κοστος για βιβλιο

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

κοστος για βιβλιο

Δημοσίευσηαπό dream_on » 21.04.08, 12:30 pm

Παιδια καλησπερα
Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για μια χρεωση.
Προκειται για ενα παιδικο βιβλιο, στο οποιο κατα αρχην θα κανω την εικονογραφηση, την οποια εχω χρεωσει ανα σαλονι.
Ο πελατης ενδιαφερεται να παραλαβει τελικο προιον, και θελει μια προσφορα για ολη την υπολοιπη δουλεια ως τον τυπογραφο.
Υπολογιζω να βγει 3 16σελιδα το ολο project..
Ποσο πιστευετε οτι πρεπει να χρεωσω ξεκινωντας απο σελιδοποιηση, επιμελεια κλπ ως κλεισιμο αρχειων;
dream_on
Member

Re: κοστος για βιβλιο

Δημοσίευσηαπό joe » 22.04.08, 8:36 pm

dream_on έγραψε:Παιδια καλησπερα
Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για μια χρεωση.
Προκειται για ενα παιδικο βιβλιο, στο οποιο κατα αρχην θα κανω την εικονογραφηση, την οποια εχω χρεωσει ανα σαλονι.
Ο πελατης ενδιαφερεται να παραλαβει τελικο προιον, και θελει μια προσφορα για ολη την υπολοιπη δουλεια ως τον τυπογραφο.
Υπολογιζω να βγει 3 16σελιδα το ολο project..
Ποσο πιστευετε οτι πρεπει να χρεωσω ξεκινωντας απο σελιδοποιηση, επιμελεια κλπ ως κλεισιμο αρχειων;

δωσε μερικες πληροφοριες. Εχεις ηδη κοστολογησει την εικονογραφηση και προεκυψε εξτρα η αναγκη για σχεδιασμο ολου του βιβλιου? Ειναι βιβλιο για πολυ μικρα παιδια ή μεγαλυτερα? Ποσες σελιδες ειναι εικονογραφημενες? Θα εχει διαρθρωση εικονα-κεμενο ως συνολο ανα σαλονι και ν αλληλεπιδρουν? ή Το κλασσικοτερο, σελιδες κειμενου που διακοπτονται απο μια εικονογραφημενη σελιδα-σαλονι? Ρωταω γιατι αλλο το να εχεις φτιαξει τις στθερες σου και να ριχνεις κειμενα οποτε σελιδοποιεις, και αλλο να παντρεψεις εικονες και κειμενα με ενα πιο δημιουργικο τροπο που ισως διαφερει απο σελιδα σε σελιδα.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό dream_on » 23.04.08, 1:16 pm

Καλημερα!!
Λοιπον, το βιβλιο ειναι για μικρα παιδια, οποτε και σκεφτομαι να κανω φουλ εικονογραφηση + σκληρο εξωφυλλο
Απο διαστασεις, μ αρεσει το τετραγωνο , δηλαδη βγαινει 44χ22 το καθε σαλονι.
Υπολογιζω να βγουνε γυρω στα 18-20 σαλονια ολο εικονα, (αλλα αν δε κατσω να κανω τα προσχεδια δε ξερω με σιγουρια), και οσο για το κειμενο, σκεφτομαι να το δεσω μαζι με την εικονα, μια και εχω τη δυνατοτητα να εχω ολο τον ελεγχο του porject, απ το μηδεν.
Εχω ηδη δωσει προσφορα για το εικαστικο κομματι, και πρεπει να δωσω προσφορα και για το δημιουργικο, αλλα το καθυστερω γιατι δε ξερω πώς ακριβως να χρεωσω!
dream_on
Member

σχετικά με το κόστος εικονογράφηση + σχεδιασμός

Δημοσίευσηαπό Μητσόπουλος Δημήτριος » 23.04.08, 2:23 pm

Από μικρή προσωπική εμπειρία, γνωρίζω ότι, εκτός μεγάλων ονομάτων (συγγραφέων-εικονογράφων) του χώρου, όπου ο εκδότης μπορεί να βάλει το χέρι στην τσέπη βαθιά, για τις περισσότερες εργασίες υπάρχει μια "στάνταρ ταρίφα". Πρέπει να κρίνεις φυσικά το μέγεθος του εκδοτικού οίκου, γιατί άλλα λεφτά θα ζητήσεις από μικρό, και άλλα από μεγάλο. Για αντίστοιχη εργασία- 36-σέλιδο τετράγωνο με σκληρό εξώφυλλο- και σαν πρώτη συνεργασία ως εικονογράφος με εναν μικρό εκδότη, έχω πληρωθεί 1500 Ε για τις εικόνες και 500 Ε για το στήσιμο. Κείμενο-εικόνες διατρέχουν όλο το βιβλίο..
Άβαταρ μέλους
Μητσόπουλος Δημήτριος
Member

Re:

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 09.03.11, 10:14 pm

dream_on έγραψε:Καλημερα!!
Λοιπον, το βιβλιο ειναι για μικρα παιδια, οποτε και σκεφτομαι να κανω φουλ εικονογραφηση + σκληρο εξωφυλλο
Απο διαστασεις, μ αρεσει το τετραγωνο , δηλαδη βγαινει 44χ22 το καθε σαλονι.
Υπολογιζω να βγουνε γυρω στα 18-20 σαλονια ολο εικονα, (αλλα αν δε κατσω να κανω τα προσχεδια δε ξερω με σιγουρια), και οσο για το κειμενο, σκεφτομαι να το δεσω μαζι με την εικονα, μια και εχω τη δυνατοτητα να εχω ολο τον ελεγχο του porject, απ το μηδεν.
Εχω ηδη δωσει προσφορα για το εικαστικο κομματι, και πρεπει να δωσω προσφορα και για το δημιουργικο, αλλα το καθυστερω γιατι δε ξερω πώς ακριβως να χρεωσω!

Πόσο χρέωσες για το "εικαστικο κομματι"?
Ioanna
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων