we love miyamoto!!!!

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 07.11.05, 11:15 am

sokalegga έγραψε:
xalia έγραψε:
Για games και 3d πάρτε ένα PC. Και άν μισείτε τα windows, φορτώστε Redhat...

Μάλλον καλύτερα να πάρουν ένα XBOX... δεν χρειάζεσαι κάθε 3 μήνες άλλη κάρτα γραφικών (πιο "δυνατή"), και ούτε κολλήματα λειτουργικού, ούτε ότι το Χ παιχνίδι θέλει τους Ψ drivers κάρτας γραφικών και άλλες παρόμοιες σπαζοκεφαλιές...

:wink:
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 07.11.05, 11:25 am

jonick33 έγραψε:
sokalegga έγραψε:
xalia έγραψε:
Για games και 3d πάρτε ένα PC. Και άν μισείτε τα windows, φορτώστε Redhat...

Μάλλον καλύτερα να πάρουν ένα XBOX... δεν χρειάζεσαι κάθε 3 μήνες άλλη κάρτα γραφικών (πιο "δυνατή"), και ούτε κολλήματα λειτουργικού, ούτε ότι το Χ παιχνίδι θέλει τους Ψ drivers κάρτας γραφικών και άλλες παρόμοιες σπαζοκεφαλιές...

:wink:

Μόνο που στο ΧΒΟΧ δεν μπορείς να "τρέξεις" το 3dstudio ούτε και το Ζbrush. Σίγουρα οι dedicated λύσεις είναι το καλύτερο. Αλλά ειδικά για το ΜΑΜΕ, πιστεύω πώς το PC είναι μονόδρομος. Έχω κάψει κύτταρα με το ΤΕΚΚΕΝ 3....
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό xalia » 07.11.05, 6:29 pm

Αν μισείτε τα windows βάλτε debian ( real os) αλλά δεν είναι αυτό το θέμα!

Θεωρώ ότι έχω μεγαλώσει πολύ για να κάθομαι να “πλακώνομαι” στα forums σε διαμάχες του τύπου MAC vc PC, Windows vs GNU/Linux , Sega vs Nintendo και πάει λέγοντας...
όποιος έχει την όρεξη και τα κατάλληλα μηχανήματα ας κάτσει να συγκρίνει ΜΑΜΕpc vs MAMEmac με τελευταίες εκδόσεις και με αντίστοιχα μηχανήματα,...να συγκρίνουμε το high end pc με το MAC που πήραμε πριν δύο χρόνια δε νομίζω ότι θα δώσει και τα πιο αντικειμενικά αποτελέσματα.... στην τελική είναι μια μάχη RISC vs CISC και η κοινότητα των video games έχει δείξει χρόνια τώρα πια αρχιτεκτονική προτιμά.
Αν δε κάνω λάθος υπάρχει έκδοση ΜΑΜΕ για ΧΒΟΧ! (μια και αναφέρθηκε το XBOX τρέχει πάρα πολλά emulators!)
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 07.11.05, 6:43 pm

xalia έγραψε:Αν μισείτε τα windows βάλτε debian ( real os) αλλά δεν είναι αυτό το θέμα!

Θεωρώ ότι έχω μεγαλώσει πολύ για να κάθομαι να ?πλακώνομαι? στα forums σε διαμάχες του τύπου MAC vc PC, Windows vs GNU/Linux , Sega vs Nintendo και πάει λέγοντας...
όποιος έχει την όρεξη και τα κατάλληλα μηχανήματα ας κάτσει να συγκρίνει ΜΑΜΕpc vs MAMEmac με τελευταίες εκδόσεις και με αντίστοιχα μηχανήματα,...να συγκρίνουμε το high end pc με το MAC που πήραμε πριν δύο χρόνια δε νομίζω ότι θα δώσει και τα πιο αντικειμενικά αποτελέσματα.... στην τελική είναι μια μάχη RISC vs CISC και η κοινότητα των video games έχει δείξει χρόνια τώρα πια αρχιτεκτονική προτιμά.
Αν δε κάνω λάθος υπάρχει έκδοση ΜΑΜΕ για ΧΒΟΧ! (μια και αναφέρθηκε το XBOX τρέχει πάρα πολλά emulators!)

Συμφωνώ φίλτατε, ούτε λόγως για μπαλωθιές και δαγκωματιές. Απλά εγω καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. Ο λόγος που είναι πιο γρήγορα τα mame games στον δικό μου Ρ4 1.8 με 512ΜΒ μνήμης από τον , επίσης δικό μου, imac 20" G5 είναι απλούστατα το πρότυπο DirectX-που ανήκει ως γνωστόν στη Microsoft και χρησιμοποιείται από τη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών σήμερα. Νομίζω ότι έγινα σαφής. Δεν έχει να κάνει με την επεξεργαστική ισχύ!!
Φυσικά να τονίσω εδώ, ότι είναι κατά τι υπερτιμημένοι οι G5. Δηλαδή το τι έχω διαβάσει ρε παιδιά από τύπους που δεν είχαν ποτέ τους PC είναι πέρα από τα όρια της φαντασίας. Τους περιγράφουν σαν μαγικά χαλιά σαν υπερυπολογιστές Cray.
Είπαμε και εγώ imac έχω, αλλά έλεος....δεν είναι δα και ΤΟΣΟ γρήγοροι...
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό xalia » 07.11.05, 8:24 pm

Tsevis άκυρα τα 10DVD φτάσαμε στα 11! πάνω απο 50g είναι τώρα το ΜΑΜΕ, άντε να κάνω και κάνα rebuild σιγά σιγά...
τώρα που θα περάσουμε στην intel-mac εποχή να δούμε τι θα γίνει... και intel-mac τώρα που η IBM βοηθάει μια νέα εταιρεία στο χώρο την PA Semi, να κατασκευάσει ppc επεξεργαστές!
Και ενώ η IBM χαμήλωσε τη ταχύτητα του φωτός εμείς απασχολούμαστε με ΜΑΜΕ!!!
http://news.zdnet.com/IBM+slows+light,+ ... &subj=zdnn
2 win the game
u have 2 know the game
Άβαταρ μέλους
xalia
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 07.11.05, 8:49 pm

Μην αγχώνεσαι φίλτατε! Όπως και με τα νευρωνικά δίκτυα και τους κβαντικούς επεξεργαστές έτσι και η φωτονική τεχνολογία έχει πολύ δρόμο μπροστά της!! Είναι ακόμα στα στάδια πρωτοτύπων!!
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 07.06.06, 2:42 pm

"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων