Φωτογράφιση βυζαντινών εικόνων

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Φωτογράφιση βυζαντινών εικόνων

Δημοσίευσηαπό not87not » 30.03.11, 12:59 pm

Καλησπέρα και από μένα.Είμαι ημιεπαγγελματίας φωτογράφος και μου έχει αναθέσει μια εκκλησία να φωτογραφίσω 7 εικόνες.Οι εικόνες είναι παλιές, μεγέθους περίπου 1.70χ1μ και είναι στερεωμένες μέσα σε τοίχο με καρφιά,θέλουν δηλαδή λίγη διαδικασία να βγούνε καθώς είναι μεγάλες και βαριές.Εγώ αφού θα τις φωτογραφίσω,θα τις ξανατοποθετήσω στην αρχική τους θέση,θα τις επεξεργαστώ στο ps και θα τις παραδώσω σε cd όπου η εν λόγω εκκλησία θα μπορεί να βγάζει αργότερα όποτε θέλει ημερολόγια,βιβλιαράκια κλπ με τις εν λόγω εικόνες.Πόσο κοστολογείται μια τέτοια εργασία?Εγώ σκεφτόμουν από 200 μέχρι 300ε
not87not
Member

Re: Φωτογράφιση βυζαντινών εικόνων

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 31.03.11, 4:02 pm

Εγω θα εκανα το ανελυα ως εξης :

1) Διαδικασια αποξηλωσης/επανατοποθετησης : €
2) Φωτογραφιση : €
3) Επεξεργασια : €

Υπαρχουν ομως παραμετροι που θα πρεπει να σκεφτεις οπως ας πουμε :

- Πως θα φωτισεις την καθε εικονα ?
Θα παιξεις με studio setup ? αν ναι το εχεις η θα το νοικιασεις ?
Θα ειναι με απλο φλας ? αυτο αυτοματα σημαινει περισσοτερη δουλεια στην επεξεργασια.
Θα μπορουσε να ειναι εξωτερικη φωτογραφιση σε καλο φως ημερας ?

- Που θα στηθουν για φωτογραφιση οι εικονες και που η φωτογραφικη ?

- Ειπες ειναι με καρφια και οχι με βιδες . Αυτο σημαινει δυσκολοτερη αποξηλωση και αν προκληθει ζημια σε καποια εικονα ποιος την πληρωνει ? καθως επισης θα πρεπει α υπολογισεις ποσο χρονο θα φας μονο για αυτο ?

Εγω προσωπικα παιζει να το εκανα ως εξης

1) 100€
2) 300€
3) 150€

+φπα

Τα ποσα ομως ειναι στα ψιλογρηγορα.
Εσυ ξερεις ακριβως την δουλεια που θα κανεις.
Μπορει να αξιζει λιγοτερα. Εσυ θα το κρινεις ομως.
;)
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 31.03.11, 4:18 pm

εγώ προτείνω να τις ξηλώσεις και να τις μεταπουλήσεις.
Κέρδος γύρω στα 10.000 Ε.
:D

Δεν ξέρω να σου πω πόσο θα κοστολογήσεις αλλά πράγματι θα σε αφήσουν να ξηλώσεις εικόνες?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 31.03.11, 4:27 pm

heinrich έγραψε:εγώ προτείνω να τις ξηλώσεις και να τις μεταπουλήσεις.
Κέρδος γύρω στα 10.000 Ε.
:D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:clap :clap
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό not87not » 31.03.11, 4:44 pm

Το ξήλωμα είναι σχετικό.Μπροστά από τις εικόνες υπάρχουν σε κάθε πλευρά από δυο καρφιά τα οποία είναι καρφωμένα στον τοίχο και απλώς εμποδίζουν την εικόνα να μην πέσει.Απλώς μετά ξανακαρφώνω τα καρφιά.Θα ακουμπήσω την εικόνα όρθια σε ένα τοίχο σε εξωτερικό περιβάλλον με φυσικό φωτισμό,βρίσκωντας τον ιδανικό εννοείται, και θα τη φωτογραφίσω.Το έχω κάνει πολλές φορές με τέλεια αποτελέσματα(και με λίγη επεξεργασία στο ps όπως crop,contrast κτλ).Απλώς τις προηγούμενες φορές δε χρέωνα τη φωτογράφιση γιατί στη συνέχεια έφτιαχνα αποκλειστικά εγώ ξύλινες εικόνες κολλώντας πάνω στο ξύλο τη φωτογραφία με τον εκάστοτε άγιο.
not87not
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 01.04.11, 9:48 am

Καλημέρα
δεν είναι δική σου δουλειά να κατεβάσεις και να ξανατοποθετήσεις
τις εικόνες. Πρέπει να σου τις παραδώσουν στο studio
που θα κάνεις τη δουλειά.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό not87not » 01.04.11, 10:03 am

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι που βγάλω μερικά καρφιά και θα ξανατοποθετήσω τις εικόνες.ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ μάλλον δεν έχεις και πολλές σχέσεις με την εκκλησία(και καλά κάνεις),έτσι και αρχίσω και μιλάω 'βγάλτε τις εικόνες και φέρτες να τις φωτογραφίσω' μπορεί να πεθάνουν στα γελιά και φυσικά να πάρουν άλλο φωτογράφο.Μιλάμε τώρα για υπόθεση γύρω στη 1 ώρα.Εμένα με ενδιαφέρει η κοστολόγηση της εργασίας και τίποτε άλλο
not87not
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 04.04.11, 2:39 am

not87not έγραψε:Για μένα το πρόβλημα δεν είναι που βγάλω μερικά καρφιά και θα ξανατοποθετήσω τις εικόνες.ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ μάλλον δεν έχεις και πολλές σχέσεις με την εκκλησία(και καλά κάνεις),έτσι και αρχίσω και μιλάω 'βγάλτε τις εικόνες και φέρτες να τις φωτογραφίσω' μπορεί να πεθάνουν στα γελιά και φυσικά να πάρουν άλλο φωτογράφο.Μιλάμε τώρα για υπόθεση γύρω στη 1 ώρα.Εμένα με ενδιαφέρει η κοστολόγηση της εργασίας και τίποτε άλλο

Δεν κάνει καλά, εκεί είναι τα λεφτά, και μου το έλεγε ο πατέρας μου να γίνω παπάς. :lol:
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων