πως γινετε με joomla?

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Δημοσίευσηαπό cpulse » 07.06.07, 1:37 pm

Ετοιμάζω ένα τέτοιο site με ξεχωριστά admin panels για κάθε χρήστη. Είναι μια πολύ παλιά ιδέα, μαζεύω υλικό χρόνια τώρα, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως θα το καταφέρω με Joomla. Ιδέες όμως υπάρχουν, άρα όλο και κάτι θα βρώ.

Για παράδειγμα.. φαντάσου οτι μπορείς να κάνεις ένα νέο install χωρίς τίποτα το ασυνήθιστο, αλλά επειδή θέλεις να γίνονται οι αναβαθμίσεις αυτόματα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση να σβήσεις όλα τα αρχεία εκτώς του configuration.php και της cache, και να τα αντικαταστείς με symlinks από ένα κεντρικό directory. Έτσι κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή στα κεντρικά αρχεία να ενημερώνονται αυτόματα όλα τα installations. Αν όλα αυτά μπορούν να λειτουργήσουν προφανώς μετά μπορείς να κάνεις και ακόμα περισσότερη αυτοματοποίηση.

Για το offline edit, έχω φτιάξει προγράμματα που μπορούν να κάνουν τέτοια, άρα γιατί να μην γίνεται και για το Joomla. Θέλει ένα remote controler, ενα client, και ένα καλοφτιαγμένο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Όπως και να χει αυτό ειναι εφικτό.

Για την παραμετροποίηση στα core αρχεία, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά μπορείς να κάνεις copy-paste τα core modules που σε ενδιαφέρουν και να κάνεις αλλαγές πάνω τους.

Για το markup validation ευθύνεται το template και τα modules. Έχω φτιάξει μια χαρά valid templates, άρα αυτό είναι στο χέρι του developer.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 07.06.07, 2:57 pm

Εικόνα

Αναμενεται σκληρη μαχη :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 07.06.07, 2:59 pm

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σωστά, επειδή τελευταία ανάβουν τα αίματα πολύ εύκολα εδώ μέσα (ο καιρός, μάλλον)! :wink:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 07.06.07, 3:17 pm

Θέλετε αίμα ε;;;;
Πρέπει να πληρώσετε και το εισιτήριο κύριοι!
Τσάμπα θα πλακωθούμε;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 07.06.07, 3:20 pm

Λέγε το αντίτιμο!!!
Ακόνισε τα div σου και πάω να φτιάξω ποπ κορν!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 07.06.07, 5:47 pm

:lol::lol: Νότη σαν νάχεις δίκιο?...κάπως έτσι θα μας ακούνε οι περισσότεροι μάλλον...

Εικόνα

BTW φοβερός ο Ζαμπίδης...
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 08.06.07, 2:45 am

cpulse έγραψε:Για παράδειγμα.. φαντάσου οτι μπορείς να κάνεις ένα νέο install χωρίς τίποτα το ασυνήθιστο, αλλά επειδή θέλεις να γίνονται οι αναβαθμίσεις αυτόματα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση να σβήσεις όλα τα αρχεία εκτώς του configuration.php και της cache, και να τα αντικαταστείς με symlinks από ένα κεντρικό directory. Έτσι κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή στα κεντρικά αρχεία να ενημερώνονται αυτόματα όλα τα installations.

Με το eZ publish μπορείς να το κάνεις αυτό εύκολα χωρίς symlinks. Εγώ τουλάχιστον αυτό το setup έχω εδώ και μερικά χρόνια.
Αλίμονο αν σε κάθε αναβάθμιση του λογισμικού έπρεπε να αναβαθμίζω ένα-ένα όλα τα site μου.

cpulse έγραψε:Για το offline edit, έχω φτιάξει προγράμματα που μπορούν να κάνουν τέτοια, άρα γιατί να μην γίνεται και για το Joomla. Θέλει ένα remote controler, ενα client, και ένα καλοφτιαγμένο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Όπως και να χει αυτό ειναι εφικτό.

Γιατί να επανεφευρίσκουμε συνεχώς τον τροχό? Υπάρχει πιο καλός offline client από το Word η το Writer του Open Office? Ολοι έχουν αυτές τις βασικές γνώσεις, και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, άσε που η εγκατάσταση client δεν είναι πάντα εφικτή.
Ποιόν υπάλληλο θα πείσεις σε ένα π.χ. Δήμο να μάθει να δουλεύει τον client σου? Ούτε που θα σου δώσουν σημασία φίλε cpulse.
Να μιλάμε και λιγάκι με όρους αγοράς!

cpulse έγραψε:Για την παραμετροποίηση στα core αρχεία, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά μπορείς να κάνεις copy-paste τα core modules που σε ενδιαφέρουν και να κάνεις αλλαγές πάνω τους.

Στα cms που έχουν κάποιο τemplate engine, π.χ. Typo3, eZ publish κ.α. δεν χρειάζεται να πειράζεις τα core αρχεία. Πειράζεις μόνο templates.
Αυτό δεν είναι εξάλλου η βασική διαφορά της νέας έκδοσης 1.5 του Joomla?

cpulse έγραψε:Για το markup validation ευθύνεται το template και τα modules. Έχω φτιάξει μια χαρά valid templates, άρα αυτό είναι στο χέρι του developer.

Δεν ευθύνονται μόνο τα modules φίλε cpulse, μου φαίνεται ότι τώρα πρωτομαθαίνεις το Joomla!
Εχεις φτιάξει κανά site με το Joomla/Mambo η μιλάμε έτσι μόνο για να γίνεται κουβέντα?

Φιλικά,

Θ.Π.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 08.06.07, 12:35 pm

Theo έγραψε:
cpulse έγραψε:Για παράδειγμα.. φαντάσου οτι μπορείς να κάνεις ένα νέο install χωρίς τίποτα το ασυνήθιστο, αλλά επειδή θέλεις να γίνονται οι αναβαθμίσεις αυτόματα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση να σβήσεις όλα τα αρχεία εκτώς του configuration.php και της cache, και να τα αντικαταστείς με symlinks από ένα κεντρικό directory. Έτσι κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή στα κεντρικά αρχεία να ενημερώνονται αυτόματα όλα τα installations.

Με το eZ publish μπορείς να το κάνεις αυτό εύκολα χωρίς symlinks. Εγώ τουλάχιστον αυτό το setup έχω εδώ και μερικά χρόνια.
Αλίμονο αν σε κάθε αναβάθμιση του λογισμικού έπρεπε να αναβαθμίζω ένα-ένα όλα τα site μου.

Τελικά υπάρχει και έτοιμο plugin γι αυτό το θέμα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το ψάξω να στο βρω.

Theo έγραψε:
cpulse έγραψε:Για το offline edit, έχω φτιάξει προγράμματα που μπορούν να κάνουν τέτοια, άρα γιατί να μην γίνεται και για το Joomla. Θέλει ένα remote controler, ενα client, και ένα καλοφτιαγμένο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Όπως και να χει αυτό ειναι εφικτό.

Γιατί να επανεφευρίσκουμε συνεχώς τον τροχό? Υπάρχει πιο καλός offline client από το Word η το Writer του Open Office? Ολοι έχουν αυτές τις βασικές γνώσεις, και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, άσε που η εγκατάσταση client δεν είναι πάντα εφικτή.
Ποιόν υπάλληλο θα πείσεις σε ένα π.χ. Δήμο να μάθει να δουλεύει τον client σου? Ούτε που θα σου δώσουν σημασία φίλε cpulse.
Να μιλάμε και λιγάκι με όρους αγοράς!

Ένα πράγμα είναι η δημιουργία ενός κειμένου, κι ένα άλλο πράγμα είναι η τοποθέτηση σου σε ένα δομημένο σύστημα. Είτε αυτό λέγεται Joomla είτε eZ publish πρέπει να το βάλεις στο σύστημα έτσι ώστε να υπακούει στην αρχιτεκτονική του συστήματος. Αλλά πως μπορεί ένα PC ή ένα Mac να περάσει κείμενα σε ένα web server; Μόνο με τη μέθοδο που λέω ποιο πάνω, ή με FTP.

Theo έγραψε:
cpulse έγραψε:Για το markup validation ευθύνεται το template και τα modules. Έχω φτιάξει μια χαρά valid templates, άρα αυτό είναι στο χέρι του developer.

Δεν ευθύνονται μόνο τα modules φίλε cpulse, μου φαίνεται ότι τώρα πρωτομαθαίνεις το Joomla!
Εχεις φτιάξει κανά site με το Joomla/Mambo η μιλάμε έτσι μόνο για να γίνεται κουβέντα?

Για ρίξε μια ματιά εδώ.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 08.06.07, 12:58 pm

cpulse έγραψε:Για ρίξε μια ματιά εδώ.

Παλμέ μου, σου έχω πει πόσο χάλια είναι αυτά τα theme σου;
Δεν βλέπονται... παράτα τα!!! :bliax :bliax :bliax :bliax :bliax :bliax
Αφού δεν "το' χεις" βρε αδερφέ!!! :suckthis :suckthis :motherhucker

Πάντως η άτυπη κόντρα σας, είναι εξαιρετικά επικοδομιτική! :clapclap :clapclap .
Να μην ενοχλώ άλλο όμως... συνεχίστε :want :want :want
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 08.06.07, 1:50 pm

cpulse έγραψε:Τελικά υπάρχει και έτοιμο plugin γι αυτό το θέμα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το ψάξω να στο βρω.

Εδώ είναι τα έχω δει και έχω δοκιμάσει το GPL, δεν κάνει αυτά που λέω:
http://extensions.joomla.org/component/ ... /cat_id,0/
Το ζητούμενο είναι το κάθε site να είναι *εντελώς ανεξάρτητο*, δηλαδή δικές του ρυθμίσεις (π.χ. 5 διαφορετικά μεγέθη resize εικόνων) και δική του διαχείριση (design + λειτουργίες) κτλ.

cpulse έγραψε:Αλλά πως μπορεί ένα PC ή ένα Mac να περάσει κείμενα σε ένα web server; Μόνο με τη μέθοδο που λέω ποιο πάνω, ή με FTP.

Το eZ publish έχει μια πολύ χρήσιμη επέκταση, Open Document Format Import /Export, δεν χρειάζεται να φτιάξεις και να εγκαταστήσεις τοπικά κανέναν client, οι χρήστες χρησιμοποιούν το γνωστό τους πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου Open Office η Word. Από τις πιο χρήσιμες λειτουργίες που έχω δει σε CMS.
http://ez.no/doc/extensions/odf_import_export

cpulse έγραψε:Για ρίξε μια ματιά εδώ.

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://forum.joomla.org/index.php/topic,176543.0.html

Τo layout template μπορεί να είναι ok, το πρόβλημα είναι στα core αρχεία. Αν αρχίσεις και προσθέτεις λειτουργικότητα η συμβατότητα με W3C πάει περίπατο...
Ολα αυτά βέβαια θα διορθωθούν με την έκδοση 1.5.
Αλλα cms βέβαια (π.χ. Typo3, eZ publish, Drupal) το έχουν λύσει αυτό εδώ και καιρό το Joomla ακολουθεί.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 08.06.07, 2:00 pm

Ας ξανακάνω όμως την αρχική μου ερώτηση, που κανείς δεν απάντησε ως τώρα, και η οποία έδειχνε με πολύ απλό τρόπο ακριβώς τι σημαίνει η έλλειψη (πριν 1.5) template engine στο Joomla.

Θέλουμε το εικονίδιο εκτύπωσης να μπει στο τέλος του άρθρου κάτω-κάτω όπως είναι σε αρκετά sites.
Στο κάτω μέρος θέλουμε επίσης και ένα μήνυμα: Το κείμενο αυτό γράφτηκε από...<όνομα συγγραφέα εδώ>.

Τι αλλαγές αναλυτικά πρέπει να γίνουν στο Joomla, τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο eZ publish και πως επηρεάζουν αυτές οι αλλαγές μελλοντικές αναβαθμίσεις.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 08.06.07, 2:17 pm

LNinie τα παράπονα σου στον ironstel :P Αυτός φταίει που είναι τόσο άσχημο :D

Theo σου απαντάω σε FIFO mode :wink:

Η μέθοδος που σου είπα στην αρχή με τα symlinks θα σου έδινε πλήρη ελευθερία σε αυτά που λές. Δεν το έχω κάνει ακόμα πράξη, αλλά έχω κάνει παρόμοια πράγματα σε άλλα συστήματα και λειτουργούνε καλά.

Για την υποστήριξη για το open office.. μόλις μου άνοιξες την όρεξη! :)
Θα σου απαντήσω ξανά όταν θα έχω κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο από αυτό που έχει στο link.

Για το validation, να πω την άποψη μου.. καλώς έχουμε τα validation για να αποφεύγουμε το μπάχαλο που υπήρχε στο web μέχρι τώρα, αλλά και να σου φύγει ένα slash δεν χαλάει ο κόσμος. Το θέμα είναι να αποφύγεις τα spaghetti HTML. Όπως λες κι εσύ στο 1.5 θα υπάρχουν πολλές διορθώσεις, αλλά εγω νομίζω ποτέ δεν θα είναι όλα τέλεια, ειδικά όταν βάζεις πολλά plugins και περιεχόμενο.

Για την ερώτηση που δεν απάντησε κανείς, μέσω του template δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από όσο ξέρω. Μπορείς όμως να ανοίξεις το includes/joomla.php και να προσαρμόσεις τον κώδικα στις γραμμές 2236 και 5035.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.06.07, 3:17 pm

Με ολα αυτα που ακουω θελω να σας αποκαλυψω κατι!
Οποτε βλεπω τον τιτλο του thread μου ερχεται να τον συμπληρωσω σε
"Πως γινεται με Joomla? ...Μπαχαλο!!!"
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό cpulse » 08.06.07, 3:49 pm

Εγώ δεν έχω πρόβλημα.. ίσα ίσα που στο vcdc υπάρχουν πολλές έντονες προσωπικότητες και μ' αρέσουν αυτές οι αντιπαραθέσεις. Οι χαλαρές συζητήσεις είναι βαρετές.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 08.06.07, 8:28 pm

notis έγραψε:Οποτε βλεπω τον τιτλο του thread μου ερχεται να τον συμπληρωσω σε
"Πως γινεται με Joomla? ...Μπαχαλο!!!"

Νότη, το Joomla είναι αξιόλογο λογισμικό και σε καμμιά περίπτωση δεν προσπαθούμε να μειώσουμε την αξία του όπως και την προσπάθεια των συναδέλφων που ασχολούνται με αυτό.

Απλά με τον cpulse κάνουμε μια ενημερωτική συζήτηση περί τεχνικών θεμάτων αφού μας αρέσει και στους δυό το αντικείμενο και νομίζω ότι η συζήτηση μπορεί να είναι χρήσιμη για πολλούς.

Φιλικά,

Θ.Π.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 08.06.07, 8:52 pm

Γειά cpulse,

Συνεχίζω με την αλλαγή θέσης του εικονιδίου κτλ, δυστυχώς αυτό το post θα βγει σεντόνι...

Για να αλλάξεις τη θέση του εικονιδίου εκτύπωσης στο Joomla πας στο components/com_content/content.html.php στη γραμμή ~ 459
(Core αρχείο)
Εκεί θα δείς:

Κώδικας: Επιλογή όλων
<table class="contentpaneopen<?php echo $params->get( 'pageclass_sfx' ); ?>">
         <tr>
            <?php
            // displays Item Title
            HTML_content::Title( $row, $params, $link_on, $access );

// displays PDF Icon
            HTML_content::PdfIcon( $row, $params, $link_on, $hide_js );

// displays Print Icon
            mosHTML::PrintIcon( $row, $params, $hide_js, $print_link );

// displays Email Icon
            HTML_content::EmailIcon( $row, $params, $hide_js );
            ?>
         </tr>
         </table>
         <?php
       } else if ( $access->canEdit ) {
          // edit icon when item title set to hide
          ?>
          <tr>
             <td>
             <?php
             HTML_content::EditIcon( $row, $params, $access );
             ?>
             </td>
          </tr>
          </table>
          <?php
        }

if ( !$params->get( 'intro_only' ) ) {
         $results = $_MAMBOTS->trigger( 'onAfterDisplayTitle', array( &$row, &$params, $page ) );
         echo trim( implode( "\n", $results ) );
      }

$results = $_MAMBOTS->trigger( 'onBeforeDisplayContent', array( &$row, &$params, $page ) );
      echo trim( implode( "\n", $results ) );
      ?>

<?php
      // displays Section & Category
      HTML_content::Section_Category( $row, $params );

// displays Author Name
      HTML_content::Author( $row, $params );

// displays Created Date
      HTML_content::CreateDate( $row, $params );

// displays Urls
      HTML_content::URL( $row, $params );
      ?>
      <tr>
         <td valign="top" colspan="2">
         <?php
         // displays Table of Contents
         HTML_content::TOC( $row );

// displays Item Text
         echo ampReplace( $row->text );
         ?>
         </td>
      </tr>
      <?php

// displays Modified Date
      HTML_content::ModifiedDate( $row, $params );

// displays Readmore button
      HTML_content::ReadMore( $params, $link_on, $link_text );
      ?>
      </table>

Και όπως βλέπεις απλά παίρνεις το
mosHTML::PrintIcon( $row, $params, $hide_js, $print_link );

και το πας παρακάτω μετά το
echo ampReplace( $row->text );

Oκ, απλό έτσι, σιγά το πράγμα θα μου πείς.
Σκέψου τώρα να κάνεις καμμιά 20αριά παρόμοιες αλλαγές σε διάφορα core αρχεία και να έχεις καμμιά 80αριά Joomla sites και να πρέπει να τα αναβαθμίζεις κάθε δύο μήνες ...μιλάμε για πολύ δουλειά.

Πάμε τώρα eZ publish. Πας στο design/mysite/override/templates/full/article.tpl
Eκεί βλέπεις αυτό:

<!-- article START -->
{* Article - Full view *}

<div class="content-view-full">
    <div class="class-article">

<h1>{$node.data_map.title.content|wash()}</h1>

{section show=$node.data_map.author.content.is_empty|not()}
        <div class="attribute-byline">
        <p class="author">
             {attribute_view_gui attribute=$node.data_map.author}
        </p>
        <p class="date">
             {$node.object.published|l10n(date)}
        </p>
        </div>
        {/section}

{section show=$node.data_map.image.content}
            <div class="attribute-image">
                {attribute_view_gui attribute=$node.data_map.image align=right}
            </div>
        {/section}

{section show=$node.data_map.intro.content.is_empty|not}
            <div class="attribute-short">
                {attribute_view_gui attribute=$node.data_map.intro}
            </div>
        {/section}

{section show=$node.data_map.body.content.is_empty|not}
            <div class="attribute-long">
                {attribute_view_gui attribute=$node.data_map.body}
            </div>
        {/section}

<div class="attribute-tipafriend">
          <p>
             <a href={concat('/content/tipafriend/',$node.node_id)|ezurl}>{"Tip a friend"|i18n("design/base")}</a>
          </p>
        </div>

<div class="attribute-pdf">
          <p>
             <a href={concat('/content/pdf/',$node.node_id)|ezurl}>{'application/pdf'|mimetype_icon( small, "Download PDF"|i18n( "design/base" ) )} {"Download PDF version of this page"|i18n( "design/base" )}</a>
          </p>
        </div>

{* Should we allow comments? *}
        {section show=is_unset( $versionview_mode )}
        {section show=$node.data_map.enable_comments.content}
            <h2>{"Comments"|i18n("design/base")}</h2>
                <div class="content-view-children">
                    {section name=Child loop=fetch_alias( comments, hash( parent_node_id, $node.node_id ) )}
                        {node_view_gui view='line' content_node=$:item}
                    {/section}
                </div>

{* Are we allowed to create new object under this node? *}
                {section show=fetch( content, access,
                                     hash( access, 'create',
                                           contentobject, $node,
                                           contentclass_id, 'comment' ) )}
                    <form method="post" action={"content/action"|ezurl}>
                    <input type="hidden" name="ClassIdentifier" value="comment" />
                    <input type="hidden" name="NodeID" value="{$node.node_id}" />
                    <input class="button new_comment" type="submit" name="NewButton" value="{'New Comment'|i18n( 'design/base' )}" />
                    </form>
                {section-else}
                    <h3>{"You are not allowed to create comments."|i18n("design/base")}</h3>
                {/section}
        {/section}
        {/section}

</div>
</div>
<!-- article END -->

Παίρνεις το

<div class="attribute-tipafriend">
          <p>
             <a href={concat('/content/tipafriend/',$node.node_id)|ezurl}>{"Tip a friend"|i18n("design/base")}</a>
          </p>
        </div>

και το τοποθετείς στην ανάλογη θέση.

Ποιές είναι οι διαφορές εδώ.
1) Το αρχείο /full/article.tpl είναι το template του άρθρου σε πλήρη ανάπτυξη. Οπως βλέπεις είναι μέσα στον κατάλογο /design/mysite/. Αυτός ο κατάλογος δεν αλλάζει στις αναβαθμίσεις.
Αντίθετα στο Joomla το αρχείο /components/com_content/content.html.php είναι core αρχείο και αλλάζει στις αναβαθμίσεις.

2) Οπως βλέπεις το article.tpl είναι μέσα στον κατάλογο /design/mysite/override/templates/
Μπορείς να έχεις όσα templates για άρθρο σε πλήρη ανάπτυξη θέλεις. π.χ. mySurprise_article.tpl, myArchives_article.tpl κτλ. Μέσω των ρυθμίσεων μπορείς να ορίζεις που θα χρησιμοποιείται κάθε template. Αποτέλεσμα, μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει...

Στο Joomla το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι αυτό:
<?php echo $params->get( 'pageclass_sfx' );
Δηλαδή η κλάση CSS που ορίζεις στο διαχειριστικό.
Καλό δε λέω, στο παραπάνω όμως μπορεί να αλλάζεις τα πάντα!

3) Πρόσεξες και μόνος σου ότι δεν είναι τόσο άμεσο να βρεις που είναι το σημείο όπου μπορεί να αλλάξει η θέση του εικονιδίου. Μου πρότεινες μάλιστα το joomla.php το οποίο όπως βλέπεις και μόνος σου έχει πολλά ετερόκλητα πράγματα...
Στο eZ publish δεν έχεις παρά να ψάξεις για το template του άρθρου σε πλήρη μορφή μέσα από μια λογική ταξινόμιση των templates.
Π.χ.
/design/mysite/override/templates/full/
article.tpl
comment.tpl
feedback_form.tpl
file.tpl
flash.tpl
folder.tpl
κτλ.

Επομένως όπως βλέπουμε από το παράδειγμα, με το eZ publish έχουμε μεγαλύτερη ευελιξία στη σχεδίαση, ευκολότερες και πιο "λογικές" αλλαγές και ευκολότερες αναβαθμίσεις.

Ελπίζω να μην κουράζω με αυτές τις λεπτομέρειες...
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 09.06.07, 3:30 pm

Αυτά να τα βλέπουν μερικοί μερικοί που βρίζουν τους φτωχούς πλην τίμιους devs!! Βλέπετε βρε τι τραβάμε για να αλλάξουμε 2 εικονίδια;;; :D

Theo να σου θυμίσω ότι αυτό που προτείνεις σαν καλύτερη λύση είναι το Smarty! Το ένα είναι απλό PHP+HTML και το άλλο είναι Smarty. Πιστεύω οτι αν κάνεις έρευνα και μεταξύ των PHP προγραμματιστών το πολύ ένα 5% θα ξέρει να το χρησιμοποιεί. Οι άλλοι θα νομίζουν οτι μιλάμε για αμάξι της Mercedes Benz :roll:

Αν θες να το δούμε ρεαλιστικά, θα πρέπει να το εξετάσουμε ξεχωριστά με τα μάτια ενός super programmer και τα μάτια ενός μέτριου ή και άσχετου. Για τον μέτριο-άσχετο βουνό είναι και το ένα και το άλλο.. δεν έχει καμία ελπίδα. Για τον πολύ καλό προγραμματιστή, αν τυχαίνει να ξέρει το smarty καλώς. Διαφορετικά θα του πάρει αρκετό χρόνο να μάθει το Smarty, να βρεί πως δουλεύει το περιβάλλον του eZ publish και να κάνει την αλλαγή που λες. Θα μου πεις βέβαια, μετά θα ξέρει και το Smarty.. οκ δεν πάει άχρηστη μια τέτοια γνώση.

Το joomla δεν έχει τέτοιες ικανότητες στα defaults του, αλλά αν τις είχε θα γινόταν απόμακρο. Σου προσφέρει ένα σύστημα με το οποίο μπορείς να μην έχεις ειδικές γνώσεις αλλά να φτιάξεις ή να προσαρμόσεις εύκολα ένα template στα μέτρα σου. Ένας γραφίστας με λίγες γνώσεις HTML και CSS τι ελπίδες έχει να πειράξει ένα template σε Smarty; Και στο κάτω κάτω αν θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις Smarty κάνεις ένα δικό σου module και το χεις.

Επειδή έχω κάνει κι εγώ αποτυχημένες προσπάθειες με τέτοιες αυτοματοποιήσεις, πιστεύω οτι ήταν επιλογή της ομάδας του Joomla να μην κάνει τόσο προχωρημένα πράγματα. Είναι έξυπνο να θυσιάσεις λίγη εξέλιξη για να μπορείς να εξυπηρετείς μεγαλύτερο κοινό.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 09.06.07, 9:52 pm

Για την ακρίβεια το eZ publish χρησιμοποιεί δική του templating language και όχι το Smarty, η οποία δεν είναι δύσκολη και έχει αρκετά καλή τεκμηρίωση, δεν παύει όμως να χρειάζεται κάποιο χρόνο εκμάθησης...

Eίναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των προγραμματιστών PHP είναι συνηθισμένοι στον κώδικα "σπαγγέτι" δηλαδή κώδικα λογικής και παρουσίασης ανακατεμένα. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει σε αυτό το βαθμό σε εφαρμογές γραμμένες σε άλλες γλώσσες, αυτές που έχω δει σε Java, Python και Ruby είναι πάνω στο MVC πρότυπο. Το eZ publish όπως και μερικά ακόμα λογισμικά σε PHP αποτελούν εξαίρεση στον κόσμο της PHP για τη σωστή τους σχεδίαση.

Ειλικρινά δεν νομίζω ότι αυτού του είδους η "απλότητα" ήταν επιλογή της ομάδας ανάπτυξης του Joomla, απόδειξη είναι ότι στην νέα έκδοση 1.5 χρησιμοποιούν το patTemplate.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό fotisevangelou » 23.06.07, 1:05 am

To patTemplate έχει ξηλωθεί στο 1.5 ;)

Οι 2 δε βασικοί λόγοι που έκαναν πάντως το Joomla! το Νο1 CMS παγκοσμίως είναι οι εξής:
- Πανεύκολο templating
- Μεγάλη κοινότητα από extensions, free ή commercial

Enjoy! :wink:
Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 23.06.07, 2:51 am

fotisevangelou έγραψε:Οι 2 δε βασικοί λόγοι που έκαναν πάντως το Joomla! το Νο1 CMS παγκοσμίως είναι οι εξής:

Νο1 πού και για ποιούς φίλε fotisevangelou?

"Πανεύκολο" templating για ποιόν? για τον επαγγελματία προγραμματιστή? για τον web designer? για τον γραφίστα? για τον do_it_yourself?

Με συνθήματα δε γίνεται δουλειά...

Για να κάνουμε πιο εποικοδομητική τη συζήτηση για όλους καλύτερα θα ήταν να διαβάσεις πιο προσεκτικά τα προηγούμενα posts και να απαντήσεις, άν έχεις βέβαια τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις, στα ερωτήματα που τέθηκαν με ακρίβεια πάνω σε συγκεκριμένα σημεία.

Εγώ εστιάζω στον επαγγελματία προγραμματιστή/μηχανικό λογισμικού που πρέπει να φτιάχνει λογισμικό πάνω στις ακριβείς προδιαγραφές των πελατών του, καθώς και να συντηρεί, να αναβαθμίζει και να επεκτείνει αυτό το λογισμικό έχοντας ικανοποιητική παραγωγικότητα σε σχέση με τα μέτρα της αγοράς.
Theo
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων