Κοστολόγηση εικονογράφησης κόμικ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Re: Κοστολόγηση εικονογράφησης κόμικ

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.03.11, 9:56 am

Καλημέρα...

μια ρεαλιστική τιμή για κάθε εικονογράφηση είναι απο 75-100€...

(τόσα χρεώνω εγω στα commissions του εξωτερικού...)

επειδή όμως είναι πολλές οι εικονογραφήσεις πρέπει να την χρεώσεις πακέτο τη δουλειά...

οπότε θεωρώ οτι πρέπει να παίξεις απο 2.500 - 3.000 ευρώ...αλλά παίζει ρόλο και το στύλ της εικονογράφησης...αν μας παρένθετες ενα δείγμα θα σε βοηθούσα πολύ πρισσότερο...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 10.03.11, 9:42 pm

Δεν το έχω αρχίσει ακόμη, πρώτα θα δώσω προσφορά τιμή και αν είναι OK θα προχωρήσουμε στην συνεργασία και στην υλοποίηση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά από σκέψη και προβληματισμό θα ζητήσω 1000 ευρώ και βλέπω. Αν δω ότι δεν του πολύ αρέσει θα ρωτήσω πόσα δίνει αυτός. Επίσης θα πω πριν την τιμή ότι θα κάνω συνολικά το design του κόμικ, όχι μόνο σκέτες εικόνες.
Ioanna
Member

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 10.03.11, 9:44 pm

Σημείωση:
Είναι για Ελλάδα, όχι για εξωτερικό
Ioanna
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.03.11, 9:51 pm

Ioanna έγραψε:Δεν το έχω αρχίσει ακόμη, πρώτα θα δώσω προσφορά τιμή και αν είναι OK θα προχωρήσουμε στην συνεργασία και στην υλοποίηση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά από σκέψη και προβληματισμό θα ζητήσω 1000 ευρώ και βλέπω. Αν δω ότι δεν του πολύ αρέσει θα ρωτήσω πόσα δίνει αυτός. Επίσης θα πω πριν την τιμή ότι θα κάνω συνολικά το design του κόμικ, όχι μόνο σκέτες εικόνες.

Μάλιστα....

αν εγω ήμουν αυτός θα σου έλεγα το εξής:

-Σου δίνω 500€ και θα μου φτιάξεις και 4 διαφορετικά εξώφυλλα...

νομίζω θα δεχόσουν και θα έκανες και 2 κωλοτούμπες... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.03.11, 10:03 pm

Αν και δεν ασχολούμαι με κόμιξ, θα σου πω 2-3 πράγματα που θεωρώ κοινή λογική. Από τη στιγμή που σκοπεύεις να κάνεις "παζάρι" καλύτερα ξεκίνα από μια τιμή υψηλότερη από αυτή που θέλεις να πάρεις. Αν σου έχει δώσει το σενάριο, ξεκίνα κάνε το πρώτο καρέ και χρονομέτρα πόση ώρα θα σου πάρει, ή τέλος πάντων κάνε κάτι στο στυλ που θα χρησιμοποιήσεις για να δεις έστω και στο περίπου πόσο χρόνο θα σου πάρει. Έτσι θα υπολογίσεις πιο εύκολα με την ώρα. Τον χρωματισμό διευκρίνισες ποιος θα τον κάνει; Εσύ θα του δώσεις τιμή μόνο για το ασπρόμαυρο; Επίσης ίσως θα ήταν καλύτερα να του δώσεις μια τιμή από (τόσο) μέχρι (τόσο), μέχρι να γίνει πιο συγκεκριμένος για το τι θέλει.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 12.03.11, 9:50 pm

Πιστεύετε ότι ο αριθμός των σελίδων ενός κόμικ προσδιορίζει σημαντικά την τιμή για την εικονογράφηση και το σχεδιασμό του??

Επίσης φυσικά και δεν έχω το σενάριο.

Έχω μιλήσει με τον τύπο αυτόν κάπου 4 φορές στο τηλέφωνο όπου το σήμα στο κινητό ήταν χάλια :wall και τις δύο τελευταίες φορές δεν είχε και τόσο χρόνο να μηλίσει.

Όσο για την τιμή που του είπα, μου είπε στο τελευταίο τηλεφώνημα ότι του φαίνονται πολλά για αυτόν. Αλλά δεν μου έδωσε χρόνο να μιλήσουμε για να αντιπροτείνω τιμή/να κάνουμε κάποιο άλλο διακανονισμό, π.χ. να μου δώσει λιγότερα από 1000 ευρώ και να πάρω και ένα ποσοστό επί των πωλήσεων.

Πόσο ποσοστό επί των πωλήσεων μπορεί να πάρει ένας σχεδιαστής/εικονογράφος?
Στην Αγγλία είναι κάπου 3-5% :roll: , εδώ στην Ελλάδα πόσο είναι??

Παράλειψα να γράψω ότι αυτός προτιμά να βρει έναν «συνεργάτη» εικονογράφο που να μην τον πληρώσει για την δουλειά που θα σχεδιάσει αλλά να βγάλουν μαζί λεφτά από τις πιθανές πωλήσεις . Εγώ δεν θέλω να μην πληρωθώ για την δουλειά που θα φτιάξω και να περιμένω αν και όταν θα υπάρχουν πωλήσεις.
Ioanna
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 14.03.11, 11:28 am

Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα να πάρω μόνο ποσοστά επί των πωλήσεων...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 17.03.11, 6:14 pm

Ιωαννα
Καταρχην κατσε ηρεμα και βαλε μια ταξη στις σκεψεις σου.
1 Παρε σωστο brief. Αλλο μια ιστορια εικονογραφημενη, αλλο ενα κομικ. Στην πρωτη περιπτωση μπορει να ειναι μερικες εμβολιμες εικονογραφησεις σε κειμενο επιλεγμενες απο ''σκηνες''. Στην δευτερη πρεπει να δωσεις την ιστορια μεσω των εικονων. Απαιτειται εκφραστικοτητα, σκηνοθεσια και ικανοτητα σχεδιασμου διαφορων προοπτικων και εκφρασεων ωστε να ειναι ελκυστικη η ιστορια.
Αν ειναι το δευτερο, θα πρεπει να σου εχει δωθει το κειμενο σε τετοια μορφη ωστε να μπορεις να υπολογισεις σε ποσες σελιδες και καρε θελεις να το σπασεις. Οποτε ελευθερο κειμενο δεν κανει. Πρεπει να εχει κανονικα διαλογους, αφηγηση κτλ.

2 Την εχεις ξανακανει την ασκηση? Αν οχι, θα βασιστεις σε ενα στυλ το οποιο εχεις ξαναδουλεψει, ωστε να μπορεις να υπολογισεις χοντρικα. Εχεις οση εμπειρια χρειαζεται η σχεδιαση χαρακτηρων και περιβαλλοντος σε διαφορες γωνιες?

3 Το θεμα της ιστοριας σου ειναι εικαστικα οικειο? Ακομη καλυτερα εχεις καποιο υλικο αναφορας? Μην το ξεχνας οτι πρεπει να υπολογισεις και την ''επιμορφωση'' πανω στο θεμα. Το ψαξιμο για πηγες ειναι ακομη μια δουλεια και οι περισσοτεροι εμπειροι εικονογραφοι μαζευουν αρχειο καθημερινα για αυτες τις ωρες. Απο αλογα και μεσαιωνικες πανοπλιες μεχρι αυτοκινητα του 30.

4 Εφοσον ισχυουν τα παραπανω, ποσο υπολογιζεις να σου παρει? Αν οπως λες απο μηνα και πανω, ειναι κατι που το κανεις βιοποριστικα (αρα βιαζεσαι να πληρωθεις) ή για την ικανοποιηση του προτζεκτ? Στην πρωτη περιπτωση δεν σε παιρνει να κανεις λαθος υπολογισμο γιατι θα μπεις ασχημα μεσα. Στην δευτερη εχεις περιθωριο για εναν ελιγμο. Μπορεις να ζητησεις λιγοτερα χρηματα (οχι γελοια χρηματα παντως) αλλα να το δουλεψεις χαλαρα και με πολυ ελαστικη προθεσμια.

Μην δειχνεις οτι καιγεσαι και εχεις αναγκη. Πιθανοτατα αν ο τυπος σοβαρολογει σε εχει τουλαχιστον οσο αναγκη τον εχεις κι εσυ. Να εισαι σαφης στις συνεννοησεις σου και να απαιτεις το ιδιο. Συμφωνιες στο ποδι και με χαλασμενα τηλεφωνα δεν γινονται. Δεν θα τραβηξεις γραμμη αν δεν ερθετε σε συμφωνια που να σε ικανοποιει. Ποσοστα κτλ αστα στην ακρη εκτος και αν ο τυπος ειναι ο Stan Lee.

1000 ευρω ειναι γελοιο ποσο οταν αλλοι πουλανε το ιδιο, το αποτελεσμα της δουλειας ενος απογευματος σε διαφημιστικη.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων