Κοστολόγηση για εξωτερικό συνεργάτη;

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση για εξωτερικό συνεργάτη;

Δημοσίευσηαπό jen » 13.05.11, 9:08 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Επισκέπτομαι εδώ και λίγο καιρό το vcdc και ομολογώ ότι οι συζητήσεις των μελών με έχουν βοηθήσει (και εμπνεύσει) αρκετές φορές στη δουλειά μου. Θα εκτιμούσα λοιπόν τη γνώμη σας για μία ευκαιρία που μου προέκυψε.
Μου ζητήθηκε από μια εταιρία που παρέχει web services (μεταξύ αυτών και web design) να συνεργαστώ μαζί τους ως εξωτερικός συνεργάτης, κυρίως, από ότι κατάλαβα, για τον σχεδιασμό banners (στατικών και δυναμικών). Μετά από λίγη έρευνα, είδα ότι το πελατολόγιό της είναι κυρίως μικρές επιχειρήσεις, με ένα ή δύο μεγαλύτερα ονόματα στο ενεργητικό της. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάνει έναρξη και δεν είναι κάτι που σκέφτομαι να κάνω άμεσα.
Μαύρα, λοιπόν. Εφόσον το δεχτούν.
Με βρήκαν μέσω της δουλειάς που έκανα για έναν πελάτη τους και με ρώτησαν για τιμολόγηση. Κανονίσαμε λοιπόν ένα ραντεβού ώστε να συζητήσουμε και να καταλήξω σε κάποια προσφορά.
Το ραντεβού θα γίνει μέσα στο Σαββατοκύριακο μάλλον.
Και εδώ θέλω τη γνώμη σας. Πως να προχωρήσω;
Δεν έχω την εμπειρία που θα ήθελα με τιμολόγηση για το web. Δεν ξέρω τις τιμές που κυμαίνονται στην αγορά. Θα ήθελα κάτι ανταγωνιστικό μεν, αλλά σε λογικά πλαίσια.
Πως θα το χειριζόσταν εσείς; Tι ερωτήσεις θα κάνατε και πως θα καταλήγατε σε μία τιμή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις λάβω και εάν υπάρχει παρόμοιο πρόσφατο topic που δεν έχω δει, με συγχωρείτε. :)
jen
Member

Re: Κοστολόγηση για εξωτερικό συνεργάτη;

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 14.05.11, 1:20 am

Και μόνο το γεγονός ότι θα δουλεύεις με μαύρα (εφόσον το δεχτούν) θα είσαι κατά πολύ ανταγωνιστικός από κάποιον που θα το αναλάβει με τιμολόγιο...

Δε νομίζω κάποιος να σου δώσει συμβουλές από την στιγμή που θα δουλεύεις μαύρα. Ψάξε στο φόρουμ, πρέπει να έχει απαντηθεί ξανά παρόμοια απορία.

Νίκος

:whistle «Μαααύρη, μαααααααάυρη, μαύρη μου έχεις κάνει τη ζωηηηηηηή...» :whistle
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 14.05.11, 1:39 pm

Λίγο δύσκολο στην εποχή κρίσης και φορολογικού παραλογισμού που ζούμε, να δεχθεί κάποια σοβαρή εταιρεία μια συνεργασία με "μαύρα".
Μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό το χρόνο, θα καλυφθεί εκδίδιντάς σου αποδείξεις δαπάνης με παρακράτηση φόρου κλπ. Μετά, αν ξεπεράσει το συνολικό ποσό της ετήσιας συνεργασίας σας το όριο που ορίζει ο νόμος -νομίζω 4000- μάλλον θα σου ζητήσουν να κάνεις έναρξη και να κόβεις ΤΠΥ.
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό jen » 14.05.11, 3:49 pm

Έχεις σίγουρα δίκιο σε αυτό που λες, notis. Κάποια στιγμή - Δία θέλοντος - θα πρέπει να κοιτάξω το ενδεχόμενο για τιμολόγιο.
Βλέποντας και κάνοντας...
Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!
jen
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 14.05.11, 5:52 pm

notis έγραψε:Λίγο δύσκολο στην εποχή κρίσης και φορολογικού παραλογισμού που ζούμε, να δεχθεί κάποια σοβαρή εταιρεία μια συνεργασία με "μαύρα".
Μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό το χρόνο, θα καλυφθεί εκδίδιντάς σου αποδείξεις δαπάνης με παρακράτηση φόρου κλπ. Μετά, αν ξεπεράσει το συνολικό ποσό της ετήσιας συνεργασίας σας το όριο που ορίζει ο νόμος -νομίζω 4000- μάλλον θα σου ζητήσουν να κάνεις έναρξη και να κόβεις ΤΠΥ.

Αυτό είναι μια καλή λύση που με ξελάσπωσε από το να χάσω μια μικρή μεν, δουλειά δε, ως εξωτερικός συνεργάτης σε μια εκδοτική. Ούτε εγώ έχω κάνει έναρξη εν όψη στρατού οπότε ουσιαστικά ήταν και η μόνη επιλογή μου.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων