Πρόταση για worldcrafting (?)

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Πρόταση για worldcrafting (?)

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 08.11.05, 7:16 pm

Άβε στην ομήγυρις

Θα ήθελα την συμβουλή-πρότασή σας πάνω στο πρόβλημά μου :cry:

Λοιπόν, χρειάζομαι έναν εύκολου χειρισμού πρόγραμμα κατασκευής μικρών πιστών (όπως αυτά που προσφέρονται για Doom clones) μόνο που θα προτιμίσω αυτό που έχει την μεγαλύτερη υποστήριξη libraries στο δίκτυο...

Όπως καταλαβαίνετε η παραμικρή συμβουλή σας μπορεί να μου γλυτώσει πολύ χρόνο μιας και ασχολούμαι για πρώτη φορά.

Eίμαι διατεθειμένος να αγοράσω το βασικό παιχνίδι που πιθανόν μου πρωτείνετε, την εφαρμογή ανάπτυξης του και τα δικαιώματα των libraries που το υποστηρίζουν.

Eυχαριστώ

8)

YΓ: παρακολουθώ την κίνηση των φόρουμ τακτικά αλλά δεν παύει να είναι μια φορτωμένη περίοδος και αποφεύγω να γράφω αν ήδη εκφράζονται απόψεις με τις οποίες συμφωνώ.
Έτσι ή αλλιώς θεωρώ ότι αξίζει ένα μεγάλο MΠPABO σε όλους που με κόστος τον προσωπικό τους χρόνο μας κρατάτε MIA ΠAPEA!

MΠPABO!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 08.11.05, 10:00 pm

Γεια σου Doktori :P
Για μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα θα σου συνηστούσα ανεπιφίλακτα UnrealEd!
Είναι η Unreal Engine που είναι απίστευτη!
Προσωπικά επειδή έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με δημιουργία πιστών στο Unreal (το πρώτο που βγήκε) και μάλιστα κάποτε θέλαμε να βγάλουμε και δικό μας MOD, είναι αρκετά απλό μέχρι το σημείο που θες να αρχίσεις να κάνεις Customιές.
Απο κει και πέρα δυσκολεύουν τα πράγματα αλλά και πάλι έχει τρομερό documentation οπότε αν την ψάξεις θα βγάλεις άκρια απλά από κάποιο σημείο και έπειτα θες επιπλέον γνώσεις (C++, Unreal Scripting, 3DStudio, Skinning etc)
Σαν βασικό πακέτο πάντως έχει πληθώρα έτοιμων libraries και φυσικά δεν συζητάω το τι μπορείς να βρείς στο διαδίκτυο!

Happy Moding :P

Parsec
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 09.11.05, 8:02 pm

Θένξ ορέ Παρσεντεβάατσι!

Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα την λεπτομέρεια και τα maps πιό σύγχρονων παιχνιδιών... :?

Θα το ψάξω όμως για πιό σύγχρονα υλικά κλπ.

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 09.11.05, 8:39 pm

doctor_john έγραψε:Θένξ ορέ Παρσεντεβάατσι!

Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα την λεπτομέρεια και τα maps πιό σύγχρονων παιχνιδιών... :?

Θα το ψάξω όμως για πιό σύγχρονα υλικά κλπ.

8)

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά Doktori.
Αν πάρεις το πιο φρέσκο Unreal που κυκλοφορεί, περιλαμάνει την τελευταία UnrealED version οπότε μιλάμε για μια απο τις πιο σύγχρονες game engines της αγοράς σήμερα!
Try it ;)

Parsec
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 11.11.05, 4:58 pm

Q σου! λεβέντιμ!

Ωρέ Παρσεντεβάτσι, τα φήνουν ωρέ τα καμώματα για το τέλος;

Πάνω που έκανα μια ανάγνωση στο Architectural designer 4000 της Punch! Soft...
δε λέω καλό πρόγραμμα αλλά... στο mode περιήγησης δεν έχει κανένα ρεαλισμό (περνάς μέσα από τα ντουβάρια...) τα map του ειναι παιδικά (και ελαφριά) και τελοσπάντων αμα δεν μπορείς να τραβήξεις το "γκάνι" μέσα στο μπάνιο σου... :cry:

Έχουμε και τους ΓNΩΣTEΣ για να εξυπηρετιθούμε στα EIΔIKEYMENA καταστήματα... «..δεν έχω ξανακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο! ΔEN YΠAPXEI!» ζοντόβολα ρε γαμωτο! έσκασα και 100ευρώ :evil:

θενξ, μάι φρέντ
8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 11.11.05, 5:33 pm

Επίσης έρχεται η Unreal engine 3

http://www.unrealtechnology.com/html/technology/ue30.shtml
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων