Σπουδές πληροφορικής (Κατασκευή παιχνιδιών)

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Σπουδές πληροφορικής (Κατασκευή παιχνιδιών)

Δημοσίευσηαπό Matias » 06.10.14, 3:31 pm

Αναζητώ περαιτέρω πληροφορίες για σπουδές στην πληροφορική περισσότερο όμως σαν κατασκευαστής παιχνιδιών. Έχω στα υπόψη μου κάποια κολέγια ή Ιεκ που παρέχουν προγράμματα σπουδών αλλά είμαι σχετικά αρνητικός για τα ιεκ όχι όμως και για τα κολεγία. Από έρευνα μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο άλλο πέραν του Athens Tech College. Φαίνεται πολύ καλό κολέγιο και έχει και εργαστήριο με εκτυπωτές τριών διαστάσεων που νομίζω ότι είναι απαραίτητοι για αυτού του είδους σπουδές. Συνεργάζεται πάντως με ένα από τα καλύτερα τεχνολογικά βρετανικά πανεπιστήμια αυτό του Sheffield και παίρνεις πτυχίο από εκεί που πιστεύω ότι μετράει πάρα πολύ.
Matias
Member

Re: Σπουδές πληροφορικής (Κατασκευή παιχνιδιών)

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 31.12.14, 12:50 am

Οταν λες κατασκευαστης, με ποια απο τις ειδικοτητες δημιουργιας του παιχνιδιου θες να ασχοληθεις; Εγω για παραδειγμα ειμαι 3D Artist.
Άβαταρ μέλους
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό weballey » 27.01.15, 12:25 pm

Ο τρισδιάστατος εκτυπώτης, τι χρειάζεται στο game design ???

Επίσης, υπάρχουν πολλά διαφορετικά τμήματα στο game designing.

Προγραμματισμός,
3d designer,
graphic designer,
light designer,
game designer (σχεδιάζει την ροή του παιχνιδιού, τις πίστες κτλπ)

Τι απ'όλα θα σε ενδιάφερε ???
Ο κύριως διαχωρισμός πάντως είναι αυτός : καλλιτεχνικό κομάτι, ή κομάτι προγραμματισμού.

Πριν μερικά χρόνια που ένα φίλος μου έψαχνε για ΙΕΚ στην Ελλάδα, το επίπεδο ήταν πολύ μα πάρα πολύ χαμηλό...
Τέλος, δεν νομίζω πως το πτυχίο παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτόν τον επαγγελματικό τομέα, αλλά οι δουλειές, η ενασχόληση και η γνώση....
Άβαταρ μέλους
weballey
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 28.01.15, 12:57 pm

Καλημέρα,
εκτός από την έρευνα σε ποια κολέγια ή ιεκ μπορείς να σπουδάσεις,
σου συνιστώ να κάνεις και μια έρευνα το κατά πόσο μπορεί η ελληνική αγορά εργασίας
να σε απορροφήσει σαν κατασκευαστή παιχνιδιών..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό jason_ » 04.02.15, 11:02 am

Θα συμφωνήσω με τον Vasos, στο ότι μην ψάχνεις για κάτι τόσο εξειδικευμένο, εκτός κι αν ήδη ξέρεις που θα δουλέψεις, ή θέλεις να φύγεις στο εξωτερικό.
Ισως να κάνεις γενικές σπουδές πληροφορικής σε κάποιο κολλέγιο ή ιεκ και μετά να εξειδεικευτείς στο Gaming με μεταπτυχιακο?
jason_
Member

Δημοσίευσηαπό ChristosRontos » 02.09.16, 3:01 am

Καλησπερα,

Κατα την γνωμη μου τσαμπα λεφτά και κοπος εαν μετα τις σπουδές παραμεινεις Ελλάδα. Δεν υπάρχει καμία εταιρεία να σε απορροφησει δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
ChristosRontos
Member

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων