What Game ? Σχολιασμός παιχνιδιών + Αγαπημένα Παιχνίδια

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.10.05, 8:28 am

an1m8or έγραψε:Ρε pane.. με τον πόνο μας παίζεις;
εδώ δε συμπληρώνουμε 5άδα "μαζί με τις μαζορέτες και τους φυσιοθεραπευτές (georgeL) και θες και εμφύλιους;

Αυτο ξαναπέστο
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό TanzaJazz » 26.10.05, 8:35 pm

Neverwinter Nights !!!! μ' εχει συνεπάρει τρελά αυτό το γέννημα φαντασίας και περιπέτειας !! Ειδικά το Moduler που έχει στο πακέτο του και σου δίνει την απίστευτη ευκαιρία να σχεδιάσεις τον δικό σου κόσμο - παιχνίδι - με την παραμικρή λεπτομέρεια !!! Γράφεις ακόμα και τους διαλόγους του κάθε χαρακτήρα NPC και ήρωα !!!! απλά.... WOOOOOOOOOOOOAAAAOUUUU !!!!

:shock:
Dun ask me where I come from... Ask me only where I 've been....
Άβαταρ μέλους
TanzaJazz
Member

Δημοσίευσηαπό nicholas_s » 10.11.05, 2:35 pm

Ok, το πρωτο video παιχνιδι που επαιξα στη ζωη μου ηταν το Invaders στο atari 2600 (αν δεν κανω λαθος...) και φυσικα κολλησα ανεπανορθωτα!

Και μετα ηρθε η Amiga (οπως οι μελισσες):
- Shadow of the Beast 1,2,3
- Agony
- Ειχα παιξει τοσα πολλα που εχω χασει τη μπαλα!
- Deliverance
- Addams Family
- Alien Breed 1,2,3
- Super Frog

PC:
- Eye of the Beholder 1,2,3 φυσικα (ε, sokalegga?)
- Σχεδον οτι εχει βγαλει η id
- Το αυτο για την Epic - Ειδικα το 1ο Unreal ειναι ονομα και πραμα!
- Half-Life (εχω τελειωσει το 1 3-4 φορες...)

Matin: Larry Laffer (οχι Lapher) απιστευτος, αλλα μην παιξεις το Magna Cum Laude - αλλωστε εκει "παιζει" ο Larry Lovage :)
"The Living close the eyes of the Dead, but it is the Dead who open the eyes of the Living"
Άβαταρ μέλους
nicholas_s
Member

Δημοσίευσηαπό redlemon.gr » 17.11.05, 3:25 pm

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ
HOMEWORLD, ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΓΗΚΕ.
Το παιχνίδι όταν βγήκε ήταν απο άλλο κόσμο, στο multiplayer, έπρεπε να έχεις πολύ καλή αίσθηση του χώρου για να κάνει μανούβρες σωστές ώστε να βγείς πίσω απο τον αντίπαλο, είχε τρελλά κόλπα που μπορούσες να συνδιάσεις, παράδειγμα, έβαζα 2 cloack generators, να κατευθύνονται προς τον εχθρό και επάνω τους linked, μερικά ναρκοθετικά, ναρκοθετούσα όλη την περιοχή που προεκτεινόταν η έξοδος των σκαφών του αντιπάλου και τον έκανα λιώμα, η τουλάχιστον τον κράταγα πίσω και οργανονώμουν, μπορούσες να κάνεις τις άπειρες τακτικές, και φυσικα το καλύτερο ήταν να κρύβεις το στόλο όλο κάτω απο το mothership, κάθε αντίπαλος δεν έκανε τον κόπο να κάνει rotate το χάρη [3d map] και νόμιζε οτι είχα αφήσει το mothership μόνο του, έσκαγε με hyperspace και αφού έχανε την μισή δύναμη του απο τα minefields, τον έκανα νιανια με το στολο... φυσικά ήδη είχα στείλει προς αυτόν ενα μέτριου μεγέθους στόλίσκο να τον κανονίσει :D

GAME OF THE YEAR 1999 και για αυτό λατρεύω την RELIC που τό χε φτιάξει, τελικά το licence έμεινε στην Sierra, και έτσι χάθηκε ένα έπος.

πολλοι προσπάθησαν να το αντιγράψουν αλλα ουδείς το πέτυχε.

επίσης το φοβερό ήταν το βιβλιαράκι που είχε κανονική ιστορία πολύ καλά δομημένη, πουθ σε σχέση με τα καταπληκτικά μαυρόασπρα στο χέρι σχεδιασμένα cutscenes, στις 12 πίστες του παιχνιδιού σε κάνανε φανατικό.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

απο κεί και πέρα, φοβερο είναι το Battlefield2 και φυσικά το Dawn of War,
που παίζουμε με τον anim8or, που και πού.... [οποτε χάνει, χάνεται για μήνες :lol: ]

ειδικά το Battlefield 2 έχει ξεφύγει απο ένα απλο παιχνίδι, είναι πραγματικός πόλεμος, και έχει μεγάλο δείκτη εθισμού, προσοχή λοιπόν.[/list]
Εικόνα
ΕΜΠΡΟΣ ΑΗΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕ!
Άβαταρ μέλους
redlemon.gr
Member

Δημοσίευσηαπό DLina » 21.01.06, 9:35 am

Θεωρώ πως το World of Warcraft είναι το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών! Έχω έναν Paladin 60 στον Balnazzar
DLina
Member

Δημοσίευσηαπό LVQR » 22.01.06, 7:29 pm

PC games: Neverwinter Nights και μόνο αυτό. αλλά σε ΜΕΓΑΛΟ βαθμό κολλήματος. :mrgreen:
κατά τ'άλλα, pen and paper D&D και γενικότερα RPGοπαίχνιδα. α ναι. και Trivial κάτι μέρες
You cannot depend on your eyes when your imagination is out of focus. :Mark Twain:
Άβαταρ μέλους
LVQR
Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 06.06.06, 4:52 pm

peri έγραψε:Half Life I,II (βλ. avatar 8) )
Escape from Monkey Island
Counter Strike
UT

Ναι ναι ναι!!!!!!!!
Half life 2. monkey island ( το 3 κατα προτιμηση που είναι και handmade) κάθε καλοκαίρι, τωρα τελευταια βέβαια Call Of Duty 2 (μιας και επιτέλους έβαλα ADSL).

Αλλα αυτά είναι για πολλές αντικοινωνικές ώρες. Για 2ρακια προτιμώ ps2 και αν παίζει και καλή παρέα χωρίς laptop για δίκτυο το ps2 είναι ιδανικό.
"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό eilidh » 09.09.06, 4:09 pm

Καταστροφή τα παιχνίδια για μένα... πολύ γλυκειά καταστροφή.

Τα τελευταία χρόνια έχω μια προτίμηση για RPG: Από αυτά ξεχώρισα το Planescape: Torment (πολύ καλοστημένη ιστορία), BGII Shadows of Amn (για παρόμοιους λόγους), και το Morrowind (για το gameplay του κυρίως και την ελευθερία που σου δίνει στην ανάπτυξη του χαρακτήρα και την έλλειψη γραμμικότητας... και βέβαια για το βάθος του κόσμου και την προσοχή στα αισθητικά μέρη).
To Neverwinter Nights δεν μου έκανε καμιά αίσθηση, με εξαίρεση το δεύτερο expansion και μερικά mods του Stephen Gagne τα οποία βρήκα πανέξυπνα, και τα οποία συστήνω ανεπιφύλακτα: ειδικά το Elegia Eternum, Excrucio Eternum και το Hex Coda!

Από Strategy, το Warcraft II ήταν νομίζω πιο απολαυστικό από το III, αν και το δεύτερο ήταν πιο ... yummy αισθητικά. Το Starcraft είναι το αγαπημένο μου (σε σημείο που έχω βάλει soundsets του στο κινητό μου -- I'm a Protoss fan!)

Πιο παλιά έπαιζα όποιο (κυρίως fantasy) adventure έβρισκα μπροστά μου. Highlights: η τριλογία της Kyrandia, Dragonsphere, Loom, Space Quest...

Υπάρχει και το UFO: Enemy Unknown (ή XCOM) με το οποίο έχω φάει άπειρες ώρες (γιατί ήμουν μικρή και χαζή και δεν μπορούσα να το προχωρήσω!).
Άβαταρ μέλους
eilidh
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 09.09.06, 5:37 pm

lara έγραψε:
peslac έγραψε:και οχι..
και ένα άλλο που το λενε Ζορκ αλλά ειναι παλιό αλλά μαρέσει, τριλογία, adventure, γενικά γουστάρω τα adventure με μάγους, γρίφους και τέτοια άμα ξέρει κανείς κανά ΚΑΛΟ.. :lol:

ΌΧΙ Μόνο τριλογία!!!
(Πολλά παραπάνω!!)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Lightform » 10.09.06, 12:57 pm

Ένα είναι το παιχνίδι:

DEAD OR ALIVE ULTIMATE για Xbox

Απίστευτα γραφικά, αξεπέραστο gameplay ( easy to learn, hard to master ) και φυσικά άπειροι αντίπαλοι που μπορείς να ξυλoφορτώσεις On-line.

Τώρα παίζω το Dead Or Alive 4 το οποίο είναι απογοητευτικό με σε σχέση με το προαναφερθέν σε θέμα gameplay αλλά μόνο αυτό παίζει σε Xbox 360.

Στράτος.
Lightform
Print | Web | Interactive Portfolio
http://www.lightform.gr

Lightpulse Photoblog : The photographic adventures of Strato Agianoglou
http://www.lightpulse.gr

Digital Art And Photography Posters by Lightform
http://store.lightform.gr
Άβαταρ μέλους
Lightform
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 10.09.06, 1:36 pm

Ogame (NAI! Aκόμη παίζω) :lol: :lol: :lol:
The Sims (Ουλουάκι τεζό...) :lol: :lol: :lol:
SimCity
C&C Generals

Κάποιος να με ξεκολλήσει!!!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 10.09.06, 2:37 pm

Εγώ αν και τα έχω παίξει...από την δουλειά, παιχνιδάκι έχω να παίξω 3-4 χρόνια!
Πάντως πολύαγαπημένο μου παραμένει το "Oddworld inhabitants" από το οποίο έχω παίξει τα δυό πρώτα μέρη, το "Abe's oddysee" και το " Abe's exodus'
Παρόλο που είναι ένα platform game, το κόλλημα που έφαγα με αυτό (και η πεθερά μου που με παρακολουθούσε όταν έπαιζα) ήταν απίστευτο!

i love Abe

Εικόνα

αυτό είναι απο το τρίτο επεισόδιο "Μunch's Oddysee"που θα χτυπήσω με πρώτη ευκαιρία... :roll:
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 10.09.06, 7:16 pm

tsevis έγραψε:Ogame (NAI! Aκόμη παίζω) :lol: :lol: :lol:
The Sims (Ουλουάκι τεζό...) :lol: :lol: :lol:
SimCity
C&C Generals

Κάποιος να με ξεκολλήσει!!!

Χ.

Επιτέλους βρήκα συμπαίκτη :P
http://www.ea.com/commandandconquer/

Έρχεται το C&C 3 Χάρη. Ετοιμάσου :)

Btw... Loom Rulez.
Όπως και το Morrowind & Oblivion.
World of Warcraft ξανά όταν βγεί το burning cruzades διότι έχει πέσει δουλειά και δεν έχω χρόνο.
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 11.09.06, 9:49 am

Sims 2 :oops: :oops:
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 11.09.06, 10:14 am

HOMEWORLD
Εικόνα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 11.09.06, 10:15 am

Ωραίο είναι το sims2. Έχω φτιάξει μία ξεκωλιάρα που το έχει κάνει με όλους τους φίλους/ες της ακόμα και με παντρεμένους/ες και με την υπηρέτρια. Όμως υπάρχουν και πολλά ηθοπλαστικά στοιχεία που χαλάνε το όλο κλίμα. Επίσης θα ήθελα οι χαρακτήρες να ήταν καλύτερα σχεδιασμένοι για να δίνουν μία αίσθηση αληθοφάνειας και όχι αυτό το καρτουνίστικο στιλ που έχουν.

Πολύ καλό αλλά αρκετά παλιό ήταν το πρώτο Lula
:D :wink:
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 11.09.06, 10:17 am

nantia έγραψε:Sims 2 :oops: :oops:

Βασικά είναι λίγο φρικιαστικό το sims απο την άποψη οτι είναι εξωμοιωτής ζωής...
CARMAGEDDON 2, (προσοχή, το 2, το carpocalypse now, όχι η βλακεία που βγήκε μετά).
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 11.09.06, 12:13 pm

dps12 έγραψε:Ωραίο είναι το sims2. Έχω φτιάξει μία ξεκωλιάρα που το έχει κάνει με όλους τους φίλους/ες της ακόμα και με παντρεμένους/ες και με την υπηρέτρια. Όμως υπάρχουν και πολλά ηθοπλαστικά στοιχεία που χαλάνε το όλο κλίμα. Επίσης θα ήθελα οι χαρακτήρες να ήταν καλύτερα σχεδιασμένοι για να δίνουν μία αίσθηση αληθοφάνειας και όχι αυτό το καρτουνίστικο στιλ που έχουν.

Πολύ καλό αλλά αρκετά παλιό ήταν το πρώτο Lula
:D :wink:

:lol: :lol: :lol:

* σκέφτεται άν μπορεί να φτιάξει μια τσόντα sims... :lol:
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 11.09.06, 12:35 pm

space_ape έγραψε:

Βασικά είναι λίγο φρικιαστικό το sims απο την άποψη οτι είναι εξωμοιωτής ζωής...
CARMAGEDDON 2, (προσοχή, το 2, το carpocalypse now, όχι η βλακεία που βγήκε μετά).

Το φρικιαστικό της υπόθεσης είναι ότι έφτιαξα εμένα! και έχω μεγάλη ομοιότητα και παίξω την ζωή μου... :roll: είναι λίγο περίεργο να με βλέπω με 3ο μάτι!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 11.09.06, 12:48 pm

nantia έγραψε:
space_ape έγραψε:

Το φρικιαστικό της υπόθεσης είναι ότι έφτιαξα εμένα! και έχω μεγάλη ομοιότητα και παίξω την ζωή μου... :roll: είναι λίγο περίεργο να με βλέπω με 3ο μάτι!

Γιατί δεν το κάνεις real thing αυτό που "ζείς" μέσα στο sims????? Αυτό είναι το φρικιαστικό. Να πω οτι παίζεις ένα παιχνίδι που γίνεσαι κάτι άλλο, κάνεις πράγματα που στην κανονική ζωή δεν ΄γινονται να το καταλάβω, αλλά τι πιο γαμάτος εξομειωτής ζωής απο το πραγματικό? (Αν είχε και undo και save θα έσκαγε τέλειο).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ LULA...........κουφάλες :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων