kostologisi paramythiou

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

kostologisi paramythiou

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 01.04.11, 2:43 am

καλησπερα και sosssss
χρειαζομαι την βοηθεια σας
πρωτη μου δουλεια: μου ζητησαν την εικονογραφηση παραμυθιου(20 σαλονια)
καθως και το στησιμο κ εξωφυλλο!
μπορειτε σας παρακαλω να μου δωσετε μια ιδεα για τις τιμες?
ειδικα για την κοστολογηση του στησιματος :( !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
christina__tzaa
Member

Re: kostologisi paramythiou

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 01.04.11, 1:58 pm

καμια απαντηση????????????
pleaseeeeee........ :( :( :(
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό Artchick » 01.04.11, 2:13 pm

Πρέπει να δώσεις πολλές λεπτομέρειες για να σ απαντήσει κάποιος,είπες πρώτη σου δουλειά; Τότε θα πρότεινα να πας με εργατοώρα όσο αναφορά το δημιουργικό αν έχεις γραφείο ΤΕΒΕ ιστορίες 25-30ε,αν όχι 15ε ανάλογα και τι υπηρεσίες παρέχεις πάντα...
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος ελπίζω να βοήθησα! :)
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 01.04.11, 7:04 pm

Κατα'ρχην σ'ευχαριστώ που μπήκεσ στον κόπο να μου απαντήσεις!!! :)
η εικονογράφηση και το στήσιμο υπολογίζω οτι θα μου πάρει ενα μήνα.(5 ωρες την μέρα).
Αλλα γιατι ο τύπος μου είπε κατι παράλογες τιμες (πχ 15ε την εικόνα,ναι καλά διαβασατε)θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας λογο εμπειρίας.
οσον άφορα για την κοστολογηση του στησιματος δεν γνωριζω καθολου τις τιμες.
καποιοι απο το χωρο μου ειπαν οτι για την συγκεκριμενη δουλεια το στησιμο κοστολογειται γυρο στα 500ε.
σας φαινονται πολλα???
το εξωφυλλο συμπεριλαμβανεται στην τιμη του στησιματος ή σε ξεχωριστη τιμη????????? :shock:
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.04.11, 7:20 pm

Για εξώφυλλο νομίζω μια καλή τιμή είναι απο 100-200 ευρώ (ανάλογα αμα παίξεις και πολύ με το photoshop η απλά χρησιμοποιήσεις μια εικόνα που θα σου δώσουν και απλά βάλεις γράμματα). Στην δική σου περίπτωση φαντάζομαι το δημιουργικό θα είναι δικό σου και όχι κάποια έτοιμη φωτογραφία οπότε το 200 είναι καλή τιμή. Ίσως να πάς με 150 μιας και είναι η πρώτη σου δουλειά.
Στήσιμο 500 ευρώ είναι καλή τιμή γιατί δεν θα έχεις και πολλές σελίδες.
Τώρα 15 για την κάθε εικόνα...πές του NO είναι πολύ λίγα. Εκτός και αν του κάνεις trace εικόνες απο το internet και τις πετάξεις χύμα μέσα στο indesign :P
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 01.04.11, 7:28 pm

χιχιχιχ σ ευχαριστω!!!!! :lol:
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.04.11, 12:36 pm

Οκ σε περιπτωση που δεν εχει γινει αντιληπτο το ακριβο μερος της δουλειας ειναι η εικονογραφηση και οχι το στησιμο. Μιλαμε για 20 εικονογραφησεις + εξωφυλλο-οπισθοφυλλο το οποιο λογικα θα ειναι και πιο δουλεμενο.
Αν υποθεσουμε οτι σε μια εργασιμη 8ωρων κανεις ενα σαλονι απο την αρχη εως το τελος, μιλαμε για 30χ8= 240. Προσεξε! Απο την αρχη (μολυβωμα), την μεση (εγκρισεις) εως το τελος (εικονογραφιση).
Διαβαζοντας το περι 15 ευρω νομιζω πως πρεπει να απορριψεις τον πελατη γιατι δεν θα συννενοηθεις. Ο ανθρωπος εχει αγνοια (αρα δεν εχει υπολογισει σωστα budget) ή ειναι κλεφτης.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 08.04.11, 2:09 pm

joe έγραψε:Οκ σε περιπτωση που δεν εχει γινει αντιληπτο το ακριβο μερος της δουλειας ειναι η εικονογραφηση και οχι το στησιμο. Μιλαμε για 20 εικονογραφησεις + εξωφυλλο-οπισθοφυλλο το οποιο λογικα θα ειναι και πιο δουλεμενο.
Αν υποθεσουμε οτι σε μια εργασιμη 8ωρων κανεις ενα σαλονι απο την αρχη εως το τελος, μιλαμε για 30χ8= 240. Προσεξε! Απο την αρχη (μολυβωμα), την μεση (εγκρισεις) εως το τελος (εικονογραφιση).
Διαβαζοντας το περι 15 ευρω νομιζω πως πρεπει να απορριψεις τον πελατη γιατι δεν θα συννενοηθεις. Ο ανθρωπος εχει αγνοια (αρα δεν εχει υπολογισει σωστα budget) ή ειναι κλεφτης.

συμφωνω μαζι σου!!!
Μα ποσο θρασος μπορει να εχει ο αλλος για να σου ζητησει εικονογραφηση με 15ε
ελλλλλεεεεεοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςς πια!!!! τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!!!!!!!!!!!
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 08.04.11, 2:37 pm

joe έγραψε:Ο ανθρωπος εχει αγνοια (αρα δεν εχει υπολογισει σωστα budget) ή ειναι κλεφτης.

Joe υπάρχει και ένας παράγοντας όμως που πρέπει να λάβουμε υπόψη. Μιλάμε για εικονογραφημένο παραμύθι. Στις εκδόσεις, οι κυκλοφορίες με παιδικούς τίτλους(παραμύθια...ζωγραφιές...χαρτοτεχνικά κτλ) είναι πολλές. Κάθε μήνα βγαίνουν πολλοί καινούργιοι τίτλοι. Ένας εκδοτικός οίκος πρέπει να πουλήσει πολύ και γρήγορα. Ειδικά στα παιδικά. Αυτό επειδή τα βιβλιοπωλεια δεν κρατάνε τους τίτλους για πάντα. Κάποια στιγμή σε βγάζουν απο τα ράφια. Αυτό το ρίσκο μπαίνει και στο budget που λές.
Σίγουρα 15e είναι λίγα. Αλλά άμα ήταν για μια εικονογράφηση 8 ωρών με μια τιμή που θα θέλαμε 30 ευρώ για την ώρα δηλαδή ενα 240ρι χ 20 = 4800+εξώφυλλα+στήσιμο= 5.5χιλ+τυπώματα+δέσιμο+διανομή+ποσοστά στα βιβλιοπωλεία και το ένα και το άλλο....βγαίνει ενα μεγάλο νούμερο.
Δεν βγαίνουν.
Εκτός και αν είναι η Μαρί Κυριακού με τον Μαικ της τον φασολάκι που έχει τον antenna δικό της και κάθε μέρα σου πετάει και 5 spotakia και εχει κάνει καμία 50ρια χιλ. πωλήσεις.
Οι άλλες εκδόσεις άντε να χτυπήσουν ένα νούμερο 2-3χιλ. Με μια τιμή 7ε?
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.04.11, 4:15 pm

mari0s έγραψε:
joe έγραψε:Ο ανθρωπος εχει αγνοια (αρα δεν εχει υπολογισει σωστα budget) ή ειναι κλεφτης.

Joe υπάρχει και ένας παράγοντας όμως που πρέπει να λάβουμε υπόψη. Μιλάμε για εικονογραφημένο παραμύθι. Στις εκδόσεις, οι κυκλοφορίες με παιδικούς τίτλους(παραμύθια...ζωγραφιές...χαρτοτεχνικά κτλ) είναι πολλές. Κάθε μήνα βγαίνουν πολλοί καινούργιοι τίτλοι. Ένας εκδοτικός οίκος πρέπει να πουλήσει πολύ και γρήγορα. Ειδικά στα παιδικά. Αυτό επειδή τα βιβλιοπωλεια δεν κρατάνε τους τίτλους για πάντα. Κάποια στιγμή σε βγάζουν απο τα ράφια. Αυτό το ρίσκο μπαίνει και στο budget που λές.
Σίγουρα 15e είναι λίγα. Αλλά άμα ήταν για μια εικονογράφηση 8 ωρών με μια τιμή που θα θέλαμε 30 ευρώ για την ώρα δηλαδή ενα 240ρι χ 20 = 4800+εξώφυλλα+στήσιμο= 5.5χιλ+τυπώματα+δέσιμο+διανομή+ποσοστά στα βιβλιοπωλεία και το ένα και το άλλο....βγαίνει ενα μεγάλο νούμερο.
Δεν βγαίνουν.
Εκτός και αν είναι η Μαρί Κυριακού με τον Μαικ της τον φασολάκι που έχει τον antenna δικό της και κάθε μέρα σου πετάει και 5 spotakia και εχει κάνει καμία 50ρια χιλ. πωλήσεις.
Οι άλλες εκδόσεις άντε να χτυπήσουν ένα νούμερο 2-3χιλ. Με μια τιμή 7ε?

Μαριε αμα δεν βγαινουν
1 να μην τα κανουν δεν νομιζω πως υπαρχει νομος που να τους υποχρεωνει
2 μπορουν να προτεινουν μια αμοιβη + ποσοστα απο τις πωλησεις και δικαιωματα

Οσον αφορα το εφημερο των εκδοσεων. Οι αφοι Στρατικοι εξακολουθουν να πωλουν τις κλασσικες εκδοσεις τους με παραμυθια και ελληνικα θεματα που ειχαμε ολοι στα σπιτια μας, ακομη. Επειδη εχουν παρα πολυ ωραια εικονογραφηση εξακολουθω να τα αγοραζω σαν δωρα για τα ανηψια και πιτσιρικια φιλων. Πες μου ποσο μ*λακ*ς θα αισθανοταν ο εικονογραφος εαν ειχε πληρωθει ψιχουλα για μια εκδοση διαχρονικη που τρεχει εδω και 30 χρονια.

Η εικονογραφηση κοστιζει γιατι πολυ απλα ειναι δυσκολοτερη απο το στησιμο και επιπλεον δεν μπορει να την κανει ο καθενας. Σημειωνω οτι εμπειροι εικονογραφοι κατα δηλωση μπορουν να δουλεψουν οχι πανω απο 1-2 σελιδες (ή σαλονια) την ημερα. Ενας απο αυτους ειναι ο Simon Bisley. Αν δεν χρεωσεις σωστα πολυ απλα θα δουλεψεις δωρεαν.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.04.11, 4:22 pm

christina__tzaa έγραψε:
joe έγραψε:Οκ σε περιπτωση που δεν εχει γινει αντιληπτο το ακριβο μερος της δουλειας ειναι η εικονογραφηση και οχι το στησιμο. Μιλαμε για 20 εικονογραφησεις + εξωφυλλο-οπισθοφυλλο το οποιο λογικα θα ειναι και πιο δουλεμενο.

συμφωνω μαζι σου!!!
Μα ποσο θρασος μπορει να εχει ο αλλος για να σου ζητησει εικονογραφηση με 15ε
ελλλλλεεεεεοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςς πια!!!! τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!!!!!!!!!!!

Χριστινα εγω θα σου πω κατι αλλο. Αν δεν το εχεις η ιδια βρες ενα καλο κειμενογραφο να σου σκαρωσει μια ιστορια. Υπαρχουν ολοκληρα φορουμ με νεους δημιουργους. Καντε μια καλη συνεργασια και φτιαξτε ενα παραμυθι το οποιο μπορειτε να παρουσιασετε σε καποιο εκδοτικο οικο να αναλαβει την διανομη και την παραγωγη κρατωντας οσο περισσοτερα δικαιωματα μπορειτε.

πλεονεκτηματα..
1 Θα το δουλεψετε με περισσοτερο μερακι
2 δεν θα υπαρχει προθεσμια
3 αν πετυχει μακροπροθεσμα θα εχετε περισσοτερα οφελη

Και αμα δεν σας αγαπα κανεις, το τυπωνεται οπως εκανε ο Isi με τα εργα του και το εχετε για παρτη σας. Απο το να δουλευεις για απατεωνες καλυτερα για την καυλα σου.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 08.04.11, 6:42 pm

joe μια τετοια συμφωνια εκλεισα χθες!!
οταν εγραψα 15ε δεν εννουσα την ωρα αλλα την ΕΙΚΟΝΑ!!!!!!
μπορει να ειναι παιδικο παραμυθι αλλα ειναι με πολλες απαιτησεις!!!
η καθε εικονα σιγουρα θελει ενα 8ωρο!!
θελουν: ποιοτητα και ταχυτητα με 15ε!!!!! εεεεεε μηπως θελουν πολλαα???
ειμαι καινουρια στο χωρα και ολα αυτα μου φαινονται πολυ παραλογα!!
πως μπορω να ζησω με 15ε το 8ωρο?
και αυτο που φοβαμαι περισσοτερο: ποσα ΠΑΡΑΛΟΓΑ θα ακουσω ακομα σ΄αυτη τη δουλεια?? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.04.11, 7:21 pm

πολλα, αλλα θα παθεις μονο οσα επιτρεψεις να γινουν.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 08.04.11, 8:38 pm

joe έγραψε:Μαριε αμα δεν βγαινουν
1 να μην τα κανουν δεν νομιζω πως υπαρχει νομος που να τους υποχρεωνει
2 μπορουν να προτεινουν μια αμοιβη + ποσοστα απο τις πωλησεις και δικαιωματα

Οσον αφορα το εφημερο των εκδοσεων. Οι αφοι Στρατικοι εξακολουθουν να πωλουν τις κλασσικες εκδοσεις τους με παραμυθια και ελληνικα θεματα που ειχαμε ολοι στα σπιτια μας, ακομη. Επειδη εχουν παρα πολυ ωραια εικονογραφηση εξακολουθω να τα αγοραζω σαν δωρα για τα ανηψια και πιτσιρικια φιλων. Πες μου ποσο μ*λακ*ς θα αισθανοταν ο εικονογραφος εαν ειχε πληρωθει ψιχουλα για μια εκδοση διαχρονικη που τρεχει εδω και 30 χρονια.

Η εικονογραφηση κοστιζει γιατι πολυ απλα ειναι δυσκολοτερη απο το στησιμο και επιπλεον δεν μπορει να την κανει ο καθενας. Σημειωνω οτι εμπειροι εικονογραφοι κατα δηλωση μπορουν να δουλεψουν οχι πανω απο 1-2 σελιδες (ή σαλονια) την ημερα. Ενας απο αυτους ειναι ο Simon Bisley. Αν δεν χρεωσεις σωστα πολυ απλα θα δουλεψεις δωρεαν.

Όχι...σίγουρα δεν υπάρχει κανένας νόμος για να τους υποχρεώσει.
Πολύ απλά όμως τα περισσότερα παιδικά τα φέρνουν απο το εξωτερικό. Θα δώσουν MAXIMUM (ειδικά για παιδικό βιβλίο) γύρω στα 800-1000ευρώ για κάθε 2χιλ αντίτυπα ας πούμε που θα εκδώσουν...και κανένα 600 για στήσιμο...μετάφραση...άντε να μην είναι αγγλικός τίτλος για να την κάνουν μόνοι τους και να δώσουν 300? Πολλά λέω...2-3 σελίδες κείμενο Α4 να είναι συνολικά σε ενα παραμύθι. Πές 2 χιλιάρικα θα βγεί το κουστούμι.
Εγώ προς θεού δεν συμφωνώ οτι 15ε είναι σωστή τιμή. Εγώ αυτή την δουλειά θα την κοστολογούσα κοντά στις 5χιλιάδες. Το θέμα όμως είναι...μπορείς να τα πάρεις αυτά τα 5χιλ? Στην Ελλάδα? Ειδικά αυτό το διάστημα? Χλωμό...όταν ειδικά ένας τίτλος απο το εξωτερικό θα του στοιχίσει 2χιλ. να τον κυκλοφορήσει και όχι 5.
Εγώ αν έπαιζα με μια τέτοια δουλειά θα φλέρταρα με μια τιμή κάπου στις 2 χιλιάδες. Επειδή δεν θα είχα και εμπειρία θα την έριχνα και λίγο. Όχι για κανένα άλλο λόγο περισσότερο απο το να μην την χάσω. Αν είχα 2-3 project άλλα να τρέχουν και ήμουν άνετος φυσικά δεν θα την δεχόμουν :)
Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι το 2
Σε αυτό το χώρο έτσι δουλευουν οι δημιουργοί. Με ποσοστά και δικαιώματα. Μακάρι η Χριστίνα να κάνει ένα τέτοιο deal γιατί θα αξίζει :)
good luck
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό christina__tzaa » 08.04.11, 9:05 pm

η ''προσφορα'' ηταν 300ε για 20 εικονες!!
φυσικα αρνηθηκα!!
Ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτη την εποχη να πετυχεις καλη τιμη στην εικονογραφηση!!
αλλα αυτο ειναι ξεπουλημα....ελπιζω να ηταν η εξαιρεση και οχι ο κανονας!!
p.s.ευχαριστω Μαριε :D :D
christina__tzaa
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 09.04.11, 12:08 am

@ Xριστινα
Μπραβο την καλυτερη επιλογη εκανες. Δεν ελεγα κανα νουμερο για τζοκερ ο πουστης? :lol:

@Μαριος
Μαριε για 2000 δεν θα περναγα ουτε απο το τετραγωνο του εκδοτη. Αμα θελουνε να κανουνε δουλειες θα πληρωνουνε. Ναι οκ υπαρχει κριση αλλα αν ειναι να βγαλω περισσοτερα σερβιροντας καφεδες να χεσω τα αρτιστιλικια. Αμα δεν βγαινουν ας αγοραζουν ξενους τιτλους, για οσο μπορουν γιατι εμεις θα εχουμε για πολυ ακομη κριση οταν στο εξωτερικο θα εχουν ξεπεραστει τα περισσοτερα προβληματα και οι τιμες θα ανεβουν παλι. Αμα γινει και κανα μπραφ με το ευρω, τους βλεπω να βγαζουν τους μαρκαδορους και τις κηρομπογιες τους και να ζωγραφιζουν με μανια.

Προσωπικα οταν κατι δεν το εχω πολυ καλα, με την εννοια ξερω οτι στο τελος το αποτελεσμα θα βγει αλλα δεν εχω ξανακανει την ασκηση, τοτε ειναι που δεν κανω κανενα σκοντο γιατι η ταλαιπωρια ειναι εγγυημενη!

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων