Περίεργος ήχος laptop

Θέματα σχετικά με Microsoft Windows και τα PC.

Περίεργος ήχος laptop

Δημοσίευσηαπό Gsr5632 » 28.12.10, 11:55 am

καλημέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό η αδερφή μου αγόρασε ένα laptop για να κάνει τις εργασίες της σχολής της. Όμως πριν μια εβδομάδα μου είπε ότι άρχισε να κάνει ένα ήχο περίεργο και δεν άνοιγε καθόλου. Πράγματι ξεκινάει και όταν φτάνει στο σημείο να φορτώσουν τα windows λέει <Εκίνηση Windows>, αρχίζει ένας διαπεραστικός ήχος σαν συρήνα (αλλά συνεχώμενος) για ένα περίπου λεπτό, σταματάει και φορτώνουν να windows (επιτέλους). Μετά όλα καλά αλλά σε μια άλλη δοκιμή έβγαζε και μια κάθετη γραμμή που δεν έγευγε με τίποτα στην επιφάνεια εργασίας. Ξέρει κανείς τί γίνεται γιατί τα windows 7 δεν τα ξέρω καθόλου και δεν θέλω να τα κάνω χειρότερα. Το laptop είναι Acer emachines και δεν έχω και κανένα cd (λογισμικό & προγράμματα). :wall
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Gsr5632
Member

Re: Περίεργος ήχος laptop

Δημοσίευσηαπό kinq1 » 28.12.10, 1:37 pm

Πιστεύω ότι είναι κάποιο πρόβλημα hardware, και πρέπει να πάει στο service.
Άβαταρ μέλους
kinq1
Member

Re: Περίεργος ήχος laptop

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 28.12.10, 5:16 pm

Αν το μηχάνημα είναι μέσα στην εγγύηση άσε όσα γραφώ παρακάτω και πήγαινε στο σέρβις.
Αν είναι εκτός εγγύησης τότε ψάξε στο internet γιατί αυτός ο θόρυβος λέγετε bios error beep codes αν και το ένα λεπτό που λες μου ακούγετε πολύ.
Συνήθως αυτός ο κώδικας αποτελείται από κοντά και μακριά beep τα οποία σου λένε που είναι το πρόβλημα.Καθε υπολογιστής έχει δικό του bios error beep codes
Το ότι άνοιξε ο υπολογιστής είναι επίσης περίεργο.
Η γραμμή στην οθόνη μάλλον δείχνει ότι η κάρτα γραφικών παρεξηγήθηκε.
Πάντως λέω και πάλι αν είναι μέσα στην εγγύηση μην ασχολιέσαι καθόλου και πήγαινε στο σέρβις ακόμα και αν το έκανε μόνο μια φορά (είναι η αρχή του κακού)
Πρόσφατα πέταξα ένα laptop acer με πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.
Ότι λογισμικό χρειάζεται υπάρχει μέσα σε κρυφό partition το οποίο αν θέλεις μπορείς να το πάρεις backup σε cd και η επιλογή αυτή είναι πριν ξεκινήσουν τα windows με κάποιο από τα κουμπιά F.
Σημείωση, τα bios error beep codes ακούγονται πριν σηκωθούν τα windows πριν καν δείξει οτιδήποτε η οθόνη.
I See Your Fears
snb21srf
Member

Επιστροφή στο VIII.III Windows & Pc

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων