Αγορά επαγγελματικού PC

Θέματα σχετικά με Microsoft Windows και τα PC.

Αγορά επαγγελματικού PC

Δημοσίευσηαπό Spyros9 » 01.03.14, 11:27 am

Γειά σας και καλό μήνα

Είμαι γραφίστας κι ενδιαφέρομαιν'αγοράσω ένα καλό PC μόνο για εργασία. Θα χρεισιμοποιήσω προγράμματα της Adobe CS6 (Illustrator, Photoshop, In design, VideoEditing).

M'ενδιαφέρει ο υπολογιστής που θα αγοράσω να εκμεταλλέυεται όσο το δυνατό περισσότερο τις νέες λειτουργίες των προγραμμάτων που προανέφερα.

Επειδή δεν έχω γνώσεις για να φτιάξω από μόνος μου ένα PC έχω προσανατολιστεί σε επώνυμη εταιρία και στο μοντέλο:

http://www.multirama.gr/prod/ypologistes/desktops/hp-pavilion-500-165ev-d7u61ea/prod5380328pp/

Πιστεύετε ότι είναι αρκετό ως μηχάνημα για το σκοπό που το θέλω;
Είναι επεκτάσιμο;
Θα μου κρατήσει 4-5 χρόνια;

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Χρειάζεται να κοιτάξω σε χαρακτηριστικά μηχανήματος κάτι ιδιαίτερο;

To budget μου είναι 800-900 ευρώ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Spyros9
Member

Re: Αγορά επαγγελματικού PC

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 03.03.14, 10:24 pm

Καλησπέρα φίλε μου, τα περισσότερα επώνυμα δεν είναι επεκτάσιμα παρά μόνο στα χαρτιά.
Για παράδειγμα αυτό το HP μπορεί να θες να του βάλεις μια κάρτα γραφικών της προκοπής και απλά να μην την τραβάει το τροφοδοτικό αφού σχεδόν πάντα τα βάζουν τσίμα τσίμα στα watt .
(αυτή που έχει είναι απλά entry level και στις μέρες μας όλο και περισσότερα προγράμματα χρησιμοποιούν και την κάρτα γραφικών για επεξεργαστική ισχύ).

Το συγκεκριμένο μάλιστα πιστεύω ότι είναι τραγικά ανισόρροπο σύστημα, αφού έχει τούμπανο επεξεργαστή και μητρική και έχει χαντακώσει όλα τα άλλα.
Ούτε καν 8GB RAM δεν έχει που είναι το νερό μας.

Θα σου πρότεινα με κάποιες αλλαγές αυτό: http://www.ragequit.gr/hardware/item/shopping-therappy-xmas-midrange-gaming-2 μην σε απασχολεί ότι λέει gaming σύστημα, μια χαρά κάνει για graphics design και video editing.

Στο παραπάνω όπως είναι μπορείς να βάλεις μια καλύτερη μητρική όπως η asus sabretooth, 8GB RAM ακόμα και έναν SSD Samsung evo 240gb και θα είσαι μια χαρά.

Τώρα το να βρεις καλό branded σε αυτά τα λεφτά δύσκολο, γιατί πάνε για παράδειγμα και βάζουν έναν πανάκριβο i7 (και πανίσχυρο, αλλά πληρώνεις ακριβά τις όχι και τόσο μεγαλύτερες επιδόσεις του) και το πετάνε στο θεό σε τιμή.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 06.03.14, 2:25 pm

Καλησπέρα,

εφόσον δεν ξέρεις θα σου πρότεινα να πας στο πλαίσιο και όχι στο άλλο... τώρα για τις απαιτήσεις που έχει ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα μπορείς εύκολα να τις βρεις στην ιστοσελίδα της Adobe. Και οι έτοιμοι υπολογιστές μια χαρά είναι αλλά ο συγκεκριμένος που έδειξες δεν είναι αρκετός. H DELL μια χαρά υπολογιστές έχει και αναβαθμίζονται.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 3:59 pm

theoasim έγραψε:Καλησπέρα,

εφόσον δεν ξέρεις θα σου πρότεινα να πας στο πλαίσιο και όχι στο άλλο... τώρα για τις απαιτήσεις που έχει ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα μπορείς εύκολα να τις βρεις στην ιστοσελίδα της Adobe. Και οι έτοιμοι υπολογιστές μια χαρά είναι αλλά ο συγκεκριμένος που έδειξες δεν είναι αρκετός. H DELL μια χαρά υπολογιστές έχει και αναβαθμίζονται.

Στο πλαίσιο θα του δώσουν σκουπίδι, στο λέω και στο υπογράφω αυτό.
Έχουν αλλάξει οι καιροί.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.03.14, 4:20 pm

ωχ ωχ ωχχχ... και καλοεβλεπα καινουριο laptop, με windows και ssd
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 4:28 pm

pagou έγραψε:ωχ ωχ ωχχχ... και καλοεβλεπα καινουριο laptop, με windows και ssd

όχι φίλε για κανένα λόγο τουρμπέξ. Δεν είναι τυχαίο που είναι τούμπανα και φθηνά την ίδια στιγμή. Πάρε toshiba/dell καλύτερα.

Στα χαρτιά καλά είναι όλα, αλλά υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις ποιότητας που αργά ή γρήγορα έρχονται στην επιφάνεια, ανάλογα πόσο τυχερός είσαι.

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω ή να πάρεις κάτι που στα χαρτιά έχει χειρότερες επιδόσεις.

Πχ στο σύστημα παραπάνω που δίνω, έχω βάλει (εγώ το έχω γράψει στο ragequit) ίσως το καλύτερο τροφοδοτικό που υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά, μετρημένο από σοβαρές σελίδες από ανθρώπους που ξέρουν να μετράνε τροφοδοτικά με τον ανάλογο ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.
Μπορείς να βρεις και με 10€ τροφοδοτικό, αλλά σε βάθος χρόνου σου κάνει ζημιά στα περιφερειακά, αν δε στα κάψει όλα μαζί σε κάποια φάση.

Είναι πολλά που έχουν σημασία και θα κάνουν οι πωλητές ότι δεν τρέχει τίποτα, "εντάξει μωρέ και αυτό ρεύμα δίνει"

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.03.14, 6:07 pm

τωρα που το λες στο tower το τροφοτικο ειχε θεματα.
ασε που εκανε και θορυβο.
ευτυχως τωρα εβαλα κατι ακρως αθορυβο και ηρεμησαν τα αυτια μου.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 06.03.14, 6:34 pm

Δεν κατάλαβες Νικόλα. Από το πλαίσιο που έχει καλές τιμές αλλά να πάρει DELL. Τα έτοιμα της DELL είναι πολύ καλά. Βέβαια δεν κοστίζουν 800 ευρώ. Με 800 ευρώ δεν θα κάνει την δουλειά του για επεξεργασία βίντεο πόσο μάλλον να είναι αναβαθμίσιμο για 5ετία. :wink: http://www.dell.com/gr/enterprise/p/precision-desktops
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 7:25 pm

theoasim έγραψε:Δεν κατάλαβες Νικόλα. Από το πλαίσιο που έχει καλές τιμές αλλά να πάρει DELL. Τα έτοιμα της DELL είναι πολύ καλά. Βέβαια δεν κοστίζουν 800 ευρώ. Με 800 ευρώ δεν θα κάνει την δουλειά του για επεξεργασία βίντεο πόσο μάλλον να είναι αναβαθμίσιμο για 5ετία. :wink: http://www.dell.com/gr/enterprise/p/precision-desktops

Με αυτό που του προτείνω εγώ όμως κάνει την δουλειά του με 800€, τα branded έχουν μια τάση όπως είπα να βγάζουν μη ισορροπημένα συστήματα, τούμπανο το ένα περιφερειακό, σκουπίδια το άλλο.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 06.03.14, 8:07 pm

Συνήθως έτσι γίνεται με τα έτοιμα οικιακής χρήσης αλλά έγραψα για την DELL που δεν ισχύει αυτό που λες. Με 800 ευρώ δεν θα κάνει τη δουλειά για του για επεξεργασία βίντεο. Το υπογράφω αυτό.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 8:23 pm

Μια χαρά θα την κάνει την δουλειά του, ε αν είναι να παίξει μπάλα στα 4Κ και δε μπορεί να κάνει την δουλειά του ας βάλει και μια red κάρτα επάνω.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 06.03.14, 8:34 pm

Εγώ αν αγόραζα κάτι τώρα πρώτα απ όλα θα κοιτούσα η μητρική να υποστηρίζει drivers σε windows xp, τι να τον κάνεις τον γρήγορο επεξεργαστή αν θες 1 ώρα γιατί δεν σου ανοίγει την γραμματοσειρά?
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 8:56 pm

Vasos έγραψε:Εγώ αν αγόραζα κάτι τώρα πρώτα απ όλα θα κοιτούσα η μητρική να υποστηρίζει drivers σε windows xp, τι να τον κάνεις τον γρήγορο επεξεργαστή αν θες 1 ώρα γιατί δεν σου ανοίγει την γραμματοσειρά?

Γιατί να κάνεις τέτοιο σφάλμα;
Έχουμε 2 συστήματα στην δουλειά, το ένα με ΧΡ και το άλλο με 7, και τα 2 το ίδιο hardware. Αυτό με τα ΧΡ σέρνεται και θέλει restart κάθε μια ώρα, ενώ το άλλο με τα 7 δεν έχει τέτοια θέματα.
Τα ΧΡ είναι αρχαίο λειτουργικό που δεν υποστηρίζουν νεότερες τεχνολογίες και σε νεότερο hardware απλά το χαντακώνουν.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 06.03.14, 9:41 pm

Δεν μίλησα για ποιότητα βίντεο 4Κ. Οκ, ας πάρει αυτό που λες και να κάνει επεξεργασία βίντεο και εξαγωγή σε μερικά λεπτά, επειδή μετά θα χρειαστεί τον υπολιογιστή να κάνει κάτι άλλο. Και ειδικά επεξεργασία βίντεο με AMD επεξεργαστή δεν θα το πρότεινα ΠΟΤΕ. Έχω 2 Western Digital Caviar Black που είναι χαλασμένοι. Το ότι έχουν εγγύηση 5 χρόνια δεν σημαίνει ότι είναι σκυλιά. Ακόμα και 3 Seagate μου είχαν παρουσιάσει πρόβλημα και ας έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Δουλέυουν αλλά χαλάει τις εικόνες όταν τις περνάω εκεί. Αποθηκεύω τα πάντα εκτός από είκόνες. Μου κόβει τις μισές εικόνες.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 06.03.14, 10:00 pm

Τα ΧΡ είναι αρχαίο λειτουργικό που δεν υποστηρίζουν νεότερες τεχνολογίες και σε νεότερο hardware απλά το χαντακώνουν.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. άσε που θα κρασάρει ένας νέος υπολογιστής με ΧΡ
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 06.03.14, 10:45 pm

Κοίτα αν μπορεί να δώσει περισσότερα λεφτά, ας το κάνει και ας πάει και σε dell δεν διαφωνώ.

Απλά για τα λεφτά που έχει πιστεύω ότι καλύτερα να πάρει τον top amd, παρά στον i5 ή κάποιον i7 με όλο το υπόλοιπο σύστημα θυσιασμένο.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Spyros9 » 19.03.14, 1:42 pm

nitro912gr έγραψε:Κοίτα αν μπορεί να δώσει περισσότερα λεφτά, ας το κάνει και ας πάει και σε dell δεν διαφωνώ.

Απλά για τα λεφτά που έχει πιστεύω ότι καλύτερα να πάρει τον top amd, παρά στον i5 ή κάποιον i7 με όλο το υπόλοιπο σύστημα θυσιασμένο.

Theoasin, Nitro912g και Vasos σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το ψάξω και σε Dell.
Spyros9
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 19.03.14, 5:15 pm

nitro912gr έγραψε:
Vasos έγραψε:Εγώ αν αγόραζα κάτι τώρα πρώτα απ όλα θα κοιτούσα η μητρική να υποστηρίζει drivers σε windows xp, τι να τον κάνεις τον γρήγορο επεξεργαστή αν θες 1 ώρα γιατί δεν σου ανοίγει την γραμματοσειρά?

Γιατί να κάνεις τέτοιο σφάλμα;
Έχουμε 2 συστήματα στην δουλειά, το ένα με ΧΡ και το άλλο με 7, και τα 2 το ίδιο hardware. Αυτό με τα ΧΡ σέρνεται και θέλει restart κάθε μια ώρα, ενώ το άλλο με τα 7 δεν έχει τέτοια θέματα.

Η αλήθεια είναι έχω καεί απο τα windows 8.. Γι αυτό το είπα.. Αν το laptop μου υποστήριζε xp ευχαρίστως θα γυρνούσα, παρόλα τα κολλήματα που σωστά αναφέρεις.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 19.03.14, 8:38 pm

Σε τί έχεις καεί από τα Windows 8?
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 21.03.14, 2:27 pm

Ζορίζομαι να χρησιμοποιήσω κάποιες παλιές γραμματοσειρές, Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα άλλα γενική λύση που θα με κάνει να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω δεν έχω βρει..
transtype, suitcase, fontforge κ.α.
Vasos
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.III Windows & Pc

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων