feedback - τη γνώμη σας please

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 05.01.09, 11:56 am

1st time live in Thessal niki...
εσκεμμένα λείπει το Ο?
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό youandigraphics » 05.01.09, 3:23 pm

Nα ρωτήσω γιατί άλλαξε τόσο πολύ η νέα έκδοση? Άλλαξε ακόμα και το logo του συγκροτήματος ?
Άβαταρ μέλους
youandigraphics
Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 05.01.09, 4:37 pm

Trelokampero το ο έχει πέσει στο γρασίδι.

youandigraphics η αλήθεια είναι ότι στην αρχή επιλέξαμε την εύκολη λύση να αλλάξουμε μόνο τα χρώματα της προηγούμενης αφίσας και την ημερομηνία και να κρατήσουμε όλα τα άλλα ίδια. Απλά δεν με ενθουσίαζε εμένα προσωπικά αυτή η ιδέα. Και δοκίμασα με κάτι πιο εικαστικό, αρκετά πιο ανάλαφρο, που όμως αν παρατηρήσεις έχει πολλά στοιχεία από τις προηγούμενες αφίσες (π.χ. το τραίνο που έρχεται από το τούνελ). Το logo του συγκροτήματος απλά ''ρετουσαρίστηκε''(χεχε) για τις ανάγκες τις αφίσας, αλλά έχει ακόμα και το φυλλαράκι στο ο. Σε γενικές γραμμές πιστέυω ότι θα παίξει καλό ρόλο ξεχωρίζοντας από τις υπόλοιπες αφίσες.
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 05.01.09, 4:39 pm

Εμένα πάντως καθαρά από εικαστικής απόψεως μου αρέσει πολύ περισσότερο η νέα αφίσα! :D
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.01.09, 4:42 pm

εγω θα εβαζα το "ο "λιγο πιο κοντα στη καθετη νοητη γραμμη που υποτιθεται πως θα επρεπε να ειναι αν δεν ειχε πεσει... αλλιως αν δε διαβαζα αυτο που εγραψες δε θα το βρισκα με τιποτα:P
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 05.01.09, 5:10 pm

Valkyrie...μα έπεσε και κατρακύλησε...
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό derek » 05.01.09, 6:16 pm

Μου αρεσει πολυ! Αν την εβλεπα στο δρόμο δε θα περνούσε απαρατηρητη!
Η προηγουμενη δε μου αρεσε και τόσο.

κι εγω δεν καταλαβα που πήγε το Ο. Αν δεν το ελεγες δε θα το καταλάβαινα.
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό surtuki » 05.01.09, 9:02 pm

φίλε όλες οι αφίσες που ανέβασες είναι όμορφες απλά θέλω να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με την τελευταία.

Δεδομένου του ελάχιστου χρόνου που έχει το μάτι για να αποκωδικοποιήσει το "μήνυμα" μιας αφίσας, τα παλ χρώματα στην τελευταία, ενώ έχει ωραία εικονογράφηση, δεν με βοηθάνε να αντιληφθώ περί τίνος πρόκειται.

Η reggae μουσική με παραπέμπει σχεδόν αυτόματα στα χρώματα κόκκινο κίτρινο πράσινο (Αιθιοπία). Επίσης προτιμώ την πιο ξεκάθαρη τυπογραφεία που είχες στο "που" (μύλος) και "πότε" (ημερομ.)
Με λίγα λόγια ... προτιμώ την προηγούμενη προσέγγιση.

φιλικά
Δημήτρης
Αγαπημένο τραγούδι
the Black Keys - in time
Άβαταρ μέλους
surtuki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό youandigraphics » 06.01.09, 11:37 am

Προσωπικά πιστεύω πως το λογότυπο του συγκροτήματος για λόγους branding δεν θα έπρεπε να αλλάξει (έχει μεγάλη διαφορά από το παλιό και το κοινό τους δεν θα το αναγνωρίσει εύκολα).

Επίσης θα συμφωνήσω στο οτι τα νέα χρώματα που είναι πιο παλ δίνουν ίσως ένα πιο παιδικό ύφος παρά την αίσθηση της regggae.

Ενώ βλέπω το κοινό στοιχείο του τραίνου και στις δύο αφίσες και ενώ και οι δύο είναι ωραίες εικαστικά, πιστεύω πως η δεύτερη έχει χάσει λίγο τον στόχο της.
Άβαταρ μέλους
youandigraphics
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων