ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό katerina 25 » 19.01.07, 7:14 pm

καλησπέρα σε όλους.
ψαχνω να βρω τον καταλογο κοστολόγισης απο την Ενωση Γραφιστων αλλα ματαια.
Κανουν Αναβάθμιση και δεν μπορω να τον έχω.
και επειδη τώρα ξεκινάω την δικη μου ( επιτελους) επιχειρηση θα ηθελα να του ριξω μια ματία να έχω μια ιδέα.
μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Αν τον εχει κάποιος και δεν του είναι κόπος να μου το στείλει θα του είμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ πολυ
katerina 25
Member

Δημοσίευσηαπό ouzou » 19.01.07, 7:18 pm

Καλησπέρα. Άμα θες δώσε ένα mail να στον στείλω.
"Having a talent isn't worth much, unless you know what to do with it"
Tony Palladino
Άβαταρ μέλους
ouzou
Member

Δημοσίευσηαπό katerina 25 » 19.01.07, 7:22 pm

Σ'ευχαριστω πολύ.
Σου στελνω το e-mail
katerina 25
Member

Timokatalogos grafistwn

Δημοσίευσηαπό artsliquid » 25.01.07, 10:14 pm

Mipos tha mporousa na exw ki egw ton timokatalogo apo tin enosi grafistwn? efxaristo prokatavolika.
Άβαταρ μέλους
artsliquid
Member

Δημοσίευσηαπό diggy » 25.01.07, 11:40 pm

Παρομοίως, εαν είναι δυνατόν να μου σταλεί και εμένα θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χτίσε τη ζωή σου στο ύψος των ονείρων σου...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diggy
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 26.01.07, 10:05 am

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να τον έχω

Ευχαριστώ
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό N » 26.01.07, 10:23 am

καλημέρα παιδιά

Μπορείτε να τον βρείτε εδώ
Nίκος

Design? I try...
Άβαταρ μέλους
N
Junior Member

Δημοσίευσηαπό MJN » 17.05.07, 1:27 pm

euxaristoume polu pou mas ekanes thn zwi eukoloteri niko!
whatever tomorrow brings i ll be there with open arms and open eyes
MJN
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 17.05.07, 1:32 pm

πως σας φαίνονται οι τιμές που ορίζει αυτός ο κατάλογος?

πιστεύετε ότι έχουν εφαρμογή στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη ΚΑΙ σε μέρη της επαρχίας που η αγορά είναι λίγο πιο περιορισμένη οικονομικά σε αρκετές περιπτώσεις?

xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 17.05.07, 11:37 pm

εγω πιστευω και το εχω αντιμετωπισει μολις λεω εστω και τις μισες απο μερικες τιμες απο αυτο το καταλογο να γελανε και να μου λενε "πλακα μου κανεις!" Μαλλον γραφτηκαν μεσα οι τιμες που θα ηθελαν να ειναι και οχι αυτες που τελικα πληρωνομαστε..... στην επαρχια τουλαχιστον μπορει και το 1/3 να ειναι υπερβολικο. Αν και τον κατεβασα και τον μελετησα δε μπορεσα να εφαρμοσω ποτε ουτε μια απο αυτεσ τισ κοστολογησεις. αν καποιος εχει κοστολογησει ετσι και το καταφερε θα μενδιεφερε να το μαθω...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 18.05.07, 1:09 am

κι εγώ τις βρίσκω λιγάκι "ανεβασμένες" και εύχομαι να μπορούσα να χρεώσω τόσο τις δουλειές μου!!, lol

τουλάχιστον δίνει κάποια ενδεικτικά guides, ίσως σαν "τρόπο σκέψης κοστολόγησης"..

το είχα κρατήσει από τότε που είχε πρωτοβγεί, σαν μια άποψη επί του θέματος, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπόρεσα να το ακολουθήσω.. :roll:
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 18.05.07, 7:33 am

VaLKyRiE έγραψε:"πλακα μου κανεις!"

Και αν τους έλεγες όχι;

Με την σιγουριά όμως ότι ακολουθούμε όλοι αυτό το σκεπτικό κοστολόγησης.
Να μην πήγαινε στον δίπλα και του έλεγε 3 φορές λιγότερο. Να ήσουν σίγουρη ότι αυτές ήταν οι κατώτερες τιμές της αγοράς.

Τότε; Θα του έκανες πλάκα; Δεν θα πλήρωνε;

Απλά μόνοι μας χαλάμε την δουλειά μας. (Δεν αναφέρομαι σε εσένα, που μπήκες στον κόπο να το κατεβάσεις και να το μελετήσεις, αλλά στον χ-γραφιστάκο, χ-τυπογραφάκο που δεν μπαίνει καν στον κόπο να βρει μια εννιαία λογική οστολόγησης)

Φιλικά Γ.Λ.
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό MJN » 18.05.07, 10:35 am

oi times ston timokatalogo einai endeiktikes
alla prepei na laboume up opsin mas pws opws uparxei diaforopoihsh sthn kostologhsh analoga me to megethos ths etairias pou analamvanoume prepei na uparxei kai diaforopoihsh sthn kostologhsh analoga kai me thn ebeiria mas ws grafistes , giati pisteuw oti alli xrewsi prepei na exei enas grafistas pou molis ksekinise kai douleuei me miden ebeiria kai alliws enas grafistas pou exei kleisei (px) 5 xronia sto epagelma, einai logiko pws diaforopoihtai h poiothta ths douleias ara kai h kostologhsh....
whatever tomorrow brings i ll be there with open arms and open eyes
MJN
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 18.05.07, 12:17 pm

Εγώ πάντως δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτή τη μέθοδο. Θέλει οργάνωση πρώτα απο εμένα. Πρέπει πρώτα να δώσω στην αρχή, δηλαδή να πώ στον πελάτη πόσο θα δουλέψω, για να βγάλω μια τιμή και να προχωρήσουμε. Πρέπει να το ξέρω απο πρίν, να έχω βγάλει κάποιο σχεδιάγραμα. Φυσικά δεν έχω μόνο ένα πελάτη.

Πως εφαρμόσω την μέθοδο του "timesheet" αυτό όταν στην αγορά μας μπορείς να πάρεις κάτι απο 1εκατ. μεχρι τζάμπα? (Αλήθεια μπορείς να κάνεις πολλά δωρέαν, εαν δεν ενδιαφέρεσε για την ποιότητα.)

Δυστηχώς στην χώρα μας, λόγο ανοργανωσιάς (και δικιάς μας και του πελάτη) πρέπει να "βλέπουμε το κάθε ματς χωριστά".
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 18.05.07, 12:37 pm

xhybridfish έγραψε:πως σας φαίνονται οι τιμές που ορίζει αυτός ο κατάλογος?

πιστεύετε ότι έχουν εφαρμογή στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη ΚΑΙ σε μέρη της επαρχίας που η αγορά είναι λίγο πιο περιορισμένη οικονομικά σε αρκετές περιπτώσεις?

Eγώ που τον εφαρμόζω πιστά τόσα χρόνια βρίσκω τις τιμές πολύ λογικές.
Θα έγραφα περισσότερα αλλά δυστυχώς πρέπει να φύγω, με ειδοποιούν ότι μόλις ήρθε το ελικόπτερο μου να με πάρει να πάω να δω τις ζημιές που έπαθε μετά απο ένα τυφώνα το ρημαδονήσι μου στην Καραιβική...είναι και το καινούριο μου σκάφος εκεί και καταλαβαίνετε την αγωνία μου... :roll:

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Blind » 18.05.07, 12:52 pm

Staff έγραψε:
xhybridfish έγραψε:πως σας φαίνονται οι τιμές που ορίζει αυτός ο κατάλογος?

Eγώ που τον εφαρμόζω πιστά τόσα χρόνια βρίσκω τις τιμές πολύ λογικές.
Θα έγραφα περισσότερα αλλά δυστυχώς πρέπει να φύγω, με ειδοποιούν ότι μόλις ήρθε το ελικόπτερο μου να με πάρει να πάω να δω τις ζημιές που έπαθε μετά απο ένα τυφώνα το ρημαδονήσι μου στην Καραιβική...είναι και το καινούριο μου σκάφος εκεί και καταλαβαίνετε την αγωνία μου... :roll:

:]-"

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:yes_master :yes_master :yes_master :yes_master
From dream to dream
we have always been
like an ever flowing stream..
Άβαταρ μέλους
Blind
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 18.05.07, 1:33 pm

χαχαχαχα επιτελους γελασαμε και λιγο με αυτο το θεμα....

Εδω στην επαρχια τα πραγματα εχουν ως εξης...Οι μεγαλες εταιριες ( πολυ μικροτερες βεβαια απο τις αθηναικες) πανε στην αθηνα για τετοιες δουλειες και προσπαθουν με λιγα χρηματα να κανουνε τη δουλιτσα τους. Στην αθηνα λοιπον για να μη χασουν τον πελατη που θα τους διαφημισει και στην επαρχια και θα τους φερει και αλλους μεσαιοπελατάκους ( λεφτα ειναι κι αυτα) και θα γινει πανελληνια, τους δινουν χαμηλοτερες τιμες αποτι θα εδιναν κανονικα. Κανουνε λοιπον κανα 2 δουλιτσες ετσι οι "μεγαλοι" των επαρχιων και μετα αφου πιστευουν πως καθιερωθηκαν επιστρεφουν στις εταιριες της περιοχης τους. Απο αυτες φυσικα περιμενουν πολυ χαμηλοτερες τιμες γιατι α) στηριζουν την ντοπια οικονομια οποτε στηριξε μας κι εμας , μη μας ζητας τα μαλλιοκεφαλα μας και β) εδω δεν ειναι αθηνα για να εχετε τετοιες τιμες, ειμαστε και φιλοι-ξαδερφια-κουμπαροι-και λοιπα, μικρος που ειναι ο κοσμος!!!!.

Μη μιλησω για μεσαιους πελατες η για μικρους. Υπαρχει ανθρωπος που φτιαχνει αφισα με της παναγιας τα ματια επανω, 50χ70 με 50 ευρω ???? Ναι υπαρχει!!!!. και κυκλοφορει αναμεσά μας... αμα τον πιασω στα χερια μου.!
Εδω τους λες λογοτυπο 250 ευρω και πανε διπλα που του το δινουν 200.Κι αμα πανε και πιο διπλα στο τελος θα τον πληρωνουνε να του το κανουνε. Η τιμολογηση πρεπει να γινεται αναλογα τη περιοχη που εισαι και να προσαρμοζεσαι αλλιως θα πεθανεις της πεινας. (εχω χασει δουλειες επειδη με βρισκουν ακριβη, αλλα δε μπορω να ζυνεχισω να χανω κι αλλες, δε με παιρνει.)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 10:24 am

VaLKyRiE έγραψε:Εδω τους λες λογοτυπο 250 ευρω και πανε διπλα που του το δινουν 200.Κι αμα πανε και πιο διπλα στο τελος θα τον πληρωνουνε να του το κανουνε.
Αν πιστευουν οτι θα παρουν την ιδια πανω-κατω δουλεια, δεν ειναι λογικο να το κανουν;
Κι εμεις το ιδιο θα καναμε αν ειχαμε δυο-τρεις τυπογραφους με την ιδια ποιοτητα. Στον πιο φθηνο θα πηγαιναμε.
Στην επαρχια, ειναι ακομη πιο απαραιτητο το να χτισουμε ισχυρο προφιλ.
Ειναι και πιο ευκολο.
Μονο ετσι μπορουμε να διαφοροποιηθουμε. Εκει πληρωνουν.
Επισης, δεν ειναι παραδοξο το οτι δεν μπορουν να συνεννοηθουν 5-6 επαγγελματιες;
sax
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 27.05.07, 2:30 pm

sax έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:Εδω τους λες λογοτυπο 250 ευρω και πανε διπλα που του το δινουν 200.Κι αμα πανε και πιο διπλα στο τελος θα τον πληρωνουνε να του το κανουνε.
Αν πιστευουν οτι θα παρουν την ιδια πανω-κατω δουλεια, δεν ειναι λογικο να το κανουν;

Το προβλημα ειναι πως το πιστευουνε αλλα οχι πως γινεται ετσι. θελουν να κανουν τη δουλεια τους με τα λιγοτερα πιθανα χρηματα. Δεν ξερουν οι περισσοτεροι απο αισθητικη, χρωμματολογία και άλλα τετοια βασικά για μας αλλα για αυτους αδιαφορα. παραδειγμα ερχεται πελατης κ σου λεει"ωραιο το λογοτυπο αλλα κανε μου το τετραχρωμο για να ειναι πιο πλουσιο"... οταν λεει τετραχρωμο εννοει με ολα τα χρωμματα της σκαλας παντον....μετα απο πολλη συζητηση του εξηγεις οτι αλλο σημαινει τετραχρωμο, και πως αν γινει το λογοτυπο 4χρωμο με τη δικη του εννοια θα ειναι καραγκιοζης και οχι λογοτυπο, γιατι ενα λογοτυπο ειναι καλο να ειναι 2χρωμμο και γιατι, τι κοστιζει κλπ. και η απαντηση ειναι " εχουμε λεφτα καντο μου 4χρωμο..." τι να συννενοηθεις μετα?ΜΕ ΠΟΙΟΝ να βγαλεις ακρη, δε μιλαμε την ιδια γλωσσα. πανε σε εναν αλλο που τους κανει 4χρωμα καραγκιοζακια και ειναι χαρουμενοι....
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 27.05.07, 3:32 pm

VaLKyRiE, η λύση που δουλεύει πάντα γι' αυτούς τους πελάτες: Arial Bold, 24pt, αρνητικό spacing & τρία έντονα χρώματα. Κλείνεις την δουλειά. Μετά πετάς οτιδήποτε εκτυπωμένο έχεις γι' αυτούς και περνάς τα αρχεία σου στα Archives. Ξεχνάς να αναφέρεις αυτή τη δουλειά σε οποιαδήποτε συζήτηση.

Άλλοι καταλήξανε αλκοολικοί προσπαθώντας να (ξεχάσουν πως προσπάθησαν να) εξηγήσουν γιατί έντονο μπλε δεν πάει ντε και καλά με έντονο κόκκινο -- δεν είναι ανάγκη να καταλήξουμε κι εμείς. Η πολύ σκέψη για το καλό των άλλων χαλάει τη διάθεση :D

Από την άλλη, οι δουλειές που κάνω είναι μικρές (τοσοδούλικες). Δεν ξέρω πως θα αισθανόμουν αν σχεδίαζα ποτέ κάτι τέτοιο και το έβλεπα παντού...

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων