)και να μπορω να αλλαζω τα στοιχεια μου ευκολοτερα..μμμ αυτα :)
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό crs » 19.04.07, 5:26 pm

Stella έγραψε:Η αληθεια ειναι πως οχι jonick, τωρα το ψαχνω λιγο.. μεχρι στιγμης απλες σελιδες απο dreamweaver και flash.. δεν θελω να ασχοληθω με προγραμματισμο.. με ενδιαφερουν μονο το γραφικα.. αλλα θελω να μπορω να δινω κατευθειαν ετοιμο το site(οχι μονο photoshop δλδ)και να μπορω να αλλαζω τα στοιχεια μου ευκολοτερα..μμμ αυτα :)

Καλησπέρα Στέλλα,

μάλλον θα πρέπει λίγο να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις να κάνεις γιατί μας μπέρδεψες λίγο.
Αν θέλεις να δίνεις έτοιμες στατικές σελίδες (όχι μόνο psd αρχεία) θα πρέπει να ασχοληθείς με html και css.
Αν θέλεις να ετοιμάζεις όχι απλά στατικές σελίδες, αλλα ένα full working site θα πρέπει να ασχοληθείς με προγραμματισμό. (μπέρδεψες το joomla μέσα στα πράγματα που ζητάς και για να το τροποποιήσεις χρειάζεσαι γνώσεις προγραμματισμού)

Αποφάσισε που θέλεις να κινηθείς και είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε.
:D

φιλικά,
Χρήστος
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 19.04.07, 11:21 pm

jonick33 έγραψε:
LNinio έγραψε:... δηλαδή PHP και mySQL

Βασικά Στέλλα σκαμπάζεις τίποτα από PHP;

:roll:

Αλλιώς αν θέλεις να επέμβεις μόνο στο template (γραφικά), απλά ανοίγεις τις εικόνες στο photoshop και τα προσαρμόζεις/αλλάζεις ένα-ένα στις ανάγκες σου...

Νίκο μάλλον αυτό θα την μπερδέψει περισσότερο και η αλλαγή δεν θα είναι ριζική.

Πάντως το Joomla με λιγο CSS, λίγο Copy-Paste και λίγο πείραγμα στο administration panel αλλάζει εντελώς μορφή.

Να σκεφτήτε ότι πριν ένα μήνα δεν είχα ιδέα για το πως στήνετε ένα τέτοιο template, και ας το είχα ψάξει για ατελίωτες ώρες. Αρκούσαν 15 λεπτά με έναν συνάδελφο, κάτι ξεχασμένες γνώσεις προγραμματισμού (που τελικά δεν είναι και τόσο απαραίτητες, παρα μόνο για να ξεχωρίζω 5 πράγματα) και αρκετή φαντασία.

Αν κάποια στιγμή ευκαιρήσω ίσως στήσω ένα tutorial για Template στο Joomla. Αυτό το καιρό έχω να στήσω 3-4 από δαύτα και τρέχω ολίγον.
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό black_sun » 20.04.07, 6:07 pm

θα βοηθηθείς πολύ απο το myjoomla.gr
στην αρχή θα δυσκολευτείς λόγω της διαφορετικής λογικής αλλά λίγο να ασχοληθείς θα καταλήξεις ότι δεν είναι τόσο βουνό όσο νόμιζες!!
κατόπιν δικιάς μου προτροπής κάνουμε σε αυτό το εξάμηνο joomla, κι όχι ξανά dreamweaver, κι όλοι πέσαν να με φάνε γιατί δεν καταλαβαίνουν τίποτα. να φανταστείς στο προτελευταίο μάθημα μας είπε πως βάζουμε banner...
απλά δεν προσέχουν στο μάθημα, τι φταίω εγώ;;;;

(και το μάθημα το μετονόμασαν σε "100 τρόπους να σκοτώσετε την Εύη" - τόσο τραγικό είναι πια το joomla;)
Άβαταρ μέλους
black_sun
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 20.04.07, 10:39 pm

black_sun έγραψε:κατόπιν δικιάς μου προτροπής κάνουμε σε αυτό το εξάμηνο joomla, κι όχι ξανά dreamweaver

:shock: :shock: :shock:

Τι ειπες τωρα!
Εμ, ετσι θα γεμισουμε απο παιδια που θα δοξαζουν το καθε ειδους tarata-Joumla, χωρις να εχουν ιδεα τι κρυβεται πισω απο μια δυναμικη σελιδα...

Ακου να συγκριθει με το Dreamweaver...
και ξανα μανα... :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό black_sun » 21.04.07, 12:19 am

dreamweaver εχω ξανακάνει όταν πήγαινα Ευκλείδη και είχαμε κάνει και στη σχολή σε προηγούμενο εξάμηνο (στη σχολή βέβαια κάναμε περισσότερα!). Γι' αυτό κάνουμε το μάθημα... για να μάθουμε τι είναι μια δυναμική σελίδα, σε τι εξυπηρετεί, πως υλοποιείται...
γιατί τόσο κακό είναι; σε τι ακριβώς διαφωνείς;
Άβαταρ μέλους
black_sun
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 21.04.07, 9:08 am

Το Dreamweaver ειναι editor ενω το Joomla ειναι Content Managment System. Ναι το Joomla δημιουργει δυναμικο περιβαλλον, αλλα ετσι ποτε δεν θα μαθεις τι κρυβεται απο πισω του...
Εκτος αν κανετε και ξεχωριστα php & mysql

Θα το καταλαβεις αργοτερα οταν καποιος πελατης θα σου ζητησει κατι που δεν θα το υποστηριζει (τουλαχιστον ευκολα) το Joomla...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό george_l » 21.04.07, 10:27 am

notis έγραψε:Θα το καταλαβεις αργοτερα οταν καποιος πελατης θα σου ζητησει κατι που δεν θα το υποστηριζει (τουλαχιστον ευκολα) το Joomla...

+1

Exeis apolito dikio Noti. Auto einai to thema mou kai sto grafeio.
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό black_sun » 21.04.07, 12:05 pm

καταλαβαίνω τι εννοείς.
για php μας λέει κάποια βασικά, έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε προγραμματιστές.
απλά δεν μπορούσα να χάσω άλλες 5 ώρες μάθημα χωρίς να μάθω τίποτα καινούργιο (αφού θα κάναμε επανάληψη dreamweaver ξεκινώντας απο τα βασικά!-δεν άντεχα να ξανακούσω για άλλη μια φορά πως εισάγουμε εικόνα).
και όταν κάναμε dreamweaver μας έδωσε και κώδικα που κανείς δεν διάβασε!
πιο πολύ δίνουν βάση στο σχεδιαστικό, που δεν είναι και σωστό γιατί θα την χρειαστείς την html. γλώσσες προγραμματισμού είχα κάνει στα ΤΕΕ και html και λίγο Java στο γυμνάσιο (απο μόνη μου). οι υπόλοιποι δεν θέλουν να μάθουν κώδικα αλλά και εγώ δεν μπορώ να χάσω ακόμα 5 ώρες μάθημα!-η κατάσταση αυτό το εξάμηνο είναι δραματική! οι περισσότεροι παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή και οι μισοί καθηγητές είναι άσχετοι ακόμη και με την γραφιστική. τουλάχιστον ας επωφεληθούμε απο αυτούς που γνωρίζουν και θα μας λύσουν κάποιες απορίες!
Άβαταρ μέλους
black_sun
Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.04.07, 10:08 pm

Το πρόβλημα που βλέπω από τα λεγόμενά σας είναι ότι στις σχολές κάθονται και μαθαίνουν Dreamweaver (!!!), αντί να κάθονται και να διδάσκουν Html και CSS. Ούτε κάν μισές γνώσεις δεν προσφέρουν. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω την αντίδραση αυτων που μαθαίνουν ότι WebDesign = Dreamweaver, τι θα κάνουν όταν πάνε σε κάποια εταιρεία και έρθουν αντιμέτωποι με κώδικα σε notepad.

Είναι σαν να πας να σου μαθαίνουν Photoshop αντι για γραφιστική.
Τι να πώ... :roll:

Θα επαναλάβω την προτροπή μου, αν θες web design μάθε html/css, αν θες devolpment ψάξε της υπάρχουσες γλώσσες και μάθε αυτήν που σε ενδιαφέρει/ελκύει/βολεύει/είναι χρήσιμη. Αν δεν θες τίποτε από τα δύο βρες έναν καλό συνεργάτη.

φιλικά,
Χρήστος
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό apo » 22.04.07, 4:45 pm

Φαίνεται οτι λίγο ξεφύγαμε απο το αρχικό θέμα.

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις για αρχή το [u][b]apache2triad.[/b][/u] που σου εγκαθιστά μόνο του php k mysql server. Το κάνει μόνο του κ είναι πανεύκολο.
Το joomla εγκαθιστάται επίσης σχεδόν μόνο του αν περάσεις 20 λεπτά συγκεντρωμένη στο README κ στο manual. Μετά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να τροποποιήσεις ένα απο τα υπάρχοντα templates για να καταλάβεις πώς δουλεύει.

Είναι πολύ εύκολο, αλήθεια. Γνωρίζω μέχρι κλασσικό φιλόλογο που το έχει καταφέρει (τελείως μόνος του).

Crs σωστή η αποψή σου. αν και κατα την γνώμη μου το μάθημα δέν γίνεται στην ταξη. Οι σχολές και τα τυποποιημένα προγράμματα τους... ξεχασε το.
apo

Δημοσίευσηαπό Stella » 23.04.07, 7:07 pm

δηλαδη ρε παιδια οταν καποιος μας λεει οτι θα αναλαβει εκεινος τον προγραμματισμο και οτι απλα θελει μια καλυτερη εμφανιση ενος site.. και ολο αυτο σε joomla..εγω τι θα πρεπει ακιριβως να του δωσω? οχι επανασχεδιασμενη joomla tempalte???? μονο γραφικα προσαρμοσμενα σε διαστασεις ας πουμε που χρειαζονται? η αληθεια ειναι οτι ειμαι ασχετη και τα εχω καπως μπερδεμενα και συγγνωμη αν κουραζω καποιους.. ειχα παει σε σχολη για σεμιναρια dreamweaver κι ενω ειχα κανει καποια μαθηματα στη σχολη (γραφιστικης) ο καθηγητης δεν ελεγε λεξη παραπανω απ αυτο που πληρωνοταν(?)γενικοτερα δεν ηταν η καλυτερη βοηθεια ..αποτελεσμα.. καλυτερα μονη μου.. :?
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 23.04.07, 8:46 pm

Stella έγραψε:δηλαδη ρε παιδια οταν καποιος μας λεει οτι θα αναλαβει εκεινος τον προγραμματισμο και οτι απλα θελει μια καλυτερη εμφανιση ενος site.. και ολο αυτο σε joomla..εγω τι θα πρεπει ακιριβως να του δωσω?

Αν είσαι web designer τότε θα πρέπει να του δώσεις τα παρακάτω:

1) templates/index.php (XHTML, τα php snippets άστα στην ανάλογη θέση)
2) templates/css/template_css.css (CSS)
3) templates/images/ (Γραφικά)

Aν είσαι γραφίστας τότε δώστου μια μακέτα (template) σε psd η png με τα layers και θα το φτιάξει μόνος του. Εχε υπόψη σου βέβαια ότι αυτό προσθέτει αρκετή (και βαρετή) δουλειά στον προγραμματιστή.

Καλή αρχή!
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Stella » 23.04.07, 9:07 pm

nice.. σ ευχαριστω παρα πολυ!!! θα το κοιταξω και θα δω τι θα κανω τελικα.. :)
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων