Ikariam on line game

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Ikariam on line game

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 27.01.10, 12:02 pm

Τα τελευταία 3 χρόνια παίζω το άκρως εθιστικο on line game Ikariam απο την Gameforge.
Λίγα λόγια:
Ειναι ενα παιχνίδι που τα γραφικά του παραπέμπουν σε αρχαία Ελλάδα, και στόχος ειναι αρχικα να δημιουργήσεις κάποιες πόλεις κράτη, της οποίες διοικείς οικονομικά και στρατιωτικά, ενισχύοντας την οικονομία μεσω επιδρομών η εμπορίου.
Όταν φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο μπορείς να επιλέξεις να μπεις σε μια συμμαχία, η οποία πράξη αλλάζει τόσο τον τρόπο που παίζετε το παιχνίδι, που ουσιαστικά ανανεώνει το ενδιαφέρον του παίχτη σε μεγάλο βαθμό.
Το παιχνίδι ειναι καθαρά στρατηγικής, ειδικά οταν παίζεις μέσω συμμαχίας εν καιρό πολέμου, μιας και οι κηρύξεις εξαντλητικών πολέμων ειναι συχνό φαινόμενο. Mια μάχη μονο μπορει να κρατήσει πολλές μέρες, και μπορουν να βρεθούν στο battlefield πολλές χιλιαδες στρατιοτακια απο απεριόριστο αριθμο παιχτών. Ειναι πολυ έντονο στοιχείο του παιχνιδιού η προσωπική επαφή ανάμεσα στους παίχτες σε καιρό μαχης, και αυτο ειναι νομιζω που το κανει πιο ενδιαφέρον :D
Οι ηλικίες που εχω παρατηρήσει στην συμμαχία της οποίας ειμαι μελος ειναι ανω των 30 ετών, και ολοι σχεδόν ειναι επαγγελματίες σε διαφορετικούς κλαδους ( όπως στελέχη σε εταιρίες, managers, στρατιωτικοί, κτλ. )

Εγω βρισκομαι στον Eta world, στο alliance Empire, και οποιος θελει μπορει να περάσει απο την πολη μου την Athens για καφε :D

www.ikariam.org
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Re: Ikariam on line game

Δημοσίευσηαπό joe » 19.02.10, 1:21 pm

Dimitris έγραψε:Τα τελευταία 3 χρόνια παίζω το άκρως εθιστικο on line game Ikariam απο την Gameforge.
Λίγα λόγια:
Ειναι ενα παιχνίδι που τα γραφικά του παραπέμπουν σε αρχαία Ελλάδα, και στόχος ειναι αρχικα να δημιουργήσεις κάποιες πόλεις κράτη, της οποίες διοικείς οικονομικά και στρατιωτικά, ενισχύοντας την οικονομία μεσω επιδρομών η εμπορίου.
Όταν φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο μπορείς να επιλέξεις να μπεις σε μια συμμαχία, η οποία πράξη αλλάζει τόσο τον τρόπο που παίζετε το παιχνίδι, που ουσιαστικά ανανεώνει το ενδιαφέρον του παίχτη σε μεγάλο βαθμό.
Το παιχνίδι ειναι καθαρά στρατηγικής, ειδικά οταν παίζεις μέσω συμμαχίας εν καιρό πολέμου, μιας και οι κηρύξεις εξαντλητικών πολέμων ειναι συχνό φαινόμενο. Mια μάχη μονο μπορει να κρατήσει πολλές μέρες, και μπορουν να βρεθούν στο battlefield πολλές χιλιαδες στρατιοτακια απο απεριόριστο αριθμο παιχτών. Ειναι πολυ έντονο στοιχείο του παιχνιδιού η προσωπική επαφή ανάμεσα στους παίχτες σε καιρό μαχης, και αυτο ειναι νομιζω που το κανει πιο ενδιαφέρον :D
Οι ηλικίες που εχω παρατηρήσει στην συμμαχία της οποίας ειμαι μελος ειναι ανω των 30 ετών, και ολοι σχεδόν ειναι επαγγελματίες σε διαφορετικούς κλαδους ( όπως στελέχη σε εταιρίες, managers, στρατιωτικοί, κτλ. )

Εγω βρισκομαι στον Eta world, στο alliance Empire, και οποιος θελει μπορει να περάσει απο την πολη μου την Athens για καφε :D

http://www.ikariam.org

ή για ενα ντου!! :twisted: :twisted:

Ειχα κι εγω λογαριασμο, αλλα εδω και ενα χρονο το εκοψα γιατι ηταν ασχημο κολλημα, σε σημειο να μπαινω συνεχεια και να ξεμυαλιζομαι. Αντε μετα να δουλεψεις.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό SAiK » 19.02.10, 1:43 pm

Τι συμπτωση, αρχισα κι εγω πριν 5-6 μέρες καθ'ότι έψαχνα μια online βολικη ασχολια να ξεμπλοκάρω απο τις απειρες ωρες στη σουίτα της Adobe.

Προς το παρών, με θεωρώ άτυχο γιατι ετυχα σε νησι με κρασί, και δεν έχω ουτε μαρμαρο, ουτε κρυσταλλο για να επεκτεινω δημαρχειο και ερευνα :cry:

Τι να το κανεις που οι πολιτες σου ειναι χαρουμενοι εαν μενεις τοσο πισω στις ερευνες!
Άβαταρ μέλους
SAiK
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 19.02.10, 1:51 pm

Το είχα ακούσει κ για κάποιο λόγο δεν το είχα δει (world of warcraft fan). Καλό δείχνει ^^
p.s ρε παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό κανένα real-time strategy όπως ήταν το κορυφαίο ages of the empires (δεν θέλω να είναι on-line) με campaign και missions κτλ. Δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο μετά το aoe, ίσως λίγο το age of mythology, τελευταίο που είχα δοκιμάσει ήταν το τελευταίο command and conquer το οποίο ήταν fail. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τίτλο??
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 19.02.10, 7:39 pm

Ασκοπα πεταμένες ώρες...
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 26.04.10, 11:38 am

Παιχνίδια στρατηγικής για μένα είναι τα:

Empire Total War
Blitzkrieg

Το Empire είναι πιο κοντά στο Ikariam, επειδή έχει διαχειρηση πόρων, οι οποίοι έχουν αντίκτυπο στην κοινωνία απ την οποία, εξαρτούνται. Δεν κόβεις απλά ξύλα για να φτιάξεις μόνο στρατό, αλλά δημιουργείς γενικά ένα κράτος με υποδομές και για τους μάχιμους και για τους πολίτες.

Το Blitzkrieg, είναι απλά στρατηγικής χωρίς πόρους, καθαρά για στρατηγικά μυαλά και γρήγορες αποφάσεις.

Παλαιότερο κι αγαπημένo είναι το Sudden Strike βασει του οποίοιυ δημιούγησαν οι ίδιοι το Blitzkrieg!

Age of Empires και τέτοια είναι για πιο μικρές ηλικίες.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 14.12.11, 12:33 pm

Τέλειο το παιχνιδάκι! Αυτό το διάστημα παίζω σε 2 κόσμους, τον Χι και τον Όμικρον
Έχει πλάκα ότι πρέπει για να περνάει η ώρα ευχάριστα! :D
AlexMaster
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 14.12.11, 7:15 pm

Εκλεισα τους λογαριασμούς μου πριν από 2 χρόνια τουλάχιστον. Από ένα σημείο και μετά ή κουράζεσαι ή εθίζεσαι τόσο πολύ που το μόνο που σκέφτεσαι είναι επιθέσεις και λεηλασίες :lol:
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 15.12.11, 12:06 pm

μαλλον μονο εγω τα βαριεμαμι αυτα τα παιχνιδια.????? προτιμω να παιζω πακμαν!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 22.12.11, 2:46 pm

Γιατί τι έχει το pacman? Το καλύτερο παιχνίδι είναι χαχαχα
Όχι οκ το ικάριαμ έχει πλάκα και δεν είναι τρελά εθιστικό.. εγω μπαίνω μια φορά την ημέρα κάθε βράδυ για όση ώρα κάτσω στον υπολογιστή πριν πάω για ύπνο :)
AlexMaster
Member

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων