Σ. Κοτσόβουλος: "Υπάρχει μέλλον ακόμα για το video μέσω DSLR

Φυσιογνωμίες του χώρου μας, τόσο Πανελλήνιας όσο και Παγκόσμιας εμβέλειας.

Σ. Κοτσόβουλος: "Υπάρχει μέλλον ακόμα για το video μέσω DSLR

Δημοσίευσηαπό Operater » 27.12.10, 2:26 pm

Μέσα από μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση, προσπαθούμε μαζί με τον Σέργιο, designer/director, να προσεγγίσουμε τα καλά και τα άσχημα των video DSLRs.

Δείτε εδώ!

:)
Άβαταρ μέλους
Operater
Member

Re: Σ. Κοτσόβουλος: "Υπάρχει μέλλον ακόμα για το video μέσω DSLR

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 27.12.10, 3:53 pm

Πολυ χρησιμο βιντεο, ξεκαθαρισα καποια πραγματα στο μυαλο μου!
Ευχαριστουμε! :D
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 27.12.10, 11:47 pm

γειά σου ρε Σέργιε
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.12.10, 7:12 am

Αν και ήταν περιορισμένος ο χρόνος της συνέντευξης, εντούτοις ο Σέργιος κάλυψε το θέμα των HDSLR/video digicams σε πληρότητα 99%! Πραγματικά!
Και ο fotisfx όμως διαβασμένος ήταν :D
Μπράβο!
:clap :clap :clap :clap :dance :dance :dance :dance :dance
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό fotinos_89 » 28.12.10, 3:48 pm

Οραίοι και οι 2! Την χάρηκα την συνέντευξη αν και όλο έβλεπα το background! :D
flickr.com/fotinos_89 | @fotinos89
Άβαταρ μέλους
fotinos_89
Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 28.12.10, 4:15 pm

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση με τον Sergio, ευχαριστούμε Operater για τη δουλειά που κάνεις με τις παρουσιάσεις στο site σου!

Να προσθέσω μια σημαντική παράμετρο του θέματος των HDSLR που δεν καλύφθηκε από αυτή τη συνέντευξη.

Ο βασικός λόγος της δημιουργίας των HDSLR από τις εταιρίες είναι η ποιοτική φωτογραφία & video στο ίδιο πακέτο. Μπορείς να κάνεις φωτογραφία και video έχοντας το ίδιο σώμα, φακούς, φίλτρα, κάρτες μνήμης, μπαταρίες, φορτιστές.
Χρειάζεσαι βέβαια κάποια επιπλέον εργαλεία για το video (κεφαλή video, recorder/μικρόφωνο, viewfinder, followfocus, fader, rig κτλ) τα οποία όμως δεν προσθέτουν σημαντικό βάρος ή όγκο στο συνολικό πακέτο.

Έτσι γίνεται εφικτή η εναλλαγή μεταξύ video και φωτογραφίας, πράγμα πολύ σημαντικό σε περιπτώσεις που δεν είναι δυνατή η μεταφορά ξεχωριστού εξοπλισμού για φωτογραφία & video, ή λήψη φωτογραφίας & video από διαφορετικά άτομα.

Αυτή ακριβώς η διττή χρήση δίνει στις HDSLR τη δική τους θέση στην αγορά. Συμπερασματικά οι δυνατότητες τους για video θα συνεχίσουν να βελτιώνονται και να "παρασύρουν" όπως βλέπουμε (φακοί, αισθητήρες) και την αγορά των βιντεοκαμερών.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 28.12.10, 5:12 pm

Προσωπικη μου αποψη παντα ειναι πως οι DSLR εχουν οντως αρχισει και μπαινουν δυναμικα στο video αλλα υπαρχει πολυ μελλον ακομα.

Εχουν πολλα μειονεκτηματα ακομα.

Προσωπικα πηρα μια Panasonic ΤΜ-700 το καλοκαιρι και δε νομιζω οτι υπαρχει DSLR που μπορει να τη χτυπησει σε πολλα σημεια . Λογικο αφου ειναι βιντεοκαμερα και οχι φωτογραφικη. Αλλα απο την αλλη ακομα και για επαγγελματικη χρηση (τουλαχιστον για αρκετες περιπτωσεις) ειναι πολυ καλυτερη στα λεφτα της απο μια DSLR.

Θεωρω πως οταν εισαι επαγγελματιας θες το καταλληλο εργαλειο και την καθε δουλεια.

Για βιντεο θες βιντεοκαμερα και για φωτογραφια θες φωτογραφικη.

Με 1000€ (πολυ μικρο κοστος και εναν μικρο ελευθερο επαγγελματια) η ΤΜ-700 σου δινει πραγματα που δεν μπορει καμια DSLR να σου δωσει . Datarates, FPS (ποικιλια), progressive και interlaced, Surround ηχο και φυσικα η συγκεκριμενη εχει ενα απιστευτο stabilizing mode. Για να μην αναφερω φυσικα το θεμα χωρητικοτητας .
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 28.12.10, 9:19 pm

Fotis3d έγραψε:Θεωρω πως οταν εισαι επαγγελματιας θες το καταλληλο εργαλειο και την καθε δουλεια.

Για βιντεο θες βιντεοκαμερα και για φωτογραφια θες φωτογραφικη.

Φίλε Fotis3d, thanks κατ' αρχήν για την αναφορά σου για την Panasonic TM-700, θα την έχω υπόψη μου.

Στη θεωρία έχεις δίκιο μια εξειδικευμένη βιντεοκάμερα είναι καλύτερη από μια φωτογραφική που τραβάει και βίντεο. Στην πράξη όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Πρόσφατα έκανα λήψεις για τη δημιουργία ενός video clip για το site του Άθλου Μαινάλου. Αυτό σημαίνει 20 χλμ. κακοτράχαλο μονοπάτι στο βουνό. Στο σακίδιό μου είχα μια Canon 7d, 4 φακούς, 2 φίλτρα, μερικές κάρτες, 2 μπαταρίες, 1 μεγάλο τρίποδο και 1 Ζοομ H4n για ήχο.
Παράλληλα τράβηξα και αρκετές φωτό της διαδρομής για τον αγώνα αλλά και φωτογραφίες της φύσης του Μαινάλου για τη συλλογή μου. Θα με προβλημάτιζε πολύ αν είχα ξεχωριστή μηχανή για τη φωτογραφία και ξεχωριστή για το βίντεο.

Τέλος του Γενάρη θα πάω ανάβαση στη Γκιώνα με σχολή χειμερινού βουνού. Θάχω στο σακίδιό μου τον ίδιο εξοπλισμό συν τα υπόλοιπα πράγματα που χρειάζομαι για το βουνό. Δηλαδή πολλά πράγματα και πολύ βάρος. Θέλω όμως να έχω τη δυνατότητα και για καλή φωτογραφία και για καλό βίντεο. Η λύση με δύο ξεχωριστές κάμερες δεν με καλύπτει γιατί σημαίνει πρόσθετο εξοπλισμό και πρόσθετα βάλε-βγάλε από το σακίδιο πράγμα που δεν βολεύει καθόλου. Ακόμα και οι αλλαγές φακών είναι προβληματικές σε τέτοιες περιπτώσεις, έκανα μετατροπές στο σακίδιο για να μπορώ να αλλάζω εύκολα και γρήγορα φακούς χωρίς να χρειάζεται να το βγάζω από την πλάτη μου. Φαντάσου να 'πρεπε να αλλάζω και μηχανές...

Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη!
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 28.12.10, 10:41 pm

Fotis3d έγραψε:Με 1000€ (πολυ μικρο κοστος και εναν μικρο ελευθερο επαγγελματια) η ΤΜ-700 σου δινει πραγματα που δεν μπορει καμια DSLR να σου δωσει . Datarates, FPS (ποικιλια), progressive και interlaced, Surround ηχο και φυσικα η συγκεκριμενη εχει ενα απιστευτο stabilizing mode.

Τoo good to be true...με ένα χιλιάρικο να έχεις καλό βίντεο και ήχο. (Μόλις έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά αυτής της κάμερας). Εδώ έχω φθάσει τα 5k για μηχανή, φακούς και recorder ήχου και ικανοποιημένος δεν είμαι.
Aναλυτικά εδώ: Canon 7D - Panasonic TM700.
Ο ήχος από μόνος του είναι ολόκληρη υπόθεση, ένα recorder ήχου + ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο πλησιάζουν και ξεπερνούν το 1 χιλιάρικο.

Καλές λήψεις!
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 5:01 am

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, ολη η συνέντευξη βγήκε σαν να έχω χορηγία απο την canon, δεν εχω καταφερει κάτι τέτοιο (ακομη χεχ). Αν είχαμε για τη συνεντευξη αλλες 5 ώρες(μερες) θα μπορούσα να αναλύω.

Η καλλίτερη κάμερα που έχω δουλεψει ειναι η weisscam στα 2000fps http://www.weisscam.com , και θα αγοραζα αυριο μια Arri Alexa http://www.arridigital.com/alexa (Ντεν εκο απτοκινιτο καρντια μου), δεν είμαι ούτε τυφλός ούτε λέω οτι αυτό που έχω είναι το καλλίτερο, απλά η εικόνα που βγαίνει απο τις dslrs (δουλεύουμε κυριώς με 1D mark IV , 5d mark II και 7d) ειναι ασύγκριτη με τις prosumer hd video cameras.

Fotis3d έγραψε:και δε νομιζω οτι υπαρχει DSLR που μπορει να τη χτυπησει σε πολλα σημεια .

Ένα σημείο αρκεί, ποιότητα εικόνας. Είναι υποκειμενικό το ξέρω. Μα μου αρκεί.
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 5:02 am

soffia έγραψε:γειά σου ρε Σέργιε

Γ(κ)ειά σου Sofia (με προφορα σαρμπελ και ρυθμό γκειασουΜαρία)
:clap
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 29.12.10, 9:50 am

Theo έγραψε:Τoo good to be true...με ένα χιλιάρικο να έχεις καλό βίντεο και ήχο. (Μόλις έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά αυτής της κάμερας). Εδώ έχω φθάσει τα 5k για μηχανή, φακούς και recorder ήχου και ικανοποιημένος δεν είμαι.
Aναλυτικά εδώ: Canon 7D - Panasonic TM700.
Ο ήχος από μόνος του είναι ολόκληρη υπόθεση, ένα recorder ήχου + ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο πλησιάζουν και ξεπερνούν το 1 χιλιάρικο.
Καλές λήψεις!

Κοιτα δεν ειναι επαγγελματικη ετσι ? μη λεμε οτι θελουμε. Απλα στα λεφτα της αυτα που προσφερει ειναι πολυ καλη . Και εννοειται οτι περνει εξωτερικο μικροφωνο για οποιον θελει.
Τωρα το ποσα θα δωσεις για να εισαι ικανοποιημενος it's up to u. Τι αναγκες εχεις και τι εξοπλισμο χρειαζεσαι.

sergiokomic έγραψε:δεν είμαι ούτε τυφλός ούτε λέω οτι αυτό που έχω είναι το καλλίτερο, απλά η εικόνα που βγαίνει απο τις dslrs (δουλεύουμε κυριώς με 1D mark IV , 5d mark II και 7d) ειναι ασύγκριτη με τις prosumer hd video cameras.
Ένα σημείο αρκεί, ποιότητα εικόνας. Είναι υποκειμενικό το ξέρω. Μα μου αρκεί.

http://www.youtube.com/watch?v=2B7ESFyK2Ck&NR=1

Αν και ειναι σχετικο το βιντεο γιατι δεν μπορεις να ξερεις τις ρυθμισεις τις καθε μηχανης με τις οποιες τραβηξε ο τυπος, δεν βλεπω καλυτεργη ποιοτητα απο την Canon.

Αλλα το θεμα ρε παιδια ειναι και η ευκολια που εχεις σε πολλα αλλα θεματα περαν την ποιοτητα που εχει θα το κρινεις και με τους αισθητηρες της μηχανης. Γιατι ποιοτητα ΔΕΝ σημαινει καλυτερα χρωματα. Ποιο σημαντικος ειναι ο κοκκος επομενος και ο αισθητηρας μιας μηχανης.

Με τις DSLR ακομα δεν εχεις την διευκολυνση να παιζεις με το focus με ευκολια παρα μονο αν αγορασεις καποιο εξαρτημα να βοηθησει . Αυτο ειναι αυτονοητο και ποιο ευκολο με μια βιντεοκαμερα.
Το stabilization δεν το ιδιο εξελιγμενο και ειναι σημαντικο να εχεις ενα υποτυπωδες stabilize πριν φτασεις στη λυση ενος ενδεχομενος steady cam.
Η δυνατοτητα να εχεις ακομα και 60/50fps σε progressive η interlaced και να δουλευει αψογα το stabilize.
Φυσικα η χωρητικοτητα και η διαρκεια που μπορεις να γραψεις. (ετσι κι αλλιως γραφουν avchd οι περισσοτερες).
Και εννοειται οτι με τη δυνατοτητα να περνουν εξτρα φακους μπορεις να φτασεις ενα πολυ και αποτελεσμα.

Τωρα επισης ειναι σημαντικο τι συγκρινεις.
Δεν μπορεις να συγκρινεις μια μηχανη (πχ 1D mark IV) των 3500€ με μια consumer hd των 800-1000€. Θα το συγκρινεις αναλογικα με αντιστοιχη μηχανη .

Anyway εκει που θελω να καταληξω εξαρχης ειναι πως για καθε περιπτωση θες τον καταλληλο εξοπλισμο. Για επαγγελματικα βιντεο σε πολλες περιπτωσεις δεν σε καλυπτει μια dslr θεωρω για διαφορους λογους. Τουλαχιστον οχι ακομα. Σε καποια χρονια μαλλον αυτο θα αλλαξει. Για καποια βιντεο σαφως και σε καλυπτει και εχεις και πολυ καλη φωτογραφικη μηχανη ταυτοχρονα.

Πιστευω πως οι dslr εχουν φτασει σε ενα ικανοποιητικο (για αρκετες περιπτωσεις) επιπεδο ληψης βιντεο αλλα οχι ακομα το επιθυμητο απο πολυ κοσμο.

Και μην ξεχναμε οτι εχουν αρχισει πλεον να γινονται προσιτες και οι 3d ληψεις ετσι ?

HDC-SDT750K

Και προς θεου. Δεν υποστηριζω οτι αυτο που εχω ειναι το καλυτερο ετσι ? Κουβεντα κανουμε και μιλαμε για συγκρισεις. :wink:
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 1:47 pm

Και η 7D 1D 550D τραβανε και 24p-25p-30p full HD και 50p 60p στα 720 (το να μου μιλάει άνθρωπος με 3d γνωσεις για interpolated (i) στην εποχή μας, σαν να είναι κάτι εξτρα μάλον κάτι δε καταλαβαίνω, αλήθεια, πες μου αν εξηπηρετει σε κάτi)

Γιατι ποιοτητα ΔΕΝ σημαινει καλυτερα χρωματα. Ποιο σημαντικος ειναι ο κοκκος επομενος και ο αισθητηρας μιας μηχανης.

ακριβως! Η 5d ειναι full frame(σαν 35mm απ τα παλια) . Η 1D ειναι 1.3 crop και οι 7d 550d ειναι 1.6 crop (σχεδον σαν κινιματογραφικός σένσορας) Με καλούς φακούς δεν έχεις κόκο ακόμη και σε συνθηκες πολυ χαμηλού φωτισμού (βλέπε House MD season finale shot on 5dmark II http://www.youtube.com/watch?v=yAaZZQhuyMo )

Με τις DSLR ακομα δεν εχεις την διευκολυνση να παιζεις με το focus με ευκολια παρα μονο αν αγορασεις καποιο εξαρτημα να βοηθησει . Αυτο ειναι αυτονοητο και ποιο ευκολο με μια βιντεοκαμερα.

όταν μιλάς για focus εννοείς autofocus? γιατι χωρις followfocus (εξαρτημα) ουτε σε video camera βολέυει. (στα γυρίσματα είμαστε manual)

Για επαγγελματικα βιντεο σε πολλες περιπτωσεις δεν σε καλυπτει μια dslr θεωρω για διαφορους λογους.

Διαφωνώ καθότι εχω δουλέψει με αυτές σε πολλά διαφημηστικά, με πολλές εταιριες παραγωγής, και έξω γυρίζουν πολλά σηριαλ (και εδω στo νησι δούλεψαν και με 5d κάποια πλάνα) , με αυτές. (plus robert rodriguez http://www.dvinfo.net/forum/canon-eos-7 ... d-rig.html )

Το stabilization δεν το ιδιο εξελιγμενο και ειναι σημαντικο να εχεις ενα υποτυπωδες stabilize πριν φτασεις στη λυση ενος ενδεχομενος steady cam.

υπάρχουν φακόι με IS αλλα και πάλι έντονες κινήσεις δεν

Γαμώτο σεντόνι πάλι sorry, δε θα κερδίσει μια προσουμερ βιντεοκάμερα σε ποιότητα εικόνας trust me, θα κερδίσει:
σε συνθήκες moire, (αν δε προσέξεις κάνουν τρελλό moire / όπως και το film)
σε γρήγορα whip-pan (ο cmos σενσορας κανει jell-o-vision εκ κατασκευής){Τι? δε θα μπορουμε να γυρήσουμε το επόμενο bourne με HDSLR? κριμα, χεχ}
σε δίαρκεια λήψης (εκεί που οι prosumer κερδιζαν και το film) {δε θα γραψεις μια συναυλία ή ενα event σε dslr}
και σε βιαστικά γυρίσματα σε συνθήκες auto (όχι σε παραγωγή όμως)

Για ήχο δε ξέρω ποιά είναι καλλίτερη, αλλά όταν υπάρχει budget πρέπει να έχεις ηχολήπτη όταν γυρνας και στο post sound designer.(εγω για ιδία χρηση έχω ένα rode μικρόφωνο, στα γυρήσματα ειναι δουλειά άλλου(νου))

(sorry δεν θέλω να snob-αρω απλά νιώθω οτι μας έχει προσφερθει απο canon nikon και τωρα και panasonic (GH2) η δυνατότητα για λήψεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ποιότητας, να ξεκολλήσουμε απο τη βιντεήλα που έχουμε εισπράξει σα θεατές στην Ελλάδα (σηριαλ-μεχρι και ταινίες , μόνο στις διαφημήσεις υπήρχε budget για φιλμ.)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 29.12.10, 4:09 pm

sergiokomic έγραψε:Και η 7D 1D 550D τραβανε και 24p-25p-30p full HD και 50p 60p στα 720(το να μου μιλάει άνθρωπος με 3d γνωσεις για interpolated (i) στην εποχή μας, σαν να είναι κάτι εξτρα μάλον κάτι δε καταλαβαίνω, αλήθεια, πες μου αν εξηπηρετει σε κάτi.

Ενω η "καμεριτσα" των 1000€ (τωρα ειναι ποιο φτηνη) τα κανει στα 1080 .
χαχαχαα. Εχεις δικιο απλα αναφερω οτι οπως και να εχει εχεις τη δυνατοτητα. Για οποιονδηποτε λογο σου χρειαστει.

sergiokomic έγραψε:ακριβως! Η 5d ειναι full frame(σαν 35mm απ τα παλια) . Η 1D ειναι 1.3 crop και οι 7d 550d ειναι 1.6 crop (σχεδον σαν κινιματογραφικός σένσορας) Με καλούς φακούς δεν έχεις κόκο ακόμη και σε συνθηκες πολυ χαμηλού φωτισμού...

...όταν μιλάς για focus εννοείς autofocus? γιατι χωρις followfocus (εξαρτημα) ουτε σε video camera βολέυει. (στα γυρίσματα είμαστε manual)

Αρα το budget ποσο θα παει ? ενω εχεις ηδη πληρωσει μια πανακριβη φωτογραφικη μηχανη ?
Μιλάω πάντα για manual focus. Σε μια βιντεοκαμερα ειναι ποιο βολικο να το κανεις την ωρα που τραβας. Οχι βεβαια για να το φτιαξεις και να αρχισεις να τραβας.

sergiokomic έγραψε: Διαφωνώ καθότι εχω δουλέψει με αυτές σε πολλά διαφημηστικά, με πολλές εταιριες παραγωγής, και έξω γυρίζουν πολλά σηριαλ (και εδω στo νησι δούλεψαν και με 5d κάποια πλάνα) , με αυτές. (plus robert rodriguez http://www.dvinfo.net/forum/canon-eos-7 ... d-rig.html )

Μα δεν ειπα οτι δεν κανουν . Αλλα οτι δεν κανουν για τα παντα.

sergiokomic έγραψε:υπάρχουν φακόι με IS αλλα και πάλι έντονες κινήσεις δεν

Εξτρα budget. :D

Γαμώτο σεντόνι πάλι sorry, δε θα κερδίσει μια προσουμερ βιντεοκάμερα σε ποιότητα εικόνας trust me, θα κερδίσει:
σε συνθήκες moire, (αν δε προσέξεις κάνουν τρελλό moire / όπως και το film)
σε γρήγορα whip-pan (ο cmos σενσορας κανει jell-o-vision εκ κατασκευής){Τι? δε θα μπορουμε να γυρήσουμε το επόμενο bourne με HDSLR? κριμα, χεχ}
σε δίαρκεια λήψης (εκεί που οι prosumer κερδιζαν και το film) {δε θα γραψεις μια συναυλία ή ενα event σε dslr}
και σε βιαστικά γυρίσματα σε συνθήκες auto (όχι σε παραγωγή όμως)

Μονος σου αναφερεις περιπτωσεις που δεν θα σε καλυψουν εναντι μιας βιντεοκαμερας.

Εν κατακλειδι αυτο που θελω να σου πω ειναι πως οταν η δουλεια σου ειναι οι βιντεοληψεις, μου φαινεται κουλο να πονταρεις σε μια dslr και οταν προσθεσω και τους φακους που θα χρειαστεις , τα εξτρα για stabilize, κτλ να φτασεις ενα κοστος ακομα και 5κ οταν την ιδια στιγμη αγοραζεις επαγγελματικη βιντεοκαμερα.

Δεν σου συγκρινω τις dslr (οχι ολες τελως παντων) με consumer camcorders.
Ειναι λαθος και μονο που συγκρινεις την 1D mark IV για παραδειγμα γιατι με εξτρα φακους κτλ που θες θα φτασεις το κοστος μιας επαγγελματικης καμερας.

Δηλαδη ας πουμε οτι εχω να διαθεσω 4κ-5κ να παω να τα δωσω για μια πολυ καλη dslr+παρελκομενα και οχι για μια επαγγελματικη βιντεοκαμερα δεδομενου οτι η δουλεια μου ειναι η παραγωγη ταινιων , διαφημιστικων κτλ ?

Δεν αμφισβητω αυτη τη στιγμη τις γνωσεις σου πανω στο θεμα (για να μην παρεξηγηθουμε κιολας).
Αμφισβητω το κοστος σε σχεση με την εργασια σε σχεση με το εργαλειο.

ΥΓ. Κοιτα που δεν ηξερα οτι μπορω να κανω μεχρι 3 παραθεσεις και αφου ειχα κι εγω κατεβατο επρεπε να διορθωσω. :evil: :evil: :D
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 4:37 pm

Δε λέω να παρεις DSLR σε κανένα(νε) και το κλείσιμο της συνέντυξης αυτό λέμε με το Φωτη. Η τεχνολογία τρέχει. Με τους φακούς που έχω τραβαω πλάνα που ούτε φανταζόμουν οτι θα μπορούσα πριν 2 χρόνια.Αλλά δε μπορω να τραβήξω μια συναυλία. (η ένα θεατρικο που μου ζητείτε συχνα). H sony βγαζει την PMW-f3 (10.000) η Panasonic την AG-AF100 (5.000)
Πρέπει να ξέρεις τι θες να κάνεις. Εγω προτιμώ αυτή τη ποιότητα εικόνας από τη vide-ηλα (που με ποστ τι γλιτώνεις και με τις videocamera)
"Buttons and features and resolution charts just had their ass handed to them by sex appeal." Stu Maschwitz
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 4:42 pm

Fotis3d έγραψε:Αρα το budget ποσο θα παει ? ενω εχεις ηδη πληρωσει μια πανακριβη φωτογραφικη μηχανη ?
Μιλάω πάντα για manual focus. Σε μια βιντεοκαμερα ειναι ποιο βολικο να το κανεις την ωρα που τραβας. Οχι βεβαια για να το φτιαξεις και να αρχισεις να τραβας.

όσο δε βολεύει σε γύρισμα να τραβας focus σε video χωρις Follow focus τοσο (και λιγο παραπανω) δε βολεύει και σε dslr. Αλλα και στις δυο περιπτωσεις θελεις ff. (και κανει το ιδιο γιατι τα φτιαχνουν οι ιδιοι)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 29.12.10, 4:49 pm

Σιγουρα χρειαζεται δε λεω αυτο .
Λεω απλα πως αν παρεις σκετα τα σωματα και τα 2 στην βιντεοκαμερα ειναι ποιο μαλακο και ποιο ευκολο. Ασε που νομιζω πως τουλαχιστον στην 550D που δοκιμασα την ωρα που τραβας δεν μπορεις να παιξεις με το focus αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 29.12.10, 5:05 pm

μεσα απο τη μηχανη όχι, απο το φακό ναι. (μονο η νικον το κανει αυτό)

(ωραία κουβεντα πιάσαμε, θελω να τη συνεχισουμε με πραγματικά δεδομένα και να δοκιμάσουμε ότι έχουμε απο υλικό on camera. FotisFx τι λες?)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Operater » 29.12.10, 5:21 pm

@ Σεργιος: μέσα! :)
Άβαταρ μέλους
Operater
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 29.12.10, 5:37 pm

sergiokomic έγραψε:μεσα απο τη μηχανη όχι, απο το φακό ναι. (μονο η νικον το κανει αυτό)

Καλα το θυμομουν . Και ναι δεν με βολεψε να γυρναω το φακο γιατι ηταν λιγο σκληρος και κουναγα την καμερα. :D

sergiokomic έγραψε:(ωραία κουβεντα πιάσαμε, θελω να τη συνεχισουμε με πραγματικά δεδομένα και να δοκιμάσουμε ότι έχουμε απο υλικό on camera. FotisFx τι λες?)

Δλδ ? (καταρχην εγω μονο την ΤΜ-700 εχω προς το παρων), Την 550D την δανειστικα για να δω μερικες δυνατοτητες για να δω αν θα την αγορασω τελικα. :D
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.V Συνεντεύξεις & Παρουσιάσεις Σχεδιαστών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων