ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΜΕΛΙΟΥ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΜΕΛΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό akiskar » 15.05.10, 12:06 pm

Γεια χαρα σε ολους!
Δεν ειμαι νεος γραφιστας απλα τα τελευταια χρονια ειχα αποκοπει απο τον χωρο με αποτελεσμα τωρα που τυχαινει να ασχοληθω ξανα να εχω αρκετα κενα στο τμημα κοστολογησης κι ετσι σκεφτηκα να παρω την γνωμη σας!
Ο πελατης ειναι ενας μικρος παραγωγος μελιου στον ασπροπυργο και τωρα σκεφτεται να κανει ενα ανοιγμα για να προωθησει τα μελια του σε μικρα μαγαζια που εχουν ρωσικα προιοντα. Μου εχει ζητησει να του σχεδιασω 5 διαφορετικες ετικετες (ιδιας διαστασης) για τα πεντε ειδη μελιου που εχει. Εγω θα του παραδωσω τις τελικες μακετες και την εκτυπωση θα την αναλαβει αυτος.
Ειθελα λοιπον την γνωμη μας σχετικα με την προσφορα κοστολογησης που πρεπει να του δωσω. Πριν σας γραψω εριξα και μια διεξοδικη ματια σε ολα τα post στο τμημα Κοστολογησης Εργασιων!
Σκεφτομαι να του ζητησω 400 € την καθε ετικετα οποτε Χ 5=2000 € στο συνολο.
Αν βεβαια ακολουθησω τις οδηγιες απο την ενωσης γραφιστων οι τιμες που ενεφερα δεν εχουν καμια σχεση αλλα απο την αλλη απ'οτι καταλαβα απο το πρωτο μας ραντεβου το budget που εχει για ξεκινημα δεν ειναι μεγαλο...
Δεκτες ολες οι προτασεις σας...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
akiskar
Member

Re: ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΜΕΛΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό heinrich » 15.05.10, 3:10 pm

4 ετικέτες = 2 μηνιάτικα για ένα υπάλληλο γραφίστα.
μπα σε καλό σου.. μου φτιαξες την ημερα..
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 15.05.10, 3:43 pm

φίλε μου θα ήθελα πάρα πολυ να σε βοηθήσω....αλήθεια...

αλλα σε ότι εχει να κάνει με κοστολόγηση, εδω μεσα θα τα ακούσεις όλα!!! και οταν λέω ΟΛΑ ΕΝΝΟΩ ΟΛΑ!!!

εγω απλα θα σου πώ να "ξαναμετρήσεις" την προσφορά σου και να το ξανασκεφτείς....

επίσης πάρε σοβαρά υπόψιν το μήνυμα του heinrich... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό akiskar » 15.05.10, 4:07 pm

Εχω διαπιστωσει φιλοι μου, οτι υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις οσον αφορα γνωμες για κοστολογηση στο forum, οι οποιες καταλαβαινω οτι εχουν να κανουν με παρα πολλους παραγοντες...
αλλα πραγματικα δεν καταλαβα... :wall τα 400 ευρω που προτεινα για καθε ετικετα ειναι πολλα η λιγα?...
akiskar
Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 15.05.10, 4:10 pm

φιλε μου νομιζω πως τα παιδια απο πανω εννοουν πως τα χρηματα αυτα ειναι καπως πολλα...
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό akiskar » 15.05.10, 4:38 pm

Τι τιμη δηλαδη προτεινεται?
Να κατεβω στα 300 ευρω ανα ετικετα?
akiskar
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 15.05.10, 4:51 pm

μια χαρά είναι τιμή

και προς τα κάτω
εξαρτάτε βέβαια ποιος την δίνει...
για ένα σχεδιαστή είναι σχεδόν το minimum

πως πέθανε ο τελευταίος πόντιος γραφίστας
έμαθε ότι οι άλλοι πληρώνονται...
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό slab-serif » 15.05.10, 5:00 pm

Supernormal.
H κοστολογηση είναι μια χαρά.
« Για κάθε γράμμα, γραμμή και σημείο, μου συγχωρείται μία αμαρτία »
Άβαταρ μέλους
slab-serif
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 15.05.10, 5:07 pm

Μάλλον ο αγαπητός πελάτης σου, όταν εννοεί χαμηλό μπάτζετ, σκέφτεται καμμιά 400αριά max για όλες τις ετικέτες.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.05.10, 5:13 pm

Εξαρτάται το τι έχει ζητηθεί να υπάρχει πάνω σε κάθε ετικέττα. Τα 400 ευρώ είναι καλή τιμή για μια σωστή, προσεγμένη και πλήρης ετικέττα.

Ξέρετε κάποιον να σας πουλήσει το 5ο αυτοκίνητο δωρεάν αν ζητήσετε να αγοράσετε 5; Δεν νομίζω :P

Μην το κοιτάζουμε σαν 2000 ευρώ για ετικέττες αλλά 400 για κτην κάθε μία.

Βέβαια τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν στην περίπτωση που ο πελάτης έχει έρθει σε σένα επειδή είσαι αναγνωρισμένος γραφίστας σε ευρύ κοινό και ήρθε σε σένα γιατί ξέρει τι θέλει. Εάν όμως σου ζήτησε προσφορά, αυτό σημάινει ότι θέλει κάτι φθηνό και ας είναι και καλό δεν θα πει όχι. Οπότε σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν για να πάρεις την δουλεια να κόψεις λίγο και στην προσφορά σου να βάλεις την κανονική τιμή και από κάτω το ποσο % θα μειωθεί η τιμή.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.05.10, 5:16 pm

Μια άλλη εκδοχή είναι να τον ρωτήσεις πόσα χρήματα έχει υπολογίσει ότι θέλει να δώσει για αυτές τις ετικέττες. ολις σου πει το ποσόν, εσύ καλό θα ήταν να του πεις ότι με 400 ευρώ για παράδειγμα και όλες τις ετικέττες, εγω μπορώ να κάνω αυτό, αυτό και αυτό.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 15.05.10, 5:24 pm

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να κοστολογίσεις πρώτα ένα δημιουργικό που θα στηρίζεται η σχεδίαση όλων των ετικετών του πελάτη σου, μετά να χρεώσεις ανά ετικέτα που θα κάνεις την προσαρμογή ανάλογα με το είδος του μελιού.

Τώρα για το πόσο θα πρέπει να είναι αυτά τα ποσά...
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό akiskar » 15.05.10, 6:06 pm

Εισασταν αρκετα διαφωτιστικοι ολοι!
Ο πελατης ηρθε συστημενος σε μενα επειδη ειδε καποιες δουλιες μου, που εχω σχεδιασει σε μια εταιρια που εμπορευεται μελισσοκομικα προιοντα και του αρεσαν πολυ.
Γενικα τον εκοψα οτι εχει γουστο και ειμαι σιγουρος οτι θα του αρεσουν αυτα που θα του κανω. Μαλιστα επειδη ειναι Ρωσοποντιος μου φανηκε πολυ πιο ενημερωμενος και επαγγελματιας απο αλλους αντιστοιχους Ελληνες. Απλα δεν ειθελα ουτε να τον βαρεσω αλλα και ουτε να σπαω την αγορα, μια λογικη τιμη! Η προτεινομενη τιμη για παραδειγμα απο την Ένωση Γραφιστών (ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ-Ετικέττα - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ - 88 ώρες) τουτεστιν 88Χ15= 1320 ευρω μου φανηκε υπερβολικη! Η καθε ετικετα θα εχει δικο της δημιουργικο, οποτε μαλλον θα τον ξεκινησω απο τα 400 ευρω και αναλογως την παζαρευω...
Προσφατα παντως που σχεδιασα μια ετικετα μελιου για μελισσοκομο στην Κω με 3 προσαρμογες στα 1000, 500 και 250γρ. τον χρεωσα 550 ευρω + 100 προμηθεια εκτυπωσης αλλα δεν ηξερα αν ηταν λιγα η κανονικα...
akiskar
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 15.05.10, 7:39 pm

tzertzis έγραψε:Κατά τη γνώμη μου πρέπει να κοστολογίσεις πρώτα ένα δημιουργικό που θα στηρίζεται η σχεδίαση όλων των ετικετών του πελάτη σου, μετά να χρεώσεις ανά ετικέτα που θα κάνεις την προσαρμογή ανάλογα με το είδος του μελιού...

Συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 15.05.10, 9:28 pm

Κατ' αρχήν οι προτεινόμενες τιμές της Ένωσης Γραφιστών απευθύνονται σε πελάτες όπως οι κρατικές εταιρείες όπου η ανάθεση πάει σύννεφο (να δουμε αν θα αλλάξει αυτό), σε Βγενόπουλους (αλλά η Ολυμπιακή έκανε πολύ πιο φτηνά τη δουλειά της), σε Βραδινογιάννηδες, σε Αγγελοπουλαίους κλπ.
Στο προκείμενο θέμα τώρα:
Πρόκειται για εντελώς διαφορετικές ετικέτες ή αλλάζουν μόνο το είδος και λίγο τα χρωματάκια (θυμαρίσιο, ανθέων, ελάτου κλπ.);
Ο πελάτης σου είναι μικροπαραγωγός ή μεγαλέμπορος;
Τί μπάτζετ διαθέτει;
Αυτά πρέπει να συνεκτιμηθούν και να αποφασίσεις τι θα κοστολογήσεις.
Και τέλος πρέπει να ληφθεί υπόψη η οικονομική συγκυρία.
Η εποχή για αρπαχτές τελείωσε. Ο κόσμος ξύπνησε.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 15.05.10, 10:13 pm

akiskar θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έχεις την καλοσύνη και την ειλικρίνεια να μας πείς πώς πήγε η όλη συμφωνία στη συνέχεια...

αν την πάρεις της δουλειά (που πραγματικά στο εύχομαι) να μας δείξεις και το τελικό αποτέλεσμα....

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων..

υ.γ. όλα αυτα άν το επιθυμείς φυσικά...δικαίωμα σου να αρνηθείς :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 16.05.10, 1:22 pm

Βρές το πόσο κοστίζει ο χρόνος σου, υπολόγισε πόσες ώρες θα σου πάρει το έργο, (έχεις πάει ήδη σε ένα ραντεβού, ας πούμε, όλα μα όλα μετράνε, δεν είναι μόνο το πόσο σου πήρε να το σχεδιάσεις, τα έχουμε πέι ξάνα) πρόσθεσε δικαιώματα χρήσης ανάλογα με την διάρκεια, τόπο και στις συσκευασίες καλό θα ήταν να υπολογήσεις και τμχ εκτύπωσης και βρήκες την τιμή. Η τιμή που έχει τώρα ο κατάλογος στο παράδειγμα είναι 15/ώρα. Βάλτα κάτω. Υπολόγησε τους φόρους σου, τις εισφορές σου, λογαρισμούς κλπ.

Εαν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει να προτίνει στην Ένωση Γραφιστών Ελλάδος ενναλακτικούς τρόπους κοστολόγησης να μας κάνει μια πρόταση, είμαστε ανοικτοί σε τέτοιες κουβέντες, αλλά βλέπεις, στις διαλέξεις περί κοστολόγησης έρχονται 10 άτομα, όλοι οι άλλοι γνωρίζουν και νομίζουν πως μπορούν να κάνουν σχολιάκια σε fora.
Εαν λοιπόν γνωρίζουμε περι κοστολόγησης τότε πως πάμε κατα διαόλου, πως υπάρχει τέτοια ανεργία στον κλάδο μας; Τι κάνουμε για αυτό;
Απλά συνεχίζουμε να πορευόμαστε μόνοι μας νομίζοντας οτι θα κάνουμε 35 (πλέον 40 χρόνια καρίερας)

ΥΓ. Από πότε υπολογίζουμε τα έργα σε μισθούς; Δηλαδή, νέο λογότυπο εμπορικής τράπεζας = 100 μισθούς, νέο λογότυπο εμπορικού καταστήματος = 1 μισθός; Αυτή είναι η λογική;
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 16.05.10, 4:19 pm

positive, ειναι μια μπακαλιστικη σκέψη που θα κάνει ο πελάτης από μέσα του. Το είπα ειρωνικά. Ειρωνικά, επίσης, θεωρώ πολύ λίγες τις 88 ώρες (11 ημέρες χ 8 εργατοώρες) για 1 μακέτα μελιού και 4 προσαρμογές της για έναν μικρό παραγωγό μελιού.
Ειχα γραψει παλιότερα πως το συγκεκριμένο φόρουμ μπορεί να γίνει αρωγός της ένωσης. Εάν εσύ, ως εκπρόσωπος (?) της ένωσης, απαξιώνεις τη γνώμη σχεδιαστών (και μάλιστα ελεύθερων επαγγελματιών) σε ένα φόρουμ μόνο και μόνο επειδή δεν επιθυμουν να πληρώνουν για να είναι μέλη μιας ένωσης που απαρτίζεται από ανταγωνιστές και δεν έρχονται στις συγκεντρώσεις σας τότε δεν φταίνε αυτοί για την εσωστρέφεια του κλάδου σας.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 16.05.10, 7:46 pm

Καλησπέρα
κάποτε (όταν δουλεύαμε στο χέρι) 11 ημέρες για την υλοποίηση μίας ετικέτας ήταν λίγες,
σήμερα εάν είχα ένα υπάλληλο που ήθελε 11 μέρες για να φτιάξει 1 ετικέτα
θα τον είχα απολύσει.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 16.05.10, 8:39 pm

Ετικέτα 11 ημέρες με το χέρι ήταν λίγο χρονικό διάστημα; :? Εγώ όταν δούλευα με ραπιτοφράφο σε ριζόχαρτο. Και ο διαχωρισμός γινόταν με το χέρι δηλ. κάθε χρώμα διαφορετική μακέτα , δεν έκανα 11 ημέρες. για παρόμοια ετικέτα εννοώ. Θα με είχαν απολύσει οι πελάτες. :P
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων