Παραδοτέα + Ανάθεση Λογότυπου - Σήματος

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Παραδοτέα + Ανάθεση Λογότυπου - Σήματος

Δημοσίευσηαπό Dreamer_20 » 10.06.19, 10:00 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους τους έμπειρους συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες και δημιουργικά γραφεία
(συναδέλφους με εμπειρία άνω των 5 - 10 χρόνων στο χώρο, για το θέμα των Παραδοτέων στα Λογότυπα.
Είμαι γραφίστας με εμπειρία πάνω από 10 χρόνια και παρέδιδα CD με τα τελικά αρχεία λογότυπα. Eπίσης στη προσφορά μου για κόστοι ανέφερα και τη μορφή των αρχείων και τα παραδοτέα που λαμβάνει ο πελάτης.
Αναρωτιέμαι αν αυτό το κάναν και οι συνάδελφοι μου ή παραδίδουν αρχεία βάση ότι έχει ζητήσει ο πελάτης και όποτε ζητήσει...
Δεν είναι λίγες οι φορές που ένας πελάτης ενώ ειναι πολύ ικανοποιημένος δε θα ξαναγυρίσει στον ίδιο γραφίστα εφόσον έχει τα αρχεία που χρειάζεται... Εχω καιρό να ασχοληθώ με αυτό το θέμα επαγγελματικά.

Θα ήθελα να μάθω απο εσάς που παραμένετε ενεργοί στο χώρο, πώς αντιμετωπίζεται το θέμα.
Dreamer_20
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων