Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!...Apple iMac 27"κάτω από χιλίαρικο?

Do you think different ?

Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!...Apple iMac 27"κάτω από χιλίαρικο?

Δημοσίευσηαπό Exnihilon » 08.05.12, 5:11 am

Αγαπητοί +foroumίτες,

Πρόσφατα έκανα ένα search surfing σε ξένα eshops για να δω τιμές σχετικά με τα προϊόντα της Apple και βρέθηκα στο eshop με διεύθυνση www[dot]ukdigital[dot]eu

Το eshop έχει αρκετή ποικιλία σε Audio, TV και Home Theater, Cameras, Photo και Video, Computers και Accessories κλπ προιόντα.

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι οι πολύ χαμηλές τους τιμές σε σχέση με καταστήματα εξωτερικού κυρίως, γιατί με Ελλάδα, απλά οι τιμές τους είναι από άλλο κόσμο...ονειρικό.

Σε ερώτημα μου σχετικά με το αν τα είδη που εμπορεύονται είναι αυθεντικά, καινούργια, not refurbished κλπ, μου απάντησαν: "All our products are compatible with all conditions and requirements of the EU(UK) market, all are brand new, 100% authentic with international warranty and come in sealed manufacturer boxes including all original factory accessories, manuals and software...[]"

Επίσης στη σελίδα "About us" του eshop αναφέρει: "We are a FREE TAX Company (Offshore Corporation), this is why we can practice the most competitive prices for electronics on the Internet....[]"

Επειδή όμως είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε online αγορές και δη του εξωτερικού, έκανα αναζήτηση στο γοόγλη σχετικά με reviews από αγοραστές και για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου eshop και δεν βρήκα τίποτε άξιο λόγου.

θα ήθελα να μάθω ποία είναι η γνώμη σας, για το συγκεκριμένο eshop - έαν έχει αγοράσει κάποιος από εκεί, ας μεταφέρει την εμπειρία του.

Οι τιμές τους όπως είπα εξ αρχής, απλά δεν υπάρχουν...αλλά αν είναι να την πατήσουμε με phantom eshop...άστο καλύτερα.
Multum in parvo!
Άβαταρ μέλους
Exnihilon
Member

Re: Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!...Apple iMac 27"κάτω από χιλίαρικο?

Δημοσίευσηαπό netfreak » 08.05.12, 5:52 am

Θα σε ξυπνήσω. Βρωμάει scam από χιλιόμετρα. Τα στοιχεία επικοινωνίας είναι ελλειπή. Το ένα γραφείο είναι ένα Mall το άλλο αντιστοιχεί σε κάποια εταιρεία που παρέχει εικονικά γραφεία για διεθνείς εταιρείες, οκ no big deal αλλά το τηλέφωνο είναι στο Texas. :) Θα έπρεπε να αναφέρει τουλάχιστον τον τίτλο της Κυπριακής εταιρείας αλλά λογικά δεν θέλουν κάποιος να ελέγξει αν υπάρχουν.

Θα μου πεις, θα μπορούσε να είναι κάποια "διεθνής" εταιρεία. Όμως, το site ( πλατφόρμα / design ) δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, οι τιμές είναι κάτω της χονδρικής στα περισσότερα προϊόντα, αναφέρει ένα VAT 35% που υποτίθεται δεν το πληρώνεις. Δεν ισχύει για εκτός EU κάτι τέτοιο από Κύπρο. Από Καναδά καμία σχέση.

Επιπλέον, το whois του Domain δείχνει κάποιον Γάλλο με Γαλλική διεύθυνση κι έχει πολύ περίεργο ιστορικό ( κατοχύρωση πριν 4 μήνες, σε καραντίνα πριν ).

Κάποια απ' αυτά τα στοιχεία από μόνα τους δεν θα ήταν ύποπτα. Όλα μαζί όμως... ένα συμπέρασμα δημιουργούν: δεν αξίζει καν το ρίσκο.
<?=Pura Vida;?> ;)
Άβαταρ μέλους
netfreak
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 08.05.12, 10:24 am

Εμένα μου θυμίζει την περίπτωση της Everything - Anything Α.Ε. που την είχε ο Γιώρ. Πλατρίτης
Ενας Κύπριος απατεώνας που πλάσσαρε apple προϊόντα (και όχι μόνο, αλλά τα apple είναι τρέντυ) σε πολύ χαμηλή τιμή. Στην αρχή φέρνει τα προϊόντα, όντως σε χονδρική τιμή και τα πουλάει. Είναι κανονικότατα, original με όλες τις εγγυήσεις τους. Στην αρχή «μπαίνει μέσα» αλλά όταν γίνει γνωστός (έστω και σε μικρό κύκλο) και αρχίσουν οι «καλές παραγγελίες» τότε μην τον είδατε τον παναή. Προσοχή λοιπόν.
Μπορεί και να κάνω και λάθος. Αλλά από όσο γνωρίζω οι τιμές των προϊόντων apple είναι σχεδόν οι ίδιες παντού. Και σε αυτό το site είναι υπερβολικά ύποπτα χαμηλές οι τιμες. Μπορείς να μας πεις από που έμαθες γι αυτό το site?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Exnihilon » 08.05.12, 8:40 pm

[quote="heinrich"]Μπορείς να μας πεις από που έμαθες γι αυτό το site?[/quote]

Καλησπέρα heinrich,

Όπως είπα και στην αρχή της κουβέντας, τυχαία βρέθηκα στο site, με τυχαία αναζήτηση στο γοογλη, ψάχνοντας τιμές εξωτερικού (UK) για προϊόντα της Apple.

Πράγματι όπως πολύ σωστά γράψατε η διαφορά τιμής είναι εξωφρενικά χαμηλή...

Έτσι κι αλλιώς δε θα αγόραζα τπτ από ένα τυχαίο site, αλλά είπα να ρωτήσω και εσάς τους "παλιούς" του φόρουμ, μήπως ξέρατε κάτι παραπάνω γι' αυτό το eshop.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Multum in parvo!
Άβαταρ μέλους
Exnihilon
Member

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων