πως γινετε με joomla?

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Δημοσίευσηαπό Theo » 23.04.07, 9:16 pm

george_l έγραψε:Πάντως το Joomla με λιγο CSS, λίγο Copy-Paste και λίγο πείραγμα στο administration panel αλλάζει εντελώς μορφή.

Αλλάζει ως ένα βαθμό από το υποτυπώδες template που έχει. Από κει και πέρα αν θέλεις πιό εκτεταμένες αλλαγές στην εμφάνιση θα πρέπει να αρχίσεις να αλλάζεις τα core αρχεία, όχι και τόσο καλή τακτική αν σκεφτείς ότι κάθε τρεις μήνες η και συχνότερα θα πρέπει να αναβαθμίζεις αυτά τα αρχεία...σε όλα σου τα site.

Π.χ. αν θέλεις να εμφανίζεις ένα πλαίσιο γύρω από τις φωτό των άρθρων η να εμφανίζεις τα εικονίδια εκτύπωσης και αποστολής άρθρου στο κάτω μέρος του άρθρου πως θα το κάνεις?
Theo
Senior Member

Re: πως γινετε με joomla?

Δημοσίευσηαπό ironstel » 21.05.07, 10:14 am

Stella έγραψε:καλησπερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω πως χρησιμοποιειται η joomla ακριβως? δλδ αν θελω να αντικαταστησω τα γραφικα σε ενα site απο joomla template πως θα το κανω? μεσω του dreamweaver γινετε?και η εγκατασταση πως γινετε αραγε? :roll:

Γειά σας και από μένα. Αν και νέος στο forum (μπήκα σήμερα μετά από προτροπή ενός φίλου) είδα πως πραγματικά για το joomla υπάρχει μια έλειψη ενημέρωσης. Είμαι ένας από τους admin στο myjoomla.gr Με το συγκεκριμένο cms ασχολούμε από την εποχή που ονομαζόταν mambo. Τυχαία το γνώρισα και πραγματικά ευχαριστώ το θεό που μου έδωσε αυτήν την ευκαιρία. Έψαχνα ένα cms για να φτιάξω ιστοσελίδες πελατών μου αλλά είχα απογοητευθεί. Οι τιμές των εμπορικών cms ξεκίναγαν από απαγορευτικά νούμερα με συνέπεια οι πελάτες να "τσινάνε". Με το joomla ξεκινάς από μηδενική βάση κόστους.
Οσον αφορά την χρήση του είναι απίστευτα απλό, εύκολο στην εγκατάσταση, γρήγορο και ασφαλές (μιλάω για το core του joomla). Η διαχείρηση των γραφικών του template δεν έχει καμία σχέση με το core του joomla. Η διαχείρηση των περιεχομένων γίνεται μέσα από admin panel όπως και από την frontpage εάν έχεις συνδεθεί πριν σαν admin. Μπορείς στο template να χρησιμοποιήσεις javascripts, php scripts κλπ σε περίπτωση που θέλεις να την κάνεις πιο εφετζίδικη. Στο template δημιουργείς τον βασικό κορμό της σελίδας (λογότυπο, θέσεις modules, backgrounds κλπ) και κατόπιν την όλη διαχείρηση την κάνεις μέσα από το admin panel.
Άβαταρ μέλους
ironstel
Member

Δημοσίευσηαπό dimitriadis » 21.05.07, 2:22 pm

notis έγραψε:Το Dreamweaver ειναι editor ενω το Joomla ειναι Content Managment System. Ναι το Joomla δημιουργει δυναμικο περιβαλλον, αλλα ετσι ποτε δεν θα μαθεις τι κρυβεται απο πισω του...
Εκτος αν κανετε και ξεχωριστα php & mysql

Θα το καταλαβεις αργοτερα οταν καποιος πελατης θα σου ζητησει κατι που δεν θα το υποστηριζει (τουλαχιστον ευκολα) το Joomla...

Να αγιάσει το στόμα σου Νότη!

Φιλικά
Δημήτρης.
Inside A Box - Personal Blog
http://insideabox.gr/
Malt Company - Designer's other pleasure
http://maltcompany.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
dimitriadis
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 21.05.07, 4:17 pm

Νομίζω οτι η λύση βρίσκεται κάπου στην μέση!!!
Όταν παραδίδεις Joomla σε κάποιον πελάτη, ξέρεις τις δυνατότητες και μέχρι που μπορεί να φτάσει.
Γενικά δεν απορρίπτω τίποτα που είναι αξιόλογο και έχει δουλευτεί. Θεωρώ οτι όλα χρειάζονται και γι'αυτο υπάρχουν επιλογές εξ΄άλλου!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 21.05.07, 4:23 pm

Καλησπέρα και από εμένα,

Αν και απάντησε ο Theo, η δική μου γνώμη είναι ελαφρώς διαφορετική όσο αφορά τη ροή εργασίας.

Αν κάποιος είναι web designer αυτό που απλά χρειάζεται να κάνει είναι να φτιάξει την σελίδα του σε (Χ)HTML μαζί με ένα CSS αρχείο και ένα φάκελο για τα γραφικά - φωτογραφίες. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο developer. "Βρώμικη" δουλειά αλλά σε αρκετές περιπτώσεις και μετά από μερικές επαναλήψεις όχι ιδιαίτερα χρονοβόρα.

Όσο αφορά το Joomla τώρα, για μένα όπως κάθε τι που χρησιμοποιούμε στη δουλειά μας, έχει θετικά και αρνητικά, έχει σωστή και λάθος εφαρμογή.

Στα θετικά είναι:
η κοινότητα που το υποστηρίζει,
το μεγάλο πλήθος επιπρόσθετων εφαρμογών,
η αρκετά καλή οργάνωση στις πληροφορίες.
η πολλάπλή χρήση template

Στα αρνητικά θεωρώ ότι είναι:
η ασφάλεια (αρκετά προβλήματα, και γκρίνια από τους τεχνικούς στην εταιρία)
Η δυσκολία στην εκμάθησή τού από τους πελάτες, ώστε να ανανεώνουν μόνοι τους το υλικό.
η δυσκαμψία που ανέφερε και ο Νότης.

Theo έγραψε:Αλλάζει ως ένα βαθμό από το υποτυπώδες template που έχει. Από κει και πέρα αν θέλεις πιό εκτεταμένες αλλαγές στην εμφάνιση θα πρέπει να αρχίσεις να αλλάζεις τα core αρχεία, όχι και τόσο καλή τακτική αν σκεφτείς ότι κάθε τρεις μήνες η και συχνότερα θα πρέπει να αναβαθμίζεις αυτά τα αρχεία...σε όλα σου τα site.

Π.χ. αν θέλεις να εμφανίζεις ένα πλαίσιο γύρω από τις φωτό των άρθρων η να εμφανίζεις τα εικονίδια εκτύπωσης και αποστολής άρθρου στο κάτω μέρος του άρθρου πως θα το κάνεις?

Φίλε Theo για όλα υπάρχει λύση.

ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιάξεις ένα template όπως θες. να βάλεις τα στοιχεία σου όπου θες. Όπου θες το μενου όπου θες το κείμενο, όπου θες τα νέα. Να έχει όποια μορφή θες. Να εμφανίσεις και να εξαφανίσεις ότι θες απλά πειράζοντας το index.php, το css και το administration panel. (όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά δίνοντας να εμφανίζονται ή όχι αυτά που θες και σε ποια θέση της index.)

Τώρα για την μορφή. Το κάθε στοιχείο του Joomla έχει και ένα αντίστοιχο style στο css/template_css.css το οποίο αν το αλλάξεις αλλάζει και π.χ. η φωτογραφία στα νέα. Και θα μου πείς ναι αλλά εγώ στο 4ο νέο θέλω άλλο χρώμα περιγράμματος. Ε και; Γίνεται. Κάθε τι που βάζεις έχει ένα πεδίο class suffix που μπορείς να βάλεις ένα όνομα για να δώσεις ξεχωριστό style για αυτό το στοιχείο (λεπτομέριες σε άλλο thread, γιατί αυτό το ψάχνω ακόμα. Αλλά υπάρχει και γίνεται).

Όσο αφορά τα διάφορα εικονιδιάκια μπορείς να τα ρυθμίσεις και γενικά για όλο το site αλλά και για κάθε άρθρο που ανεβάζεις ξεχωριστά. Το ίδιο γίνεται και για το κουμπί πίσω, για τους τίτλους και διάφορα άλλα.

Αυτά προς το παρόν.

Sorry αν σας κούρασα. Νότη 100% μαζί σου για την δυσκολία σε περαιτέρω παραμετροποίηση.

Theo sorry που πάτησα κυρίως πάνω στο post σου απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω 2-3 πραγματάκια. Θα χαρώ να συνεχίσουμε την ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα μιας και με ενδιαφέρει η εμπειρία οποιουδήποτε ασχολείτε με το ρημαδοJoomla (το χρησιμοποιούμε στο γραφείο συνέχειά)

Καλό απόγευμα σε όλους.
Γ.Λ.
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 21.05.07, 4:25 pm

LNinio έγραψε:Νομίζω οτι η λύση βρίσκεται κάπου στην μέση!!!
Όταν παραδίδεις Joomla σε κάποιον πελάτη, ξέρεις τις δυνατότητες και μέχρι που μπορεί να φτάσει.
Γενικά δεν απορρίπτω τίποτα που είναι αξιόλογο και έχει δουλευτεί. Θεωρώ οτι όλα χρειάζονται και γι'αυτο υπάρχουν επιλογές εξ΄άλλου!!! :wink:

+1 (και 2 μη σου πω)

LNinio έγραψες όσο έγραφα. Συμφωνώ μαζί σου.

(απαπα τι σεντόνι άπλωσα; ελπίζω να μην σας κουράσει :P )
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ironstel » 21.05.07, 5:12 pm

george_l έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα,

... Στα αρνητικά θεωρώ ότι είναι:
η ασφάλεια (αρκετά προβλήματα, και γκρίνια από τους τεχνικούς στην εταιρία)
Η δυσκολία στην εκμάθησή τού από τους πελάτες, ώστε να ανανεώνουν μόνοι τους το υλικό.
η δυσκαμψία που ανέφερε και ο Νότης.

Theo έγραψε:Γ.Λ.

1. Τα προβλήματα ασφαλείας που αναφέρατε εντοπίζονται κυρίως σε component και modules που είναι free και δεν έχουν υποστήριξη. Το core του joomla είναι ασφαλές. Το βασικότερο όμως είναι προς τα που θες να πας την ιστοσελίδα και τι προϋπολογισμό διαθέτεις. Ολα είναι θέμα κόστους.

2. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο απλό στην διαχείρηση περιεχομένου. Η δυσκολία που αναφέρατε πιστεύω πως εντοπίζεται πιο πολύ στο χρόνο και όχι στον τρόπο. Δηλαδή πολλοί πελάτες θέλουν να μπαίνουν τα κείμενα χωρίς καν να τα γράφουν. Οταν κάποιος πελάτης θέλει να βάλει μόνος του τα κείμενα και δεν ξέρει πως θα μπει στον internet δεν νομίζω ότι φταίει το cms. Θα πρέπει να έχει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις.

3. Οταν ένα cms είναι open source δεν καταλαβαίνω τις ενοείτε "δυσκαμψία". Ολα είναι ανοιχτά και εύκολα παραμετροποιήσιμα.
Άβαταρ μέλους
ironstel
Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 21.05.07, 6:09 pm

Φίλε/η ironstel
ironstel έγραψε: 1. Τα προβλήματα ασφαλείας που αναφέρατε εντοπίζονται κυρίως σε component και modules που είναι free και δεν έχουν υποστήριξη. Το core του joomla είναι ασφαλές. Το βασικότερο όμως είναι προς τα που θες να πας την ιστοσελίδα και τι προϋπολογισμό διαθέτεις. Ολα είναι θέμα κόστους.

Έχεις απόλυτο δίκιο και παράληψή μου. Βέβαια δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα αλλά απ' ότι ακούω έχεις δίκιο.
ironstel έγραψε:2. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο απλό στην διαχείρηση περιεχομένου. Η δυσκολία που αναφέρατε πιστεύω πως εντοπίζεται πιο πολύ στο χρόνο και όχι στον τρόπο. Δηλαδή πολλοί πελάτες θέλουν να μπαίνουν τα κείμενα χωρίς καν να τα γράφουν. Οταν κάποιος πελάτης θέλει να βάλει μόνος του τα κείμενα και δεν ξέρει πως θα μπει στον internet δεν νομίζω ότι φταίει το cms. Θα πρέπει να έχει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις.

Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείσε επαγγελματικά αλλά σε αυτό σου παραθέτω πως πολλές φορές τα συστήματα διαχείρησης προορίζονται για ανθρώπους που δεν ξέρουν και πολλά από το Internet. Σκέψου λοιπόν να δώσεις πρόσβαση σε καποιον έστω και με στοιχειώδη γνώση ή και λιγο προχωρημένη στο administration panel του Joomla. Θα χαθεί και θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 τηλεφωνήματα για να του λύσεις τις απορίες. (εκτός αν υπάρχει τρόπος να του δώσεις πρόσβαση και να βλέπει μόνο σε ορισμένα σημεία και δεν το ξέρω, οπότε αναλαμβάνεις να με(ας) διαφωτίσεις)

Σίγουρα υπάρχουν και ευκολότερα CMS για ένα δυναμικό site με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.
ironstel έγραψε:3. Οταν ένα cms είναι open source δεν καταλαβαίνω τις ενοείτε "δυσκαμψία". Ολα είναι ανοιχτά και εύκολα παραμετροποιήσιμα.

Δυνατό σίγουρα, εύκολο όμως; Πιο εύκολο φαντάζομαι βρίσκει κάποιος που γράφει κώδικα (έχω περάσει από αυτό το στάδιο, απλά δεν θέλω να το θυμάμαι :lol: ) να "γράψει" ένα search engine όπως θέλει εκείνος και να το τοποθετήσει στο site του παρά να προσπαθήσει να γράψει ένα search engine για το joomla ή να τροποποιήσει του joomla. Αυτό εννοούσα και φαντάζομαι το ίδιο και ο Νότης. Μπορώ να σου παραθέσω πολλές απαιτήσεις πελατών που μάλλον θέλουν αρκετή δουλειά για να το φέρεις στα μέτρα του Joomla.

Σαφώς και είναι προσωπικές απόψεις από την σχετικά μικρή εμπειρία μου στο Joomla. Σίγουρα μπορεί κάποιος με περισσότερη εμπειρία στο συγκεκριμένο CMS και με περισσότερη γνώση προγραμματισμού να κάνει θαύματα.

ΑΑΑΑ και ο πλυθηντικός φαντάζομαι ξέφυγε κατα λάθος ή μιλούσες σε όλους μας ε; :? :lol:
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 21.05.07, 6:13 pm

Τον τελευταίο καιρό μπαίνω όλο και ποιο βαθειά σε αυτό το CMS, έχω να πω οτι είναι όσο ποιο ευέλικτο γίνεται για να μπορεί να υποστηρίζεται και από control panels. Δεν γίνεται να έχεις ταυτόχρονα και απόλυτη ελευθερία και έλεγχο από control panels. Στο Joomla όμως αυτό σχεδόν γίνεται.

Αν λοιπόν θέλεις να φτιάξεις ένα εντελώς δικό σου σχεδιασμό μπορείς να το κάνεις κανονικά στο Dreamweaver, να το αντιγράψεις σαν να ήταν ένα νέο template στο directory /templates/<όνομα template>/index.php και μέσα από το control panel να το συνδέσεις με ένα συγκεκριμένο μέρος της σελίδας σου από το Menu > Site > Template Manager > Site Templates .. επιλέγεις το όνομα του template που έχεις δώσει και πατάς το Assign και μετά το μέρος του site που θα χρησιμοποιεί αυτό το template.

Αν θες το ίδιο template να έχει περισσότερη λειτουργικότητα πρέπει να ξέρεις και λίγο PHP, και σίγουρα HTML + CSS. Σκέτο το dreamweaver δεν φτάνει, είναι σαν να λές οτι ξέρεις να οδηγάς αεροπλάνο επειδή παίζεις αεροπλανάκια στο playstation.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ironstel » 21.05.07, 7:36 pm

george_l έγραψε:Φίλε/η ironstel

Φίλος
george_l έγραψε:Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείσε επαγγελματικά αλλά σε αυτό σου παραθέτω πως πολλές φορές τα συστήματα διαχείρησης προορίζονται για ανθρώπους που δεν ξέρουν και πολλά από το Internet. Σκέψου λοιπόν να δώσεις πρόσβαση σε καποιον έστω και με στοιχειώδη γνώση ή και λιγο προχωρημένη στο administration panel του Joomla. Θα χαθεί και θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 τηλεφωνήματα για να του λύσεις τις απορίες. (εκτός αν υπάρχει τρόπος να του δώσεις πρόσβαση και να βλέπει μόνο σε ορισμένα σημεία και δεν το ξέρω, οπότε αναλαμβάνεις να με(ας) διαφωτίσεις)/quote]
Ασχολούμε καθημερινά επαγγελματικά με το joomla και είμαι ένας από τους admin στο myjoomla.gr
Οταν θέλεις ο πελάτης να βάλει κείμενα μπορεί να μπεί από το admin panel σαν "manager" και να δει ένα μια πιο απλή έκδοση. Ετσι θα βάλει κείμενα χωρίς να πειράξει component, modules, configuration files ...

george_l έγραψε:Σίγουρα υπάρχουν και ευκολότερα CMS για ένα δυναμικό site με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Συμφωνώ.

george_l έγραψε:ΑΑΑΑ και ο πλυθηντικός φαντάζομαι ξέφυγε κατα λάθος ή μιλούσες σε όλους μας ε; :? :lol:

Επειδή συμφώνησες με τον noti γι'αυτό μίλησα στον πληθυντικό.
Άβαταρ μέλους
ironstel
Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 21.05.07, 8:32 pm

ironstel έγραψε: Ασχολούμε καθημερινά επαγγελματικά με το joomla και είμαι ένας από τους admin στο myjoomla.gr
Οταν θέλεις ο πελάτης να βάλει κείμενα μπορεί να μπεί από το admin panel σαν "manager" και να δει ένα μια πιο απλή έκδοση. Ετσι θα βάλει κείμενα χωρίς να πειράξει component, modules, configuration files ...

:shock: Χα 1.000.000 ευχαριστώ. Πραγματικά δεν το ήξερα και μου είναι πολύτιμο κάτι τέτοιο. Όσο για το admin στο myjoomla μην νομίζεις ότι πέρασε απαρατήρητο :wink: ελπίζω να είσαι εύκαιρος για απαντήσεις χεχε.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 06.06.07, 8:22 pm

george_l έγραψε:Φίλε Theo για όλα υπάρχει λύση.

ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιάξεις ένα template όπως θες. να βάλεις τα στοιχεία σου όπου θες. Όπου θες το μενου όπου θες το κείμενο, όπου θες τα νέα. Να έχει όποια μορφή θες. Να εμφανίσεις και να εξαφανίσεις ότι θες απλά πειράζοντας το index.php, το css και το administration panel. (όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά δίνοντας να εμφανίζονται ή όχι αυτά που θες και σε ποια θέση της index.)

Γειά σου george,

Το παράδειγμα με την αλλαγή θέσης του εικονιδίου εκτύπωσης το έφερα σαν πολύ απλό παράδειγμα που δείχνει την σοβαρή αδυναμία του συστήματος templates του Joomla!. (Σαφώς και ΔΕΝ γίνεται με τον τρόπο που περιέγραψες).
Αν έχεις δουλέψει και με άλλα λογισμικά, π.χ. eZ publish http://ez.no Smarty http://smarty.php.net/ θα καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω template engine.
Γι'αυτό άλλωστε και η μεγαλύτερη αναβάθμιση του Joomla!, η έκδοση 1.5 έχει εστιάσει κυρίως σε αυτό.

Xαιρετισμούς σε όλους...
και παιδιά όσο αφορά το λογισμικό καλό είναι να ψαχνόμαστε με διάφορες λύσεις, δεν υπάρχει κάτι που να ταιριάζει σε όλα.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 06.06.07, 8:38 pm

ironstel έγραψε:Ασχολούμε καθημερινά επαγγελματικά με το joomla και είμαι ένας από τους admin στο myjoomla.gr

Γειά σου ironstel,

Η διαχείριση δικαιωμάτων πρόσβασης στο Joomla! είναι υποτυπώδης σε σύγκριση με άλλα CMS. Π.χ. δεν μπορείς να δημιουργήσεις νέα γκρούπ χρηστών με λεπτομερή δικαιώματα πρόσβασης.

Επίσης η παραμετροποίηση του "admin panel" δεν γίνεται μέσω templates (προσοχή, δεν μιλάω για τα "templates" που υπάρχουν για την εμφάνιση της διαχείρισης) δηλαδή δεν υπάρχει "εύκολος" τρόπος για να προσαρμόσεις τη διαχείριση ακριβώς στα μέτρα του site σου. Πρέπει αναγκαστικά να επέμβεις στα core αρχεία με ότι αυτό συνεπάγεται για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Χαιρετισμούς
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 06.06.07, 8:53 pm

notis έγραψε:Το Dreamweaver ειναι editor ενω το Joomla ειναι Content Managment System. Ναι το Joomla δημιουργει δυναμικο περιβαλλον, αλλα ετσι ποτε δεν θα μαθεις τι κρυβεται απο πισω του...
Εκτος αν κανετε και ξεχωριστα php & mysql

Θα το καταλαβεις αργοτερα οταν καποιος πελατης θα σου ζητησει κατι που δεν θα το υποστηριζει (τουλαχιστον ευκολα) το Joomla...

Γειά Νότη,

Συμφωνώ μαζί σου όσο αφορά το ότι είναι αναγκαίο να γνωρίζει κανείς όσο το δυνατό περισσότερα από τα "ενδότερα" της λειτουργίας ενός λογισμικού που χρησιμοποιεί.

Βέβαια, καλό είναι κανείς να δοκιμάζει δικές του λύσεις λογισμικού ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ μελετήσει αρκετές υπάρχουσες λύσεις. Και δεν υπάρχει καλύτερη "μελέτη" από την πρακτική εφαρμογή.
Το να προσπαθεί κάποιος να "επανεφεύρει τον τροχό" δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

Γι'αυτό παιδιά, ακόμα και άν έχετε μάθει να γράφετε μόνοι σας πέντε γραμμές κώδικα και να φτιάχνετε μόνοι σας τις βάσεις δεδομένων σας καλό είναι να ρίξετε αρκετές ΒΑΘΙΕΣ ματιές σε "έτοιμες λύσεις" λογισμικού.

Γι'αυτό άλλωστε και αγαπάμε το Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα, έτσι δεν είναι?
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 06.06.07, 9:16 pm

cpulse έγραψε:Τον τελευταίο καιρό μπαίνω όλο και ποιο βαθειά σε αυτό το CMS, έχω να πω οτι είναι όσο ποιο ευέλικτο γίνεται για να μπορεί να υποστηρίζεται και από control panels.

Γειά cpulse,

Εχω δει ότι είσαι προγραμματιστής, νομίζω ότι το eZ publish θα σου αρέσει καλύτερα αναφορικά με την ευελιξία και ευκολία παραμετροποίησης δηλαδή πολύ καλό template engine (templates σε επίπεδο datatype), δημιουργία νέων κλάσεων (classes) και των αντίστιχων templates κατευθείαν από το backend!, πολύ λεπτομερές σύστημα δικαιωμάτων πρόσβασης, πολύ λεπτομερές σύστημα ρυθμίσεων με config αρχεία, αρκετά καλή τεκμηρίωση και πολλά άλλα ενδιαφέροντα...

Χαιρετισμούς
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 07.06.07, 12:47 am

Theo μ'αρέσει που βλέπεις τα πράγματα πάντα με κριτική διάθεση, αλλά δες το κι από την πλευρά του αποτελέσματος.

Για παράδειγμα το smarty είναι ίσως το καλύτερο, και μπορώ να σου πω οτι έχω φτιάξει για τον εαυτό μου κάτι ακόμα καλύτερο. Αλλά είναι πρακτικά ουτοπία γιατί είναι τόσο low level που απευθύνεται μόνο σε όσους έχουν πολύ καλές γνώσεις προγραμματισμού.

Αν φτιάξεις κάτι με πάρα πολλές επιλογές ο κόσμος πελαγώνει και προτιμάει τα ποιο εύκολα. Δες για παράδειγμα το Flash έναντι της Java. Ξεκίνησε με έναν ωραίο graphics editor και 5 εντολές και κατάφερε να γίνει κολοσσός, και μάλλον όχι άδικα γιατί κατάφερε και έδωσε ικανοποίηση σε πολύ κόσμο. Θυμήσου επίσης την αιώνια σύγκριση των lower level και higher level γλωσσών. Assembly, C/C++, Delphi, VB και πλέον Java, .NET..... Όλοι ξέρουν την δύναμη της assembly αλλά πόσοι γράφουν προγράμματα σε αυτή; Οι περισσότεροι πάνε στα εύκολα, αλλά και πρακτικά.

Προσωπικά συμπαθώ το Joomla γιατί βλέπω οτι μπορεί να αντέξει πολλές επεκτάσεις και δεν είναι εξειδικευμένο σε κάτι όπως πχ το osCommerce και το WordPress. Μπορεί να έχει τις ελείψεις που λες, οι οποίες όμως καλύπτονται από τη ικανότητα του να φτιάξεις addons για κάθε σημείο που θεωρείς αδύναμο. Επίσης σύγκρινε και την καθαρότητα του κώδικα σε σχέση με άλλα CMS. Για μένα αυτό είναι ίσως το ποιο σημαντικό προσόν του γιατί ο καθαρός κώδικας αφήνει λιγότερο χώρο για bugs.

Το eZ publish δεν το ξέρω, αλλά όταν βρω χρόνο θα το ψάξω :)
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 07.06.07, 7:27 am

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω, εν μέρη, και με τους δυό σας.
Παλμέ μου έχεις δίκιο για όσα λες για το Joomla. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά συμφωνώ και για τις επεκτάσεις και για την ευκολία, αλλά και για την καθαρότητα του κώδικα. Είναι γεγονός οτι η δουλειά που έχουν κάνει όσοι συμβάλουν στην ανάπτυξή του είναι εξαιρετική. Εαν λυθούν και κάποια προβληματάκια ασφάλειας που υπάρχουν , τότε θα έλεγα πως η σχέση ποιότητας/τιμής είναι αξεπέραστη από οποιοδήποτε άλλο "έτοιμο" cms.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό ironstel » 07.06.07, 8:29 am

Theo έγραψε:
ironstel έγραψε:Ασχολούμε καθημερινά επαγγελματικά με το joomla και είμαι ένας από τους admin στο myjoomla.gr

Γειά σου ironstel,

Η διαχείριση δικαιωμάτων πρόσβασης στο Joomla! είναι υποτυπώδης σε σύγκριση με άλλα CMS. Π.χ. δεν μπορείς να δημιουργήσεις νέα γκρούπ χρηστών με λεπτομερή δικαιώματα πρόσβασης.

Επίσης η παραμετροποίηση του "admin panel" δεν γίνεται μέσω templates (προσοχή, δεν μιλάω για τα "templates" που υπάρχουν για την εμφάνιση της διαχείρισης) δηλαδή δεν υπάρχει "εύκολος" τρόπος για να προσαρμόσεις τη διαχείριση ακριβώς στα μέτρα του site σου. Πρέπει αναγκαστικά να επέμβεις στα core αρχεία με ότι αυτό συνεπάγεται για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Χαιρετισμούς

H διαχείρηση δικαιωμάτων πρόσβασης του joomla είναι η βασική. Από εκεί και πέρα εάν θέλεις να μπεις πιο βαθιά και να φτιάξεις περισσότερα επίπεδα χρηστών με τα ανάλογα δικαιώματα, υπάρχουν εμπορικά component που κάνουν την δουλειά αυτή καλύτερα ενώ και υποστήριξη τους είναι ανάλογη. Εξαρτάται φίλε μου προς τα που θες να πας το joomla. Για κάποιους αυτά που έχει είναι υπεραρκετά. Τώρα εάν θέλουν μερικοί παραπάνω πράγματα με ένα μικρό κόστος προσαρμόζεις το joomla εκεί που θες.
Άβαταρ μέλους
ironstel
Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 07.06.07, 12:14 pm

cpulse έγραψε:Theo μ'αρέσει που βλέπεις τα πράγματα πάντα με κριτική διάθεση, αλλά δες το κι από την πλευρά του αποτελέσματος.
....
Αν φτιάξεις κάτι με πάρα πολλές επιλογές ο κόσμος πελαγώνει και προτιμάει τα ποιο εύκολα.

cpulse, συμφωνώ με αυτά που λές, και γω το αποτέλεσμα κυνηγάω...
Δες λοιπόν το παρακάτω setup, πες μου αν το κρίνεις αποτελεσματικό και πες μου αν μπορείς να το κάνεις αυτό με το Joomla.

1) Μία εγκατάσταση για όλα τα site σου.(Multisite). Με αυτό τον τρόπο κατεβάζεις το κόστος τον αναβαθμίσεων που στο Open Source λογισμικό είναι πολύ συχνές.

2) Κάθε site έχει διαφορετικά templates *διαχείρισης*, δεν μιλάω μόνο για εμφάνιση αλλά και για *λειτουργικότητα* και *πολυγλωσσικότητα*.

3) Κάθε site έχει τη διαχείριση σε διαφορετικό url, π.χ. mysite.com/my_admin, diaxeiristis.mysite.com κτλ.

4) Κάθε site μπορεί να έχει ξεχωριστή η και κοινή βάση δεδομένων.

5) Κάθε site μπορεί να έχει ξεχωριστό η και κοινό κατάλογο αποθήκευσης των αρχείων του.

6) Ofline client Open Office & Word για επεξεργασία των άρθρων και online upload και εισαγωγή τους στο σύστημα σαν άρθρα με διατήρηση της μορφοποίησης.

7) Εύκολη αλλαγή των υπαρχόντων κλάσεων και δημιουργία νέων. Παραδείγματος χάριν η κλάση άρθρο στο Joomla έχει τις εξής παραμέτρους:
Τίτλο (Απαραίτητο)
Υπότιτλο
Eισαγωγή
Κυρίως κείμενο
Ημερομηνία δημιουργίας
Ημερομηνία τροποποίησης
Συγγραφέας
Κτλ.
Σε κάποια site θα χρειασθείς μόνο μερικά από αυτά και σε άλλα θα χρειασθείς κάτι νέο, δεν είναι υποχρεωμένος ο πελάτης σου να έχει στην οθόνη του ένα σωρό άχρηστα πεδία γι'αυτόν η να μην έχει τα πεδία που θέλει και στη σειρά που τα θέλει.
Υπάρχει τρόπος στο Joomla να αφαιρέσεις η προσθέσεις, ταξιμομήσεις ιδιότητες σε μία τάξη ΧΩΡΙΣ να πειράξεις τα core αρχεία? (Αλλιώς η μείωση του κόστους των αναβαθμίσεων πάει περίπατο...)

6) W3C markup validation, όπως ίσως θα ξέρεις το Joomla δεν έχει ακόμα standard markup...

Αυτά τα λίγα προς το παρόν.
Δεν θέλω να θεωρηθούν αυτά που λέω απλά σαν "κριτική" στο Joomla!, το οποίο και έχω χρησιμοποιήσει σε μερικά sites μου.
Απλά λέω ότι η αγορά των Open Source CMS είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα και αξίζει κανείς να την παρακολουθεί στενά σε όλα της τα επίπεδα.

Χαιρετισμούς
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 07.06.07, 12:33 pm

LNinio έγραψε:Εαν λυθούν και κάποια προβληματάκια ασφάλειας που υπάρχουν , τότε θα έλεγα πως η σχέση ποιότητας/τιμής είναι αξεπέραστη από οποιοδήποτε άλλο "έτοιμο" cms.

H αγορά των Open Source CMS είναι άκρως ανταγωνιστική φίλε LNinio.
Δοκίμασε πρώτα αρκετές από τις επιλογές της αγοράς αυτής πριν φτάσεις σε κάποιο συμπέρασμα. Επίσης δεν υπάρχει μία λύση που να ικανοποιεί όλες τις ανάγκες.
Αν θέλεις να δεις ενδιαφέρον GUI δες εδώ
http://www.magnolia.info/en/magnolia.html

Aν θέλεις να δεις ενδιαφέρουσες προοπτικές και ομάδα ανάπτυξης με πείρα 20ετίας σε ECM (πρώην Documentum) δες εδώ:
http://dev.alfresco.com/

Χαιρετισμούς
Theo
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων