Τι κάνετε όταν σας ζητούν τερατουργήματα;

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Re: Τι κάνετε όταν σας ζητούν τερατουργήματα;

Δημοσίευσηαπό mesitis » 13.10.13, 3:43 pm

O soilets κάνει ακριβώς ότι κ γω. Η μόνη διαφορά είναι ότι τους βάζω να υπογράψουν ότι έλαβαν γνώση της πρότασής μου και των ενστάσεων επι της "μεγάλης ιδεάς" τους και ότι δεν θα αναφέρουν ότι το έφτιαξα εγώ . Σε όλες τις περίπτωσεις, αυτό τους έκανε να αλλάξουν....ΔΕ σημαίνει ότι αυτό είναι η μαγική λύση, είναι όμως απ τη μια πλευρά κατοχύρωση δική μας (γιατί μετά μπορεί να πει ότι εμείς του το "φτιάξαμε" αυτό δηλ. ήταν τελικά δική μας πρόταση και συμφωνήσαμε μαζί του και μας έπεισε για την μεγάλη "ιδέα" του), δείχνουμε τον επαγγελματισμό μας και σε τελική αν αλλάξει "αισθητική άποψη" διευκολύνει το έργο μας και θεωρητικά πρέπει να μας ευγνωμονεί (το πιο σύντομο γραφιστικό ανέκδοτο) που τον βγάλαμε απ την άγνοιά του.
mesitis
Member

Re: Τι κάνετε όταν σας ζητούν τερατουργήματα;

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 19.03.14, 11:01 pm

οι εποχές είναι δύσκολες και σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να πεις οχι
παρόλα αυτά πιστεύω οτι είναι καλό να προσπαθείς να εκπαιδεύεις τον πελάτη σου
αυτό είναι καλό όχι μόνο επειδή θα σε αφίσει να κάνεις την δουλειά σου αλλά κυρίως επειδή θα αρχίσει να καταλαβαίνει την δουλειά σου και ίσως λεω ίσως σιγα σιγά μπορέσει να διαχωσει την ποιοτική και την μη ποιοτική δουλεια και στον χώρο μας.
πέρα απο αυτό πρεπει να υπολογίσεις πως ναι κανεις μια δοθλεια που δεν θες καν να την θυμάσε αλλά τουλάχιστον πληρώθηκες καλα και αυτό βοηθάει λιγο στην μερική απώλεια μνήμης αλλα να είσε σίγουρος οτι εγώ ο ανταγωνιστής σου θα την θυμηθώ αυτή την δουλειά σου και ας μην πιστεύω πως αντιπροσωπεύει την δουλειά σου ή μάλλον κιρίως αν πιστεύω πως δεν την αντιπροσωπεέυει. και για να προλάβω καποιες αντιδράσεις υπάρχουν τρόποι να χρησιμοποιήσεις μια κακή δουλειά ενός ανταγωνιστή σου εναντίων του χωρίς να γινεις κακός ή να τον κακολογείς ανοιχτα

και το μόνο που έχω να πω για αυτόν τον τύπο http://www.alittlebitofsomething.co.uk/
είναι RESPECT
Δ Βαγγέλης
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων