Κατασκευή online παιχνιδιού/κοινότητας

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Κατασκευή online παιχνιδιού/κοινότητας

Δημοσίευσηαπό cg717 » 06.06.06, 3:10 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Έχει κάποιος εμπειρία σε κατασκευή online παιχνιδιών;
Όχι τρίλιζα και τάβλι, αλλά πιο μεγάλα παιχνίδια, με μέλη, ανταγωνισμό, virtual races μεταξύ μελών κλπ.

Θα ήθελα και links αν υπάρχουν στον αέρα τέτοια παιχνίδια που έχετε φέρει εις πέρας, εάν προτιμάτε αυτά μου τα στέλνετε σε pm.

Ευχαριστώ
Γιώργος
Γιώργος Χατζηδάκης
pixelworks web & multimedia
cg717
Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 07.06.06, 10:15 am

Γεια σου Γιώργο,

Προσανατολίζομαι κι εγώ σε τέτοιες ιδέες. Δυστυχώς δεν έχω κάτι έτοιμο να σου δείξω, αλλά υπάρχει αρκετή προετοιμασία. Στην προσέγγιση που θέλω να κάνω για κάποιες δικές μου ιδέες οι παίκτες θα πρέπει να κάνουν πολλά hits για να αυξάνουν την δύναμή τους, να συμμετέχουν σε συνεργασίες με άλλους παίκτες μέσω online συζητήσεων (μέσω forum ή με άλλους τρόπους).

Μέσα από αρκετή προετοιμασία λοιπόν έχω ήδη τρόπους για να αντιμετωπίσω χείμαρρους από hits χωρίς να χρησιμοποιείται η βάση δεδομένων σε real time χρόνο για εξοικονόμηση connection traffic. Ειδικά αν η βάση σου είναι MySql μπορεί να κατεβάσει όλο τον server σε περίπτωση πολλών παράλληλων queries. Έχω φτιάξει πειραματικά add-ons για mIRC τα οποία μπορούν να συνδέουν απομακρυσμένα IRC δίκτυα με την κεντρική βάση του παιχνιδιού. Επίσης φτιάχνω ένα δικό μου forum για να χειρίζομαι καλύτερα την cache, με σκοπό πάλι την μέγιστη ταχύτητα.

Αν υπάρχουν σοβαρά κίνητρα για το παιχνίδι που θέλεις να φτιάξεις έλα PM :)

Αλέξης
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων