ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Δημοσίευσηαπό isikol » 21.06.07, 2:49 pm

rita_net έγραψε:isikol
Την επόμενη φορά που θα μου έρθει με κάτι παρόμοιο γιατί τώρα αρχίζει η σεζόν γι αυτόν θα σε προτείνω με χαρά...

:D :D :D :D
τι να σε κεράσω??????
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό masterview » 21.06.07, 2:55 pm

Δημήτρη όταν είσαι υπάλληλος δεν έχεις πολλά περιθώρια να εκπαιδεύσεις τους πελάτες. Εγώ είμαι 4 μήνες στη διαφημιστική και δεν έχω μιλήσει καν με πελάτη. Μου μεταφέρουν άλλοι τι θέλουν και τι δε θέλουν. Δε ξέρω αν άλλες εταιρείες έχουν άλλη τακτική, ειλικρινά.

Θεωρώ ότι αρκετοί έχουν βρεθεί σε θέση που δεν είναι περηφανοι για μια δουλειά επειδή έτσι την ήθελε ο πελάτης. Δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό, αν το θέλει έτσι ντε και καλά, ε κακό δικό του, πάρτην έτσι να την χαίρεσαι.
Δε μπορεί να χαθεί ο πελάτης της εταιρείας για πάρτη μου, ας πούμε.

Τώρα αν δεν πειράζει κάποιον όλο αυτό, τι να πω εξαρτάται απ'το άτομο ή απ'τα χρόνια δουλειάς. Εμένα με πειράζει, μπορεί με τα χρόνια να γίνεσαι πιο γαιδούρι, δεν ξέρω.
Πάντως είσαι τυχερός που έχεις δημιουργικό γραφείο, δεν είναι όλοι στην ίδια θέση, αν δεν θες να χάσεις τη δουλειά σου κάνεις κάποιες υποχωρήσεις.
------------------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/masterview
------------------------------------------------
http://www.myspace.com/masterview_
Άβαταρ μέλους
masterview
Junior Member

Δημοσίευσηαπό rita_net » 21.06.07, 2:56 pm

Πες μου το email σου να σου το στείλω... και αν θέλεις το ποστάρεις εσύ γιατί δεν ξέρω να ποστάτω φωτο εδώ
Τι να λέμε τώρα;;;;;
Άβαταρ μέλους
rita_net
Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 26.06.07, 4:05 pm

Aν μισείς αυτό που κάνεις εδώ και κάτι μήνες σε μια εταιρία (περιβάλλον, είδος εργασίας, αλλά είπαν άλλα έγιναν και ποίος άλλος ξέρει) και θες να το αλλάξεις, αλλά δεν χτυπάει το ρημάδι (βλ.κινητό) χάνεις και την όρεξη να συνεχίσεις.....όσο και αν λατρεύεις το design.

Θα το ρίξω στη κηπουρική design!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 26.06.07, 4:50 pm

penlix έγραψε:Δημήτρη με έβαλες σε σκέψεις.

[αγανακτισμένος mode = on]

Λέω να πάρω και να πω στο πελάτη μου με το site των 600 ευρώ οτι δεν δουλεύω τελικά με αυτά τα στάνταρντ, εκτός αν θέλει να εκπαιδευτεί σε σωστό design. Σκεφτόμουν που λέτε να του απαγγείλω λίγο Fletcher για αρχή και μετά λίγο Carson....... Μετά λίγο χρωματολογία ίσως, δε ξέρω :)

[αγανακτισμένος mode = off]

Kώστα και εμένα με έβαλες σε σκέψεις,
τι θα έλεγες να μου φτιάξεις ένα site με αυτή την τιμή? :P

Αγαπιτοί μου και εγώ ήμουν υπάλληλος για κάποια χρόνια και τα ξέρω, απλά βαρέθηκα τις φτηνές δικαιολογίες, πραγματικά εαν δεν σας πειράζει συνεχίστε, δεν τρέχει μια. Απλά λέω πως όλοι αξίζουμε καλύτερα, και κάπως πρέπει να διορθωθεί αυτό, βήμα βήμα...

και rita_net, για αυτό που λές,

Το ψωμάκι μου προσπαθώ να βγάλω με υπερηφάνεια και προσπαθώ να κάνω πηγαίνοντας στο σπίτι με ήρεμη ψυχή και όχι να με πάνε στο τρελάδικο γιατί κάθε μέρα θα τσακώνομαι και με κάποιον παλαβό που θέλει το Αιγαίο πάνω στο λογότυπο....

Με εννοείς;

Respect, σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό cave » 26.06.07, 5:42 pm

theosdesign έγραψε:Θα το ρίξω στη κηπουρική design!

πας να μας φας τη δουλειά???? :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :P
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 27.06.07, 1:53 pm

όχι καλέ, μη φοβάσαι το σκάψιμο θα κάνω μόνο. Eίμαι δυνατός στο φτυάρι!!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Re: ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 23.04.14, 6:03 pm

Επαναφέρω τη συζήτηση για να ρωτήσω μήπως έχει κανείς το κοστολόγιο; :)
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 23.04.14, 6:30 pm

"Προτάσεις κοστολόγησης"

http://gda.gr/files/pdf/Proposals_2004.07.01.pdf
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 23.04.14, 6:51 pm

Ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 26.04.14, 11:12 am

διάβασα καποια πράγματα εδώ στα οποία διαπίστωσα γιατί κατ εμέ έχει ξεφτιλιστει ο τομέας των γραφικών τεχνών.
Κατ αρχάς λέω από την αρχη οτι ελπίζω να κάνω λάθος αλλα πολύ αμφιβάλλω, και οτι σκοπός μου δεν είναι να "την πω" σε καποιον εδώ μέσα αλλά να μοιραστώ με όλους την δικιά μου οπτική.
1. αναφέρθηκε από πολλούς οτι θα κάνω τα πάντα και δεν θα βάλω την υπογραφή μου σε αυτά που δεν μου αρέσουν και κανεις δεν θα μάθει οτι το έκανα εγώ.
μεγα λαθος αυτό γιατι περα απο την υπογραφή στο έντυπο υπάρχει πάντα κι ο πελάτης που του έκανες αυτό για το οποιο ντρέπεσαι κι επειδή έμεινε και ικανοποιημένος όταν των ρωτήσουν θα το διαδώσει με χαρα που έκανε την μακέτα
2. το αφεντικό μου την λεει οταν προσπαθώ να φερθω σαν επαγγελματιας γραφιστής. Εγώ ξερω οτι τα νουμερα μιλάνε πάντα από μόνα τους πάντα υπάρχει τρόπος να κάνεις το αφεντικό σου να καταλάβει πως η χ τακτική τον κάνει να χάνει χρήματα και όχι να κερδίζει
3. οταν μιλάμε για εκπαίδευση του πελάτη ή και του αφεντικού (που συνήθως δεν έχει σπουδάσει για να έχει την δικιά μας οπτική) δεν εννοούμε να του κάνουμε ούτε μάθημα γραφιστικής ουτε ιστορίας τησ τέχνης ουτε χρώμα των γραφικών τεχνών κάνε την εκδοχή του πελάτη και την δικιά σου βαλε και τα 2 σε αντιπαραβολή και απόδειξε του στην πράξη γιατι η δικιά του εκδοχή είναι χάλια. αν δεν μπορεί να γίνει αυτό τότε ή απλά έχεις διαφορετική αισθητική από τον πελάτη που αυτό ειναι φυσιολογικό αλλά δεν πρέπει να επιρρεάζει την δουλειά μας, ή κάτι δεν έχουμε καταλάβει εμείς από την θεωρία που υποτιθεται οτι ξέρουμε και τοτε πρέπει να ξανανοιξουμε τα βιβλία μας. αυτή η αντιπαραβολή σωστου και λάθους δουλειάς έχει εξαιρετικά αποτελέσματα και προς αφεντικά
4. οταν είσαι εσύ αφεντικό και κάνεις δουλειες που κοστίζουν 10 τισ χρεόνεις 6 και παρόλα αυτά φωνάζεις επειδή καποιος την χρέωσε 5 κάπου έχεις πάρει λαθοσ στροφή και δεν εχεις καταλαβει οτι εισαι μεροσ του προβληματος εδω που είμαι επαρχία υπάρχει μαγαζί πουδεν χρεώνει μακέτα για τιποτα παιζει με τιμές ίδιες με του ανταγωνισμου χωρις να έχει υποδομές για κατι τετοιο με άλλα λογια οι δουλειες πανε αθηνα και επειδή μπαινουν μονταζ ριχνει το κοστος πχ καρτες του κοστίζουν 15-20 ευρώ η 1000αδα τις χρεώνει στον πελατη 40 δεδομενου οτι εκανε μονο μακετα έβγαλε 20 ευρώ απο μακετα οταν ο ανταγωνισμος ζητάει 10. αυτός ο ανθρωπος δεν εχει καταλαβει οτι εχει φτιαξει την ταφοπλακα του αν κανοθν το ιδιο για 2-3 μήνες όλοι οι επαγγελματιες εδώ και χάσει την μισή πελατεία του να δω τι θα γινει μετά. με αλλα λογια σε όλα εμείς είμαστε η ρίζα του προβλήματος αλλα και η λύση αν ειμαστε επαγγελματίες πρεπει να φερόμαστε σε όλα σαν τετοιοι

ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό MaRaKi » 22.04.15, 3:55 pm

καλησπερα!!
υπαρχει πουθενα τωρα αυτος ο καταλογος? :?: :?: :?:
MaRaKiiiii
MaRaKi
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 22.04.15, 6:23 pm

δεν είναι κατάλογος, είναι πρόταση κοστολόγησης

https://www.google.gr/search?q=%CE%A0%C ... ywOwqIHQCg
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό MaRaKi » 22.04.15, 8:48 pm

tzertzis έγραψε:δεν είναι κατάλογος, είναι πρόταση κοστολόγησης

https://www.google.gr/search?q=%CE%A0%C ... ywOwqIHQCg

κατι πιο νεο υπάρχει???
αυτο ειναι απο το 2004!!!
MaRaKiiiii
MaRaKi
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 22.04.15, 8:57 pm

Το αφίσα γράφεται με 2 σ??
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 23.04.15, 12:06 am

δεν έχω δει κάτι άλλο πιο αξιόλογο

σου επαναλαμβάνω πως δεν είναι τιμοκατάλογος,
εκεί που έχει το 15€ βάζεις εσύ πόσο κοστολογείς τη δουλειά σου υπολογίζοντας ΙΚΑ ΤΕΒΕ εφορία ρεύμα ενοίκιο.... και βγάζεις τιμή

είναι μια καλή βάση για να ξεκινήσεις μάθεις τον τρόπο που υπολογίζονται οι τιμές
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό atkarras » 28.03.16, 2:28 pm

Καλησπερα! Εχει κανεις το κοστολογιο της ενωσης να το στειλει στο μαιλ μου? Ευχαριστω!
http://www.kassiani.graphics
Γραφικές Τέχνες - Φλεξογραφία - Brand Identity
Άβαταρ μέλους
atkarras
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων