προβλημα με colors στο mac....

Do you think different ?

Re: προβλημα με colors στο mac....

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 14.05.11, 2:06 pm

spyros_1 έγραψε:Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχει το μηχάνημά σου!! Από την αρχή έτσι έβλεπες τα χρώματα? Μήπως εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα και πείραξε τα προφίλ σου... Τι να πω... Πάντως αυτή τη στιγμή έχουμε 2 24" iMac στο γραφείο και δεν αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα... Και αυτή τη στιγμή από το MacBook Pro που γράφω, πάλι σωστά μου τη δείχνει την εικόνα...

Κάνε ένα νέο χρήστη να δεις εκεί τι γίνεται... Verify τα προφιλ τα έκανες? Μήπως σου έβγαλε κανένα προβληματικό?

Τέλος, δοκίμασε να κάνεις μόνη σου ένα "σχετικο" calibration με αυτό: http://www.computer-darkroom.com/colorsync-display/colorsync_1.htm
ή ακόμα και με αυτό:
http://www.bergdesign.com/supercal/
Δεν το έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά... Μια δοκιμή θα σε πείσει!

Ναι έτσι έβλεπα και μέχρι τη στιγμή που ανοιξε αυτή τη φωτογραφία ένας φίλος που «λέει» ότι έχει καλιμπράρει την οθόνη του εγώ θεωρούσα ότι αυτό που βλέπω είναι το σωστό.
Εχω προβληματιστεί όμως και με κάτι άλλο, φυσικά θα κάνω όλα αυτά που μου προτείνατε εσείς αλλά μήπως το πρόβλημα δεν είναι στην οθόνη αλλά στη δική μου αντίληψη για τα χρώματα?
αυτό πρέπει να το τσεκάρω
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 14.05.11, 2:13 pm

http://imageshack.us/photo/my-images/5/74036350.jpg/
αυτή πως σου φαίνεται?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 14.05.11, 5:28 pm

Alice Psarouda έγραψε:http://imageshack.us/photo/my-images/5/74036350.jpg/
αυτή πως σου φαίνεται?

Αν η προηγούμενη ήταν νύχτα, αυτή είναι μέρα! :P
Αυτή λογικά θα τυπωθεί σωστά... Ίσως μάλιστα και πιο ανοιχτή από αυτό που θα ήθελες (μιας και περιμένεις σκούρο γκρι... αυτή είναι μέτριο...)
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 15.05.11, 3:12 pm

spyros_1 έγραψε:
αυτή πως σου φαίνεται?

Αυτή λογικά θα τυπωθεί σωστά... Ίσως μάλιστα και πιο ανοιχτή από αυτό που θα ήθελες (μιας και περιμένεις σκούρο γκρι... αυτή είναι μέτριο...)

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
Αυτή η φωτο έμενα μου φαίνεται ξεθωριασμένη δεν έχει contrast παρ'ολα αυτά είναι αυτή που τυπώθηκε αφού το δοκίμιο έδειξε την προηγούμενη πολύ σκούρα.
Στην εκτύπωση τύπώθηκε καλή, απλά καλή γιατί όπως σου είπα δεν έχει contrast θα ήθελα να έχει λίγο πιο έντονα χρώματα τουλάχιστον όμως αυτός που τη βλέπει καταλαβαίνει τις ενώσεις που κάνει η πέτρα.
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 16.05.11, 12:20 am

άργησα αλλά έκανα ίσως την χρειαστείς μελλοντικά. Επανέφερα τα καμμένα σημεία της φωτογραφίας και διόρθωσα τα χρώματα.

Εικόνα

Alice Psarouda έγραψε:
spyros_1 έγραψε:
αυτή πως σου φαίνεται?

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
Αυτή η φωτο έμενα μου φαίνεται ξεθωριασμένη δεν έχει contrast παρ'ολα αυτά είναι αυτή που τυπώθηκε αφού το δοκίμιο έδειξε την προηγούμενη πολύ σκούρα.
Στην εκτύπωση τύπώθηκε καλή, απλά καλή γιατί όπως σου είπα δεν έχει contrast θα ήθελα να έχει λίγο πιο έντονα χρώματα τουλάχιστον όμως αυτός που τη βλέπει καταλαβαίνει τις ενώσεις που κάνει η πέτρα.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 16.05.11, 12:22 am

για να φανούν περισσότερες λεπτομέρειες όπως λες για τις ενώσεις στις πέτρες θα έπρεπε να έχω την αρχική φωτογραφία και όχι να την κατεβάσω από την σελίδα που την ανέβασες.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 16.05.11, 12:47 am

Ορίστε και αρκετά λιγότερο θολή.

Εικόνα
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 16.05.11, 11:23 am

theoasim δεν είναι αυτό το πρόβλημα της Alice... Το θέμα είναι οτι στις εικόνες οι δυνάμεις είναι σωστές όταν εκτυπώνονται, απλά αυτό που βλέπει η Alice είναι εντελώς λάθος... Η οθόνη της έχει πρόβλημα όχι το αρχείο...

Alice δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει με το μηχάνημά σου... Όπως σου είπα εγώ με το default προφίλ του iMac δεν έχω τέτοια προβλήματα. Μήπως έχει σπάσει κάτι στο σύστημά σου... Ίσως να ξαναεγκαθιστούσες το λειτουργικό σου...
Τα calibration που σου είπα τα δοκίμασες? Αν δε δουλέψει τίποτα μάλλον πρέπει να φωνάξεις κάποιον να σου κάνει calibration την οθόνη σωστά. Πάντως δοκίμασε και αυτό που σου είπα πριν να φτιάξεις ένα νέο χρήστη και να δεις εκεί πως δουλεύει το μηχάνημα...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 16.05.11, 12:35 pm

Αλίκη, κορίτσι μου εγώ ξέρω τι πρόβλημα έχει το Mac σου και σου έχω μια συμβουλή για το τί πρέπει να κάνεις με αυτο, αλλα θα έχω πρόβλημα με τον Σπύρο μετά, άμα σου την πώ... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 16.05.11, 1:00 pm

isikol έγραψε:Αλίκη, κορίτσι μου εγώ ξέρω τι πρόβλημα έχει το Mac σου και σου έχω μια συμβουλή για το τί πρέπει να κάνεις με αυτο, αλλα θα έχω πρόβλημα με τον Σπύρο μετά, άμα σου την πώ... :)

Alice... Θέλει να του το πουλήσεις γιατί το ονειρεύεται χρόνια τώρα, απλά δε το έχει καταλάβει... :dance :dance :dance
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 16.05.11, 1:16 pm

spyros_1 έγραψε:theoasim δεν είναι αυτό το πρόβλημα της Alice... Το θέμα είναι οτι στις εικόνες οι δυνάμεις είναι σωστές όταν εκτυπώνονται, απλά αυτό που βλέπει η Alice είναι εντελώς λάθος... Η οθόνη της έχει πρόβλημα όχι το αρχείο...

Alice δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει με το μηχάνημά σου... Όπως σου είπα εγώ με το default προφίλ του iMac δεν έχω τέτοια προβλήματα. Μήπως έχει σπάσει κάτι στο σύστημά σου... Ίσως να ξαναεγκαθιστούσες το λειτουργικό σου...
Τα calibration που σου είπα τα δοκίμασες? Αν δε δουλέψει τίποτα μάλλον πρέπει να φωνάξεις κάποιον να σου κάνει calibration την οθόνη σωστά. Πάντως δοκίμασε και αυτό που σου είπα πριν να φτιάξεις ένα νέο χρήστη και να δεις εκεί πως δουλεύει το μηχάνημα...

θα ακολουθήσω τις οδηγίες που μου έδωσες και θα σε ενημερώσω
Σε ευχαριστώ.
Με το πείραμα που είπε ο isikol είδα ότι δεν έχω θέμα
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 16.05.11, 4:59 pm

spyros_1 έγραψε:
isikol έγραψε:Αλίκη, κορίτσι μου εγώ ξέρω τι πρόβλημα έχει το Mac σου και σου έχω μια συμβουλή για το τί πρέπει να κάνεις με αυτο, αλλα θα έχω πρόβλημα με τον Σπύρο μετά, άμα σου την πώ... :)

Alice... Θέλει να του το πουλήσεις γιατί το ονειρεύεται χρόνια τώρα, απλά δε το έχει καταλάβει... :dance :dance :dance

:liar
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 30.05.11, 7:58 pm

spyros_1 έγραψε:Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχει το μηχάνημά σου!! Από την αρχή έτσι έβλεπες τα χρώματα? Μήπως εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα και πείραξε τα προφίλ σου... Τι να πω... Πάντως αυτή τη στιγμή έχουμε 2 24" iMac στο γραφείο και δεν αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα... Και αυτή τη στιγμή από το MacBook Pro που γράφω, πάλι σωστά μου τη δείχνει την εικόνα...

Κάνε ένα νέο χρήστη να δεις εκεί τι γίνεται... Verify τα προφιλ τα έκανες? Μήπως σου έβγαλε κανένα προβληματικό?

Τέλος, δοκίμασε να κάνεις μόνη σου ένα "σχετικο" calibration με αυτό: http://www.computer-darkroom.com/colorsync-display/colorsync_1.htm
ή ακόμα και με αυτό:
http://www.bergdesign.com/supercal/
Δεν το έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά... Μια δοκιμή θα σε πείσει!

Καλησπέρα Σπύρο προσπαθώ να κάνω τις ρυθμίσεις που μου έστειλες αλλά δυστηχώς στο color δεν μου δίνει την επιλογή Apple Cinema HD Display.
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 31.05.11, 12:44 pm

Alice Psarouda έγραψε:Καλησπέρα Σπύρο προσπαθώ να κάνω τις ρυθμίσεις που μου έστειλες αλλά δυστηχώς στο color δεν μου δίνει την επιλογή Apple Cinema HD Display.

Τι να σου πω βρε Alice... Ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ τι πρόβλημα έχει... Πάντως στη θέση σου θα ξαναπερνούσα το λειτουργικό πλεον σε αυτό το σημείο... Δεν ξέρω αν εχεις τις γνώσεις για να το κάνεις βέβαια, ή για να κρατήσεις ένα σωστό backup γι' αυτή την περίπτωση... Καλύτερα να απευθυνθείς σε τεχνικό για να ξεμπερδέψεις μια και καλή...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 31.05.11, 6:38 pm

κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μέσα στο μενού. έτσι δεν είναι?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.06.11, 11:25 am

Alice Psarouda έγραψε:κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μέσα στο μενού. έτσι δεν είναι?

Στο δικό μου iMac (αλλά και στα υπόλοιπα που έχουμε/είχαμε στο γραφείο) δείχνει αυτό:

Εικόνα

Αυτό είναι το default.
Apple Cinema Display δε μπορεί να σου δείχνει... Αφού δεν έχεις χωριστή οθόνη...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 01.06.11, 1:53 pm

και στο δικο μου πως μπορω να το φωτογραφησω για να το βαλω και εγω?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.06.11, 2:29 pm

Cmd + Shift + 3 τραβάει screenshot. Έπειτα το ανεβάζεις σε κάποιο site όπως το Photobucket.com και περνάς το link που σου δίνει, εδώ.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 01.06.11, 3:34 pm

http://s1096.photobucket.com/albums/g34 ... nt=okm.jpg

δεν μπορώ να το βάλω σαν φωτο μόνο έτσι
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.06.11, 8:56 pm

Alice, με το προφιλ που χρησιμοποιείς θα κάνεις το calibration... Εννοειται πως δεν θα βρεις το Apple Cinema Display στο δικό σου μηχάνημα... Το iMac θα χρησιμοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων