προβλημα με colors στο mac....

Do you think different ?

Re: προβλημα με colors στο mac....

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 03.06.11, 1:37 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 03.06.11, 3:59 pm

Για να πω την αλήθεια Alice δεν κατάλαβα το σκεπτικό με τις μονάδες και τα ποσοστά χρωμάτων, αλλά τελοσπαντων! Δεν υπάρχει κανόνας δηλαδή αν το highlight είναι "τόσο" τα shadows πρέπει να είναι "τόσο"... Αυτό εξαρτάται από την εκάστοτε φωτογραφία.
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία αν απλά πειράξεις το magenda από τα curves, βελτιώνεται αρκετά η εικόνα σου...

Κλήμη αυτό που λες πως πρέπει να γίνεται η επεξεργασία πάντα σε RGB προσωπικά δε με βολεύει καθόλου... Το 95% των εικόνων τις δουλεύω πάντα σε CMYK για να ξέρω τι χρώμα θα πάρω... Σε RGB το γυρνάω μόνο αν θέλω να εφαρμόσω κάποιο φίλτρο... Ο καθένας βέβαια όπως βολεύεται! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 03.06.11, 4:04 pm

Spyros Καλησπέρα
εσένα μπορεί να σε βολεύει γιατί έτσι έμαθες,
το ξέρεις όμως ότι δεν είναι έτσι.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 03.06.11, 5:19 pm

Γιατι ακριβώς? Πως θα υπολογίσεις π.χ. το δέρμα με το RGB? Εγώ βλέπω τα CMYK ποσοστα και ξέρω τι θα τυπωθεί... Ποιος το έχει ορίσει σαν κανόνα αυτό που λες?
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.06.11, 11:34 am

Παιδιά δεν υπάρχουν κανόνες....

μερικοί φωτογράφοι έχουν μάθει να δουλεύουν σάρκες με ποσοστά σε RGB και μερικοί σε CMYK....εγώ...καθότι... :superman: ξέρω και στα 2 Modes :mrgreen:

επίσης με τις νέες τεχνολογίες εκτυπωτικών μηχανημάτων να τυπώνουν σε rgb mode δεν τίθεται κάποιος περιορισμός...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 05.06.11, 1:00 am

isikol έγραψε:εγώ...καθότι... :superman: ξέρω και στα 2 Modes :mrgreen:

Δεν περίμενα κάτι άλλο!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P

Σοβαρά πάντως, κι εγώ πιστεύω οτι όπως βολεύεται ο καθένας... Προσωπικά έχει περισσότερο νόημα για μένα να δουλεύω σε CMYK μιας και οτι κάνω καταλήγει κατά 95% σε offset.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 06.06.11, 10:39 am

Καλημέρα
ας βάλουμε ένα quiz:
1) Τι θα πάρεις εάν επεξεργαστείς ένα αρχείο RGB και
το μετατρέψεις σε Iso Coated V2

2) Τι θα πάρεις εάν μετατρέψεις ένα αρχείο RGB σε Euroscale coated για να το επεξεργαστείς και χρειαστεί να το στείλεις σε άλλο profile, γιατί έτσι πρέπει να τυπωθεί
η δουλειά και εσύ το μαθαίνεις τελευταία στιγμή.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 06.06.11, 10:41 am

Βρήκα την απάντηση
1) Το καλύτερο αποτέλεσμα (με τη σωστή μετατροπή φυσικά)

2) Μια ισοπεδωμένη δουλειά
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 06.06.11, 11:19 am

Μια ζωή δουλεύω με το Euroscale coated. Όλα τα μετατρέπω σε αυτό το προφίλ και τα δουλεύω εκεί. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμία εκτύπωση.
ΠΟΤΕ αλλά ΠΟΤΕ όμως, δε μου ζητήθηκε από τυπογραφείο να στείλω αρχείο (το οποίο συμβαίνει όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια, μιας και παλιότερα βγάζαμε εμείς τα φιλμ) με συγκεκριμένο προφιλ... Οπότε, ακόμα και αν αλλάζουν το αρχείο μου στο δικό τους προφιλ (σιγά να μην, αλλά λέμε τώρα...) με το Euroscale που χρησιμοποιώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
Κακά τα ψέματα, καλή η θεωρία περι προφιλ κλπ αλλά στην ελληνική καθημερινότητα, δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα... Τουλάχιστον 12 χρόνια τώρα που είμαι στον χώρο, δεν είδα ποτέ κάτι τέτοιο... Ξέρω οτι είναι λάθος, αλλά είναι επίσης και η αλήθεια... Τουλάχιστον κρατάω μια σταθερή ροή εργασίας που μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα... :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 06.06.11, 11:37 am

spyros_1 έγραψε:Μια ζωή δουλεύω με το Euroscale coated. Όλα τα μετατρέπω σε αυτό το προφίλ και τα δουλεύω εκεί. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμία εκτύπωση.

Αγαπητέ Σπύρο, καλημέρα.
Το Euroscale που αναφέρεις είναι ο "πρόγονος", θα λέγαμε, του ISO Coated Fogra 39 και σήμερα θεωρείται ξεπερασμένο - παροπλισμένο.
Όλα τα σύγχρονα και όσα θέλουν να θεωρούνται επίκαιρα, "μέσα" πρέπει να ρυθμιστούν και να καλιμπραριστούν με το ISO Coated Fogra39 που είναι πλέον το διεθνές και αποδεκτό στάνταρ.
Οι διαφορές που έχουν είναι πέρα από το σκοπό αυτού του ποστ, αλλά αν θέλεις μπορείς να το γκουγκλάρεις και να τις μάθεις.

Πιστεύω να υπήρξε διευκρινιστική η παρέμβασή μου.
Φιλικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 06.06.11, 12:35 pm

christosvcdc έγραψε:
spyros_1 έγραψε:Μια ζωή δουλεύω με το Euroscale coated. Όλα τα μετατρέπω σε αυτό το προφίλ και τα δουλεύω εκεί. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμία εκτύπωση.

Αγαπητέ Σπύρο, καλημέρα.
Το Euroscale που αναφέρεις είναι ο "πρόγονος", θα λέγαμε, του ISO Coated Fogra 39 και σήμερα θεωρείται ξεπερασμένο - παροπλισμένο.
Όλα τα σύγχρονα και όσα θέλουν να θεωρούνται επίκαιρα, "μέσα" πρέπει να ρυθμιστούν και να καλιμπραριστούν με το ISO Coated Fogra39 που είναι πλέον το διεθνές και αποδεκτό στάνταρ.
Οι διαφορές που έχουν είναι πέρα από το σκοπό αυτού του ποστ, αλλά αν θέλεις μπορείς να το γκουγκλάρεις και να τις μάθεις.

Πιστεύω να υπήρξε διευκρινιστική η παρέμβασή μου.
Φιλικά
Χρήστος

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, συμφωνώ απόλυτα! Αυτό που είπα ομως και πριν, είναι οτι απλά, δεν συμβαίνει αυτό το πράγμα... Δεν ξέρω ούτε ένα τυπογραφείο που να μου έδωσε ποτέ οδηγίες για προφιλ κ.λ.π.
Άντε και αλλάζω το Euroscale με το καινούργιο Fogra39. Και? Κατά 99,99999% δε θα αλλάξει κάτι...
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, αλλά το αν πρέπει να επεξεργαζόμαστε πρώτα σε RGB και στο τέλος να το γυρνάμε σε CMYK, ή απλά ο καθένας όπως βολεύεται... (καλά ούτε αυτό είναι το θέμα του post αλλά τέλοσπαντων!! :P :P )
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 06.06.11, 8:54 pm

Καλησπέρα και πάλι παιδιά και με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου :oops: :oops: :oops: :oops:
Τι πρέπει να κάνω εδώ?
http://img857.imageshack.us/img857/7269/picture1dl.png
:roll: :roll: :roll:
μου λέει να αλλάξω το profile αλλά εγώ δεν ξέρω ποιο είναι το σωστο
στην εγκατάσταση έχω δώσει αύτες τις ρυθμίσεις:
http://imageshack.us/photo/my-images/39/picture2wk.png/
είναι σωστές?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 07.06.11, 9:31 am

Καλημέρα
το πρώτο μήνυμα σου το βγάζει γιατί το κάνεις με λάθος τρόπο.
Ο σωστός είναι από το edit / convert to profile σε όποιο θέλεις εσύ.

Το δεύτερο που μας δείχνεις είναι οι χρωματικές ρυθμίσεις που έχεις επιλέξει
να έχει το photoshop, για κάθε δουλειά μπορεί να έχεις και διαφορετικές ρυθμίσεις,
εξαρτάται που θα πάει δουλειά.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 07.06.11, 1:02 pm

Καλημέρα σύνήθως ότι φτιάχνω πάει για offset
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων