προβλημα με colors στο mac....

Do you think different ?

Re: προβλημα με colors στο mac....

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 12.05.11, 10:42 pm

ok το ψαξω και θα στο στείλω
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 12.05.11, 10:44 pm

όσον αφορά αυτό που είδα στη σελίδα του photoshop ισχύει για τα Mac?
Μπορείς να δώσεις ρυθμίσεις από τα preferences ή είναι λάθος πρέπει να το κάνεις με πρόγραμμα?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 12.05.11, 10:57 pm

Η σωστή βαθμονόμηση οθόνης γίνετε με την κατάλληλη συσκευή και το κατάλληλο λογισμικό. Οτιδήποτε άλλο δεν θεωρείτε σωστό καλιμπράρισμα απλά μεταβάλεις την οπτική επαφή που έχεις με την οθόνη σου χωρίς να γίνονται μετρήσεις με ακρίβεια παρά μόνο με το μάτι που σίγουρα θα κάνεις λάθος.

Αν έχεις μεταβάλει τόσο πολύ τις ρυθμίσεις της οθόνης σου τότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτές (ανάλογα και το μοντέλο που διαθέτεις) προκειμένου να έχεις οπτικά μια σωστή απεικόνιση.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.05.11, 9:30 am

Άσχετο αλλά γιατί ντε και καλά να δουλέψεις με το finder? Για αυτό το λόηο υπάρχει το bridge. Ταχύτατο και σωστότατο. Παρεπιπτόντως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και στο bridge???
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 9:35 am

Καλημέρα η αλήθεια είναι ότι είμαι άσχετη με όλα αυτά και δεν έχω καταλάβει τι άκριβώς κάνει το brigde μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις? :?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.05.11, 9:38 am

Ένας browser της adobe με λίγα λόγια και με τη φοβερή δυνατότητα του camera raw. Υπάρχει στις καινούργιες εκδόσεις και ενσωματομένο στο in design ως mini bridge.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 9:46 am

και τι κάνω εγώ με το brigde?
Πως τσεκάρω αν συμβαίνει το ίδιο και στο brigde?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.05.11, 10:48 am

Βασικά η απάντησή μου ήταν για το αρχικό post. Για το δικό σου πρόβλημα μόνο καλιμπράρισμα (σε εκτυπωτές και οθόνες). Ίδια χρωματικά profiles παντού (εκτυπωτές, οθόνες, ctp κτλ.) Σε ακαλιμπράριστες οθόνες, σε όσες διαφορετικές οθόνες ανοίξεις το ίδιο αρχείο τόσες διαφορετικές απεικονίσεις θα δεις. Μόνο από το info του photoshop ένας ίσως πιο έμπειρος χρήστης να μπορεί να καταλάβει εαν είναι πολύ μαύρο ή γκρι αυτό που έχει το αρχείο.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 11:02 am

και τι μπορεί να κάνει καποιος μέχρι να αγοράσει βεντούζα και πρόγραμμα? για να βλέπει έστω στο περίπου.
Δεν δουλεύει καθόλου?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 13.05.11, 12:21 pm

Alice Psarouda έγραψε:και τι μπορεί να κάνει καποιος μέχρι να αγοράσει βεντούζα και πρόγραμμα? για να βλέπει έστω στο περίπου.
Δεν δουλεύει καθόλου?

Προσωπικά το iMac που δουλεύω στο γραφείο δεν το έκανα ποτέ calibration... Τα χρώματα είναι μια χαρά... Μήπως πείραξες κάτι στο δικό σου?
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.05.11, 12:43 pm

Το εάν τα χρώματα είναι μια χαρά που το στηρίζεις??? Απλά σου αρέσουν εσένα. Και του φίλου μας του άρεσαν μέχρι που το εκτύπωσε και είδε το πρόβλημα. Και ΝΑΙ, ΔΕΝ πρέπει να δουλεύεις, τουλάχιστον επαγγελματικά μέχρι να σετάρεις τα χρώματά σου σωστά με τον τυπογράφο σου. Ρώτα τον τί profile χρησιμοποιεί, αγόρασε μία βεντούζα και καλιμπράρισε βάση του profile που σου έδωσε ο τυπογράφος για αρχή.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 12:44 pm

spyros_1 έγραψε:
Alice Psarouda έγραψε:και τι μπορεί να κάνει καποιος μέχρι να αγοράσει βεντούζα και πρόγραμμα? για να βλέπει έστω στο περίπου.
Δεν δουλεύει καθόλου?

Προσωπικά το iMac που δουλεύω στο γραφείο δεν το έκανα ποτέ calibration... Τα χρώματα είναι μια χαρά... Μήπως πείραξες κάτι στο δικό σου?

οχι δεν έχω πειράξει τίποτα αφού είμαι άσχετη με αυτά και να ήθελα δεν ξέρω πως
Κατάλαβες?
εχω απογοητευτεί πραγματικά :cry:
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 12:48 pm

:wall μήπως στην εγκατάσταση στο photoshop στα color settings εχω κάνει τίποτα? αλλά στο InDesign & Illustrator?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 13.05.11, 12:56 pm

Μήπως πείραξες κάτι στο Bridge;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 1:03 pm

oχι παιδιά ειλικρινά δεν του έχω πειράξει τίποτα
δεν ξέρω να τα πειράξω και σε μονοπάτια άγνωστα δεν μπαίνω αν δεν μου πει κάποιος που να ξέρει.
Δ
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 13.05.11, 3:04 pm

nystagmenos έγραψε:Το εάν τα χρώματα είναι μια χαρά που το στηρίζεις??? Απλά σου αρέσουν εσένα. Και του φίλου μας του άρεσαν μέχρι που το εκτύπωσε και είδε το πρόβλημα. Και ΝΑΙ, ΔΕΝ πρέπει να δουλεύεις, τουλάχιστον επαγγελματικά μέχρι να σετάρεις τα χρώματά σου σωστά με τον τυπογράφο σου. Ρώτα τον τί profile χρησιμοποιεί, αγόρασε μία βεντούζα και καλιμπράρισε βάση του profile που σου έδωσε ο τυπογράφος για αρχή.

Στο οτι κάνω μια δουλειά, τη βγάζω φιλμ, τυπώνει ο τυπογράφος και είναι σωστά τα χρώματα. Που αλλού δηλαδή?
Ααα ίσως στο οτι τα τελευταία 8 χρόνια δουλεύω στο χώρο του PrePress και της εκτύπωσης... Λες να μου δίνει κάποια εμπειρία αυτό?
Μήπως το ότι έβγαλα δοκίμια και είδα το ποσοστό της απόκλισης της οθόνης και ήταν ελάχιστη?
Το σχόλιό μου αγαπητέ αναφερόταν στο οτι το default προφίλ οθόνης των iMac είναι αρκετά (εώς πολύ) κοντά στην πραγματικότητα και γενικά δεν έχουν ανάγκη ιδιαίτερου calibration... Αυτό όμως δεν συμβαίνει στην περίπτωση της φίλης μας Alice οπότε ρώτησα μήπως πείραξε κάτι στον υπολογιστή της...
It's that simple... Think different! :wink:

Υ.Γ. Αυτά που λέγαμε στη στάση μας τα λένε πάνω στο λεωφορείο...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.05.11, 3:38 pm

Σίγουρα αυτό δεν είναι απάντηση. Είναι σαν το ρητό που λένε "Σαράντα χρόνια φούρναρης" κτλ. Εμένα προσωπικά αυτό δε μου λέει τίποτα. Έχουν δει τα μάτια μου ...αστέρια... από 40 χρόνια "επαγγελματίες", όπως και τα δικά σου σίγουρα, και πολλών άλλων. Αλλά σίγουρα η apple όταν μέτρησε το ποσοστό λάθους των οθονών της για να τις δώσει προς πώληση οι μετρήσεις έγιναν με τέλειες συνθήκες φωτός στο δωμάτιο και σίγουρα σε καλιμπραρισμένες οθόνες. Όταν μία οθόνη λέει ότι πιάνει ας πούμε το 90% του φάσματος του cmyk εννοεί αφού καλιμπραριστεί στο χώρο.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.05.11, 3:42 pm

Πως μπορώ να ανεβάσω την εικόνα να τη δείτε και εσείς να μου πείτε τι βλέπετε?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 13.05.11, 3:45 pm

Alice Psarouda έγραψε:Πως μπορώ να ανεβάσω την εικόνα να τη δείτε και εσείς να μου πείτε τι βλέπετε?

ανέβασέ την εδώ και πόσταρε το link

http://imageshack.us/
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 13.05.11, 3:46 pm

Διάβασε ολη την απάντησή μου φίλε μου...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων