Βοήθεια για κοστολόγηση μακέτας εντύπου!

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Βοήθεια για κοστολόγηση μακέτας εντύπου!

Δημοσίευσηαπό kapoios1 » 04.06.11, 1:03 pm

Μου προτάθηκε να στήσω ένα έντυπο μιας εταιρείας και να τους πω το κόστος μου για κάτι τέτοιο και καθώς σαν νέος στο χώρο θέλω κάποια βοήθεια στο να τα υπολογίσω. Το έντυπο λέει θα έναι διπλωμένο σε μορφή ακορντεόν. Το φυλλάδιο ανοικτό, θα έχει πλάτος 95εκ. Στο έντυπο θα μπούν έτοιμες φωτογραφίες και κείμενο. Ουσιαστικά αυτο που πρέπει να κάνω εγώ είναι καθαρά το στήσιμο αυτών των στοιχείων. Το σχεδιαστικό κομμάτι θαναι ελάχιστο. Τυπογραφείο θα αναλάβουν αυτοί. Ποια θα μπορούσε να είναι η χρέωση μου για τη δουλειά αυτή πάνω κάτω? Δώστε καμιά βοήθεια! Ευχαριστώ.
kapoios1
Member

Re: Βοήθεια για κοστολόγηση μακέτας εντύπου!

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.06.11, 8:38 pm

κάποιε...θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά σε παρακαλώ...

είσαι γραφίστας ή προσπαθείς να πάρεις μια τιμή για να έχεις άποψη, τι θα σου χρεώσει ένας γραφίστας...?

έχεις όλες κι όλες 4 δημοσιεύσεις έχεις γραφτεί στο φόρουμ εδω και 3 χρόνια και σε όλες ρωτάς κοστολόγια εκτός απο μια που δεν ήξερες πώς να φτιάξεις κάτι...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 04.06.11, 10:06 pm

Ισίδωρε δεν νομίζω ότι είναι γραφίστας από τον τρόπο που έχει γράψει κάποια πρόταση στο κείμενο του. :) Έτσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό kapoios1 » 04.06.11, 11:53 pm

Δηλαδή για να καταλάβω, εδώ είναι φόρουμ αποκλειστικά για γραφίστες? Η μή μυημένοι στας γραφιστικάς γραφάς ή αυτοί που μπορεί να έχουν απλά κάποια ιδέα, τους αξίζει αυτο το ειρωνικό στυλάκι? Δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά.. Οχι δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας απλά περιστασιακά μπορεί να κάνω κάποιες απλές γραφιστικές δουλειές, γιαυτό και ρωτάω για τα κοστολόγια. Να φοβάμαι να ρωτήσω δηλαδή ε μην κριθώ? Αλλά μάλλον θα έπρεπε για κάποιους έτσι? Ή μήπως πρώτα κρίνουμε το βιογραφικό στο φόρουμ κάποιου και μετά βλέπουμε αν αξίζει τη προσοχή μας.. :wall Ηρεμία παίδες δεν θα σας πάρουμε τις δουλειές, μη ανησυχείτε.. Τί να πω.... Ειλικρινά χωρίς διάθεση ψηφιακού τσακωμού.
kapoios1
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.06.11, 12:23 am

Εγώ προσωπικά δεν σε έκρινα αλλά ούτε ο ισίδωρος νομίζω ότι έγραψε κάτι ειρωνικό. Απλά εξέφρασε την απορία του. Πίστεψέ με ότι και οι 2 δεν είμαστε οι ειρωνικοί τύποι εδώ. :D Και δεν έχω κρίνει κανέναν εδώ μέσα. Απλά σχολίασα ότι πολύ πιθανόν να μην είσαι γραφίστας και αυτό το αντιλήφθηκα από τον τρόπο που έγραψες το κείμενο. :D Να σε ρωτήσω γιατί επιτρέπεις να επιλέξει ο πελάτης το τυπογραφείο; Κατά την γνώμη μου αυτό δεν είναι επαγγελματικό. εάν θέλεις μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου τηλεφωνικώς και να σε βοηθήσω. Να σου πω ένα πολύ φθηνό τυπογραφείο που τυπώνει χοντρική να πεις την τιμή εκτύπωσης στον πελάτη και να αποφασίσει εκείνος. Και πίστεψέ με θα το εκτιμήσει. :wink: Θα του πεις χωριστά τιμή για το δημιουργικό και για την εκτύπωση. και θα σου πω πως θα δώσεις την εκτύπωση στο τυπογραφείο έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει τροποποιήσεις ο πελάτης μέσω του τυπογραφείου χωρίς εσένα. :wink:
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.06.11, 3:32 pm

kapoios1 έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω, εδώ είναι φόρουμ αποκλειστικά για γραφίστες? Η μή μυημένοι στας γραφιστικάς γραφάς ή αυτοί που μπορεί να έχουν απλά κάποια ιδέα, τους αξίζει αυτο το ειρωνικό στυλάκι? Δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά.. Οχι δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας απλά περιστασιακά μπορεί να κάνω κάποιες απλές γραφιστικές δουλειές, γιαυτό και ρωτάω για τα κοστολόγια. Να φοβάμαι να ρωτήσω δηλαδή ε μην κριθώ? Αλλά μάλλον θα έπρεπε για κάποιους έτσι? Ή μήπως πρώτα κρίνουμε το βιογραφικό στο φόρουμ κάποιου και μετά βλέπουμε αν αξίζει τη προσοχή μας.. :wall Ηρεμία παίδες δεν θα σας πάρουμε τις δουλειές, μη ανησυχείτε.. Τί να πω.... Ειλικρινά χωρίς διάθεση ψηφιακού τσακωμού.

για να σου απαντήσω...

1) ναι είναι φόρουμ αποκλειστικά για γραφίστες...
2) πίστεψε με δεν σε ειρωνεύτηκα καθόλου...
3) να σου πώ ....ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ? :evil:

φυσικά και ανησυχούμε όταν τύποι σαν εσένα παίρνουν χρήματα ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ και κάνουν δουλειές που θα έπρεπε να κάνουν συνάδελφοι που πληρώνουν ΤΕΒΕ - ΕΞΟΔΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ - και χίλια άλλα δύο για να έχουν ΝΟΜΙΜΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ...

μάλλον δεν έχεις καταλάβει ούτε που βρίσκεσαι ούτε τι ζητάς!!!

προς υπολοίπους:

πρέπει να κοπούν ολες οι "βοήθειες" περι κοστολόγησης όταν αφορούν άτομα όπως ο kapoios1 που ούτε γνωρίζουμε ποιος είναι ή τι κάνει...θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τελικός πελάτης...πρέπει να ξεβρακωνόμαστε μπροστά τους και να τους τα λέμε όλα χαρτί και καλαμάρι...να πηγαίνουν μετα στο σχεδιαστή και να του λένε " μα στο φόρουμ σας τόσο παίρνουν οι συνάδελφοι σας...."

και στο κάτω κάτω....ποια τιμή είναι αυτη που θα κριθεί ώς αντικειμενική? έχουμε δει δουλεια του καποιου1 για να πούμε οτι αξίζει "χ" χρήματα?

και εσύ οποιεδήποτε κάποιε γραφίστα που κάνεις αυτο το επάγγελμα στο ξεκίνημα σου....

πάρε τηλέφωνο κάποιο γνωστό σου συνάδελφο ή τον καθηγητή σου....μπές στην ΕΓΕ και διάβασε την λογική περι κοστολόγησης....ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΕΔΩ...ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΝΤΟΜΑΤΑΣ Η ΠΑΤΑΤΑΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ

προς διαχειριστές:
θεωρώ οτι έχει ξεφτιλιστεί η ιστορία σε ότι αφορά το θέμα κοστολόγηση...σας προτείνω να κλειδώνεται το θέμα ή να έχει υπάρχει ξεκάθαρη κατηγορία για αυτό αν και γενικά το θεωρώ πάρα πολύ λάθος να λέμε τιμές δημόσια...

σκεφτείτε το...

προς κάποιον1:

σε πήρε εσένα η μπάλα χωρίς να φταίς ιδιαίτερα...είναι ξεκάθαρο οτι δεν είσαι γραφίστας...αν θές να υπάρχει καποια ποιότητα ή κάποιο αποτέλεσμα σε αυτο που θες να κάνεις απευθύνσου σε έναν επαγγελματία και εσυ ασχολήσου με αυτο που κάνεις...αν θες να ανοίξουμε συζήτηση για το πόσο δίκαιος ή αδικος είμαι απέναντι σου τότε πές μου με τί ασχολείσαι (επαγγελματικά) και τότε θα συζητήσουμε με επιχειρήματα και κρίνε με εκεί...

κάθε μέρα ακούω ιστορίες τρέλας και συφιλιάζομαι....

ο άλλος να πούμε ζήταγε βοήθεια στη τιμή για μεγάλη εταιρία τηλεπικονωνιών... :wall :wall :wall

όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 06.06.11, 12:35 pm

Αν και συμφωνώ ότι δεν είναι καλό να βοηθάμε άτομα που δεν δουλεύουν σαν γραφίστες βιοποριστικά και απλά κάνουν "μαύρες" αρπαχτές και αυτό μόνο και μόνο επειδή συγκρούεται με τα συμφέροντα του κλάδου μας, διαφωνώ κάθετα με την άποψή σου ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει τέτοιο subforum εδώ πέρα! Πρώτον νομίζω ότι οι πελάτες πρέπει να μαθαίνουν και αυτοί για τις λογικές της κοστολόγησης, αλλά και το πόσο θα πρέπει να χρεωθεί μια συγκεκριμένη δουλειά, γιατί να είσαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία έχει πάντοτε στο μυαλό της ότι θα πληρώσει πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που θα προταθούν εδώ μέσα, ενώ μπαίνουν και αυτοί στο "κλίμα" ώστε να έχουν μια πιο αντικειμενική άποψη για το επάγγελμα (άλλωστε κανείς δεν εμποδίζει τον πελάτη να κάνει γύρα 15 γραφίστες για να πάρει τιμές). Δεύτερον μην είσαι σίγουρος ότι μπορεί εύκολα κάποιος νέος στο χώρο να μπει σωστά στη λογική της κοστολόγησης από μόνος του, ενώ δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις κάποιον να σε συμβουλέψει. Εγώ προσωπικά είχα ζητήσει από κάποιος γνωστούς μου γραφίστες, αλλά και από πρώην καθηγητή να βρεθούμε για να με ενημερώσουν σχετικά με τέτοια θέματα και με όλους από αναβολή σε αναβολή (δεν το ανέβαλα εγώ) δε βρεθήκαμε ποτέ....
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 06.06.11, 2:15 pm

kapoios1 έγραψε:Μου προτάθηκε να στήσω ένα έντυπο μιας εταιρείας και να τους πω το κόστος μου για κάτι τέτοιο και καθώς σαν νέος στο χώρο θέλω κάποια βοήθεια στο να τα υπολογίσω. Το έντυπο λέει θα έναι διπλωμένο σε μορφή ακορντεόν. Το φυλλάδιο ανοικτό, θα έχει πλάτος 95εκ. Στο έντυπο θα μπούν έτοιμες φωτογραφίες και κείμενο. Ουσιαστικά αυτο που πρέπει να κάνω εγώ είναι καθαρά το στήσιμο αυτών των στοιχείων. Το σχεδιαστικό κομμάτι θαναι ελάχιστο. Τυπογραφείο θα αναλάβουν αυτοί. Ποια θα μπορούσε να είναι η χρέωση μου για τη δουλειά αυτή πάνω κάτω? Δώστε καμιά βοήθεια! Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

Ύψος? Όψεις?
Με υποθετικό ύψος 30cm (για να σου χωρέσουν 2 άνετα σε 70x100):
Για μία όψη 1500,00€ + ΦΠΑ 23%
Για 2 όψεις 2800,00 + ΦΠΑ 23%

Οριστική τιμή με την παράδοση του έτοιμου/τελικού υλικού σε ψηφιακή μορφή στο γραφείο μας. Επιπλέον εργασίες (π.χ. retouching) 80,00€ ανά εργατοώρα.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 06.06.11, 2:48 pm

unholy έγραψε:...Πρώτον νομίζω ότι οι πελάτες πρέπει να μαθαίνουν και αυτοί για τις λογικές της κοστολόγησης ... ενώ μπαίνουν και αυτοί στο "κλίμα" ώστε να έχουν μια πιο αντικειμενική άποψη για το επάγγελμα (άλλωστε κανείς δεν εμποδίζει τον πελάτη να κάνει γύρα 15 γραφίστες για να πάρει τιμές). ...

Γενικώς, θα πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε το επάγγελμα του άλλου και να μην αφορίζουμε λέγοντας ανακρίβειες του στυλ:

'Μα έσφιξε μόνο ένα ρουμπινέ με το Γαλλικό κλειδί και θέλει 50,00€' - Τότε βλ@κα Ελληνάρα τράβα αγόρασε ένα Γαλλικό κλείδι και σφίξτο μόνος σου!

'Μα ο συμβολαιογράφος εκτύπωσε 2 σελίδες και έβαλε μία σφραγίδα και θέλει 100,00€' - Τότε βλ@κα Ελληνάρα τράβα σπούδασε 4 χρόνια min, πάρε πτυχίο, πέρνα τις εξετάσεις των συμβολαιογράφων, διάβαζε συνέχεια μέχρι να πεθάνεις τις νέες νομολογίες και τράβα κάντο μόνος σου!

Ίδιον του Ελληνάρα! Μόνο η δική μας δουλεια αξίζει και όλοι οι άλλοι κάνουν παπaριές.

Υπό αυτή τη λογική, ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ένας τομέας στο forum που να εξηγεί ακριβώς αυτό. Τί σημαίνει γραφιστική, web design/development, δημιουργικό γραφείο, διαφήμιση κλπ και τί σημαίνει να δραστηριοποιείται κάποιος στους συγκεκριμένους τομείς. Τί και σε τί μπορεί να έχει επενδύσει κάποιος επαγγελματίας του χώρου για να προσφέρει υπηρεσίες κάποιου standard.

Εδώ μπορεί να βοηθήσει και η Ε.Γ.Ε. Στη δημιουργία ενός κειμένου που να εξηγεί αυτά τα 5-10 πράγματα που βοηθάνε έναν επαγγελματία να βελτιωθεί και να δώσει μεγαλύτερες πιθανότητες στον πελάτη για ένα σωστό αποτέλεσμα.

Με ένα σμπάρο δύο τριγόνια!

Από τη μια ο επαγγελματίας των λεγομένων δημιουργικών επαγγελμάτων (κυρίως ο νέος) θα ξέρει τι είναι καλό να κάνει για να βελτιωθεί, για να είναι πάντα σε υψηλο επίπεδο και να θρέφει τη δημιουργικότητά του.

Από την άλλη, ο εν δυνάμει πελάτης θα μπορεί να εκτιμήσει καλύτερα το σύνολο επένδυσης (ακαδημαϊκής, πνευματικής, οικονομικής κλπ) από πλευράς δημιουργού, να κατανοεί τι πληρώνει και να μπορεί να κρίνει αν ο επαγγελματίας που έχει απέναντί του μπορεί να καλύψει επαρκώς τις ανάγκες του.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 06.06.11, 7:09 pm

isikol έγραψε:
kapoios1 έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω, εδώ είναι φόρουμ αποκλειστικά για γραφίστες? Η μή μυημένοι στας γραφιστικάς γραφάς ή αυτοί που μπορεί να έχουν απλά κάποια ιδέα, τους αξίζει αυτο το ειρωνικό στυλάκι? Δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά.. Οχι δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας απλά περιστασιακά μπορεί να κάνω κάποιες απλές γραφιστικές δουλειές, γιαυτό και ρωτάω για τα κοστολόγια. Να φοβάμαι να ρωτήσω δηλαδή ε μην κριθώ? Αλλά μάλλον θα έπρεπε για κάποιους έτσι? Ή μήπως πρώτα κρίνουμε το βιογραφικό στο φόρουμ κάποιου και μετά βλέπουμε αν αξίζει τη προσοχή μας.. :wall Ηρεμία παίδες δεν θα σας πάρουμε τις δουλειές, μη ανησυχείτε.. Τί να πω.... Ειλικρινά χωρίς διάθεση ψηφιακού τσακωμού.

για να σου απαντήσω...

1) ναι είναι φόρουμ αποκλειστικά για γραφίστες...
2) πίστεψε με δεν σε ειρωνεύτηκα καθόλου...
3) να σου πώ ....ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ? :evil:

φυσικά και ανησυχούμε όταν τύποι σαν εσένα παίρνουν χρήματα ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ και κάνουν δουλειές που θα έπρεπε να κάνουν συνάδελφοι που πληρώνουν ΤΕΒΕ - ΕΞΟΔΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ - και χίλια άλλα δύο για να έχουν ΝΟΜΙΜΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ...

μάλλον δεν έχεις καταλάβει ούτε που βρίσκεσαι ούτε τι ζητάς!!!

προς υπολοίπους:

πρέπει να κοπούν ολες οι "βοήθειες" περι κοστολόγησης όταν αφορούν άτομα όπως ο kapoios1 που ούτε γνωρίζουμε ποιος είναι ή τι κάνει...θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τελικός πελάτης...πρέπει να ξεβρακωνόμαστε μπροστά τους και να τους τα λέμε όλα χαρτί και καλαμάρι...να πηγαίνουν μετα στο σχεδιαστή και να του λένε " μα στο φόρουμ σας τόσο παίρνουν οι συνάδελφοι σας...."

και στο κάτω κάτω....ποια τιμή είναι αυτη που θα κριθεί ώς αντικειμενική? έχουμε δει δουλεια του καποιου1 για να πούμε οτι αξίζει "χ" χρήματα?

και εσύ οποιεδήποτε κάποιε γραφίστα που κάνεις αυτο το επάγγελμα στο ξεκίνημα σου....

πάρε τηλέφωνο κάποιο γνωστό σου συνάδελφο ή τον καθηγητή σου....μπές στην ΕΓΕ και διάβασε την λογική περι κοστολόγησης....ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΕΔΩ...ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΝΤΟΜΑΤΑΣ Η ΠΑΤΑΤΑΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ

προς διαχειριστές:
θεωρώ οτι έχει ξεφτιλιστεί η ιστορία σε ότι αφορά το θέμα κοστολόγηση...σας προτείνω να κλειδώνεται το θέμα ή να έχει υπάρχει ξεκάθαρη κατηγορία για αυτό αν και γενικά το θεωρώ πάρα πολύ λάθος να λέμε τιμές δημόσια...

σκεφτείτε το...

προς κάποιον1:

σε πήρε εσένα η μπάλα χωρίς να φταίς ιδιαίτερα...είναι ξεκάθαρο οτι δεν είσαι γραφίστας...αν θές να υπάρχει καποια ποιότητα ή κάποιο αποτέλεσμα σε αυτο που θες να κάνεις απευθύνσου σε έναν επαγγελματία και εσυ ασχολήσου με αυτο που κάνεις...αν θες να ανοίξουμε συζήτηση για το πόσο δίκαιος ή αδικος είμαι απέναντι σου τότε πές μου με τί ασχολείσαι (επαγγελματικά) και τότε θα συζητήσουμε με επιχειρήματα και κρίνε με εκεί...

κάθε μέρα ακούω ιστορίες τρέλας και συφιλιάζομαι....

ο άλλος να πούμε ζήταγε βοήθεια στη τιμή για μεγάλη εταιρία τηλεπικονωνιών... :wall :wall :wall

όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

ΚΑΛΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΕΒΕΙ Η ΠΙΕΣΗ... :whistle
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων