oh my god micro is coming!!!

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Περί Κινέζικων!

Δημοσίευσηαπό tsevis » 27.11.05, 9:49 pm

xalia έγραψε:Χμχμχμ τι δεν είπα καλά??

Γεια χαρά xalia!
Kαλέ, εσύ όλα καλά τα είπες. Τα BSD και γενικά το Unix μου φαίνεται ...κινέζικα.

xalia έγραψε:3 xBSD αναφερόμουν στα 3 πιο γνωστά BSD λειτουργικά, το NetBSDD, OpenBSD και FreeBSD... επιπλέον καλά τα πάει και το PC-BSD (αυτή η πρωτοτυπία στα ονόματα...) και παρουσιάστηκε πρόσφατα και το Desktop BSD. Το distrawatch.com είναι ένα site που παρακολουθεί όλες τις διανομές που έχουν σχέση με unix,linux,BSD.
Γενικά το BSD είναι ιδανικό για firewall εκεί κάνει και τη καλύτερη δουλειά. Σαν desktop καλό είναι μόνο για να το δεις...

Χμμμ... Αυτά έχω ακούσει κι εγώ. Πως ωραία για server αλλά για desktop, δεν υπάρχει και τίποτε τρομερό. Από την άλλη συνεχίζω να κάνω κέφι τους πειραματισμούς

Για PPC (άντε και στα δικά μου) ακούω ότι το yellow dog (linux) πετάει! Το έχεις δοκιμάσει tsevis? To yellow dog ήταν και το πρώτο OS που υποστήριξε τις Amiga που είχαν βγει βασισμένες σε PPC...

Το είχα αγοράσει μάλιστα το YellowDog στα 2000. Eρχόταν και μια μια όμορφη κίτρινη τσαντούλα με τα manual του. Έκατσα δύο μέρες, διάβαζα και εγκατέστησα, ο Θεός να το πει, ένα YellowDog Linux. Μιας και όμως δεν το έκανα τίποτε και μιας και ήταν πολύ δύσκολο, απλά το πέταξα.
Σκέφτομαι βέβαια πως από τα 2000 έχει περάσει πολύ καιρός και ίσως να άξιζε μια νέα δοκιμή σε Linux. Έχω δεί τα Lindows και μου άρεσαν περισσότερο από όλα. Φοβάμαι όμως πως είναι μόνο για Intel/AMD.

Πολλούς χαιρετισμούς

Χ.

Υ.Γ. Τελικά, δεν πρόκειται ποτέ ένα thread να αρχίσει και να τελειώσει με το ίδιο θέμα. :lol: :lol:
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό xalia » 28.11.05, 12:15 am

Lindows μακριά μακριά! Okay είναι ένα linux os φτιαγμένο για να μοιάζει όπως και τα win αλλά δεν είναι δωρεάν και γενικά γιατί να μη βάλεις windows τότε? Αν θες απλά να δεις ένα linux os δοκίμασε κάποιο live cd...(θα υπάρχουν και για ppc αλλά δε το έχω ψάξει ακόμα)...
το yellow dog το έψαχνα λίγο καιρό πριν, έχουν ένα πολύ καλό site με μια ωραία database έτσι ώστε να δεις τη συμβατότητα του Mac σου με το yellow god, για να μη τρέχεις μετά!
Από τη στιγμή που σου αρέσουν οι δοκιμές θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ξανά το yellow dog. Μέσα σε 5 χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά στο κόσμο του linux... το κατά πόσο θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μέσα από Linux xmxmx εφαρμογές γραφείου υπάρχουν (το open office v2 είναι πολύ καλό) αλλά από γραφικά ξέρω μόνο το Gimp! Για surfing chatting υπάρχουν άπειρες εφαρμογές...
επειδή και εμένα με τρώει θα δοκιμάσω τη τελευταία FreeBSD...
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.11.05, 9:13 am

xalia έγραψε:Η πικάντικη λεπτομέρεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα emu τρέχουν με αισχρή ταχύτητα! Ακόμα και οι snes/gba emu δε τρέχουν 100%! whatever για όποιον θέλει το winsunx.com πουλάει PSP με το παλιό firmware 1.5 για να μπορείτε να τρέξετε κάτι!
Για πιο ψαγμένους βγήκε το GP2X που έχει δύο επεξεργαστές τρέχει linux και παίρνει SD κάρτες ,ναι αυτές τις φτηνές που όλοι έχετε με τιμή κοντά στα 150...

ps: όσοι πάρουν gba micro θα πάρουν για να έχουν μία κονσόλα που είναι πραγματικά portable, σε μέγεθος κινητού χωράει στη τσέπη και δε θέλει τσάντα για να τη κουβαλάς... έχει διάρκεια μπαταρίας και δε πρέπει να το γεμίζει κάθε μέρα... είναι γνωστό ότι PSP και GBX απευθύνονται σε διαφορετικό target group...

Τελικά εγω για κάτι σε GP2X έψαχνα. Πάντως δεν είναι τόσο αισχρή η ταχύτητα στο emulated PSP...απλώς δεν είναι 100% full speed....αλλά προτιμώ linux που είναι και OpenSource....mouhahahahahahaaaa
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.11.05, 9:20 am

xalia έγραψε:Lindows μακριά μακριά! Okay είναι ένα linux os φτιαγμένο για να μοιάζει όπως και τα win αλλά δεν είναι δωρεάν και γενικά γιατί να μη βάλεις windows τότε? Αν θες απλά να δεις ένα linux os δοκίμασε κάποιο live cd...(θα υπάρχουν και για ppc αλλά δε το έχω ψάξει ακόμα)...
το yellow dog το έψαχνα λίγο καιρό πριν, έχουν ένα πολύ καλό site με μια ωραία database έτσι ώστε να δεις τη συμβατότητα του Mac σου με το yellow god, για να μη τρέχεις μετά!
Από τη στιγμή που σου αρέσουν οι δοκιμές θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ξανά το yellow dog. Μέσα σε 5 χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά στο κόσμο του linux... το κατά πόσο θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μέσα από Linux xmxmx εφαρμογές γραφείου υπάρχουν (το open office v2 είναι πολύ καλό) αλλά από γραφικά ξέρω μόνο το Gimp! Για surfing chatting υπάρχουν άπειρες εφαρμογές...
επειδή και εμένα με τρώει θα δοκιμάσω τη τελευταία FreeBSD...

Προγράμματα γραφικών για Linux (όλα με Stable εκδόσεις):
Sodipodi (vector drawing)
Inkscape (vector drawing)
Skencil (vector drawing)
ArtOfIllusion (3d modelling-any java platform)
Project jahshaka (RT video editor)
Nvu (WYSIWYG video editor)
Blender (3d modelling rendering & animation suite)
Kino (non-linear video editor)

Και όλα Open Source!!
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.11.05, 9:24 am

Πάντως, η πιό εύχρηστη διανομή Linux (που σε κάνει Login αυτομάτως σαν Root) είναι η Puppy Linux:
http://www.goosee.com/puppy/

Στην-ομολογουμένως αισχρότατη ιστοσελίδα-μπορείτε να κατεβάσετε και την LiveCD έκδοση, που από όσο έχω δοκιμάσει λειτουργεί άψογα (μόνο για intel based συστήματα)
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 28.11.05, 10:02 am

Καλημέρα παίδες... Εδώ και μια εβδομάδα απέκτησα το PSP... Καμμένα pixel δεν έχω βρει ακόμα αλλά μια που το αναφέρατε θα ρίξω μια καλύτερη ματιά... Ο ήχος όντως είναι τόσο χαμηλός από τα ακουστικά η έχω κάποιο προβλημα εγώ;

Sokka καραμό το link σου...

Τα λέμε... Έχω πείξει στη δουλειά αυτές τις μέρες και σας έχω ψιλοχάσει...Μπαίνω μέσα και σχεδόν ποτέ δεν προλαβαίνω να διαβάσω

Καλημέρα again
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 28.11.05, 11:02 am

μεγειές μεγειές!!!
έχω μπει σε διαγωνισμό της Sony μπας και το κερδίσω.. γιανα δούμε...
*crosses his fingers*
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.11.05, 11:09 am

:evil: Νομίζω οτι δεν θα σου είναι πολύ εύκολο να κερδίσεις φίλε ani
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.11.05, 11:28 am

το καραμό που είπε η Γιώργους, τι σημαίνει;;;
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 28.11.05, 12:15 pm

sokalegga έγραψε:το καραμό που είπε η Γιώργους, τι σημαίνει;;;

ρε soka.. Καραμό = και γ@|\/|ω από την διαφήμηση του Καραμολέγκου.. :P
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 28.11.05, 12:20 pm

ani καλή τύχη... πάρτο και έλα να λιώσουμε στο multiplayer..hehe... :wink:

Τελικά με τον ήχο τι παίζει???

Πάντως είναι σοβαρό μειονέκτημα η τιμή της μνήμης...

Όσοι θέλετε να το αγοράσετε κάντε λίγο υπομονή (κανα χρόνο και λιγότερο) ετοιμάζει η SONY αντεπίθεση στο iPod... Δεν ξέρω αν θα πετύχει...Θα το γράψει η ιστορία.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 28.11.05, 12:59 pm

penlix έγραψε::evil: Νομίζω οτι δεν θα σου είναι πολύ εύκολο να κερδίσεις φίλε ani

χαχα
Κώστα άμα κρίνω από τη ρέντα που είχε με το Opel Tigra, από 'σενα τουλάχιστον δεν κινδυνεύω!

:D

good luck 2 u 2 πάντως
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό xalia » 28.11.05, 8:17 pm

Ούτε update υπάρχει στα σχέδια της sony για τον ήχο ούτε καν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα, πάρε ηχεία ίσως??
για να παίξεις και να ευχαριστηθείς ένα game πρέπει το emulation speed να είναι 100%! αλλιώς πολύ απλά δε το ευχαριστιέσαι! Δε ξενερώνεται με τα MAME games που δε παίζουν και απλά σέρνονται?? Για παίξω και να χαρώ το diablo II στο παλιό μου PII στα 400 έκανα o/c και στη CPU και στην VGA! Μετά φυσικά το έλιωσα!!
το GP2X πρέπει να είναι ένα μικρό θαύμα! Το tv-out μόνο μετράει απίστευτα και υπάρχουν και σχέδια για emulator N64!!! τα 2 cpu θα λιώσουν! + είναι το απόλυτο media player να ναι καλά το linux. Φυσικά έχει τα αρνητικά του, καταπίνει μπαταρίες! Που ναι τα καλά 15ωρα του GBA... με συγκεκριμένες μπαταρίες (επαναφορτιζόμενες) φτάνει τις 7 ώρες...

Προσωπικά πιστεύω ότι και το Damn Small Linux και το Slax είναι καλύτερα από το puppy αλλά αυτά είναι γούστα! όλα είναι x86 only...
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 28.11.05, 9:06 pm

Επειδή έχω ελαφρά διαφορετικές απόψεις για το emulation, θα σταθώ μ΄νο στα περί Λινουξοειδών. Πιστεύω ότι τα Slack & DSL είναι όντως πολύ ανώτερα-όπως και τα Knoppixοεδή, αλλά ανέφερα το puppy γιατί είναι πολύ πιο εύχρηστο για έναν noob, ok?
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό xalia » 29.11.05, 12:19 am

Most user friendly νομίζω ότι είναι τα live από mandriva και suse...
η mandriva σα διανομή έχει ppc έκδοση (την 2005 σε 3cd) αλλά όχι live cd για ppc
opensuse πάλι έχει ppc έκδοση (την 10 σε 5cd) αλλά πάλι χωρίς live cd
γενικά η opensuse έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Από τις λίγες διανομές που μετά το installation θα βάλεις το usb flash και θα το δει χωρίς να κάνεις τίποτα! Όπως και τη ψηφιακή σου κάμερα και ότι ξέρατε για mount είναι παρελθόν...
και πάλι να πω ξανά, ειδικά στο linux οι διανομές είναι άπειρες! Άρα και πια διανομή είναι best είναι καθαρά προσωπικό θέμα, εκτός από ελάχιστες μεγάλες διανομές όπως η debian (2dvd η 14cd)και η slackware (2cd install 2cd source) που θεωρούνται top από όλο το comunity GNU/Linux αλλά ΔΕΝ είναι για νέους χρήστες...
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 29.11.05, 1:16 am

μην το ακουσει ο τσεβης ...........microsoft SUCKSSSSSSS !
love is the desire for life
life is the desire for love
desire is the love for life

SATISFACTION IS THE DEATH OF DESIRE
Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 29.11.05, 9:46 am

xalia έγραψε:Most user friendly νομίζω ότι είναι τα live από mandriva και suse...
η mandriva σα διανομή έχει ppc έκδοση (την 2005 σε 3cd) αλλά όχι live cd για ppc
opensuse πάλι έχει ppc έκδοση (την 10 σε 5cd) αλλά πάλι χωρίς live cd
γενικά η opensuse έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Από τις λίγες διανομές που μετά το installation θα βάλεις το usb flash και θα το δει χωρίς να κάνεις τίποτα! Όπως και τη ψηφιακή σου κάμερα και ότι ξέρατε για mount είναι παρελθόν...
και πάλι να πω ξανά, ειδικά στο linux οι διανομές είναι άπειρες! ’ρα και πια διανομή είναι best είναι καθαρά προσωπικό θέμα, εκτός από ελάχιστες μεγάλες διανομές όπως η debian (2dvd η 14cd)και η slackware (2cd install 2cd source) που θεωρούνται top από όλο το comunity GNU/Linux αλλά ΔΕΝ είναι για νέους χρήστες...

Δεν διαφωνώ. Απλά το Puppy (όπως και κάποια άλλα distros) σου δίνουν τη δυνατότητα-αφού το εγκαταστήσεις πρώτα-να του κάνεις αλλαγές, όπως να προσθέσεις τον KDE, προγράμματα, κλπ κλπ και μετά να φτιάξεις μια εντελώς νέα, custom distro!!! Και πίστεψέ με, είναι μια από τις πιο light distributions ever!!
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό zelda » 02.12.05, 11:51 pm

Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 03.12.05, 9:13 am

Ήρθαν Πίκα, ήρθαν!!

Γιατί στην ίδια σελίδα θα δείτε και το ΧΒΟΧ 360...
Το καλό με ο GBM είναι η τζαμπέ τιμή του..
Χμμμ...παίρνει και Flash card με USB...
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό xalia » 12.12.05, 11:21 am

Σχετικά με το θέμα του ήχου στο PSP
δοκίμασε άλλα ακουστικά! Τα official της sony “ρίχνουν” τον ήχο, κάποια νομοθεσία εκεί έξω που έχει σχέση με db....
για όσους θέλουν PSP έβγαλε η sony το giga pack, δε ξέρω αν υπάρχει και στη χώρα μας, αν δεν υπάρχει ακόμα, σύντομα θα έρθει...

ps: micro rulez, I own one...
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων