ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 3:53 pm

VaLKyRiE έγραψε:Το προβλημα ειναι πως το πιστευουνε αλλα οχι πως γινεται ετσι. θελουν να κανουν τη δουλεια τους με τα λιγοτερα πιθανα χρηματα.
Οπως κι εμεις δηλαδη...
VaLKyRiE έγραψε:Δεν ξερουν οι περισσοτεροι απο αισθητικη, χρωμματολογία και άλλα τετοια βασικά για μας αλλα για αυτους αδιαφορα. .
Φανταζεσαι τους μαναβηδες να τρεχουν σε σεμιναρια χρωματολογιας και αλλων βασικων;
VaLKyRiE έγραψε:παραδειγμα ερχεται πελατης κ σου λεει"ωραιο το λογοτυπο αλλα κανε μου το τετραχρωμο για να ειναι πιο πλουσιο"... οταν λεει τετραχρωμο εννοει με ολα τα χρωμματα της σκαλας παντον....μετα απο πολλη συζητηση του εξηγεις οτι αλλο σημαινει τετραχρωμο, και πως αν γινει το λογοτυπο 4χρωμο με τη δικη του εννοια θα ειναι καραγκιοζης και οχι λογοτυπο, γιατι ενα λογοτυπο ειναι καλο να ειναι 2χρωμμο και γιατι, τι κοστιζει κλπ. και η απαντηση ειναι " εχουμε λεφτα καντο μου 4χρωμο..." τι να συννενοηθεις μετα?ΜΕ ΠΟΙΟΝ να βγαλεις ακρη, δε μιλαμε την ιδια γλωσσα. ....
Και τα παιδια που δουλευουν σε Αθηνα-Θεσσαλονικη, τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν.
Μηπως ειναι παραλογο το να εχουμε απαιτηση να γνωριζει ο πελατης τι ειναι η 4/χρωμια
και να μιλαμε την ιδια γλωσσα; Ειναι η δουλεια του; Μαλλον οχι. Ο πελατης χρειαζεται εκπαιδευση.
Οχι στους τεχνικους ορους της δουλειας μας αλλα σε αλλα πραγματα.

VaLKyRiE έγραψε:πανε σε εναν αλλο που τους κανει 4χρωμα καραγκιοζακια και ειναι χαρουμενοι....
Αυτος στον οποιο πανε -και περιγραφεις- ειναι συναδελφος; Αν μιλαει κι αυτος ετσι για τη δικη σου δουλεια,
τι να πουν οι πελατες;
Για να εχουμε ενα καλο περιβαλλον, οφειλουμε πρωτα-πρωτα να σεβομαστε τους συναδελφους μας και τη δουλεια τους.
Αμεσως μετα, θα μπορεσουμε να συνεννοηθουμε για μια κοινη συμπεριφορα απεναντι στους πελατες
που θα βελτιωσει γενικοτερα τις συνθηκες.
Απο μονο του, δεν θα γινει τιποτε. Αν δεν δωσουμε εμεις αξια στη δουλεια μας, ο πελατης μια χαρα χαρουμενος θα ειναι
με το 4χρωμο καραγκιοζακι, επειδη απλα, δεν ξερει τι χανει. Και δεν ξερει, επειδη εμεις δεν του το δειξαμε.
Ξερουμε πως και τι να του δειξουμε;
sax
Member

Δημοσίευσηαπό mastersam13 » 27.05.07, 4:40 pm

VaLKyRiE θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που έγραψες παραπάνω για τις διαφορές σε επαρχία και Πρωτεύουσα.
Αν κάποιος διαφωνεί έχω να του πω τα εξής

1)
Μεγάλο ποσοστό των εταιριών (δεν αναφέρομαι στα καταστήματα που πουλάνε ,λιανική ρούχα) στην επαρχία δεν έχουν δικό τους σήμα ή λογότυπο πράγμα το οποίο σημαίνει ότι εν ετει 2007 δεν γνωρίζουν τι σημαίνει. Πως είναι λοιπόν δυνατόν ο πελάτης αυτός να ξεχωρίσει την καλή από την πρόχειρη δουλειά και την τετραχρωμία από το παντόν; Πελάτης μου στο άκουσμα της τετραχρωμίας μου είπε το ονειρεμένο:
"Οχι εγώ θέλω να είναι όλα τα χρώματα"

2)
Η πειρατία του λογισμικού και το γεγονός ότι ο καθένας ακόμα και ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας της γειτονιάς μου μπορεί να έχει εγκατεστημένο το photoshop και να παράγει μακέτες, είναι εν πολλοίς οι λόγοι που δεν θα επιτρέψουν ποτέ να δοθεί λύση. Το ίδιο ισχύει και για τους επίδοξους γραφίστες που αναλαμβάνουν δουλειές όσο ακόμα δεν έχουν στην πλάτη τους τις υποχρεώσεις ενός γραφείου. Όταν μεγαλώσουν και αναγκαστούν να αγοράσουν τα προγράμματα και έναν υπολογιστή με τρίμηνη επιταγή, θα καταγγέλουν - καλή ώρα - όσους επίδοξους γραφίστες ακολούθησαν αυτό που οι ίδιοι υιοθέτησαν στα νιάτα τους

3)
Το επίπεδο των γραφιστικών εργασιών στην επαρχία είναι αρκετά χαμηλό. Τα περισσότερα έντυπα που γίνονται διανομή στην πολυκατοικία μου, είναι γεμάτα γραφιστικές κακοτεχνίες και φωτογραφικά εγκλήματα. Οι πελάτες είναι εντελώς ανεκππαίδευτοι και νομίζουν ότι το να στείλεις για εκτύπωση ένα φυλλάδιο είναι η ίδια απλή διαδικασία του να πατήσεις ένα print στον υπολογιστή σου!!!
Το κορυφαίο (γνωρίζω πολύ καλά την ακρίβεια της πληροφορίας) είναι ότι μερικές εφημερίδες στην πόλη μου δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα το e-mail και στέλνουν cd στο τυπογραφείο

Σας κούρασα... συγνώμη αλλά ο γιατρός μου, μου είπε να ξεσπαθώνω που και που....
Άβαταρ μέλους
mastersam13
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 5:02 pm

mastersam13 έγραψε:Πελάτης μου στο άκουσμα της τετραχρωμίας μου είπε το ονειρεμένο:
"Οχι εγώ θέλω να είναι όλα τα χρώματα"....
Γιατι επρεπε να το ακουσει και να φαει την αναλυση που σε 10" θα εχει ξεχασει;
Αν φερεις εσυ υδραυλικο στο σπιτι, πρεπει να ξερεις τι ειναι η μουφα για να σου κανει τη δουλεια και να σε βοηθησει;
mastersam13 έγραψε:
Η πειρατία του λογισμικού και το γεγονός ότι ο καθένας ακόμα και ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας της γειτονιάς μου μπορεί να έχει εγκατεστημένο το photoshop και να παράγει μακέτες, είναι εν πολλοίς οι λόγοι που δεν θα επιτρέψουν ποτέ να δοθεί λύση. Το ίδιο ισχύει και για τους επίδοξους γραφίστες που αναλαμβάνουν δουλειές όσο ακόμα δεν έχουν στην πλάτη τους τις υποχρεώσεις ενός γραφείου. Όταν μεγαλώσουν και αναγκαστούν να αγοράσουν τα προγράμματα και έναν υπολογιστή με τρίμηνη επιταγή, θα καταγγέλουν - καλή ώρα - όσους επίδοξους γραφίστες ακολούθησαν αυτό που οι ίδιοι υιοθέτησαν στα νιάτα τους".
Και εγω εχω μια εργαλειοθηκη σπιτι μου και οτι μπορω το διορθωνω μονος μου.
Οταν ομως βρω τα σκουρα, φωναζω τον μαστορα.
mastersam13 έγραψε: Το επίπεδο των γραφιστικών εργασιών στην επαρχία είναι αρκετά χαμηλό. Τα περισσότερα έντυπα που γίνονται διανομή στην πολυκατοικία μου, είναι γεμάτα γραφιστικές κακοτεχνίες και φωτογραφικά εγκλήματα. Οι πελάτες είναι εντελώς ανεκππαίδευτοι και νομίζουν ότι το να στείλεις για εκτύπωση ένα φυλλάδιο είναι η ίδια απλή διαδικασία του να πατήσεις ένα print στον υπολογιστή σου!!!
Μη το γενικευεις. Δεν ειναι ετσι. Εξαιρετικης ποιοτητος υπηρεσιες, παρεχουν στο Ηρακλειο, στις Σερρες, στην Ξανθη στη Λαρισα, στο Ναυπλιο -που συμβαινει να γνωριζω- αλλα και αλλου ειμαι βεβαιος. Οπου ειναι χαμηλο, ειναι επειδη οι εκει επαγγελματιες παρεχουν χαμηλης ποιοτητας υπηρεσιες. Οι πελατες -αν- φταινε, φταινε λιγοτερο απ οτι εμεις.
mastersam13 έγραψε: Το κορυφαίο (γνωρίζω πολύ καλά την ακρίβεια της πληροφορίας) είναι ότι μερικές εφημερίδες στην πόλη μου δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα το e-mail και στέλνουν cd στο τυπογραφείο
Και; Τι σημαινει αυτο; Που επιρρεαζει την ποιοτητα της δουλειας μας;

Μη φορτωσεις και τρεχεις στον γιατρο σου. Κουβεντα κανουμε...
sax
Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 27.05.07, 5:06 pm

Φίλε Sax, για εμένα το θέμα δεν είναι το αν ο πελάτης ξέρει τα τεχνικά της υπόθεσης ή όχι. Το θέμα είναι όταν γκρινιάζει, σπάει ούμπαλα και νεύρα, επειδή ξέρει πολύ καλύτερα από εμένα πως ό,τι ζητάει γίνεται εύκολα, γρήγορα, τώρα, χτες, επειδή η γραμματέας του το κάνει στο Word, εύκολα, γρήγορα, τώρα, χτες, όταν της το ζητάει. Τα υπόλοιπα είναι για "εμάς τους καλλιτέχνες", που προσέχουμε την λεπτομέρεια.

Όταν θα σου ζητήσουν "μια αφίσα Α3 που να έχει αυτή την φωτογραφία (800χ600, 72 dpi) από πίσω κι από μπροστά, με μεγάλα γράμματα, αρκετά μεγάλα για να φαίνονται όταν περνάει ο άλλος με το αυτοκίνητο" και δεν δεχθούν ούτε όχι, ούτε "γίνεται, αλλά θα πρέπει να...", τότε θα καταλάβεις τι εννοώ!

Εντάξει, θα βγούνε απαίσια πράγματα. Όπως και πάω στοίχημα πως μπογιατζήδες έχουν βάψει απαίσιους τοίχους. Όπως και μαραγκοί φτιάξανε απαίσια έπιπλα, όπως και μηχανικοί καραγκιοζηλίδικες μετατροπές. Αν ντε και καλά αυτό ζητάει ο πελάτης, το κάνεις και τελειώνει η υπόθεση. Βάλε σε αυτό και την φοβερή και τρομερή κλειστοκοινωνιομουρμούρα, "ο τάδε είναι απατεώνας επειδή ζήτησε τάδε λεφτά για μια τόσο απλή δουλίτσα", κι έχεις μια πιο καθαρή εικόνα...

Προσωπικά, βοηθάω και "παλεύω" όσους έχουν αυτιά και μάτια. Θα κάτσω και υπερωρίες για να κάνω κάτι καλύτερο. Οι υπόλοιποι; Arial Bold & 24 pt! Ως εκεί φτάνει ο μισθός μου...

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Δημοσίευσηαπό mastersam13 » 27.05.07, 5:19 pm

Φίλε Sax
Η αναφορά μου είχε περισσότερο να κάνει με όσα αντιμετωπίζω καθημερινά. Έμαθα μετά από τρία χρόνια που έχω γραφείο να μην αναφέρω λεπτομέρειες που ο πελάτης θα ξεχάσει σε 10" όπως σωστά ανέφερες, όπως έμαθα οτι υπάρχουν αρκετά γραφεία που κάνουν καλή και φιλότιμη δουλειά.
Προσωπικά δεν περνά μέρα που να μην προσπαθώ πέρα από το να κάνω την καθημερινή μου εργασία να βελτιώνομαι. Σήμερα Κυριακή βρίσκομαι στο γραφείο για παράδιειγμα για να ρίξω μια ματιά σε περιοδικά και βιβλία που αγόρασα μέσα στην εβδομάδα και δεν κατάφερα λόγω φόρτου εργασίας να διαβάσω.
Δεν εξέφρασα πικρία, αλλά την αγωνία μου για την τύχη όσων γραφείων όχι μόνο διεκπαιρεώνουν την δουλειά αλλά την λατρεύουν. Με δεδομένο ότι όσοι ποστάρουν σε αυτό το site βράζουμε στο ίδιο καζάνι... σε αυχαριστώ για την απάντησή σου
Άβαταρ μέλους
mastersam13
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 5:46 pm

Sino έγραψε:Όταν θα σου ζητήσουν "μια αφίσα Α3 που να έχει αυτή την φωτογραφία (800χ600, 72 dpi) από πίσω κι από μπροστά, με μεγάλα γράμματα, αρκετά μεγάλα για να φαίνονται όταν περνάει ο άλλος με το αυτοκίνητο" και δεν δεχθούν ούτε όχι, ούτε "γίνεται, αλλά θα πρέπει να...", τότε θα καταλάβεις τι εννοώ!.
Λες να μην μου εχει συμβει; Δεν την εκανα. Προεκταση του χεριου του πελατη θα γινω; Ο καθενας οφειλει να εχει καποια ορια στις εκπτωσεις που κανει. Ετσι συνεισφερει στο να ανεβει το επιπεδο.
Αληθεια, πιστευετε οτι σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν υπαρχουν αυτα.
Υπαρχουν και ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο. Καντε μια βολτα να δειτε τι χαλι υπαρχει στους δρομους;
mastersam13 έγραψε:Η αναφορά μου είχε περισσότερο να κάνει με όσα αντιμετωπίζω καθημερινά. Έμαθα μετά από τρία χρόνια που έχω γραφείο να μην αναφέρω λεπτομέρειες που ο πελάτης θα ξεχάσει σε 10" όπως σωστά ανέφερες, όπως έμαθα οτι υπάρχουν αρκετά γραφεία που κάνουν καλή και φιλότιμη δουλειά.
Προσωπικά δεν περνά μέρα που να μην προσπαθώ πέρα από το να κάνω την καθημερινή μου εργασία να βελτιώνομαι. Σήμερα Κυριακή βρίσκομαι στο γραφείο για παράδιειγμα για να ρίξω μια ματιά σε περιοδικά και βιβλία που αγόρασα μέσα στην εβδομάδα και δεν κατάφερα λόγω φόρτου εργασίας να διαβάσω.
Δεν εξέφρασα πικρία, αλλά την αγωνία μου για την τύχη όσων γραφείων όχι μόνο διεκπαιρεώνουν την δουλειά αλλά την λατρεύουν. !.
Σε καταλαβαινω. Ομως γνωριζω και τι σημαινει επαρχια. Και θα σου επαναλαβω πως για τα κακα της μοιρας μας, φταιμε εμεις κι οχι οι πελατες.
Οταν αυτο το καταλαβουμε, θα δουλεψουμε και προς τη σωστη κατευθυνση για να αλλαξουμε την κατασταση. Το να φταινε οι αλλοι, ειναι βολικο μεν αλλα δεν βοηθαει δε.

Σας ευχομαι τα καλυτερα.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 27.05.07, 6:55 pm

αλλαζει απο επαρχια σε επαρχια. η ολη φιλοσοφια...συγκεκριμενα στη θεσσαλονικη οι ανθρωποι ειναι πιο κοντα σε αυτα τα θεματα, πιο μορφωμενοι, πιο ενημερωμενοι. η θεσσαλονικη πια σε θεματα τεχνης-γραφιστικης και γενικοτερα δε θεωρειται επαρχια τουλαχιστον για μενα. αλλωστε τοσα σημαντικα γεγονοτα σχετικα, που εχουν γινει εκει πχ εβγε μας το δειχνουν αυτο... υπαρχει ποτε περιπτωση τα εβγε να γινουνε στο αγρινιο,στο ηρακλειο, στη πατρα, η στα γιαννενα? αυτες ειναι οι δυσκολες επαρχιες και οχι η θεσσαλονικη. ευτυχως που δεν εχουμε να μιλαμε μονο για την αθηνα!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό mastersam13 » 27.05.07, 7:23 pm

VaLKyRiE και sax εγώ στην Πάτρα αναφερόμουν κυρίως. Αν και οι εισημάνσεις του sax είναι σωστές, σε πολλές περιπτώσεις οι πελάτες όπως προανέφερα δεν ξεχωρίζουν την δουλειά ενός τυπογράφου από αυτή ενός γραφίστα όσον αφορά στο σήμα και τολογότυπό τους.
Μένει μάλλον όσοι αγαπάμε αυτή τη δουλειά να εκπαιδευσουμε τους εαυτούς μας και τους πελάτες μας...
Είναι άλλωστε και το ζητούμενο σε μια σειρά από επαγγελματα που έχουν κάνει τις τελευταίες δεκαετίες τεράστια άλματα.
Καλό μας/σας κουράγιο...
Άβαταρ μέλους
mastersam13
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 8:25 pm

VaLKyRiE έγραψε:αλλαζει απο επαρχια σε επαρχια. η ολη φιλοσοφια...συγκεκριμενα στη θεσσαλονικη .....
Ειπα εγω κατι που να φερνει στην ιδια μοιρα τη Θεσσαλονικη με τις αλλες πολεις;
Και δεν ειναι βεβαια τα εβγε που τη βοηθησαν. Πρωτα διακριθηκαν οι επαγγελματιες εδω και μετα ηρθαν.
mastersam13 έγραψε:σε πολλές περιπτώσεις οι πελάτες όπως προανέφερα δεν ξεχωρίζουν την δουλειά ενός τυπογράφου από αυτή ενός γραφίστα
Και ποιος πιστευεις φιλε μου, οτι εχει την ευθυνη γι αυτο;
sax
Member

Δημοσίευσηαπό mastersam13 » 27.05.07, 8:52 pm

sax δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε αφού συμφωνούμε.

Παράλληλα με το παράπονό μου για την έλλειψη εκπαίδευσης των πελατών, μάλλον παρέλειψα να κάνω και την αυτοκριτική μου.
Στο μέτρο που με αφορά κάνω ότι μπορώ για να δώσω στον πελάτη να καταλάβει ότι η μακέτα του δεν είναι δυό γραμμές που τέμνονται τυχαία.

(Είμαι 100% σύμφωνος με όσα ανέφερες σε παλιότερο post για τον πελάτη που σου ζήτησε δυό γραμμές γαι το σήμα του)

Σου ζητώ συγνώμη αν νομίζεις ότι σε προσέβαλαν τα όσα είπα
:D
Άβαταρ μέλους
mastersam13
Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 27.05.07, 11:18 pm

sax έγραψε:Λες να μην μου εχει συμβει; Δεν την εκανα. Προεκταση του χεριου του πελατη θα γινω; Ο καθενας οφειλει να εχει καποια ορια στις εκπτωσεις που κανει. Ετσι συνεισφερει στο να ανεβει το επιπεδο.
Αληθεια, πιστευετε οτι σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν υπαρχουν αυτα.
Υπαρχουν και ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο. Καντε μια βολτα να δειτε τι χαλι υπαρχει στους δρομους;

Φίλε sax, δεν διαφωνώ με την νοοτροπία σου, μια χαρά την βρίσκω, το ίδιο και όσα λες. Απλά η θέση μας είναι διαφορετική -- εσύ έχεις την ευχέρεια να αρνηθείς στον πελάτη, εγώ όχι. Ως υπάλληλος, δεν μπορώ να σουτάρω κάποιον φίλο του αφεντικού, επειδή μου ζητάει... παπαριές. Εδώ που τα λέμε, αυτός που με πληρώνει δεν μπορεί να δεχτεί καλά-καλά το γεγονός πως δεν είναι όλα "χρωματάκια" και "γραμματάκια", που πατάς τα κουμπιά και βγαίνουν. Οι πελάτες θα το καταλάβουν;

Κι επαναλαμβάνω: δεν γκρινιάζω, προσπαθώ να το αλλάξω κάθε μέρα. Αλλά δε θα φάω και τη ψυχή μου κιόλας. Αυτά από εμένα, νομίζω πως βοήθησα στο να βγει η συζήτηση αρκετά εκτός θέματος, οπότε επιστρέφω στις μελέτες μου! :D

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 11:52 pm

mastersam13 έγραψε:Σου ζητώ συγνώμη αν νομίζεις ότι σε προσέβαλαν τα όσα είπα.
Γιατι το ειπες αυτο; Δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Με κανεναν. Κουβεντα κανουμε για το καλο ολων.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό rita_net » 21.06.07, 1:28 pm

Λοιπόν καταθέτω κι εγώ την δική μου άποψη ψυχής και σας λέω ότι όλοι έχουν δίκιο.
-Πρώτα πρώτα έμαθα από την πρώτη μέρα στη σχολή αλλά και αργότερα από την εμπειρία μου στην αγορά εργασίας (8 χρόνια και βάλε) είναι ότι ποτέ μα ποτέ δεν αφήνω πελάτη να φύγει... όχι γιατί έμεινε δυσαρεστημένος, αλλά απλά να του αρνηθώ εγώ τη δουλειά. Ακόμα και αν λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορώ να τον αναλάβω θα τον δεχτώ και τη δουλειά του θα την δώσω σε κάποιον άλλο χωρίς ο ίδιος να το ξέρει.
-Όσο για το αν μου αρέσουν αυτά που φτιάχνω... Δεν μου αρέσουν σχεδόν ποτέ. Πάντα υπάρχει λίγο γκρίνια για το ένα ή για το άλλο. Όταν όμως ο πελάτης δέχεται από κουβέντα και του εξηγήσω ότι ένα λογότυπο είναι καλό να είναι μονόχρωμο και στην ανάγκη δίχρωμο και με ακούσει τότε ναι... θα φτιάξω αυτό που χρειάζεται και που θα είναι σωστό και καλλιτεχνικά και διαφημιστικά και τυπογραφικά. Αν όμως θέλει και του πουλιού το πετραχείλι να είναι πάνω στο λογότυπο τότε προκειμένου να γλυτώσω την ταλαιπωρία και την γκρίνια θα φτιάξω αυτό που θέλει αλλά ποτέ κανένας δεν θα μάθει ότι αυτό το έφτιαξα εγώ.
- Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρία (στην οποία υπάρχει και το τυπογραφείο μέσα στο κτίριο) όπου έχω αναλάβει την εφημερίδα της, το περιοδικό της, τις διαφημιστικές καταχωρήσεις και στα δυο αλλά και όλες τις άλλες δουλειές της (αφίσσες, φυλλάδια, κάρτες, βιβλία και ότι περνάει από το μυαλό αλλά και τη συνεννόηση με τον τυπογράφο (πράγμα αρκετά δύσκολο)). Δεν μπορώ πάντα λοιπόν να φτιάχνω το καλύτερο γιατί απλά είναι κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτό που πρέπει να δημιουργηθεί ότι να φτάσει στα χέρια τους κάτι καλό. Λοιπόν, έχω ενημερώσει το αφεντικό μου ότι μόνο σε σωστές δουλειές (όχι όμορφες ήήή... οτιδήποτε) απλά μόνο στις σωστά δημιουργημένες δουλειές θα μπαίνει το λογότυπο της εταιρείας και όχι όπου να 'ναι. Και αυτό συμβαίνει. Μόνο εκεί που θέλω θα βάλω την υπογραφή μου και όχι στον "κουκουρούκου", όπως διάβασα παραπάνω, πελάτη που δεν παίρνει από λόγια.
Λοιπόν, παιδάκια καλή εργασία σας εύχομαι και πλέον τώρα πια έχω καταλάβει ότι ειδικά στη δική μας δουλειά δεν υπάρχει άσπρα και μαύρα αλλά CMYK πολύχρωμα και όπως θέλει ο καθένας ας το πάρει.
Τι να λέμε τώρα;;;;;
Άβαταρ μέλους
rita_net
Member

Δημοσίευσηαπό rita_net » 21.06.07, 1:42 pm

Ααα, και για να μην το ξεχάσω για πρώτη φορά στη ζωή μου προχθές έπαθα τη μεγαλύτερη ήττα της ζωής μου.

Την προηγούμενη Τετάρτη με παίρνει τηλέφωνο κάποιος προφέσσορας από Γιάννινα (εγώ Άρτα) και μου ζητάει -140 κομμάτια- μια πρόσκληση όπου θα περιέχει και το πρόγραμμα της εκδήλωση ενός χρώματος (μαύρο). Με ενημέρωσε ότι θα είναι τελείως απλή, χωρίς γραφικά και τσιριντζάντζουλες. Θα μου έστελνε το αρχείο την Δευτέρα αλλά μέχρι την Τετάρτη θα έπρεπε να την έχει στα χέρια του.
Του είπα λοιπόν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού είναι μια απλή προσκλησούλα.
Την Δευτέρα λοιπόν ήρθε το αρχείο που ήταν Word και το άνοιξα. Ευθύς αμέσως τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω: "Κάνατε λάθος, αυτά δεν είναι τα στοιχεία της πρόσκλησης και του προγράμματος αλλά 150 σελίδες από κάποιο κειμενό σας".
Και αφού μου είπε πολλά για το γεγονός ότι του υποσχέθηκα ότι θα έβγαζα την πρόσκληση-πρόγραμμα στο χρόνο που του είχα υποσχεθή ότι εγώ κατάλαβα λάθος με έπεισε να του κάνω σελιδοποίηση 140 σελίδων ένα πρόγραμμα για την εκδήλωσή του. Και αφού τα παράτησα όλα για το φτιάξω όλο αυτό μέσα σε μια μέρα (να 'ναι καλά το INDESIGN) και αφού κατάφερα να προσπεράσω ότι παπαριά είχανε κάνει με το κείμενο γιατί προσπαθήσανε να κάνουμε μόνοι τους τη σελιδοποίηση στο Word του το στέλνω αργά το απόγευμα μετά από 12 ώρες συνεχούς εργασίας.

Και τι μου λέει ο μεγάλος....;

"Εγώ κοπέλα μου δεν ήθελα να κάνεις όλο αυτό, ποιος σου είπε ότι ήθελα να κεντράρεις τους τίτλους ή να κάνεις το κείμενο "ευθεία" δεξιά και αριστερά; Δεν κατάλαβες τι ήθελα! Έχεις δει εσύ επιστημονικό βιβλίο να είναι κεντραρισμένοι οι τίτλοι ή το κείμενο σε τέτοιες θέσεις; Εγώ δεν ζήτησα τόσο πολύπλοκα πράγματα. Εγώ αυτό που ζήτησα ήταν αναπαραγωγή αυτό που σου έστειλα και σύρραψη".
Και του λέω κι εγώ το καημένο "γιατί δεν πήγατε από την αρχή σε ένα φωτοτυπάδικο να τα βγάλετε αυτά που θέλετε";
-"Έχεις δίκιο", μου λέει, "αλλά δεν το είχα σκεφτεί από την αρχή, μετά το σκέφτικα". Άστο μην κάνεις τίποτα.

Κι εγώ θέλω να έρθω ως εκεί να πιαστούμε χέρι-χέρι και να χορέψουμε το χορό του Ζαλόγγου, αφού πιάσω όλους τους προφέσορες να τους πνίξω με στη Λίμνη με τον παραδοσιακό τρόπο της κυρα-Φροσύνης.

Πάω τώρα να πάρω τα ηρεμιστικά μου, πιστεύω να μη σας κούρασα πολύ!
Τι να λέμε τώρα;;;;;
Άβαταρ μέλους
rita_net
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 21.06.07, 1:52 pm

rita_net έγραψε:.....Αν όμως θέλει και του πουλιού το πετραχείλι να είναι πάνω στο λογότυπο τότε προκειμένου να γλυτώσω την ταλαιπωρία και την γκρίνια θα φτιάξω αυτό που θέλει αλλά ποτέ κανένας δεν θα μάθει ότι αυτό το έφτιαξα εγώ....

Φοβάσε να παρουσιάσεις την δουλεία σου? Το πρόβλημα μου δεν είναι πως το κάνεις, είναι οτι δεν σε πειράζει.
Οι πελάτες θέλουν εκπαίδευση και κάτι τέτοιες συμπεριφορές από σχεδιαστές κάνουν απλά κακό.
Συνέχισε έτσι, ακολουθώντας την υπέροχη αυτή τακτική, την τακτική που απλά κάνεις την δουλεία σου και δεν τρέχει μια.

Το design είναι τρόπος ζωής και όχι απλά μια δουλεία. (Alan Flecher)
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 21.06.07, 2:16 pm

Δημήτρη με έβαλες σε σκέψεις.

[αγανακτισμένος mode = on]

Λέω να πάρω και να πω στο πελάτη μου με το site των 600 ευρώ οτι δεν δουλεύω τελικά με αυτά τα στάνταρντ, εκτός αν θέλει να εκπαιδευτεί σε σωστό design. Σκεφτόμουν που λέτε να του απαγγείλω λίγο Fletcher για αρχή και μετά λίγο Carson....... Μετά λίγο χρωματολογία ίσως, δε ξέρω :)

[αγανακτισμένος mode = off]
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό rita_net » 21.06.07, 2:28 pm

Δεν πρόκειται να κάτσω να τσακώνομαι ημέρες ολόκληρες όταν κάποιοι επιμένουν να θέλουν αυτό που έχουν κατεβάσει σαν την πιο υπέροχη ιδέα της ζωής τους.

Κάποιος μου έφερε ένα πανώ του Souperman το οποίο πρέπει να είχε στα παιδικά του χρόνια στο δωμάτιό του και αφού η μαμά του το τσαλάκωσε και το έκανε μια μπάλα από πατσαβούρι το βρήκε μια ωραία πρωία και μου το έφερε στην εταιρία να το κάνω αφίσα 50χ70 για το μαγαζί του (νυχτερινό club).

Ρε φίλε, του λέω, αυτά τα πράγματα που ζητάς δεν γίνονται. θέλεις να σκανάρω ένα πανώ 100χ100 στο Α3 σκάνερ και να το κάνω τι....

-Αν δεν γίνεται στο σκάνερ φωτογράφισέ το με την ψηφιακή.

Και τι θα γίνει με τις ζάρες... Δεν γίνεται να το βγάλουμε αυτό το πράγμα. Καθήσαμε όλο το πρωί και ψάξαμε οτιδήποτε είχε να κάνει με το σούπερμαν. Τα πάντα. Γύρισα όλο τον ψηφιακό κόσμο και πάλι δεν του άρεσε τίποτα. Επέμεινε σε αυτό.

-Θέλω 1000 αφίσες με αυτή τη φωτογραφία και δεν με νοιάζει πως θα είναι. Θέλω αυτό. Τελεία και παύλα. Όσο για τις ζάρες και οτιδήποτε άλλο θα το φτιάξεις εσύ.

Λοιπόν, τι άλλο έπρεπε να κάνω εγώ. Έχω κατεβάσει από το ίντερνετ 100 φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης και αυτός επέμεινε στο πατσαβούρι. Όσο και αν το δούλεψα, και παρά το γεγονός ότι έφαγα 6 ώρες μπροστά στον υπολογιστή να καθαρίζω την εικόνα αυτή δεν είχε το σωστό αποτέλεσμα.
Τι πρέπει να πω εγώ λοιπόν σε ένα σωστό πελάτη της εταιρία (που πληρώνει άμεσα και όσο του πούνε γι αυτό που ζητάει); Δεν στο φτιάχνω;

Σε έχει διαολοστίλει ποτέ το αφεντικό. Εμένα με διαολοσταίλνει πολύ συχνά για τις απόψεις μου περί μακέτας και το γεγονός ότι όλοι οι πελάτες αλλού πατάνε και αλλού βρίσκονται.

Άσε που ο τυπογράφος θεωρεί ότι όλοι οι γραφίστες είναι σφυριγμένοι...

Δεν λέω ότι θα γίνω το χέρι του πελάτη και την αλλαγή που θεωρώ σωστή θα την κάνω αλλά για μια δουλειά 20 λεπτών που θα γίνει 12 ώρες ή για έναν πελάτη που θα φύγει από την εταιρία δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Εκτός και αν είναι παλαβός σαν τον προηγούμενο που ανέφερα στο παραπάνω ποστ.

Δεν είδα να το σχολιάζεις εκείνο.... Δεν νομίζω να μοιάζω με κορίτσι φωτοτυπάδικου αλλά και κανένας από όλους εσάς εδώ μέσα. Το ψωμάκι μου προσπαθώ να βγάλω με υπερηφάνεια και προσπαθώ να κάνω πηγαίνοντας στο σπίτι με ήρεμη ψυχή και όχι να με πάνε στο τρελάδικο γιατί κάθε μέρα θα τσακώνομαι και με κάποιον παλαβό που θέλει το Αιγαίο πάνω στο λογότυπο....

Με εννοείς;
Τι να λέμε τώρα;;;;;
Άβαταρ μέλους
rita_net
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 21.06.07, 2:45 pm

rita_net...

οτι θες για τον superman θα στο δωσω εγω...τζαμπα....

αν δεν υπάρχει...θα στο ζωγραφίσω...τζάμπα......

αν θες....στειλε το πατσαβούρι να στο φτιάξω εγώ....τζάμπα....

υ.γ. (δεν ειμαι ο πελάτης της)... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εδώ το τζάμπα σε ότι αφορά τον superman...

υ.γ. 2 τον πουλάς αυτον τον πελάτη?????? :lol: :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 21.06.07, 2:46 pm

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟ...???? 99,9% την έχω..... :lol: :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό rita_net » 21.06.07, 2:47 pm

isikol
Την επόμενη φορά που θα μου έρθει με κάτι παρόμοιο γιατί τώρα αρχίζει η σεζόν γι αυτόν θα σε προτείνω με χαρά...
Τι να λέμε τώρα;;;;;
Άβαταρ μέλους
rita_net
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων