Προμήθεια στο τυπογραφείο και γενικά.

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Προμήθεια στο τυπογραφείο και γενικά.

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 11.02.11, 4:40 pm

Παιδιά ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με το θέμα της προμήθειας στο τυπογραφείο.

Δηλαδή ο πελάτης μου λέει ότι θέλει τη δουλειά τυπωμένη και ο τυπογράφος μου έχει δώσει μια τιμή 100 ευρώ. Πρέπει εξ' αρχής να κανουμε συμφωνία με τον τυπογράφο ότι στις τιμές θα συμπεριλαμβάνει προμήθεια δικιά μου τόσο τοις εκατό. Και τι ποσοστό είναι αυτό συνηθως;
pireotakos
Member

Re: Προμήθεια στο τυπογραφείο και γενικά.

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 12.02.11, 5:10 pm

Κανείς; :(
pireotakos
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 13.02.11, 2:03 pm

Αυτο ουσιαστικα ειναι μεταπωληση .
Βαζεις οτι θελεις πανω σε αυτο εσυ .

Ο τυπογραφος δεν εχει λογο να ξερει.

Ο τυπογραφος το πουλαει σε σενα 100€ κι εσυ το πουλας σε αλλον 500€ (καλα χαλαρωσε :mrgreen: ).

Ποιος ο λογος να ξερει ο τυπογραφος τι εκανες ?

Φυσικα μπορεις να μην βαλεις και τιποτα πανω στην τιμη αν και εφοσον εχεις πληρωθει σχεδιαστικο. :)
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 15.02.11, 11:42 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση, μιλάω για την φάση που σου δίνει ο τυπογραφος ποσοστό από το κέρδος του επειδή του έδωσες δουλεια.
pireotakos
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 16.02.11, 8:47 am

Τι ειναι αυτο καινουριο ειδος συνεργασιας ?

Μα εσενα η δουλεια σου σαν γραφιστας ειναι να πας στον τυπογραφο, να σου τυπωσει, να σου πουλησει και εσυ να μεταπουλησεις.

Τι παει να πει εχει ποσοστο κερδους επειδη του εδωσες δουλεια ?

Ουσιαστικα εσυ αγοραζεις απο εκεινον και πουλας.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.02.11, 3:09 pm

δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς αλλά το ποσοστό αν είσαι απλός μεσάζοντας είναι 10-20%
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 16.02.11, 4:36 pm

...και ονομάζεται επιμέλεια εκτύπωσης.
Μπορείς να το υπολογίζεις στο κόστος μεταπώλησης. Εκτός αν δημιουργείς και χρεώνεις μόνο την μακέτα και μετά του λες πάρε το αρχείο και σου συνιστώ τον τάδε τυπογράφο. Έτσι δεν βγάζεις τίποτα!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 16.02.11, 10:18 pm

τσου. επιμελεια εκτυπωσης εχει μινιμουμ 15% ( μινιμουμ) εχεις αγκαλια ενα βαρελακι καφε, τον μισο πανακριβο εξολισμο σου και φροντιζεις τα παντα να τυπωθουν οπως πρεπει, γεγονος που σημαινει οτι αρκετες ωρες απο την ζωη σου θα χαθουν για παντα μεσα σε ενα βρωμερο τυπογραφειο και σε μερικες αλλες μοναδες.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 16.02.11, 10:34 pm

pagou επιμέλεια εκτύπωσης είναι όταν ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΣΥ για το αποτέλεσμα που θα παραδώσει ο τυπογράφος. Τώρα αν εσύ δεν έχεις έμπιστους συνεργάτες και κάθεσαι από πάνω με ένα βαρελάκι καφέ, κάπου έχασες το δρόμο.
Και τα χρήματα είναι πολύ πιο πάνω από το μινιμουμ που είπες και έχεις απόλυτο δίκιο.

Πολύ φοβάμαι όμως πως ο φίλος θέλει να μην έχει καμία ευθύνη για την εκτύπωση και να βγάλει μίζα. Αυτό είναι άλλο και σίγουρα δεν ελέγχεται...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.02.11, 11:29 pm

η μεσιτεία και η επιμέλεια εκτύπωσης δεν είναι το ίδιο
η επιμέλεια εκτύπωσης είναι παρεχόμενη υπηρεσία
αναλαμβάνεις και εγγυάσε για την ποιότητα εκτύπωσης και είσαι υπεύθυνος για το χρόνο παράδοσης
επιλέγεις χαρτί, μέθοδο εκτύπωσης, βγάζεις δοκίμια είσαι εκεί και και βλέπεις τα πρώτα δείγματα (αν είναι πρωί έχεις βαρελάκι καφέ, στα τυπογραφία στανταρ φτιάχνουν χάλια καφέ)
φυσικά χρεώνεσαι απέναντι στον πελάτη για τυχόν λάθως
ως παρεχόμενη υπηρεσία χρεώνεται ξεχωριστά και θεωρητικά την χρεώνεις όσο νομίζεις
Προσωπικά το κάνω σε συνεννόηση με τον πελάτη , ξέρει τι θα κάνω και ξέρει και το πόσο
δεν το βάζω καπέλο. (δεν υπονοώ ότι είναι κακό να το βάζεις στην τιμή της μεταπώλησης)
συνήθως χρεώνω 30 ευρό την ώρα, φυσικά έχω προϋπολογίζει ένα μέσο χρόνο

άλλο μεταπώληση άλλο επιμέλια
μεταπώληση είναι να το στείλεις στον τυπογράφο να έχεις λίγο το νου σου και να μεταπωλήσεις το τυπωμένο προιόν

η μεσιτεία είναι:
ξέρω κάποιον που θέλει να τυπώσει ή στέλνω τον πελάτη μου κατευθείαν στον τυπογράφο
και λέω ή μου λέει ο τυπογράφος “τι μίζα θες για να φέρεις σε μένα τις δουλειές; ε; ” στην παραπάνω περίπτωση δεν προσφέρεις κάποια υπηρεσία.
προσωπικώς δεν το κάνω ποτέ
θέλω να πληρώνομαι μόνο για υπηρεσίες που παρέχω πραγματικά.
και επιμέλεια εκτύπωσης κάνω μόνο σε απαιτητικές δουλειές ή να ο πελάτης δεν ξέρει να ασχοληθεί
στους υπόλοιπους τους δίνω τα στοιχεία του τυπογράφου.
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 17.02.11, 9:42 am

notis έγραψε:pagou επιμέλεια εκτύπωσης είναι όταν ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΣΥ για το αποτέλεσμα που θα παραδώσει ο τυπογράφος

νοτη δεν καταλαβαινω που ακριβως ειπα το αντιθετο. δυστυχώς πρεπει να ομολογησω οτι χρειαζομαι καφε, ω ναι οιμε.

-επιμέλεια σε πληρωνουν για να δωσεις τελειο αποτελεσμα, δεν ξερεις που, μπορει να ειναι οπουδηποτε αρκει να πληρωνουν. οποτε και δεν εχεις συνεργατες και στα σιγουρα δεν κανεις φιλους.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 17.02.11, 11:05 am

p.s.
λειπω 5 χρονια απο το χωρο των εκτπωσεων, ελπιζω να μην αλλαξε κατι, (περα του οτι η τυπγραφοι εγιναν πιο ευγενικοι λογο κρισης :P )

------------
και για να μην εχουμε σεντονια παρακαλω καποιον αδμιν να συμπτύξει τα 2 ποστ ( και να σβησει την παραγραφο αυτη, απο την γραμμη και κατω)
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 17.02.11, 11:30 am

pagou έγραψε:p.s.
λειπω 5 χρονια απο το χωρο των εκτπωσεων, ελπιζω να μην αλλαξε κατι, (περα του οτι η τυπγραφοι εγιναν πιο ευγενικοι λογο κρισης :P )

Αλλαξε και αλλο . Εγιναν λιγοτεροι. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 21.02.11, 11:15 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Μιλάω για την φάση που δεν μεταπουλάω εγώ αλλά ο τυπογράφος κόβει κατευθείαν τιμολόγιο στον πελάτη. Δεν είμαι free lance και κανω μία - δύο δουλειες το χρόνο free οπότε δεν συμφέρει ασχοληθω με μπλοκάκια και τετοια.

Δηλαδή ας πούμε η δουλειά κοστίζει 100 και αυτός κόβει 120 και τα 20 μου τα δίνει επειδή του έφερα τη δουλειά. Ισχύει αυτό? Τι ποσοστό είναι λογικό να ζητάω?

Δεν είμαι free lance και κανω μία - δύο δουλειες το χρόνο free οπότε δεν συμφέρει ασχοληθω με μπλοκάκια και τετοια.
pireotakos
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 21.02.11, 11:22 am

Με αυτο τον τροπο ουσιαστικα πλεον δεν κανεις γραφιστικη δουλεια αλλα εισαι κατι σαν εμπορικος συνεργατης. Απλα του πας δουλεια.

Δηλαδη το κοστος της σχεδιασης σε καλυπτει με 20% ?
Αν ναι τοτε ειναι δικο σου θεμα.

Παντως με αυτο τον τροπο του δινεις πελατεια.
Ο πελατης αν θελησει επανεκτυπωση γιατι να ερθει σε σενα και οχι κατευθειαν στον τυπογραφο ? ο οποιος την επομενη θα ξανακοστολογησει πλεον ας πουμε 120€ και τα 20€ δεν θα τα παρεις.

Εγω θα επαιζα με minimum 30-40% προμηθεια.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 21.02.11, 11:32 am

Ευχαριστώ Φωτη απλά αυτή η δυνατότητα υπαρχει για τις 2-3 ψιλοδουλειές που κάνω. Αν ο πελάτης θέλει να πάει ο ίδιος να πάει στο καλό και με την ευχή μου. Απλά κανείς δεν μου ζητάει μακέτα, τα θέλουν τυπωμένα. Απλά είχα ακούσει ότι έπαιζε και τέτοια φάση (το να σου έδινε ο τυπογραφος λεφτα) και το λένε "επιστροφη". Sorry παιδιά είμαι εντελώς άσχετος με freelance.

Ευχαριστώ πάντως.
pireotakos
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 24.02.11, 8:24 pm

Το να στείλεις τον πελάτη στον τυπογράφο, δημιουργεί τον κίνδυνο (αν ο τυπογράφος δεν είναι έμπιστος) να γυρίσει και να πει στον πελάτη, "αν ερχόσουν σε μένα απευθείας, θα στο τύπωνα τόσο λιγότερο". Μπορείς να βρεις έναν που να δίνει τιμές χονδρικής σε πελάτες γραφίστες, να τον ρωτήσεις πόσο θα χρέωνε στη λιανική για τους υπόλοιπους και να του πεις ότι θα του στείλεις τον πελάτη και να σου δώσει τη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 25.02.11, 11:47 am

Καλημέρα
θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό το κάνουμε σε μεγάλα νούμερα
για να έχει και ουσία και πάλι εάν το κάνει αυτό ο τυπογράφος
θα το βάλει πάνω στη δουλειά του και τελικά στο τιμολόγιο και θα πρέπει
εσύ να του πληρώσεις το επιπλέον ΦΠΑ καθώς και
το φόρο που θα προκύψει.
Στα μικρά νούμερα δηλαδή, τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό pireotakos » 26.02.11, 11:50 am

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, κατάλαβα :)
pireotakos
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων