Ποια θεωρείτε normal τιμή για αυτό το website?

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Ποια θεωρείτε normal τιμή για αυτό το website?

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 10.03.11, 9:41 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να στείλω μια προσφορά για website εταιρίας που παρέχει υπηρεσίες αισθητικής και εναλλακτικών θεραπειών.
Το website έχει τις εξής προδιαγραφές:

- 2 γλώσσες (Ελληνικά - Αγγλικά)
- θα γίνει σε Drupal - όχι με έτοιμο template
- σχεδιαστικά θα είναι απλό, λειτουργικό και θα μπουν κάποια απλά jQuery animations σε μενού links κτλ.
- παρουσίαση υπηρεσιών (καμιά 20αριά) με μενού, κάθε υπηρεσία με κείμενο + φωτογραφίες (1-2)
- μενού + παρουσίαση προϊόντων (περίπου 30) ,χωρισμένων σε 2-3 βασικές κατηγορίες με τίτλο, περιγραφή, συστατικά, οδηγίες χρήσης, διαθέσιμες περιεκτικότητες & φωτό + κάδος αγορών (πληρωμή μόνο με αντικαταβολή).
- παρουσίαση συσκευών (4) του ινστιτούτου αισθητικής και αντίστοιχες υποσελίδες με φωτό+περιγραφή
- απλή φόρμα επικοινωνίας + απλή φόρμα ραντεβού με επιλογή ημέρας+ώρας (δλδ σαν φόρμα επικοινωνίας με extra πεδία πολλών επιλογών).

- extra services:
-- γράψιμο κειμένων (βγαίνουν όλα μαζί περίπου 10 σελίδες Α4) + μετάφραση στα Αγγλικά
-- φωτογράφηση προϊόντων (όχι pro, απλά πράγματα)
-- hosting για έναν χρόνο σε μένα
-- τεχνική υποστήριξη (να είναι up, συμβατό κτλ για 1 χρόνο)

Τι προτείνετε? Αν είναι δυνατόν, αναφέρετε ξεχωριστά τις χρεώσεις (άνευ ΦΠΑ).
Ευχαριστώ!
I am Now
sagan_gr
Member

Re: Ποια θεωρείτε normal τιμή για αυτό το website?

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 11.03.11, 10:15 am

:roll:
sagan_gr
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 11.03.11, 11:14 am

Πρέπει να βρεθεί κάποιος με καλή εμπειρία σε Drupal για να σου απαντήσει.
Πάντως σαν project δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Σε custom αντιμετώπιση θα χρέωνα περίπου 4000
Σε Drupal πρέπει να αναρωτηθείς:

Πόσα θέλω για να δημιουργήσω ένα Drupal Template?
    Υπάρχουν έτοιμα όλα τα modules που θα χρειαστώ και πόσο θέλω να τα παραμετροποιήσω?
    Πόσα θέλω για να φωτογραφίσω, να γράψω κείμενα και να κάνω data entry?
    Προσθέτεις και το κόστος φιλοξενίας και support και καταλήγεις...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 11.03.11, 11:27 am

και να προσθεσω οτι αυτη η σειρουλα:
σχεδιαστικά θα είναι απλό, λειτουργικό.
μπορει να εχει κοστος. Μεγαλο.
Αρκετα μεγαλο.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 11.03.11, 11:34 am

Καλημέρα,
Το θέμα θα το σχεδιάσω μόνος μου, δεν θα έχει ουάου γραφιστικά. Θα βασιστεί στο Zen theme που έχει μεν μια δομή μα είναι γενικά λευκός καμβάς σχεδιαστικά. Από modules, γνωρίζω ποια θα χρειαστούν & πώς θα τα χρησιμοποιήσω, τα περισσότερα δεν θα χρειαστεί να τα πειράξω πολύ, θα χρησιμοποιήσω ως επί το πλείστον την default λειτουργικότητά τους.
Τα κείμενα είναι ένα θέμα, ας πούμε είναι γύρω στις 10 σελίδες Α4 όλα μαζί, που πρέπει να δακτυλογραφηθούν (Ελληνικά) , να μεταφραστούν στα Αγγλικά και να περαστούν και αυτά. Η φωτιογράφηση θα είναι σχετικά σύντομη, υπάρχουν 30 προϊόντα που θα στηθούν σε ένα λευκό background και θα φωτογραφηθούν με αξιοπρεπή κάμερα.
Φιλοξενία & support για ένα χρόνο.
Με αυτά τα δεδομένα?
sagan_gr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 11.03.11, 12:05 pm

νομιζω οτι το θεμα ειναι σοβαρο, καθως αντικατοπριζει μια λογικη, κακιστη.
νομιζεις οτι 'ουαου' εχει αξια.
σε παρακαλω να το πεις και στην apple πριν κλεισει, αφου πεταει τοσα λεφτα για ενα γραμμικο λογοτυπο. τι ασχετοι ε;

p.s.
δεν κανει η μηχανη τις ληψεις, αλλα ο φωτογραφος και αν δεν τον εχεις φευ
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 11.03.11, 12:23 pm

Νομίζω ότι το θέμα δεν χρειάζεται να γίνει και τόοοσο σοβαρό, καθώς προφανώς παρεξήγησες ότι έγραψα σχετικά με το σχεδιαστικό κομμάτι. Γράφω κάπου ότι το "ουάου" είναι δύσκολο και το απλό εύκολο?? Χρησιμοποιώ κι εγώ Apple και για αυτόν τον λόγο. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο κριτήριο προεξοφλείς τη λογική μου σχετικά με την αισθητική χωρίς να έχω δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά?
Μπορεί να μην είμαι γραφίστας, ωστόσο αντιλαμβάνομαι μια χαρά το background που έχει ένα ντιζαϊνάτο αποτέλεσμα, ακόμη και αν πρόκειται για 2 γραμμούλες.
Διαχώρισα το σχεδιαστικό με τους εν λόγω χαρακτηρισμούς για να υπογραμμίσω κάπως τα εξής: πρώτον, σαφώς και δεν θα πρόκειται για αριστούργημα γραφιστικής και συνδυασμού τεχνικών που μαθαίνονται μέσα από σπουδή και παίδεμα. Δεύτερον, η απλότητα που ανέφερα έγκειται στη χρήση χρώματος και γεωμετρίας - μην υποθέτεις σε παρακαλώ ότι το απλό για μένα μπορεί να είναι είτε μια τρύπα στο νερό δίχως στοίχιση, σκέψη και λογική είτε ένα zen αριστούργημα αφαιρετικότητας... Υπάρχουν διάφοροι σταθμοί στο φάσμα μεταξύ των άκρων αυτών.
Και τέλος πάντων, για να μην είμαστε και τόσο σοβαροί, έχεις κάτι να προτείνεις σε αυτό που ρωτάω χωρίς να κρίνεις αβασάνιστα τον τρόπο με τον οποίο το προτείνω?
Ευχαριστώ :)
I am Now
sagan_gr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 11.03.11, 12:37 pm

επιτελους ενας ανθρωπος με ευθιξία, ειδος σπανιο στις μερες μας ( και τα 2). Πολυ πιθανον να παρεξηγησα, οποτε και σου οφειλο μια συγνωμη:συγνωμη.

( εγω δεν εχω mac, θεωρο οτι τα 7 ειναι αψογα, ακομα για τον Atom μου.)

κοιτα ο νοτης τα ειπε πολυ καλα και αν σκεφτεις και την δυσκολια του δρουπαλ, τοτε ισως να κοστιζει παραπανω.

μια λογικη ειναι η εξης:
για να αγορασεις θεμα για αποκλειστικη χρηση κοστιζει 4.000, προσθεσε το custom, μπορει να παει 7.000 και πολυ παραπανω. οι καιροι ειναι δύσκολοι, θα του ερθει εγκεφαλικο, το δινεις 5000, για να εισαι σιγουρος και αν τα δωσει μετρητα κατεβαινεις και παρακατω, αλλα αυτο θα το πεις στο τελος οταν αρχισει τα παζαρια, για να του τα κοψεις.

οσο για το host, οι τιμες εξαρτονται απο την ποιοτητα του server
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 11.03.11, 12:40 pm

Μπορεί να μην είμαι γραφίστας...

Τότε γιατί μπλέκεσαι επαγγελματικά με το αντικείμενο;
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 11.03.11, 1:11 pm

pagou η συγγνώμη σου δεκτή, σε ευχαριστώ για τη συμβο(υ)λή σου :)

mariner θεωρείς πραγματικά ότι κάποιος που δουλεύει μόνος του με ανάπτυξη Ιστοσελίδων και είναι πιο δυνατός στο προγραμματιστικό κομμάτι δεν μπορεί να έχει και γνώσεις γραφιστικής δίχως να το έχει σπουδάσει?? Δηλαδή ο γραφίστας που ξέρει PHP απαγορεύεται να τη χρησιμοποιήσει στη δουλειά του επειδή δεν είναι προγραμματιστής?
I am Now
sagan_gr
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 11.03.11, 1:55 pm

sagan_gr έγραψε:mariner θεωρείς πραγματικά ότι κάποιος που δουλεύει μόνος του με ανάπτυξη Ιστοσελίδων και είναι πιο δυνατός στο προγραμματιστικό κομμάτι δεν μπορεί να έχει και γνώσεις γραφιστικής δίχως να το έχει σπουδάσει?? Δηλαδή ο γραφίστας που ξέρει PHP απαγορεύεται να τη χρησιμοποιήσει στη δουλειά του επειδή δεν είναι προγραμματιστής?

ok με κάλυψε η απάντησή σου, sorry.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 11.03.11, 2:38 pm

παντως το παραδειγμα ειναι εξαιρετικα ατυχες:

viewtopic.php?f=42&t=19422

viewtopic.php?f=42&t=18662&p=206301&hilit=%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1+php#p206301
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό sagan_gr » 12.03.11, 10:50 am

Οι συζητήσεις αυτές τι σχέση έχουν ακριβώς με το παράδειγμα που έφερα ώστε να το κάνουν εξαιρετικά ατυχές?
I am Now
sagan_gr
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων