spec "δείγματα" και πως να σταματήσουν επιτέλους!?

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

spec "δείγματα" και πως να σταματήσουν επιτέλους!?

Δημοσίευσηαπό MisaAmane » 11.11.15, 3:28 pm

Παιδιά καλησπέρα, πως μπορείς να θέσεις ένα όριο στα spec χωρίς πληρωμή που όλοι το έχουν βρει τώρα? Κάποιοι μπερδεύουν την πρόταση με το portfolio.....

Πριν ένα μήνα ακριβώς είχα μια συνέντευξη κάπου στα Β.Π... σε μια εταιρεία με τεχνικό υλικό γενικώς.. Πέρα από την πολύωρη κίνηση για να πάω μέχρι εκεί, την βενζίνη που κατανάλωσα, το άγχος να φτάσω και να μην αργήσω, έφαγα 1μιση ώρα εκεί τελικά για το τίποτα. Μου ζητήθηκε, ύστερα από την μπακαλίστικη παρουσίαση που είχα, να αναλάβω να σχεδιάσω μια πρόταση έντυπου καταλόγου της εταιρείας για το 2016. Μιλάμε για τόμο, πάνω από 500 σελίδες, ο οποίος θα έπρεπε να υλοποιηθεί μέχρι τέλος του χρόνου. Ο ίδιος ανέφερε πως το ξεκινάμε έχοντας απλά εγώ στείλει επίσης την οικονομική μου προσφορά. 2 ημέρες στρώθηκα και έφτιαξα μια τετρασέλιδη πρόταση αρκετά κοντά σε αυτό που είχαμε συζητήσει. Στέλνω και την προσφορά μου και ύστερα από πολλά τηλεφωνήματα που γίνανε από εμένα, μαθαίνω σήμερα πως τη δουλειά την πήρε κάποιος άλλος από μια marketeer που ξαφνικά με κάνανε μπαλάκι. Οκ λέω ξέρετε όμως η πρόταση είναι πρόταση και αποτελεί ένα δημιουργικό, θα πρέπει να κοστολογηθεί αναλόγως διότι κατανάλωσα κάποιον χρόνο για να υλοποιήσω αυτό που έχετε στα χέρια σας. Με ενημέρωσε με την σειρά της πως δεν κατανοεί για τι πράγμα μιλάω ότι όλο αυτό ήταν στα πλαίσια της επιλογής υποψηφίου. Με έστειλε, εντάξει.. Ξέρετε, λέω, αυτό δεν είναι σωστό και μου απαντάει πολύ άνετα, είστε γραφίστρια έτσι γίνεται με το δικό σας το επάγγελμα. Δηλαδή της λέω, άν πάτε να πάρετε κάτι να φάτε, θα πείτε μίσο να το φάω να σας πω αν ήταν νόστιμο και τότε θα πληρώσω? ή αν έχετε να κάνετε με έναν προγραμματιστή, θα πείτε αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου τότε θα πληρωθείς? Δεν είναι το ίδιο μου απάντησε! Την ενημέρωσα πως καλό θα ήταν να φερθούν σωστά και να σεβαστούν το επάγγελμά μου.

Δεν ξέρω πως να βρω το δίκιο μου. Σκέφτομαι να στείλω ένα email στον ίδιο και να τον ενημερώσω για όλο αυτό το convertation αρχικά με την υπάλληλό του. Έχετε να προτείνεται πως αλλιώς να κινηθώ και τι να πω για να πληρωθώ? Εγώ πως ξέρω ας πουμε ότι δεν θα αναλάβει κάποιος άλλος το ίδιο porject στηριζόμενος στο δικό μου δημιουργικό?
Άβαταρ μέλους
MisaAmane
Member

Re: spec "δείγματα" και πως να σταματήσουν επιτέλους!?

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 13.11.15, 10:18 am

Καλημέρα, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές,
πρώτα δίνουμε κοστολόγιο, συμφωνούμε στην τιμή,
θα πάρουμε προκαταβολή και μετά θα παρουσιάσουμε τη δουλειά μας.

Εκ των υστέρων ότι και να πούμε είναι για να απλά για να κάνουμε κουβέντα.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 14.11.15, 12:20 am

...να συμπληρώσω και -ίσως διορθώσω- σε ότι είπε ο Κλήμης, ότι:

"θα πάρουμε προκαταβολή και μετά θα δουλέψουμε τη δουλειά τους."
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό sodesign » 22.11.15, 9:41 pm

https://www.youtube.com/watch?v=essNmNOrQto

#saynotospec

Oλοι την εχουμε παθει στην αρχη.
sodesign
Member

Δημοσίευσηαπό cg717 » 24.11.15, 6:07 pm

MisaAmane έγραψε:Ο ίδιος ανέφερε πως το ξεκινάμε έχοντας απλά εγώ στείλει επίσης την οικονομική μου προσφορά.

MisaAmane έγραψε:2 ημέρες στρώθηκα και έφτιαξα μια τετρασέλιδη πρόταση αρκετά κοντά σε αυτό που είχαμε συζητήσει. Στέλνω και την προσφορά μου

Γεια χαρά,
συγνώμη μα δε κατάλαβα τελικά:
την προσφορά σου την έστειλες και σου είπε οκ, ξεκινάμε; ή
δούλεψες 2 μέρες και έστειλες την προσφορά μαζί με το προσχέδιο;
Γιώργος Χατζηδάκης
pixelworks web & multimedia
cg717
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων