ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΜΕΛΙΟΥ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Re: ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΜΕΛΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 3:55 pm

Ο ερετικός (μαύρο πρόβατο) του φόρουμ SADINISTAS ξαναχτυπά.
αγαπητές μου κυρίες (εκτός του κάτεβαν) το πρόβλημά σας, (κακός) είναι η μη γνώση του αντικειμένου της μελισσοτροφίας, και των δουλειών μικρού τιράζ που έχω κατά κόρον.

εξηγούμε ανάμεσα στις ερωτήσεις σας.
VaLKyRiE έγραψε:
psaRoui έγραψε:
panevan έγραψε:Πλεον, πώς να πω σε ενα μικροπαραγωγο θα σου κοστισει 400 ευρω η ετικέτα;; Δηλ. εχεις πχ 5 ετικέτες x 400 ευρω=2000 ευρω + ΦΠΑ = 2500,00 περιπου...
δλδ ρε φίλε δεν πάει το κόστος με τη δουλειά, αλλά με την κρίση
δλδ πέρσι και παλιότερα τους γδύνατε τους πελάτες?

Εδω δεν τα διναν τις καλές μερες... Τα χουμε χιλιοξαναπει: O πολυς κοσμος θεωρει το καλό design ΠΟ-ΛΥ-ΤΕ-ΛΕΙ-Α.

έχω και εγώ μερικές απορίες:
1. πόσο μικροπαραγωγός είναι όταν θέλει να φτιάξει 5 διαφορετικές ετικέττες???
μικρότατος. ποιο μικρός και από ότι φαντάζεστε. οι μέλισσες τρώνε όλο τον χρόνο σχεδόν, ο τύπος τις κουβαλάει ανά περιοχή άλλη γεύση, (βουνό ελάτου, εσπεριδοειδή ανθέων, γκρεμίλες θυμαρίσιο κλπ) γιαυτό και οι 5 κωδικοί όχι γιατί βγάζει όσο βγάζει το αττική.
2. πόσο θα κερδίζει από το μέλι του? και πόσα αναλογούν στον δημιουργό της εικόνας του μελιού του που θα προκαλέσει την πώλησή του?
και τη σε νοιάζει εσένα για συνέταιρο θα σε πάρει. εσένα θα σε χρειαστεί μια φορά να του σχεδιάσεις. να του πω και εγώ που θα του τυπώνω πχ, αυτός που παίρνει τα βάζα, αυτός που παίρνει τις κυψέλες, αυτός που παίρνει τον γόνο κλπ, η εκτύπωση μου, τα βάζα μου, η κυψέλες μου, ο γόνος μου κλπ έχουν προκαλέσει Χ πωλείσεις άρα μας αναλογούν Χ ποσοστά να μας τα δώσει? μην τρελαθούμε ρε παιδιά.
3. αν δεν έχει τόσα πολλά χρήματα γιατί δεν βγάζει τώρα το ένα μέλι και όταν θα έχει τα υπόλοιπα?
δλδ να πηγαίνει τις μέλισσες μόνο στα πουρνάρια πχ και όλο τον υπόλοιπο χρόνο να τις ταΐζει ζάχαρη (σαν αυτό το ξέπλυμα που σας πουλάνε για μέλι) ή να αποθηκεύει όλα τα άλλα μέλια (πχ θυμαρίσιο, κωνοφόρων κλπ) για να το πουλήσει όταν θα του περισσεύουν 500Ε για να του σχεδιάσεις άλλη ετικέτα ή να τα ανακατεύει όλα και να το ονομάσει μέλι αχταρμάς.
4. αν είναι πραγματικά πολυτέλεια γιατί δεν παίρνει ετικέττες και να γράψει πάνω ΜΕΛΙ?
σε βόλτες σου ειδικά στην επαρχεία σίγουρα έχεις δει απλό αυτοκόλλητο λευκό με ένα κείμενο χρωματιστό άρα υπάρχει.
ένας παραγωγός ή μικρέμπορος που προσπαθεί να μπει στην αγορά σε μικρομάγαζα όπως είναι αυτός που αναφέρεται εδώ, θέλει μια δουλειά να στέκεται και σιγά σιγά να καθιερωθεί, αυτός εδώ με δυο χιλιάρικα θα πάρει και 2000Χ5=10000 ετικέτες και καλοπληρωμένες.
αν νομίζετε ότι με μια ετικέτα θα βγάλετε μηνιάτικο κάτι δεν σας εξήγησαν καλά.
φτιάξτε εσείς την κοκα κολα, την ολυμπιακή, την φάγε και αφήστε σε μας τους παρακατιανούς τις 100 - 200 ετικέτες.

εχθές συγκεκριμένα επανατύπωσα για 100στη και βάλε φορά, ετικέτα για μέλι (και με κοπτικό) (ζήτω το robo), 10 φύλα Α4 Χ 6 ετικέτες Χ 7 κωδικούς = 420 τεμ χ 1,20 τύπωμα + 0,60 κόψιμο = τα 126Ε δεν με χαλάσανε καθόλου. τυπώνω αυτόν τον πελάτη 2 φορές περίπου το μήνα εδώ και 3 χρόνια.
αυτά και καλημέρα!!

Θα μπορούσαν οι εναλλακτικές απαντησεις να ειναι οι παρακατω

Ο δικηγόρος του διαβόλου (?????) Mode on.

1. Μικροπαραγωγός που ναι μεν εχει 5 διαφορετικές ποικιλίες μέλι αλλα δεν εχει ιδέα πόση ώρα κάνει να γίνει μια ετικέτα, και το κόστος της. Οποτε σου λέει με ενα σπαρο, 5 τρυγωνια. Όπως επίσης μπορεί να εχει και ενα μελι μονο, και με τη μελλοντική ιδέα να φτιάξει και αλλα 4 ΣΚΈΦΤΗΚΕ "Με ένα σπάρο 5 τρυγώνια" για να πληρώσει μια και καλή σε καλύτερη τιμή και τις 5.
εσύ με ένα σπάρο (ετικέτα) πόσα τρυγόνια (μήνες τζίρου) θες.
2. Σιγα που θα σκεφτει αν και πόσο αναλογει στο δημιουργο της ετικετας! το μελι δικό του δεν είναι? αυτος που θα κανει την ετικέτα είναι πιθανότατα καποιος που δε θα ξαναδεί ποτέ του.(Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πάρουν ποσοστό και οι μέλισσες :P )
γιατί σου αναλογεί κάποιο ποσοστό? συνεταιρικά την έχετε την δουλειά?
3. διάβασε το 1.
είπαμε οι μέλισσες δεν κάνουν το ίδιο μέλι όλο το χρόνο, άρα άστο δεν το έχεις το θέμα.
4. Γιατι πραγματικά δε γνωρίζει πόσο κάνει μία ετικέτα...!!!!αυτος εχει παει στο σουπερ μαρκετ και εχει δει 10 μελια... και σκέφτεται: αυτοι εχουνε παει σε καποιον "ειδικο" να τους τα κανει, ζηλευω θελω κι εγω τοσο ομορφες / ανταγωνιστικες ετικετες. Ισως στο τέλος μάθει πόσο κάνει η μία, να πάρει τελικά και να τις γραψει μόνος του. Και καλό θα είναι να το αποφασίσει πρίν ο φίλος μας δουλέψει τσαμπα για αυτον και κανει ηδη προσχέδια...
ρε σε πέντε δέκα μικρομάγαζα πάει να μπει (όπως λέει ο συγγραφέας του ποστ) ο άνθρωπος να μην του το παίρνει ο μεσάζοντας - νταβατζής τζάμπα. γραφίστα νταβατζή που θέλει ποσοστά επί των πωλήσεων θα βρει. τι μπαρούφες είναι αυτές που γράφεις.

Ο δικηγόρος του διαβόλου (?????) Mode off.

Υ.Γ. κυρίες μου & κάτεβαν. σόρυ αν σας πικραίνω, δεν το κάνω από κακία, μου βγαίνει έσωθεν. σας αγαπώ (πλατωνικός εννοώ, ελπίζω να μην έχετε ζηλιάρηδες συντρόφους) :think :think :think
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.05.10, 4:04 pm

τι θα κανουμε μ΄αυτον ωρε;
παντως καλα τα λες
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.05.10, 4:10 pm

καλα τα λες εκτος απ' αυτο:

φυσικα και ειναι σχετικη η τιμη με εξωγενεις παραγοντες (κριση πχ).
Κοιτα γυρω σου ολα πεφτουν (με τη καλη εννοια) :mrgreen:

Ειμαι σιγουρος οτι κι εσυ εχεις ριξει καπως τις τιμες.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 4:19 pm

panevan έγραψε:καλα τα λες εκτος απ' αυτο:

ορισμένες πχ με τον sp820 έχω τώρα μικρότερο κόστος από τον cl7000 άρα θα ήταν ξεφτίλα από μέρους μου να ζητάω τα ίδια. εγώ βλέπω και συζητάω με τον πελάτη να δω τις ανάγκες του, και τις περισσότερες φορές βρίσκω λύσεις ποιο φτηνές από αυτές που υπολόγιζε, δεν κοιτάω να με κάνει συνέταιρό του.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.05.10, 4:21 pm

SADINISTAS έγραψε:
panevan έγραψε:καλα τα λες εκτος απ' αυτο:

ορισμένες πχ με τον sp820 έχω τώρα μικρότερο κόστος από τον cl7000 άρα θα ήταν ξεφτίλα από μέρους μου να ζητάω τα ίδια. εγώ βλέπω και συζητάω με τον πελάτη να δω τις ανάγκες του, και τις περισσότερες φορές βρίσκω λύσεις ποιο φτηνές από αυτές που υπολόγιζε, δεν κοιτάω να με κάνει συνέταιρό του.

Aλλο σου λέω - αλλο μου λες.
Οι τιμες λογω της καταστασης πρεπει να πεσουν ή οχι; Aυτο ρωταω.
Ειδκα οταν ο πελατης ειναι μικροπαραγωγος που τωρα παει να στησει κατι.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 5:04 pm

b-positive έγραψε:
isikol έγραψε:Δημήτρη δέν ισχύουν όλα για όλους....

Αν ο μελισοκόμος-παραγωγός του φίλου μας έχει θέσει ώς στόχο και έχει ζητήσει απο το γραφίστα του να του φτιάξει την ποιο γαμάτη μακέτα του κόσμου γιατι θέλει να κάνει εξαγωγή του προϊόντος του στο εξωτερικό τότε εγω ειμαι μαζί σου....και 4000€ να του πάρει...

αυτο που λέω απλά είναι οτι υπάρχουν πελάτες με διαφορετικές ανάγκες και σε διαφορετικές κατηγορίες...

ο φίλος μας μπορεί να κάνει την αξιολόγηση του πελάτη του μόνος του, χωρίς να μας ζητήσει να την κάνουμε εμείς...

αυτος μπορεί να κρίνει αν τα χρήματα που ζητάει είναι πολλά ή λίγα...

Δεν υπάρχει πελάτης που να μην θέλει την εμπορική επιτυχία των προϊοντων του αυτό πάει σε όλες τις κατηγορίες νομίζω.

Καλό προϊον + κακή συσκευασία (χωρίς μελέτη, έρευνα, προτοτυπία, κακή προώθηση, μηδέν marketing) = δύσκολα τα πράγματα.

Καλό Προϊον + καλή συσκευασία (με μελέτη, έρευνα, προτοτυπία, καλή προώθηση και σοβαρό marketing) = κάπως καλύτερα τα πράγματα.

κάτσε ρε μήτσο με τις μελέτες, έρευνες και τα καλόκακα προϊόντα σου.
ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ - ΨΕΜΑΤΑ - ΑΠΑΤΗ - ΞΕΛΟΓΙΑΣΜΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΏΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ &ΩΡΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΤΙΛΙΓΜΑΤΙΚΗΣ ΣΑΒΟΥΡΑΣ (σχεδιάσεις προϊόντων και μη πχ σελίδες νετ) ΠΟΥΛΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΠΤΙΚΗΣ & ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
(εγώ δεν αποκαλούμε γραφίστας γιαυτό λέω εσείς)
πόσες δουλειές κάνατε τον τελευταίο χρόνο που πρέπει να ντρέπεστε για αυτές (όχι κακές σχεδιαστικά) αλλά επειδή το χ προϊόν είναι μούφα αλλά πουλάει γιατί το σχεδίασε ο Χ γαμάτος γραφίστας.
απάτη και ωραιοποίηση είναι η δουλειά σας για να πουλήσει η κάθε εταιρεία τις σαπίλες της ωραιοποιημένες από εσάς
μελέτες - έρευνες και πράσινα άλογα, άστο δεν πείθετε πλέον.
κοντεύετε να περάσετε και την φάρα των δικηγόρων.
δικηγόρος= με κάθε τρόπο τον ένοχο να τον βγάλουμε αθώο
γραφίστας= με κάθε τρόπο το σαβουροπροϊον να το πάρει ο κόσμος
εγώ στην ετικέτα για το μέλι του μικροπαραγογού θα βάλω δύο στοιχεία για να αναγνωρίζετε απλά ότι είναι μέλι και όχι φασολάδα, εσείς θα το φέρετε από δω θα το φέρετε από εκεί να είναι φαντεζί απ΄ έξω και μπορεί και καλό από μέσα (απ΄έξω εμφάνιση και από μέσα σκ...).
πολύ καιρό θέλω να σας τα σούρω αλλά κρατιόμουνα.
άι σιχτίρ πια με την φανφαροδουλειά σας.

και για τους βιβλιοφάγους.

Η Κατασκευή Υπηκόων by E.A.ΡΑΟΥΤΕΡ
(Περιγραφή: Στο σχολείο κατασκευάζονται άνθρωποι. Η διαδικασία της κατασκευής ανθρώπων λέγεται εκπαίδευση. Η οικογένεια, ο κινηματογράφος, η τηλεόραση, το θέατρο, το ραδιόφωνο, οι εφημερίδες, τα βιβλία και τα πλακάτ είναι σχολεία με την ευρύτερη έννοια.
Για την κατασκευή πραγμάτων χρησιμοποιούνται εργαλεία.Το εργαλείο με το οποίο κατασκευάζονται άνθρωποι είναι η πληροφορία.

Οι νόμοι φτιάχνονται απο ανθρώπους. Κανείς δέν φτιάχνει ένα νόμο που να στρέφεται εναντίον του. Άν κάποιος δέν είναι πλουσιότερος απο τους άλλους, δέν του περνάει απο το μυαλό η σκέψη να πεί "Ου κλέψεις".

Όταν οι πρώτοι άνθρωποι πλούτισαν αρκετά ώστε να μπορέσουν να συγκροτήσουν μιά συμμορία για την καταπίεση και την εκμετάλλευση των άλλων, γεννήθηκε αυτό που ονομάζουμε σήμερα κράτος. Το κράτος είναι η μετεξέλιξη μιάς συμμορίας απο μπράβους.

Το κράτος διευκολύνεται στην διακυβέρνηση αυτού του νέου είδους υπηκόων χάρη σε δύο εξελίξεις: η πρώτη είναι οτι ο μηχανισμός της ποδηγέτησης γίνεται όλο και πιο πολύπλοκος και αδιαφανής για τους ποδηγετούμενους η δεύτερη είναι η εξέλιξη των δημόσιων πηγών πληροφοριών στις τελευταίες δεκαετίες.

Μ' αυτό τον πανταχού παρόντα μηχανισμό των πληροφοριών και την επιρροή των εργαλείων στους απροστάτευτους εγκεφάλους των ανήλικων μελών του πληθυσμού, μπορεί κανείς να εξαπατήσει ακόμα και έξυπνους ανθρώπους, σε βαθμό που να πανηγυρίζουν για την ίδια τη θανατική καταδίκη τους.)

Εικόνα
http://www.bookcrossing.com/journal/4938277
άντε για και καλά στερνά. :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 19.05.10, 5:11 pm

περίοδο έχεις;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 5:16 pm

panevan έγραψε:Aλλο σου λέω - αλλο μου λες.

ναι βρε παλικάρι μου συμφωνώ μαζί σου αλλά συμπιέζω τις τιμές εκεί που μπορώ και όπως μπορώ.
πχ το κοπτικό που έλεγα παραπάνω το ξανακοστολόγισα αλλά το βασικό κόστος είναι η εργατοώρα που δεν αλλάζει άρα δεν μπορεί να πέσει, την σχεδίαση πχ από 25 την πήγα 20Ε/ώρα.
σε πληροφορώ ότι οι τιμές μου γενικά δεν έχουν αλλάξει από το 2002 που γυρίσαμε στο ευρώ.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 5:17 pm

tzertzis έγραψε:περίοδο έχεις;

όχι μου κόπηκε με τα νέα οικονομικά μέτρα.
ευτυχώς γλυτώνω και τις σερβιέτες. :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.05.10, 5:33 pm

SADINISTAS έγραψε:

ναι βρε παλικάρι μου συμφωνώ μαζί σου αλλά συμπιέζω τις τιμές εκεί που μπορώ και όπως μπορώ.
πχ το κοπτικό που έλεγα παραπάνω το ξανακοστολόγισα αλλά το βασικό κόστος είναι η εργατοώρα που δεν αλλάζει άρα δεν μπορεί να πέσει, την σχεδίαση πχ από 25 την πήγα 20Ε/ώρα.
σε πληροφορώ ότι οι τιμές μου γενικά δεν έχουν αλλάξει από το 2002 που γυρίσαμε στο ευρώ.

Σε γενικες γραμμες καλά τα λες.
Εχω σκεφτει πολλές φορες την ωρα που σχεδιαζω καποια αφισα για κατι πχ για ενα τροφιμο και σκεφτομαι "Ειδες τα συστατικά του; Ποσα Ε εχει; Mηπως ειναι καρκινογονα; ΠΩΣ ωθεις -μεσω μιας ομορφης αφισας- και προβαλλοντας τα στοιχεια που ο πελατης θελει και μονο (θετικα) και αποσιωπώντας τα αρνητικα, τον αγοραστη να το παρει;

Πιστευω οι σχεδιστες πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας και οχι μονο να γκρινιαζουμε.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 5:55 pm

panevan έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:

Σε γενικες γραμμες καλά τα λες.
Εχω σκεφτει πολλές φορες την ωρα που σχεδιαζω καποια αφισα για κατι πχ για ενα τροφιμο και σκεφτομαι "Ειδες τα συστατικά του; Ποσα Ε εχει; Mηπως ειναι καρκινογονα; ΠΩΣ ωθεις -μεσω μιας ομορφης αφισας- και προβαλλοντας τα στοιχεια που ο πελατης θελει και μονο (θετικα) και αποσιωπώντας τα αρνητικα, τον αγοραστη να το παρει;

Πιστευω οι σχεδιστες πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας και οχι μονο να γκρινιαζουμε.

σωστή παρατήρηση το θέμα με τα Ε
σκούζει όλος ο ντουνιάς για το τη έχουν μέσα τα τρόφιμα, νόμοι - παρανόμοι αλλά ο αγοραστής πάντα ριγμένος.
ζήτησες κυρΜήτσο που εκπροσωπείς και τους γραφίστες, από τον πελάτη σου να σου φέρει ανάλυση αυτών που πουλάει από τον χ εφετ ή ξερό εγώ άλλο οργανισμό ότι είναι νόμιμος, τον πέταξες έξω επειδή δεν στα έφερε για να μην βοηθήσεις στην παραπλάνηση του καταναλωτή?
μπάρμπα πενλίκιε όταν έφτιαξες μια σελίδα μιας εταιρίας με γαμάτο ντιζάιν και δείχνει λες και είναι πολυεθνική πήγες να δεις αν ουσιαστικά είναι ένα κοτέτσι 3χ3 χύμα?
αντώναρε όταν έφτιαξες το φοβερό αρκούδι ξέρεις αν η εταιρία μέσω εσού παραπλανάει τους πιτσιρικάδες με μουφες προϊόντα?
ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.05.10, 6:51 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Staff » 19.05.10, 7:07 pm

Εικόνα

"The Nike logo is a graphic design created by Caroline Davidson in 1971. It represents the wing of the Greek Goddess NIKE. Caroline Davidson was a student at Portland State University in advertising. She met Phil Knight while he was teaching accounting classes and she started doing some freelance work for his company. Phil Knight asked Caroline to design a logo that could be placed on the side of a shoe. She handed him the SWOOSH, he handed her $35.00. In spring of 1972, the first shoe with the NIKE SWOOSH was introduced.....the rest is history! (from Nike Consumer Affairs packet, 1996)"

To λογότυπο της NΙΚΕ στοίχισε στην εταιρία 35 δολάρια, σχεδιάστηκε από μία φοιτήτρια και είναι ένα από τα πλέον αναγνωρίσιμα λογότυπα παγκοσμίως.
Πιστεύει ειλικρινά κανείς εδώ μέσα πως η επιτυχία της ΝΙΚΕ οφείλεται και στο λογότυπο;

Εικόνα
Υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που θα, η δεν θα επέλεγε κάποιο κόμμα επειδή θα, η δεν θα του άρεσε το λογότυπο του;

Εικόνα
Θεωρείτε πως μπορεί ένας σχεδιαστής να μη ξανά αγοράσει προϊόν της wacom επειδή το νέο της λογότυπο θυμίζει ντεγκραντέ καραμούζες;

Εικόνα
Πιστεύετε πως με ένα επανασχεδιασμό του θυρεού-λογοτύπου της η Ελληνική αστυνομία θα μπορούσε να γίνει πιο συμπαθητική στους πολίτες;

Εικόνα
Πιστεύετε πως τα νέα λογότυπα της Κρατικής τηλεόρασης που έγιναν μετά από πολλές μελέτες και αρκετά χρήματα των φορολογουμένων βοήθησαν στην αύξηση της τελεθέασης των καναλιών;

Εικόνα
Πιστεύετε πως εάν αντί για αυτό το λογότυπο η goldman-sachs χρησιμοποιούσε ένα οποιδήποτε άλλο λογότυπο ακόμη και αν ήταν γραμμένο με comic sans, θα κέρδιζε λιγότερα;

Εικόνα
Πιστεύετε ότι υπάρχουν άνθρωποι εκτός του επαγγέλματος μας που κατάλαβαν ότι η Ολυμπιακή άλλαξε λογότυπο;

Εικόνα
Πιστεύετε πως αυτό το λογότυπο δε θα μπορούσε να το έχει σχεδιάσει ο ανηψιός του γείτονα που έχει pc;

Πιστεύετε σε ένα Θεό, γραφίστα παντοκράτορα;

Εγώ προσωπικά, όχι.

Καλό απόγευμα σε όλους!

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 19.05.10, 7:24 pm

Staff έγραψε:Πιστεύει ειλικρινά κανείς εδώ μέσα πως η επιτυχία της ΝΙΚΕ οφείλεται και στο λογότυπο;

Σαφέστατα ναι. Η εταιρία εκ των υστέρων έδωσε ένα πακέτο μετοχών μεγάλης αξίας στη συγκεκριμένη γραφίστρια, δεν έμεινε στα 35 δολλάρια. Οπότε αν μη τι άλλο αναγνώρισε την αξία του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό slab-serif » 19.05.10, 7:36 pm

μμ, όχι δεν πρέπει να πέσουν, εγώ αυτο που κανω σε καινούργιες εταιρίες
που δεν έχουν πολλά λεφτά είναι το εξής.
Μεν φτηναίνω την τιμή μου, αλλά τον βαζω να υπογράψει οτι για τον επόμενο
χρόνο η εταιρεία μου θα αναλάβει οτιδήποτε έχει σχέση με σχεδιασμό οπτικής
επικοινωνίας της εταιρείας του. Ή φτηναίνω την τιμη, και πληρώνει για 6-8 μηνες
μηνιαία κάποιο μικρό ποσό ωστε να καλύψει την διαφορά.
« Για κάθε γράμμα, γραμμή και σημείο, μου συγχωρείται μία αμαρτία »
Άβαταρ μέλους
slab-serif
Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.05.10, 7:56 pm

notis έγραψε:Εικόνα

μεγάλε - θεέ - γραφισταρά (αλλά και απατεώνα, γιατί δεν είμαι έτσι ΕΙΜΑΙ ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ)
πόσα θες για την μακέτα να την κάνω αβατάρ, σύγουρα θα πουλήσω περισσότερο, και πόσο ποσοστό επί των πωλήσεων? :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master :yes_master
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό razz » 19.05.10, 8:05 pm

Καλησπέρα, δεν γράφω συχνά στο φόρουμ παρ' όλα αυτά το παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά θέλοντας να κρατάω μία επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα. Ο λόγος που απέχω είναι οτί δεν ασχολούμε πλέον (ή για την ώρα) με τον σχεδιασμό σαν γραφίστας/ διαφημήστρια. Το συγκεκριμένο θέμα έχει κεντρίσει όμως το ενδιαφέρον μου. Δυστυχώς αρνητικά ή έστω αποθαρρυντικά. Έχει φτάσει από κρισή μίας τιμολόγησης στην κατάκριση ολόκληρου του επαγγέλματος και ειδικότερα του κλάδου της εταιρικής ταυτότητας. Λίγο περίεργο σε έναν τέτοιο χώρο και ειδικότερα από ανθρώπους που υποτίθεται είτε οτί το σπούδασαν είτε οτί το επαγγέλονται. Είμαστε σε δύσκολους καιρούς και καλό θα ήταν να κοιτάξουμε τις προτεραιότητες μας, να δούμε τα δικά μας λάθη που ήρθαμε σε αυτήν την κατάσταση και πώς θα τα βγάλουμε πέρα από εδώ και εμπρός παραμένοντας, το σημαντικότερο, αληθινοί στον εαυτό μας και σε αυτό που αγαπάμε. Δυστυχώς ή ευτυχώς η εταιρική ταυτότητα δημιουργήθηκε και κυρίως αναπτύχθηκε στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος και μίας πιό βιομηχανικής- "επαγγελματικής" γλώσσας (βλ. Ηelvetica).

Για το θέμα τών λογοτύπων παραθέτω ένα άρθρο του Paul Rand:

http://www.paul-rand.com/index.php/site ... ogosflags/
Άβαταρ μέλους
razz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.05.10, 8:07 pm

slab-serif έγραψε:Οι τιμες λογω της καταστασης πρεπει να πεσουν ή οχι; Aυτο ρωταω.

μμ, όχι δεν πρέπει να πέσουν, εγώ αυτο που κανω σε καινούργιες εταιρίες
που δεν έχουν πολλά λεφτά είναι το εξής.
Μεν φτηναίνω την τιμή μου, αλλά τον βαζω να υπογράψει οτι για τον επόμενο
χρόνο η εταιρεία μου θα αναλάβει οτιδήποτε έχει σχέση με σχεδιασμό οπτικής
επικοινωνίας της εταιρείας του. Ή φτηναίνω την τιμη, και πληρώνει για 6-8 μηνες
μηνιαία κάποιο μικρό ποσό ωστε να καλύψει την διαφορά.

Να ρωτησω...
Σε ποια περιοχη δραστηριοποιεισαι?

@sadi
Ειναι free δικαιωματων παιδαρε!
Its all for you :D
Δεν αναδεικνυει την γλυκα σου, αλλα την δυναμικη σου
(να κανω κι αλλη ερευνα-μελετη του ...λογοτυπου? :lol: )
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Staff » 19.05.10, 8:29 pm

^BOOMBOOM έγραψε:
Staff έγραψε:Πιστεύει ειλικρινά κανείς εδώ μέσα πως η επιτυχία της ΝΙΚΕ οφείλεται και στο λογότυπο;

Σαφέστατα ναι. Η εταιρία εκ των υστέρων έδωσε ένα πακέτο μετοχών μεγάλης αξίας στη συγκεκριμένη γραφίστρια, δεν έμεινε στα 35 δολάρια. Οπότε αν μη τι άλλο αναγνώρισε την αξία του.

Εκ των προτέρων όμως το ποσό που δαπάνησε η μικρή και άσημη τότε ΝΙΚΕ για το λογότυπο της ήταν 35 δολάρια και το έδωσε σε μια άσημη τότε γραφίστρια.
Η δε γραφίστρια φαντάζομαι πως δε τους ρώτησε τότε πόσα λεφτά πρόκειται να βγάλουν ώστε να κοστολογήσει ανάλογα.
Σαφέστατα λοιπόν όλοι καταλαβαίνουμε πως ένα "φτηνό" λογότυπο σχεδιασμένο από μία άσημη ημιεπαγγελματία μπορεί να κάνει λαμπρή καριέρα αν και η εταιρεία βέβαια κάνει ανάλογη καριέρα, και αυτό που είναι που θέλω να πω.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.05.10, 8:31 pm

notis έγραψε:
Staff έγραψε:Ο μέσος καταναλωτής δε βλέπει τη συσκευασία - λογότυπο κλπ με τα μάτια ενός σχεδιαστή, αγνοεί εντελώς σχεδιαστικές λεπτομέρειες όπως πχ τη διαφορά ανάμεσα από την helvetika και την arial, τον δυσκολεύουν ντιζαινιές με καταπληκτική τυπογραφία σε 4 στιγμές, εντυπωσιάζεται από ότι εμάς μας αναγουλιάζει και γενικά πραγματάκια που εμάς θα μας έβαζαν σε διαδικασία ατέρμονων συζητήσεων αυτός τα παραβλέπει και κοιτάει το βασικότερο δηλαδή τη συνάρτηση ποιότητας/τιμής.

Οσοι δεν αντεχουν την πικρη αυτη αληθεια, ας κλειστουν στον μικροκοσμο τους και ας αλληλοθαυμαζουν τις designιες τους με εταιρους ομοιοπαθεις!

Γιατι όλοι μας πιστεύουμε πως ο μέσος καταναλωτής είναι βλάκας και δεν ξέρει;

Βλέπεις 2 βαζάκια με μέλι. Το ένα "είναι γνωστο" κάνει 5,50ευρώ και η ετικέτα του είναι προσεγμένη, με όλα τα στοιχεία επάνω κλπ... Το άλλο "δεν το έχεις δεί ποτέ" κάνει 4,50ευρώ και η ετικέτα του είναι χάλια, δεν γράφει τα απαραίτητα στοχεία κλπ.

Τι παίρνεις;
Το "γνωστό" με 5,50 ή το "άγνωστο" με 4,50;
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων