Το αιώνιο ερώτημα - Mac vs PC

Do you think different ?

Το αιώνιο ερώτημα - Mac vs PC

Δημοσίευσηαπό Liam » 04.09.14, 1:25 am

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να αναφέρω αρχικά πως η χρήση του Η/Υ προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για σχεδιαστική χρήση, ίσως και για music producing/editing.

Έχοντας στην κατοχή μου έναν υπολογιστή αρκετά παλιό (Intel Core Duo 2.8 - 2GB DDR2 - Nvidia GeForce 550) αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούργιο με διαθέσιμο ποσό 1000€-1200€.

Googlαρα, διάβασα αρκετά posts, είδα video reviews για την επιλογή ανάμεσα σε ένα PC και MAC και βλέπω πως τείνω περισσότερο σε iMac και συγκεκριμένα στον Apple Imac ME086 21.5'' (http://goo.gl/tNOg2O). Αρχικά όμως μου είχε μπει η ιδέα για μη σταθερό υπολογιστή, αλλά για laptop λόγο της εργασίας και της μετακίνησής μου. Εκεί έριξα μια ματιά σε έναν Lenovo Υ510p (http://goo.gl/7tT70B) ο οποίος έχει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από τον iMac που ανέφερα πιο πάνω.

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει διαφορά σε αυτά τα δύο ή αν θα έχω κάποιο "πρόβλημα" στο iMac (το μόνο που με ενοχλεί στον iMac ME086 είναι πως δεν υποστηρίζει SSD και νομίζω δεν δέχεται αναβάθμιση). Επίσης όλες οι προτάσεις είναι αποδεκτές (πέρα από τους αναφερόμενους υπολογιστές).

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :)
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Re: Το αιώνιο ερώτημα - Mac vs PC

Δημοσίευσηαπό sodesign » 04.09.14, 6:48 am

δεν ειμαι και ο πιο ειδικος
αλλα οταν περυσι ειχα και εγω αυτο το διλημα
τελικα κατελιξα να φτιαξω ενα υπολογιστη με καλυτερα χαρακτηριστικα απο τα Μac
και με ssd.
Ο ssd δινει μεγαλη ταχυτητα κανει kanei restart o υπολογιστης σε 6-7 δευτερολεπτα
και τα προγραμματα πετανε...
Μην με ρωτας τι εβαλα και εμενα μου τον φτιαξανε πρπει να ψαξω χαρτια για να θυμηθω. :D
sodesign
Member

Δημοσίευσηαπό ouzou » 04.09.14, 10:20 am

Καλημέρα. Για PC δεν γνωρίζω αλλά εγω σε παρόμοιο δίλημμα ανάμεσα σε imac και macbook pro λόγο ότι το imac έχει άργο δίσκο πήρα ενα macbook pro 13 κάπου στα 1100€ και του έβαλα ssd 250 gb και 8g μνήμη( περίπου 300€ ) και πάει σφαίρα και έχω και φορητότητα. :D
"Having a talent isn't worth much, unless you know what to do with it"
Tony Palladino
Άβαταρ μέλους
ouzou
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 04.09.14, 5:00 pm

Δεν υπάρχει κανένα αιώνιο ερώτημα. Είτε είσαι θύμα του μάρκετινγκ και θες να ενισχύσεις τη χιπστερική εικόνα σου με mac, είτε δίνεις τα ίδια χρήματα για να φτιάξεις ένα pc, τεχνικά περίπου τρεις φορές καλύτερο.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων