Πρόβλημα με το mouse σε mac pro 3.1

Do you think different ?

Πρόβλημα με το mouse σε mac pro 3.1

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 14.08.16, 10:15 am

Γεια χαρά! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ κι 6 μήνες περίπου οπου κανείς μέχρι στιγμής δεν μπορεί να μου δώσει λύση. Έχω ενα mac pro 3.1 (early 2008) και εδω κι ενα εξαμηνο περιπου μου δημιουργεί πρόβλημα το mouse. Στην αρχή, το ενσύρματο ποντίκι αρχισε να μου κάνει διπλά κλικ κι ετσι άλλαξα κι αγόρασα ένα καλύτερης ποιότητας mouse πιστεύοντας οτι θα λυθει το πρόβλημα. Το πρόβλημα παρέμενε όμως κι ετσι στράφηκα στο λειτουργικό οπου κι έκανα αναβάθμιση στο 10.8. Δυστυχώς δεν βγήκε άκρη κι ετσι επέστρεψα πάλι στην αλλαγή ποντικιού. Πήρα ένα ασύρματο οπου για κανα-δυο μήνες λειτουργησε σωστα! Εδώ και μερικές μέρες όμως, άρχισε κι αυτο (το ασύρματο mouse) να κάνει νερά. Διαφορετικό όμως πρόβλημα σε σχέση με τα προηγούμενα ποντίκια. Δεν ανταποκρίνεται με τη μία και χρειάζεται δευτερη προσπάθεια να ανταποκριθεί στα κλικ. Η δουλειά μου είναι γραφιστική και αυτες τις μέρες βάφώ κομικ στο photoshop αλλά κι επεξεργάζομαι εικόνες για περιοδικά! Οποτε καταλαβαίνετε οτι γινεται πολυ δύσκολη η δουλειά και πολλές φορες σταματάω κι επανεκκινώ το μηχάνημα μήπως μπορέσει να δουλέψει σωστά για λίγο. Μάταια όμως. Πλέον, κοιτάω σε αλλαγή δίσκου ( σε εναν ssd πιθανόν) μήπως, κάνοντας ένα clean install στο λειτουργικό και τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, βοηθήσει ωστε να λυθεί το προβλημα. Αν κάποιος έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα και μπορεί να βοηθήσει, θα το χρειαζόμουν. Έχω να παραδώσω μεγάλο όγκο δουλειάς σε λίγες μέρες και δεν μπορώ να εργαστώ σωστά. Παρακάτω, επισυνάπτω τις προδιαγραφές του μηχανήματος.

Mac Pro Early 2008
Processor 2 x 2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
Memory 6 GB 800 MHz DDR2 FB-DIMM
Graphics ATI Radeon HD 2600 XT 256 MB
Software OS X 10.8.5

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης
GIANNIS76
Member

Re: Πρόβλημα με το mouse σε mac pro 3.1

Δημοσίευσηαπό theoasim » 14.08.16, 11:36 pm

eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 15.08.16, 2:43 pm

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες! Δυστυχώς, ακολούθησα και τις 2 διαδικασιες που αναφερει η Apple για τετοιες περιπτώσεις, αλλα δεν δούλεψε στο συστημα μου. Αναγκαστικά θα απευθυνθω σε καποιον τεχνικό προκειμένου να βρώ λύση. Και παλι ευχαριστώ!
GIANNIS76
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 16.08.16, 11:11 am

Καλησπέρα,

Παρακαλώ! Ευχαρίστησή μου να βοηθάω! Δοκίμασες όλες τις θύρες USB ή να διαγράψεις όλες τις USB συσκευές από το λειτουργικό και μετά να περάσεις μόνο το ποντίκι;
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 17.08.16, 10:45 am

Δοκίμασα ολες τις θυρες και σε όλες δημιουργεί πρόβλημα! Δεν εχω ομως δοκιμασει να αφαιρεσω συσκευες απ το λειτουργικό διότι δεν γνωρίζω πως γινεται... Να αφαιρεσω δηλαδή απ τις εφαρμογές οτι χρησιμοποιείται με usb;
GIANNIS76
Member

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων