Κοστολόγηση Σχεδιασμού/Επεξεργασίας Ιστοσελίδας

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Re: Κοστολόγηση Σχεδιασμού/Επεξεργασίας Ιστοσελίδας

Δημοσίευσηαπό adams » 27.05.14, 10:16 pm

Μάλλον δεν θες να καταλάβεις, πως ακριβώς ανάγεις τα 15$ ενός theme mε την εργατοώρα;

υ.γ Δεν χρειάζεται να μου στείλεις link με product απο themeforest το γνωρίζω και από τις 2 πλευρές (πωλητή-αγοραστή)

Γιατί διαφορετικά θα σου πω και γω 15$χ 2,767 Purchases=41505 (κέρδος elite 30.000$)
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 27.05.14, 10:25 pm

adams έγραψε:Μάλλον δεν έχεις έρθει σε επικοινωνία ΠΟΤΕ με κινέζο, αν το ειχες κάνει θα ειχες αντιληφθεί πως θα χρειαστείς τουλάχιστον 6μήνες με 1 χρόνο να βρεις ανεκτό επιχειρηματία που να μπορείς να συνεργαστείς,με εξαιρεση αν το management το εχει μη ευρωπαίος.

Είπε κανείς ότι είναι εύκολο; Όχι. Συμβαίνει; Ναι. Πρέπει να προσαρμοστείς ανάλογα αν θες να επιβιώσεις; Ναι. Γιατί; Γιατί αν κάνεις όπως μερικοί Έλληνες επιχειρηματίες της πλάκας που ανακάλυψαν την υψηλή ραπτική στα t-shirt και λανσάρουν "χειροποίητα μπλουζάκια" προς 50 ευρώ, ενώ τα Bershka πουλάνε κλάσεις ανώτερα μπλουζάκια προς 10 ευρώ, η έξοδός σου από το χώρο είναι προδιαγεγραμμένη. Ευθύς εξαρχής βέβαια το σχόλιό μου έγινε για να τονίσω ότι ΠΑΝΤΑ πρέπει να κοιτάς τον ανταγωνισμό και να μελετάς τις κινήσεις του, γιατί αν ζεις στη δική σου σφαίρα σύντομα θα βρεθείς εκτός επαγγέλματος.

adams έγραψε:H ημιμάθεια εδώ ξεπερνάει κάθε φαντασία. Με 40$ δεν παίρνεις κανενα site παρά μόνο ενα theme, άριστα επίσης "φαίνονται στα μάτια των περισσοτέρων" δεν έιναι η πλειοψηφία αυτών (από πλευράς κώδικα). Το business model του themeforest λειτουργεί λόγο τεραστίου μεγέθους πωλήσεων. Ενας τυπικός μέσος όρος κερδοφορίας ενός μέτριου theme σε βάθος ενός χρόνου είναι περιπου στα 5000$ -10.000$ (φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις προς τα πάνω με λίγους καλούς που εχουν κέρδη πάνω από 200.000$ μέχρι 8.000.000$). Η εργατοώρα επίσης των εταιριών ή επαγγελματιών στο themeforest είναι από 60$ - 100$. Για να υλοποιηθεί ενα theme στην αρχή θα χρειαστείς 2-3 μήνες από 2 άτομα, στο 4-5ο theme που θα εχεις knowhow & το workflow θα θέλεις 1 μήνα. Θες να υπολογίσεις την εργατοώρα;

Η φαντασία εδώ ξεπερνάει κάθε φαντασία. To πρώτο σε πωλήσεις theme του themeforest με 70378 πωλήσεις και τιμή 55 δολάρια δίνει ένα κέρδος 3.871.000 δολαρίων. Το αμέσως επόμενο theme στην ίδια τιμή σημειώνει πωλήσεις ύψους 36729. Τα 8.000.000 δολάρια δεν ξέρω από πού προέκυψαν, αλλά δεν έχει σημασία. Τα ποσά αυτά έτσι κι αλλιώς είναι σημαντικά, αλλά η ανάλυσή σου δεν απαντά στο ερώτημα πώς θα καταφέρεις να είσαι ανταγωνιστικός απέναντι σε εταιρίες που πουλάνε 10-50 δολάρια το theme, τουναντίον ενισχύει το επιχείρημά μου ότι η cost effective στρατηγική μάλλον περισσότερους πελάτες εγγυάται.

adams έγραψε:Προφανώς στην Ελλάδα λίγοι ειναι πρόθυμοι , αυτό δεν σημαίνει πως θα γίνουμε Ινδοί με 5€ την ωρα.

Να γίνεις Ινδός όσο είναι καιρός, γιατί θα γίνεις έτσι κι αλλιώς και όχι από επιλογή σου. Απλά αν το κάνεις νωρίτερα θα έχεις προλάβει να αποκομίσεις και τα αντίστοιχα οφέλη, πχ διευρημένο πελατολόγιο. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα το κάθε σαπάκι έχει μάθει να χρεώνει τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ακόμη και σήμερα πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι η εποχή του Νίτρο και των ινστιτούτων αδυνατίσματος με τα 3000 ευρώ προγράμματα αδυνατίσματος έχει πεθάνει.

Το σχόλιό σου για το ΦΠΑ θα το δεχτώ μόνο για τυπολατρικούς λόγους, αν και νομίζω ήταν σαφές αυτό που ήθελα να πω.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό adams » 27.05.14, 10:45 pm

Τα εχεις πολύ μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Επαναλαμβάνω συγκρίνεις ανομοια πραγματα. Συγκρίνεις 1 μήλο (theme) με ενα φρουτοχυμό 4 φρούτων (site).

Συμφωνούμε πως κάποιοι στο χωρο του web (που ειχαν γνωσεις development ή πωλήσεων) εβγαζαν χρηματα μη δίνοντας καλο αποτέλεσμα , απλα τωρα προστέθηκαν κάποιοι που βγαζουν ανεκτό αποτελεσμα χωρίς καμία γνωση, χρησιμοποιώντας ενα theme.
Που θα καταλήξεις αν ακολουθησεις αυτό, να δουλευεις για 5, 4, 3€ την ωρα γιατι το μονο σου πλεονεκτημα ειναι οτι εισαι φτηνός, αλλα πάντα θα βρεθει ενας φτηνότερος, οποτε χανεται το πλεονεκτημα.
Θες να ξεφυγεις από αυτό; Aναγκαστικά θα υλοποιήσεις από το 0 για εκαστοτε πελάτη ή θα υλοποιήσεις theme για market σαν το themeforest.

Ινδός εγω δεν προκειται να γίνω (η πλειοψηφία που εχω συνεργαστει κιολας με εκανε να μη θελω να ξανασυνεργαστω, -εγινα ρατσιστης με τους Ινδους :D. Αν πραγματικά εισαι καλός στο web design (εστω και μόνο σχεδιαστικά--> psd) αποκλειεται να μην εχεις δουλειά.

Και αν εισαι καλός στο σχεδιασμό, εξελίξου στο UI-UX βρες συνεργατη developer και κάνε τη δική σου μικρή εταιρεία (οχι αναγκαστικα startup που ειναι της μοδας)
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 27.05.14, 11:31 pm

μάλιστα, σήμερα εμαθα πως "Ειδικά ο χρόνος που επικαλείται η ΕΓΕ είναι αρκετά υποκειμενικό κριτήριο.."

βασικά ο χρόνος ειναι απόλυτα αντικειμενικό κριτίριο, όπως είναι και τα κόστη λειτουργίας του καθένα απο εμάς.

Συμφωνώ με τον Νότη. έλεος!

τα project έχουν τιμή, έχουν ιδέα, γνώσεις, προγράμματα, μηχανήματα, λειτουργικά έξοδα και είναι επένδυση για τους πελάτες, δεν είναι απλά "δουλειά".

Οι πελάτες δεν θέλουν ένα theme για "να κάνουν απλά την δουλεία τους" θέλουν μια σωστή λύση που θα αποδώσει και θα κάνει την εταιρεία τους/site τους.

τέλος, προγραμματιστές στην Ινδία εργάζονται με 0,50ευρώ την ώρα, αν θές φτηνά, υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 27.05.14, 11:44 pm

Ενα επιχείρημα εχει αξια, οταν εχει καλη βαση, τεκμηριωση, πρακτικη εφαρμογη ...
Στην περιπτωση αυτη, δεν υπαρχει τιποτα απο τα παραπανω, κυριως δε, απουσιαζει 1 απλη λιστα με τα εξοδα και καποιο λογικο κερδος στο τελος του μηνα.

Αφου λοιπον εχει δικιο και οπως λεει ο ιδιος τον ενδιαφερει το κερδος, το μονο που ειχε να κανει ηταν να στειλει δειγματα εργασιων - για να αποδειξει οτι ειναι ικανος. Προσωπικα μετα απο 3 αιτηματα, δεν ειδα καποια δειγματα εργασιας ουτε στοιχεια επικοινωνιας, ουτε δημοσια ουτε ιδιωτικα.

Εφοσον ζουμε στον καπιταλισμο ή περιπου εκει, και καποιοι κονταροχτυποιουνται για το κερδος, θα ηταν λογικο να αποκρινονται στις προσκλησεις, ειδικα οταν δινουν χρονο για να απαντησουν σε ερωτησεις χωρις κερδος, δηλ. σε ποστ.

Put your money where your mouth is παντως σημερα δεν ίσχυσε, οποτε δεν βλεπω κανεναν να υπερασπιζεται την λογικη: ειμαι ινδος απο τωρα και ξερω οτι ζηλευετε, αρα ολοι συμφωνουμε οτι ειναι λαθος λογικη, καποιοι οχι με τα λογια αλλα με τα μη εργα τους
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 28.05.14, 12:50 am

adams έγραψε:Τα εχεις πολύ μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Επαναλαμβάνω συγκρίνεις ανομοια πραγματα. Συγκρίνεις 1 μήλο (theme) με ενα φρουτοχυμό 4 φρούτων (site).

Θυμάσαι βεβαίως ότι η πρωταρχική ερώτηση ήταν πόσο μπορεί να είναι το κόστος για επανασχεδιασμό προϋπάρχοντος site και όχι για τη δημιουργία ενός νέου from the scratch, ε;

b-positive έγραψε:μάλιστα, σήμερα εμαθα πως "Ειδικά ο χρόνος που επικαλείται η ΕΓΕ είναι αρκετά υποκειμενικό κριτήριο.."

βασικά ο χρόνος ειναι απόλυτα αντικειμενικό κριτίριο, όπως είναι και τα κόστη λειτουργίας του καθένα απο εμάς.

Όχι, δεν είναι. Εσένα μπορεί να σου παίρνει 3 εβδομάδες η δημιουργία ενός site. Έναν άλλον μπορεί να του παίρνει 3 μέρες. Γιατί να σε πληρώσει ο εν δυνάμει πελάτης παραπάνω;

pagou έγραψε:Ενα επιχείρημα εχει αξια, οταν εχει καλη βαση, τεκμηριωση, πρακτικη εφαρμογη ...
Στην περιπτωση αυτη, δεν υπαρχει τιποτα απο τα παραπανω, κυριως δε, απουσιαζει 1 απλη λιστα με τα εξοδα και καποιο λογικο κερδος στο τελος του μηνα.

Αφου λοιπον εχει δικιο και οπως λεει ο ιδιος τον ενδιαφερει το κερδος, το μονο που ειχε να κανει ηταν να στειλει δειγματα εργασιων - για να αποδειξει οτι ειναι ικανος. Προσωπικα μετα απο 3 αιτηματα, δεν ειδα καποια δειγματα εργασιας ουτε στοιχεια επικοινωνιας, ουτε δημοσια ουτε ιδιωτικα.

Μήπως να σου στείλω και τη φορολογική μου ενημερότητα; Φυσικά και δεν έχω σκοπό να εκθέσω τη δουλειά μου εδώ μέσα, ειδικά εισπράττοντας αυτή τη χυδαία και απαράδεκτη επίθεση εκ μέρους σου, επειδή σου κακοφαίνεται η πραγματικότητα. Η ορθότητα της επιχειρηματολογίας δεν έχει καμία σχέση με ad hominem προσεγγίσεις. Το ύφος σου είναι χυδαίο, αισχρό, απαράδεκτο, βουτηγμένο στην ειρωνία, ασεβές, απρεπές, στερούμενο κάθε έννοιας πολιτισμού και οφείλεις να ζητήσεις συγνώμη.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 28.05.14, 7:39 am

βλεπω το ασπρο μαυρο;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 28.05.14, 9:25 am

dieselakias έχεις μπερδέψει τα πράγματα καθάρισε το μυαλό σου και δες αυτά που γράφονται εδώ μέσα με την οπτική του αναγνώστη και όχι του αμυνομενου.
το theme μπορεί να είναι οικονομικό αλλά το κέρδος του πηγάζει απο την χρήση του παραπάνω από 1 φορά και δεν είναι ετοιμο site αλλα τα θεμέλια του ε'ιναι δηλαδή ένα ακόμη εργαλείο στα χέρια σου.
η κατασκευή ενός site από όσα ξέρω εγώ μπορεί να γίνει με 2 τρόπους
πατώντας πάνω σε ένα ετοιμο theme που να καλίπτει τις ανάγκες του πελάτη σου ή χτίζωντας από την αρχή τα πάντα νομιζω οτι ως εδώ συμφωνουμε και δεν χρειάζεται να αναλύσω και σε ποιον πελάτη προτείνουμε πια λύση.
εχω πει και παραπάνω πως πως το θέμα εμπειρίας δεν έχει να κάνει με την κοστολόγιση της τελικής εργασίας αλλά με την αποδοτικότητα σου και εξηγούμαι:
εγώ κι εσύ κάνουμε την ίδια δουλειά ίδιο ποιοτικό αποτέλσεσμα κλπ για 2 πελάτες και χρεόνουμε το ίδιο ας πουμε 100 ευρώ. εγώ είμαι άπειρος ακόμα και χρειάζομαι 10 ώρες ενώ εσύ χρειάζεσαι 5 η εργατοώρα σου λοιπόν κοστίζει το διπλάσιο από την δικιά μου γιατι εσύ οταν έκατσεσ να βάλεις πόσο σου βγαίνει η εργατοώρα υπολόγισες και την εμειρία που έχεις και είναι λογικό πως πρέπει κι αυτή κάπως να εκτιμηθεί τι έκανες όμως δεν έρξες το κοστος της δουλειάς σου μείωσες το χρόνο παραγωγής οπότε στο χρόνο που εγώ θα κάνω 1 δουλειά εσύ θα κάνεις 2. ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΚΑΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να βγάλεις περισσοτερα χρήματα απο μενα θα ακουγεσαι πιο συχνά από μένα, θα βγαζεις τισ δουλειες πιο γρήγορα από μενα, θα έρχονται περισσοτερες δουλειες και παει λέγοντας
εγώ πως μπορώ να γίνω ανταγωνιστικός απέναντι σου;
1. να ρίξω τα κόστη μου
2. να μειώσω τα περιθώρια κέρδους μου
3. να βελτιώσω την ποιότητα της δουλειά μου (σε σχέση με σένα) δηδ επένδυση σε γνώση
4. να κάνω υπομονή γιατί με κάυε δουλειά που κλείνω γίνομαι πιο έμπειρος και άρα αυξάνεται η αποδοτητκότητα μου
νομίζω πως δεν πρέπει να μπω καν στη διαδηκασία να αναλύσω τι πρέπει να κάνεις και γιατί αν θέλεις βέβαια ευχαρίστως να το κάνω τα ίδια λέω και στο ιεκ στουσ μαθητές μου
και για να μην λες οτι δεν απαντώ στην αρχική ερώτηση σου κάνε αυτό:
δες τι θέλεις να βγάζεις το μήνα καθαρά στην τσεπούλα σου
δες τι χρειάζεσαι σαν εξοδα τοπ μηνα (απο φπα μέχρι ρευμα μέχρι αποσβέσεις εξοπλισμου)
πρόσθεσε τα 2 παραπάνω
δες πόσες ώρες κατα μέσο όρο δουλευεις κάθε μήνα
διαίρεσε με τισ ώρες το νουμερο που βρήκες παραπάνω
είναι ένας πολύ απλός τρόπος να κοστολογίσεις την εργατοώρα σου
και επειδή θα μου αναφέρεις τι κάνει ο ανταγωνισμός μην βλέπεις μόνο τι χρεώνει ο ανταγωνισμός δες και τι παραδίδει. Υπάρχει απόλυτη αναλογία ποιότητας και κόστους για να μένουν όλοι ικανοποιημένοι ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης

συγνώμη για το σεντόνι πιστέψτε με βγήκε πολύ μικρότερο από όσο θα ήθελα ελπίζω μόνο να κατάλαβες που είναι το λάθος σου στην κοστολόγιση
αν παρόλα αυτά επιμένεις στην κοστολόγιση που ανέφερες αρχικά με καμία πρόυεση ειρωνίας στο λέω πως πρέπει να μιλήσουμε και να δούμε το ενδεχόμενο συνεργασίας
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 28.05.14, 10:31 am

Δεν είναι σοβαρά πράγματα τα 5€ την ώρα. Τώρα αν δεν το βλέπεις είναι δικό σου θέμα. Κατάλαβε όμως ότι επηρεάζεις αρνητικά έναν ολόκληρο κλάδο, και τουλάχιστον θα πρέπει να δείξεις σεβασμό σε αυτούς που ζούνε την οικογένεια τους από αυτόν τον κλάδο, γιατί επιχειρηματίας με 5€ την ώρα δεν την ζεις.
Τώρα αυτό με τους Ινδούς μου θυμίζει που πρόσφατα η Ελβετία ψήφιζε τον νόμο για 3500€ κατώτατο μισθό.
Διάλεξε και πάρε..
Ότι δηλώσεις είσαι..
Με στραβό θα κοιμηθείς το πρωί θα αλληθωρίζεις..
Και το αγαπημένο μου, Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός..
Φιλικά..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 28.05.14, 12:07 pm

@Δ.Βαγγέλης

Το θέμα δεν είναι να δω εγώ τα πράγματα με την οπτική του αναγνώστη, το θέμα είναι να δείτε εσείς τα πράγματα με την οπτική του πελάτη. Και να απαντήσετε πρώτα απ'όλα στο ερώτημα: αν εγώ ήμουν πελάτης γιατί θα προτιμούσα να πληρώσω για τον επανασχεδιασμό ενός site πολύ παραπάνω από όσο θα μπορούσα να πληρώσω για ένα έτοιμο template; Αν με συντηρητικούς υπολογισμούς ο φίλος που ανέλαβε τη δουλειά κάνει 3 μέρες να τελειώσει το project, τότε σύμφωνα με το κόστος που προτείνω θα βγάλει 8Χ3= 24 X 5 (ευρώ την ώρα) = 120 ευρώ για τον επανασχεδιασμό ενός προϋπάρχοντος site (θα το τονίσω πολλές φορές αυτό το τελευταίο). Το θεωρείτε λίγο; Αν ναι, καλά κάνετε. Ρωτήστε όμως και τον πελάτη σας.

Μια δεύτερη παρατήρηση: Ο χρόνος δεν αποτελεί μοναδικό ποιοτικό χαρακτηριστικό σε αναλογία της εμπειρίας. Υπάρχει και το σχεδιαστικό κομμάτι. Και αν ο χρόνος είναι απόλυτα μετρήσιμο και συγκρίσιμο μέγεθος, το τελευταίο δεν είναι. Το να κάνεις γρήγορα μια δουλειά δε σημαίνει απαραίτητα ότι την κάνεις και καλά. Το ιδανικό βεβαίως είναι να είσαι και γρήγορος και να προσφέρεις ποιοτικό αποτέλεσμα.

Ένα ειλικρινές ευχαριστώ για την πρόταση συνεργασίας, αλλά θα ήθελα να μάθω: τι σας ωθεί να μου προτείνετε συνεργασία εφόσον δεν έχετε δει καν δουλειά μου;

@Vasos

Το "ό,τι δηλώσεις είσαι" ισχύει στην μπαμπανία που λέγεται Ελλάδα. Ο καθένας κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Μου κάνεις μάθημα εργατικής συνείδησης όταν καταφέρθηκα ανοιχτά εδώ μέσα σε εταιρία που ζητούσε άτομο για "πρακτική" (το λέμε και απλήρωτη ή μαύρη εργασία). Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι νόμοι της αγοράς είναι αμείλικτοι. Κανείς δεν σκέφτεται όταν πάει στα Jumbo ότι "αφήνω μια ελληνική οικογένεια να πεινάσει προτιμώντας φτηνότερα εισαγόμενα προϊόντα". Δεν ξέρω πόσοι από εσάς ψωνίζετε με αυτό το κριτήριο, υποψιάζομαι κανένας.
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 28.05.14, 12:27 pm

Ακριβώς επειδή ότι δηλώσεις είσαι ισχύει στην μπατανία που λέγεται Ελλάδα, δηλώνω κάτι διαφορετικό από Ινδός, και σου συνιστώ να αρχίσεις και εσύ να το κάνεις.
Και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ψωνίζουν από τον κυρ Μανώλη δίπλα τους παρά από το Jumbo, ειδικά στην επαρχία.
Μου λες τρία πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά για να είμαστε καλύτερα αλλά εσύ επιλέγεις να μην τα κάνεις.
Μήπως αυτό είναι τελικά που φταίει με εμάς τους Έλληνες, ότι περιμένουμε κάποιος άλλος να κάνει την αρχή?
Και μόνο όταν φτάνουν τα πράγματα στο αμήν (πχ κρίση) συμμαζευόμαστε?
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 28.05.14, 12:38 pm

Επειδη δεν απάντησα και στην ερώτηση σου.
120€/3 = 40€ επι 25 μεροκάματα τον μήνα = 1000€
βγάλε τα πάγια και θα έχεις τον μισθό ενός υπαλλήλου.
Προτείνεις να κλείσουμε όλοι τα καταστήματα μας και να πάμε να γίνουμε υπάλληλοι σε super market πχ?
Γιατί προτιμώ να γεμίζω όλη μέρα τα ράφια με χαρτιά υγείας και κονσέρβες, παρά να έχω όλη μέρα άγχος και πίεση για να βγάζω τα ίδια λεφτά.
και να μην υπολογίσουμε δώρο πάσχα, χριστουγέννων, άδεια με αποδοχές..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 28.05.14, 12:44 pm

"dieselakias"
... Ένα ειλικρινές ευχαριστώ για την πρόταση συνεργασίας, αλλά θα ήθελα να μάθω: τι σας ωθεί να μου προτείνετε συνεργασία εφόσον δεν έχετε δει καν δουλειά μου;
@
pagou
... Περιμενω, οπως αναφερεις υψηλη ποιοτητα, σύγχρονες τεχνολογιες και φυσικα δειγματα εργασιας.

---
ξερεις, καποιος μπορει να χαρακτηρίσει μια ολοκληρη χωρα ως μπανανια γιατι του ειναι κατασταση εξαιρετικα γνωριμη και να τη θεωρει ως καθολικο κανονα.
Οσο για τα υπολοιπα "επιχειρήματα" και πρακτικες και το εαν ή οχι αξιζει ο πελατης να επενδυσει σε ποιοτικο design, εχουν απαντηθει, στο αυτο forum, ως μαθηματα και λογικη σε σχολες marketing, design, communication κ.α.
Απορω πως σου ξεφυγαν.

p.s.
και για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα οτι θα μπεις στην διαδικασια της κριτικης σκεψης, καθως διαφωνω με την πρακτικη του αγαπητου Γιώργου, που απλα σου δινει ενα παραδειγμα. (φταιει ο Rousseau μεσα μου) και οχι να συνεργαστουμε, καθως θεωρω την ποιοτητα αμεσα εξαρτωμενη απο την τιμη.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 28.05.14, 1:06 pm

Vasos έγραψε:Και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ψωνίζουν από τον κυρ Μανώλη δίπλα τους παρά από το Jumbo, ειδικά στην επαρχία.

Σε αντίθεση βέβαια με τον κυρ Μανώλη που η κρίση τον έχει γονατίσει, τα Jumbo παραδόξως παραμένουν σήμερα, σύμφωνα με τον τελευταίο τους ισολογισμό, από τις πλέον κερδοφόρες επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Vasos έγραψε:Επειδη δεν απάντησα και στην ερώτηση σου.
120€/3 = 40€ επι 25 μεροκάματα τον μήνα = 1000€
βγάλε τα πάγια και θα έχεις τον μισθό ενός υπαλλήλου.
Προτείνεις να κλείσουμε όλοι τα καταστήματα μας και να πάμε να γίνουμε υπάλληλοι σε super market πχ?
Γιατί προτιμώ να γεμίζω όλη μέρα τα ράφια με χαρτιά υγείας και κονσέρβες, παρά να έχω όλη μέρα άγχος και πίεση για να βγάζω τα ίδια λεφτά.
και να μην υπολογίσουμε δώρο πάσχα, χριστουγέννων, άδεια με αποδοχές..

Με αυτές τις τιμές υπολογίζεις σε πολύ περισσότερους πελάτες. Επαναλαμβάνω τα 5ευρώ την ώρα είναι η πρότασή μου για επανασχεδιασμό site, όχι για δημιουργία καινούργιου. Επίσης, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης. Δεν έχουμε 2004, Ολυμπιακούς, Νίτρο, Πρίνου, κ.λπ. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι κάνεις καμιά κοσμογονία που λίγοι στον κόσμο μπορούν να κάνουν, μπορείς να χρεώνεις και 150 ευρώ την ώρα.

pagou έγραψε:"dieselakias"
και για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα οτι θα μπεις στην διαδικασια της κριτικης σκεψης, καθως διαφωνω με την πρακτικη του αγαπητου Γιώργου, που απλα σου δινει ενα παραδειγμα. (φταιει ο Rousseau μεσα μου) και οχι να συνεργαστουμε, καθως θεωρω την ποιοτητα αμεσα εξαρτωμενη απο την τιμη.

Το ίδιο πιστεύει και η κυρά Νίτσα απ'το Παγκράτι όταν ξοδεύει 2 μηνιάτικα για να αγοράσει μία Louis Vuitton που ράβεται στην Κίνα, με αστείο κόστος, νομίζοντας ότι πληρώνει κάτι παραπάνω πέρα από τις διαφημίσεις και τα ταμεία της εταιρίας. Ευτυχώς για πολλούς υπάρχουν αρκετές "Νίτσες" και μπορεί το κάθε κνώδαλο να βγάζει υπεραξία με το τίποτα. Αν και θέλει πολλά @@ για να γίνεις Louis Vuitton.
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 28.05.14, 1:07 pm

Επειδή με έχει κουράσει η συγκεκριμένη κουβέντα, ο καθένας ας κάνει ό,τι νομίζει. Η συζήτηση σταματάει εδώ από πλευράς μου.
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 28.05.14, 2:27 pm

@ Pagou αν έλεγες για μένα για την "πρόταση συνεργασίας" δε θα μπορούσε να ήταν κάτι άλλο από αστείο!!!!

@ Dieselakias > Man έχεις την άποψή σου, πολύ καλά κάνεις! Δε χρειάζεται να την παρουσιάζεις ότι είναι η normal και όλων των άλλων η τρελή, ιδίως όταν συμβαίνει το αντίθετο. Μιλάς με κόσμο που έχει γραφεία, απασχολεί κόσμο, διδάσκει, έχει τεχνογνωσία, γνώσεις, εμπειρία, είναι βραβευμένοι, έχουν χρόνια προϋπηρεσίας κλπ κλπ. ίσως και εσύ να είσαι μέσα σε αυτούς... Όταν όμως βλέπεις μια συνολική - γενική άποψη να είναι χαρακτηριστικά αντίθετη από τη δική σου, δεν έχεις πάρα να την εξετάσεις πρώτα και να την δεχτείς/απορρίψεις...
Άκου όμως, νιώσε λίγο... ίσως λέω ίσως να είσαι λάθος και να παρασέρνεις μαζί σου, και άλλα άτομα που είναι νέα στη φάση, σε επιλογές που δεν έχουν νόημα!

Anyway! Καλή καρδιά και καλή τύχη...
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 28.05.14, 2:51 pm

dieselakias έγραψε:Επειδή με έχει κουράσει η συγκεκριμένη κουβέντα, ο καθένας ας κάνει ό,τι νομίζει. Η συζήτηση σταματάει εδώ από πλευράς μου.

τα αγαθά κόποις κτώνται
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 28.05.14, 7:24 pm

Παρεμβάλλομαι απλά για να πω πόσο ευτυχισμένος αισθάνομαι που δεν παρασύρομαι και δεν συμμετέχω πλέον σε τέτοια flames.
Σιγά μην χαλάσω την ενέργεια και τον χρόνο μου για να πείσω τον diaselakia και τον κάθε diaselakia για το πόσο λάθος είναι, αφού σκάβει με ζήλο τον λάκκο στον οποίο αργά ή γρήγορα θα πέσει ο ίδιος μέσα...

ΥΓ
Υπάρχουν theme creators δύο κατηγοριών:
Αυτοί που ξέρουν πως με την ποιότητα τους θα πουλήσουν τόσα Themes όσα χρειάζεται για να κονομήσουν και αυτοί που θα μένουν στα 5 purchases
Το να σχεδιάσεις όμως με γνώμονα τις ανάγκες ΜΙΑΣ και ΜΟΝΗΣ επιχείρησης, απαιτεί και μια υγιή κοστολόγηση

Υπογραφή
Άλλος ένας που δεν χρειάστηκε να γίνει Ινδός και μια χαρά βρίσκει πελάτες που τον πληρώνουν με fair τιμές
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 28.05.14, 8:24 pm

dieselakias έγραψε:@Δ.Βαγγέλης

Το θέμα δεν είναι να δω εγώ τα πράγματα με την οπτική του αναγνώστη, το θέμα είναι να δείτε εσείς τα πράγματα με την οπτική του πελάτη. Και να απαντήσετε πρώτα απ'όλα στο ερώτημα: αν εγώ ήμουν πελάτης γιατί θα προτιμούσα να πληρώσω για τον επανασχεδιασμό ενός site πολύ παραπάνω από όσο θα μπορούσα να πληρώσω για ένα έτοιμο template; Αν με συντηρητικούς υπολογισμούς ο φίλος που ανέλαβε τη δουλειά κάνει 3 μέρες να τελειώσει το project, τότε σύμφωνα με το κόστος που προτείνω θα βγάλει 8Χ3= 24 X 5 (ευρώ την ώρα) = 120 ευρώ για τον επανασχεδιασμό ενός προϋπάρχοντος site (θα το τονίσω πολλές φορές αυτό το τελευταίο). Το θεωρείτε λίγο; Αν ναι, καλά κάνετε. Ρωτήστε όμως και τον πελάτη σας.

Μια δεύτερη παρατήρηση: Ο χρόνος δεν αποτελεί μοναδικό ποιοτικό χαρακτηριστικό σε αναλογία της εμπειρίας. Υπάρχει και το σχεδιαστικό κομμάτι. Και αν ο χρόνος είναι απόλυτα μετρήσιμο και συγκρίσιμο μέγεθος, το τελευταίο δεν είναι. Το να κάνεις γρήγορα μια δουλειά δε σημαίνει απαραίτητα ότι την κάνεις και καλά. Το ιδανικό βεβαίως είναι να είσαι και γρήγορος και να προσφέρεις ποιοτικό αποτέλεσμα.

Ένα ειλικρινές ευχαριστώ για την πρόταση συνεργασίας, αλλά θα ήθελα να μάθω: τι σας ωθεί να μου προτείνετε συνεργασία εφόσον δεν έχετε δει καν δουλειά μου;

κατ αρχάς αρχίζω και νιώθω άσχημα νιώθω σαν να σε έχουμε βάλει όλοι στη μέση και να βαράμε
ένα πράγμα που με προβλιμάτισε όμως πολύ και αναγκάζομαι να ξαναγράψω είναι πως δεν καταλαβαίνω γίατι η εργατοώρα πρέπει να αλλ'αζει ανάλογα με το είδος της δουλειάς δηλαδή επανασχεδιασμός άλλη χρέωση ανα ώρα από οτι για ένα έτοιμο template εγώ ξέρω πως σε όσα αφεντικα δουλεψα την εργατοώρα μου την πλήρωναν το ίδιο άσχετα από το αν είχα να βγάλω αφισα για το πάρτυ του ταδε σχολειου ή για την συναυλία των scorpions ο χρόνος και η προσοχή που δώσαμε στη μία και στην άλλη δουλειά είναι αλουνου παππα ευαγγέλιο
αν η δουλεια του επανασχεδιασμού είναι λιγότερο μπελαλιδικη από την κατασκευή ενός νεου από ετοιμο template εννοειται πως θα χρεώσεις λιγότερο αν δεν είναι όμως μηπως είναι καιρός να ¨εκπαιδευσουμε¨ τον πελάτη μας για να μπορουμε κι εμείς να κοιμόμαστε το βράδυ

για την δευτερη παρατήρηση σου έθεσα σαν δεδομένο οτι μιλάμε για ιδια ποιότητα δουλειάς μονο που ο ένας την κανει πιο γρήγορα λογο εμπειρίας και άρα ειναι πιο αποδοτικός και η λογική λέει πως όσο πιο έμπειρος είναι καποιος τόσο ποιο γρήγορα βγάζει μια δουλειά το οποίο σημαίνει απλά οτι είναι ποιο αποδοτικός
αν δεν είσαι έμπειρος και είσαι και γρήγορος τωτε 9 στισ 10 φορές είσαι τσαπατσούλης τουλάχιστον

αν δεν βλέπαμε τα πράγματα από την οπτική του πελάτη δεν θα είχαμε ρίξει τις κοστολογίσεις εργασιών τουλάχιστον 40% (διωρθώστε με αν κάνω λάθος) τα τελευτάια χρόνια απλά πιστεύω οτι έπρεπε να βάλουμε φρένο εδώ και καιρό
και αν μου επιτρέωετε λιγό να το τραβήξω λίγο παραπέρα το κομάτι της προβολής (καρτες φυλλάδια site κλπ) είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι προιόν ανάγκης για να ζήσουμε (δεν είναι τροφή ή ρουχα για να το πω πιο απλά) και οποιος θέλει την λεγόμενη "προστιθέμενη αξια" στην εταιρία του να βάλει το χερι στην τσέπη δεν πουλάμε στραγάλια με την σέσουλα

και τέλος ανέφερα και σε προηγούμενη απάντηση μου πως αν χρεώνεις τοσο μου κάνεις αρκεί να δω και δείγματα δουλειάς

Τελικά αυτό που έχω να πω είναι πως ο καυένας χρεώνει όσο θέλει εξάλου έχω δει χρέωση σχεδιασμού κάρτας για παράδειγμα από 0 έως 30 ευρώ
καλή μας τύχη
Δ Βαγγέλης
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων