pc για web design

Θέματα σχετικά με Microsoft Windows και τα PC.

pc για web design

Δημοσίευσηαπό grrraph » 27.08.11, 7:42 pm

Καλησπέρα παίδες :wink:

σκοπεύω να αγοράσω pc και θα 'θελα τα φώτα σας

Θέλω ένα πολύ καλό μηχάνημα κάτω από 1000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου και της οθόνης). Αν πιστεύετε ότι χρειάζονται περισσότερα χρήματα για ένα δυνατό μηχάνημα πείτε μου και αν με πείσετε ίσως να δώσω και κάτι παραπάνω :)

Ασχολούμαι με το web design και την επεξεργασία φωτογραφίας. Από 'κει και πέρα πολύ πλοήγηση στο internet και ταινίες.

Θέλω να 'ναι δυνατό από ποιες απόψεις..; Θέλω να 'ναι γρήγορο, έχω σκοπό να ανοίγω προγράμματα ταυτόχρονα και μάλιστα βαριά (photoshop, corel, ilustrator, flash, premiere, dreamweaver κτλ) και δε θέλω να κολλάει καθόλου. Επίσης, αν γίνεται να μην κρασάρει κιόλας :whistle Να έχει χωρητικότητα και να 'ναι και αθόρυβο αν γίνεται..

Αυτά πάνω-κάτω.
Αν πάμε λίγο οικονομικά και δεν είμαστε εις βάρος της ποιότητας, ακόμα καλύτερα.
Θα περιμένω τις προτάσεις σας.

(**Χωρίς να θέλω να σπείρω τη διχόνια, αν και προσωπικά τίνω στην αγορά pc, λέτε να συμφέρει η αγορά του http://www.apple.com/imac/ ? Με απωθεί το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει κάποια προγράμματα -όπως το corel- και ότι αν χαλάσει κάτι.. την κάτσαμε :wink: )
grrraph
Member

Re: pc για web design

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 28.08.11, 11:42 pm

grrraph έγραψε:Θέλω ένα πολύ καλό μηχάνημα κάτω από 1000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου και της οθόνης).
Θέλω να 'ναι δυνατό από ποιες απόψεις..; Θέλω να 'ναι γρήγορο, έχω σκοπό να ανοίγω προγράμματα ταυτόχρονα και μάλιστα βαριά (photoshop, corel, ilustrator, flash, premiere, dreamweaver κτλ) και δε θέλω να κολλάει καθόλου. Επίσης, αν γίνεται να μην κρασάρει κιόλας :whistle Να έχει χωρητικότητα και να 'ναι και αθόρυβο αν γίνεται..

Ξυρισμένο να 'ναι;
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό grrraph » 29.08.11, 12:22 am

nai goystarw na 'nai kai xyrismeno, de nomizw oti den yparxei apanthsh s' ayto poy zhtaw.. twra an esy apla den exeis na mas proteineis kati, ti zori travas?
grrraph
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 12:41 am

Ο Σπύρος θέλει να πει ότι ζητάς πάρα πολλά για υπολογιστή που θα κοστίσει κάτω από 1000 ευρώ.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 12:43 am

Μπορώ να σου προτείνω έναν όπως τον θέλεις αλλά θα υπερβεί το ποσόν που θέλεις να διαθέσεις για υπολογιστή με οθόνη.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 12:43 am

Μπορώ να σου προτείνω έναν όπως τον θέλεις αλλά θα υπερβεί το ποσόν που θέλεις να διαθέσεις για υπολογιστή με οθόνη.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό grrraph » 29.08.11, 1:43 am

Καταλαβαίνω τι θέλει να πει, αλλά να το λέει καλύτερα. Με εξαίρεση την οθόνη που παίζει να χρειάζεται να είναι καλή και άρα ακριβή, τα άλλα δε νομίζω ότι δε βγαίνουνε αρκετά κάτω από 1000.
Anyway, αν θέλεις πες μ την πρότασή σου, ναι.
thnk u
grrraph
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 29.08.11, 3:02 am

grrraph έγραψε:nai goystarw na 'nai kai xyrismeno, de nomizw oti den yparxei apanthsh s' ayto poy zhtaw.. twra an esy apla den exeis na mas proteineis kati, ti zori travas?

1) Φυσικά και δεν υπάρχει αυτό που θες... Δε χρειάζεται να έχεις αμφιβολία...
2) Η απάντησή μου ήταν απόλυτα φυσιολογική σε σχέση με το topic που άνοιξες. Ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 29.08.11, 3:18 am

grrraph έγραψε:nai goystarw na 'nai kai xyrismeno, de nomizw oti den yparxei apanthsh s' ayto poy zhtaw.. twra an esy apla den exeis na mas proteineis kati, ti zori travas?

ξεφόρτωσε λίγο μαγκιά :P
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 29.08.11, 9:54 am

Κάνε έκπτωση σε CPU (I5 αντί I7), μην πας σε high end κάρτα γραφικών και M/B αλλά:
Φόρεσε του 64bit win7 με SSD δίσκο και 8gb RAM και θα με θυμηθείς (θα είσαι και εντός budget)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό grrraph » 29.08.11, 5:04 pm

Σ’ ευχαριστώ πολύ, κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, i5, ssd και 8gb ram.
Αλλά ήθελα να συμβουλευτώ άτομα έμπειρα και μάλιστα στον τομέα της Γραφιστικής.
Περισσότερο ήθελα τις απόψεις σας όσον αφορά τις οθόνες.
Δε θέλω να δώσω πολύ μεγάλο ποσό για την οθόνη (ίσως στο μέλλον), εκτός αν όντως χρειάζεται.

Έχω βρει κάποιες:
http://accessories.us.dell.com/sna/prod ... u=320-9270
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mo ... PN-AEU.htm
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mo ... 4A350H.htm
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mo ... 41V-BN.htm

Αν δε σας κάνει κόπο, ρίξτε μια ματιά.
grrraph
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 5:50 pm

Καλησπέρα,

Απ' ότι βλέπω είναι περιττό να γράψω την πρότασή μου για μίοα σύνθεση υπολογιστή έτσι όπως τον θέλεις επειδή δεν θέλεις με τίποτα να υπερβεί τα 1000 ευρώ.

Για να μην κολλήσει ο υπολογιστής όταν θα τ΄ρεχεις ταυτόχρονα τα προγράμματα που ανέφερες, δεν φτάνει μόνο το πόση μνήμη θα πάρεις αλλά τι μάρκα μνήμης και τι είδος μνήμης. Πρέπει να συνεργάζεται και να είναι δοκιαμσένη με την μητρική που θα αγοράσεις. Η μητρική θα πρέπει να είναι από αξιόπιστη εταιρεία και δοκιμασμένο μοντέλο (μην πάρεις τελευταίο μοντέλο).

Ο επεξεργστής και 6 ή 8 πυρήνες να έχει δεν παίζει ρόλο εφόσον τα προγράμματα που ανέφερες χρησιμοποιούν 4 πυρήνες. Οπότε χρειάζεσαι 4 πυρήνες αλλά γρήγορους.

Οπότε χρειάζεσαi μητρική, επεξεργαστή και μνήμη που να συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους για να μην κρασάρει.

Ο σκληρός δίσκος πρέπει να είναι γρήγορος όπως είναι ένας SSD αλλά δεν είναι όλοι αξιόπιστοι και ας μην έχουν μηχανικά τμήματα. Μεγάλο ρόλο παίζει η υποστήριξη που έχει η κάθε εταιρεία για παράδειγμα κάποιες εταιρείες αργούν να αντικαταστήσουν τον δίσκο και άλλες μέσα σε 3 μέρες τον αντικαθηστούν.

Επίσης και η συσκυή για οπτικούς δίσκους θα πρέπει να είναι γρήγορη αλλιώς όσο θα δουλέυεις με δεδομένα από οπτικό δίσκο, θα έχεις την εντύπωση ότι κολλάει ο υπολογιστής σου επειδή θα είναι αργή η συσκευή. για τον ίδιο λόγο ανέφερα πριν ότι ο σκληρός δίσκος θα πρέπει να είναι γρήγορος. :wink:

Η κάρτα γραφικών θα πρέπει να έχει τα χαρακτηριστικά που απαιτούν τα προγράμματα με τα οποία θα δουλεύεις. Για παράδειγμα το Photoshop χρειάζεται OpenGL για μερικές λειτουργίες. Οπότε η καλύτερη κίνηση που έχεις να κάνεις σχετικά με την κάρτα γραφικών είναι να γράψεις ένα ε-μαιλ στην Adobe και να τους ρωτήσεις ποιά χαρακτηριστικά και πόση μνήμη από κάρτα γραφικών χρειάζονται τα προγράμματά τους.

Σχετικά με το να είναι αθόρυβο έχω δοκιμάσει ένα κουτί με 9 ανεμηστήρες στο οποίο ακόμα και ανοιχτό δεν άκουγα τον παραμικρό θόρυβο.

Εδώ θα είμαι εάν χρειαστείς λεπτομέρειες.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 5:59 pm

Ξέχασα για την οθόνη.

Αφόσον δεν θα τυπώνεις σε χαρτί κάτι που θα βλέπεις στην οθόνη, τότε δεν χρειάζεσαι μια οθόνη που θα μπορεί να αποδίδει τα χρώματα όπως στην εκτύπωση. Απλά κοίταξε να μην σε κουράζει στα μάτια και να έχει επιλογή για sRGB.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 6:10 pm

H LG έχει πολύ χάλια υποτήριξη. Εγώ είχα δώσει 500 ευρώ για οθόνη και έτρεχα 1 μήνα και σε αυτό το χρονικό διάστημα μου όλο αντικαθηστούσαν την οθόνη με μία που είχε άλλο πρόβλημα μέχρι που η τελευταία εμφάνιζε κάθετες γραμμές και όλο μου έλεγαν ότι τις είχαν ελέγχξει και λειτουργούσαν σωστά. :wall Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία μου ζήτησαν συγνώμη αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο παρά μόνο να επιλέξω μια άλη οθόνη αλλά έχασα 100 ευρώ από την αγοραστική αξία επειδή την είχα χρησιμοποιήσει 1 χρόνο. Δικό τους φταίξιμο είναι το πότε θα χαλάσει μια οθόνη τους. Εκείνοι τις κατασκευάζουν. Τελικά πλήρωσα και απο πάνω για να πάρω άλλο μοντέλο.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 6:13 pm

Εάν δεν είσαι γνώστης και δεν μπορείς να επιλέξεις το υλικό μέρος του υπολογιστή, θα σου πρότεινα να πας σε υπολογιστή από την DELL που έχει κάνει το συνδυασμό υλικού και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας. Στην σελίδα της επιλέγοντας ένα μοντέλο, θα μπορείς να κάνεις μερικές μικρές τροποποιήσεις. Τα έχουν σε κατηγορίες ανάλογα με την χρήση που τον θέλεις.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό grrraph » 29.08.11, 6:45 pm

theoasim σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
Αν θες και δε σε βάζω σε κόπο θα ήθελα να δω τη σύνθεση που έχεις να μ προτείνεις.
Και χωρίς αυτή πάντως πραγματικά ήσουν κατατοπιστικότατος και με βοήθησες πολύ :!: :!: :!:
grrraph
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.08.11, 7:37 pm

Παρακαλώ. Χειάζομαι λίγο χρόνο να κοιτάξω μήπως γίνεται να φτάσουμε στο κόστος που θέλεις επειδή την σύνθεση που έχω είναι από έναν υπολογιστή που έχω παραγγείλει για να στείσω για μένα αλλά ξεπερνάει αρκετά το σποσόν που θέλεις να διαθέσεις.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό grrraph » 05.09.11, 10:31 pm

Καλησπέρα,
όσον αφορά τις συγκεκριμένες οθόνες

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mo ... 61V-PF.htm
http://www.samsung.com/gr/consumer/pc-p ... prd_detail
http://www.kotsovolos.gr/site/product.j ... d=10099517
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mo ... PN-AEU.htm

έχετε κάτι να σχολιάσετε;

Θέλω το ποσό που θα δώσω για την οθόνη να μην ξεπεράσει τα 300-350 ευρώ.
Μην ξεχνάτε ότι δε δουλεύω σα γραφίστρια, οπότε δεν έχω την ανάγκη της απόλυτης αποτύπωσης των χρωμάτων. Όμως, επειδή δουλεύω πολλές ώρες στο pc, θέλω μια αξιοπρεπέστατη οθόνη, με πολύ ζωντανά χρώματα και ποιότητα κατασκευής.
grrraph
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.09.11, 10:43 pm

Κοίταξε οθόνη με sRGB επιλογή στο μενού της.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.09.11, 11:53 pm

Δεν χρειάζεσαι οθόνη με έντονα χρώματα επειδή θα είναι κουραστική στα μάτια.
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.III Windows & Pc

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων