πως να στειλω δειγμα δουλειας σε εκδοτικους οικους με e-mail

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Re: πως να στειλω δειγμα δουλειας σε εκδοτικους οικους με e-mail

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 19.09.09, 7:33 am

exeis δικιο ειναι πολυ απλο αλλα μη ξεχνας οτι δεν εχω και πολυ καιρο που ασχολουμε με προγραμματα και δε ξερω και καλα αγγλικα..τελικα ξεκινησα να διαβαζω τις λειτουργιες του απο την αρχη ολλη τη νυχτα και πριν απο μολις 5 λεπτα ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ! :superman:
η πλακα ειναι οτι δε ξερω τι ακριβως εκανα και τα καταφερα !τωρα που το ξαναπροσπαθω οταν στο καρτελακι page transision βαζω επιλογη only swf de moy bgazei tis epiloges direction και speed .οταν το πετυχα ειχα βαλει ενα αλλο εφε να κανει το comb τοτε μου εβγαλε και τις αλλες 2 επιλογες speed kai direction αλλα οταν το ανοιξα μου εκανε το κλασικο flip page !!επισης δε μου κανει προεπισκοπιση..κατι πραματααα..
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό WoLfeN » 19.09.09, 10:01 am

skidoo23 έγραψε:exeis δικιο ειναι πολυ απλο αλλα μη ξεχνας οτι δεν εχω και πολυ καιρο που ασχολουμε με προγραμματα και δε ξερω και καλα αγγλικα..τελικα ξεκινησα να διαβαζω τις λειτουργιες του απο την αρχη ολλη τη νυχτα και πριν απο μολις 5 λεπτα ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ! :superman:
η πλακα ειναι οτι δε ξερω τι ακριβως εκανα και τα καταφερα !τωρα που το ξαναπροσπαθω οταν στο καρτελακι page transision βαζω επιλογη only swf de moy bgazei tis epiloges direction και speed .οταν το πετυχα ειχα βαλει ενα αλλο εφε να κανει το comb τοτε μου εβγαλε και τις αλλες 2 επιλογες speed kai direction αλλα οταν το ανοιξα μου εκανε το κλασικο flip page !!επισης δε μου κανει προεπισκοπιση..κατι πραματααα..

Στο page turn, δεν σου εχει επιλογες directions και speed γιατι 1. δεν υπαρχουν και πολλοι διαφορετικοι τροποι να ξεφυλλισεις κατι 2. υποστηριζει 1 συγκεκριμενο speed.
Ουτε preview εχει ναι :p
Μετα κανεις file->export και διαλεγεις καταληξη .swf(αυτο σημαινει και στο Page transitions που το γραφει, οτι μονο σε .swf θα φαινεται το εφε αυτο)
Άβαταρ μέλους
WoLfeN
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 19.09.09, 11:01 am

exeis dikio το σκεφτηκα αυτο μολις το εγραψα και δοκιμασα να σωσω το αρχειο το ανοιγω και ...ετοιμο το εφε!εισαι ομως σιγουρος οτι μονο σε μορφη swf ginetai;kapoy diabasa:''Οι μεταβάσεις σελίδας εμφανίζουν ένα διακοσμητικό εφέ, όπως εφέ διάχυσης ή σβησίματος, όταν γυρνάτε σελίδες σε ένα έγγραφο που έχετε εξάγει σε μορφή SWF ή PDF.''
μαλλον σε swf γινεται μονο αυτο με το ξεφυλισμα..αραγε μπορω να ενσωματωσω και αρχεια gif για κινηση;δε νομιζω..αυτο που με ειχε μπερδεψει παντως ηταν τα κουμπια αλλα δε με πολυενδιαφερει τωρα αυτο.για να δει καποιος το εφε του ξεφυλισματος (swf) telika ti xreiazetai na exei;acrobat h συνδεση στο ιντερνετ;
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό WoLfeN » 19.09.09, 6:05 pm

skidoo23 έγραψε:exeis dikio το σκεφτηκα αυτο μολις το εγραψα και δοκιμασα να σωσω το αρχειο το ανοιγω και ...ετοιμο το εφε!εισαι ομως σιγουρος οτι μονο σε μορφη swf ginetai;kapoy diabasa:''Οι μεταβάσεις σελίδας εμφανίζουν ένα διακοσμητικό εφέ, όπως εφέ διάχυσης ή σβησίματος, όταν γυρνάτε σελίδες σε ένα έγγραφο που έχετε εξάγει σε μορφή SWF ή PDF.''

το συγκεκριμενο εφε(page turn) το εμφανιζει μονο αν σωσεις σε .swf δηλαδη flash.Το λεει κιολας οταν το διαλεξεις, λεει Page turn(SWF only).Τα αλλα εφε δουλευουν και σε pdf
skidoo23 έγραψε: μαλλον σε swf γινεται μονο αυτο με το ξεφυλισμα..αραγε μπορω να ενσωματωσω και αρχεια gif για κινηση;δε νομιζω..αυτο που με ειχε μπερδεψει παντως ηταν τα κουμπια αλλα δε με πολυενδιαφερει τωρα αυτο.για να δει καποιος το εφε του ξεφυλισματος (swf) telika ti xreiazetai na exei;acrobat h συνδεση στο ιντερνετ;

Αρχεια με .gif κινηση, δε νομιζω οτι μπορεις να τα βαλεις για να κανουν αυτο που θες(δεν το εχω δοκιμασει βεβαια).Για να δει το εφε του ξεφυλλισματος, θελει adobe flash player.Αν εχει adobe flash player, ειτε το ανοιξει μεσω internet(π.χ με mozilla) ειτε κατεβασει το .swf στο pc του, θα παιξει.Με λιγα λογια αυτο που θες ειναι το flash player(free). Για pdf προφανως acrobat reader.
Ολα αυτα κολλανε στους browsers και μετα μπορεις να τα δεις μεσω browser.Αν δεν τα εχεις ομως δεν παιζεις μπαλα
αυτα :)
Άβαταρ μέλους
WoLfeN
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 20.09.09, 1:34 am

fantazomai οι εκδοτικοι οικοι και οι διαφημιστικες θα εχουν flash player alimono! οποτε αφηνω στην ακρη word κτλ γραφω το βιογραφικο μου στο in desigh βαζω τις εικονες μου (ισως με λιγη επεξεργασια στο photoshop ,contrast ktl) kai κανω save h σε pdf h se swf.σωστος;
παντως το in desigh poly kalo programmataki kai poly pio aplo apo to photoshop κατ' εμε.μπορω να δουλευω εκει και την σελιδοποιηση των κομιξ,επισης δημιουργια καταλογων, επαγγελλατικες καρτες και αλλα πολλα φανταζομαι που θα μαθω στην πορεια.ακομα βεβαια δεν εχω καταληξει στο τι ακριβως θα κανω επαγγελματικα με ολλα αυτα τα προγραμματα αλλα επειδι ξερω ελευθερο σχεδιο και μπορω να κανω απο το μυαλο μου χαρακτηρες κομιξ κτλ νομιζω οτι πιο πολυ ειμαι στην εικονογραφηση.δε με γεμιζει και τοσο να φτιαχνω απλα μια σελιδα η να επεξεργαζομαι ενα κειμενο η μια φωτο. και νομιζω οτι το σχεδιο ειναι το συμαντικοτερο.καποιος απλα που ξερει photoshop px αν δε ξερει να σχεδιασει ενα χαρακτηρα πχ η δε ξερει χρωμα δε νομιζω οτι μπορει να κανει και πολλα πραγματα περα απο καθαρα τεχνικης φυσεως εργασιες .βεβαια μπορει να ειναι επαγγελματικα ποιο επιτυχημενος απο τον πρωτο για χιλιους δυο λογους, αλλο το ενα αλλο το αλλο.
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό inkynebula » 20.09.09, 2:24 pm

skidoo23 έγραψε:fantazomai οι εκδοτικοι οικοι και οι διαφημιστικες θα εχουν flash player alimono!

Μη θεωρεις τιποτα αυτονοητο... το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το φτιαξεις οπως θελεις, αλλα να το στειλεις και σε μια μορφη πιο απλη οπου αν κατι παει στραβα να μπορει καποιος να το δει (ακομα και σε jpg που λεει ο λογος).

Απο την αλλη, το ιδανικο που μπορεις να κανεις ειναι να μην τα στειλεις με mail, αλλα ειτε να πας απο εκει με cd το οποιο θα περιλαμβανει και το ιδιο το flash player αν τυχον δεν το εχει αυτος που θα το δει, και δουλειες τυπωμενες αν για παραδειγμα εχει γινει καποια τρομερη καταστροφη και εχει εκραγει ο υπολογιστης, εχει πεσει το ρευμα, κλπ., ή να τους στειλεις μονο το cd τελος παντων.

Γενικως με mail, αν δεν ξερεις τι εχει και τι δεν εχει καθε φορα καποιος, καλυτερο ειναι να θυσιαζεις την εμφανιση για να εχεις σιγουρα αποτελεσμα.

Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα μην νομιζεις οτι ο εκαστοτε εργοδοτης/εκδοτικος θα καθησει να ασχοληθει με ενα πορτφολιο που δεν ανοιγει ή δεν φορτωνει, ή οποιοδηποτε προβλημα συμβατοτητας μπορει να προκυψει.

Καλη επιτυχια! :D
Άβαταρ μέλους
inkynebula
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 20.09.09, 9:29 pm

μακαρι φιλε μου να μπορουσα να παω τοσο ευκολα απο εκει αλλα επειδι αντιμετωπιζω ενα κινητικο προβλημα μου ειναι πολυ δυσκολο να παω ο ιδιος .πρεπει να παω με παρεα να ταλαιπωρηθω πολυ ,και αν εχει και τιποτα σκαλια θα ταλαιπωρηθω και τσαμπα γιατι μαλλον δε θα μπορεσω να τα ανεβω.. :(
τουλαχιστον σε τετοιες περιπτωσεις η τεχνολογια βοηθαει..(θελω να πιστευω)
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 20.09.09, 11:14 pm

otan κανο save as swf μου εμφανιζει 2 αρχεια ενα με το συμβολο του explorer (;;) kai ena me mia μπλε οθονη ππου γραφει μεσα swf.dokimasa na steilo to arxeio se mena ton idio gia δω αν θα ανοιξει κανονικα .εστειλα πρωτα το αρχειο με το συμβολο του explorer kai otan to ανοιξα το συννημενο εβλεπα μια γκρι σελιδα.οταν εστειλα το αλλο με το σηματακι της οθονης μου το ανοιξε το αρχειο στον kmplayer kai epeze tis 2 selideς σα να ηταν ταινια με 2 frame!HELPPPPPPP!!! :shock:
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 20.09.09, 11:44 pm

βεβαια αν επιλεξω απο το ε mail που το εστειλα στον εαυτο μου να ανοιξει με τον ιντερνετ explorer anoigei kanonika kai kanei thn kinhsh ομως γιατι ανοιξει με προεπιλογη των mkplayer;
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό skidoo23 » 21.09.09, 6:26 am

εφτιαξα ενα εργο σε χαρτονι με λαδοχρωματα και επειτα το περασα στο photoshop gia να κανω κανα εφε στα φτερα κυριως ,ηθελα τη γνωμη σας..Εικόναθελει δουλεια ακομα δεν ειναι το τελικο θεωρω οτι το εχω ολοκληρωσει κατα 65%
skidoo23
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 04.10.09, 2:52 am

ρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση; γιατί έκανα ένα portfolio και επειδή βγήκε λίγο μεγάλο (25mb) δε μπορώ να το στείλω με attachment, το ανέβασα σε έναν server που έχω ένα free account (freewebs.gr) αλλά βάρεσε μέσα σε μια μέρα bandwidth limit 1GB και τώρα δε μπορώ να το δείξω πουθενά (τα είχα ανεβάσει και μαζί με το email έστειλα και λινκ) και δε ξέρω τι να κάνω.

Καμιά ιδέα πέρα από το να αγοράσω χώρο σε κάποιον server?
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό kenji » 04.10.09, 12:32 pm

skidoo23 έγραψε:εφτιαξα ενα εργο σε χαρτονι με λαδοχρωματα και επειτα το περασα στο photoshop gia να κανω κανα εφε στα φτερα κυριως ,ηθελα τη γνωμη σας..Εικόναθελει δουλεια ακομα δεν ειναι το τελικο θεωρω οτι το εχω ολοκληρωσει κατα 65%

πολυ ωραιο :) ,ισως τη περιοχη γυρω απο τα φτερα να δουλευες με καποιο τροπο.
kenji
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 07.10.09, 9:38 am

Καλημέρα Αιγιώτη! :)

Σε τι τύπου αρχείο είναι οι φωτογραφίες που έβαλες ? Έκανες το portfolio σε pdf ή σε άλλη μορφή?

nitro912gr έγραψε:ρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση; γιατί έκανα ένα portfolio και επειδή βγήκε λίγο μεγάλο (25mb) δε μπορώ να το στείλω με attachment, το ανέβασα σε έναν server που έχω ένα free account (freewebs.gr) αλλά βάρεσε μέσα σε μια μέρα bandwidth limit 1GB και τώρα δε μπορώ να το δείξω πουθενά (τα είχα ανεβάσει και μαζί με το email έστειλα και λινκ) και δε ξέρω τι να κάνω.

eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 07.10.09, 9:49 am

Καλημέρα!

Εδώ http://rs388.rapidshare.com/files/133456905/flippingbook_1.5.4_full.zipσου έχω ένα πολύ καλό πρόγραμμα που δεν απαιτεί γνώσεις γραφιστικής.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και καθυστερημένα.

skidoo23 έγραψε:μου εχουν απαντησει απο καποιους γνωστους εκδοτικους οικους και θελουν καποιο δειγμα της δουλειας μου.περα απο τα συννημενα υπαρχει καποιος αλλος τροπος προγραμμα για να στειλω τη δουλεια μου μαζι με ενα κειμενο κατι σαν βιογραφικο;ευχαριστω!
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 07.10.09, 11:43 am

theoasim έγραψε:Καλημέρα Αιγιώτη! :)

Σε τι τύπου αρχείο είναι οι φωτογραφίες που έβαλες ? Έκανες το portfolio σε pdf ή σε άλλη μορφή?

nitro912gr έγραψε:ρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση; γιατί έκανα ένα portfolio και επειδή βγήκε λίγο μεγάλο (25mb) δε μπορώ να το στείλω με attachment, το ανέβασα σε έναν server που έχω ένα free account (freewebs.gr) αλλά βάρεσε μέσα σε μια μέρα bandwidth limit 1GB και τώρα δε μπορώ να το δείξω πουθενά (τα είχα ανεβάσει και μαζί με το email έστειλα και λινκ) και δε ξέρω τι να κάνω.

Καλημέρα :D είναι σε pdf Α3 150dpi, ώστε να μπορεί να τυπωθεί κιόλας.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.10.09, 3:13 am

96dpi είναι ικανοποιητική ανάλυση για προβολή στην οθόνη. Οι φωτογραφίες προτείνω να είναι σε ΤΙFF με LWZ συμπίεση ή PNG. Όσο για το μέγεθος είναι οκ Α3 = (Α4 + Α4). Κάθε σελίδα να την κάνεις ε ΤΙFF με LWZ συμπίεση ή PNG όμως για να έχεις χαμηλότερο αρχείο στο τέλος. Να μην περιέχει δηλαδή το PDF πληροφορίες γραμματοσειρών και να μην είναι δυνατή η αποκλοπή μερικών στοιχείων ή εικόνων από αυτό.

Κατάλαβες ποιός είμαι? Ο θείος σου Γιώργος Πρίνος είναι καλά? :D

nitro912gr έγραψε:

theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.10.09, 3:15 am

150dpi είναι η χαμηλότερη ανάλυση για εκτύπωση, οπότε είναι οκ αυτό. Οι φωτογραφίες προτείνω να είναι σε ΤΙFF με LWZ συμπίεση ή PNG. Όσο για το μέγεθος είναι οκ Α3 = (Α4 + Α4). Κάθε σελίδα να την κάνεις ε ΤΙFF με LWZ συμπίεση ή PNG όμως για να έχεις χαμηλότερο αρχείο στο τέλος. Να μην περιέχει δηλαδή το PDF πληροφορίες γραμματοσειρών και να μην είναι δυνατή η αποκλοπή μερικών στοιχείων ή εικόνων από αυτό.

Κατάλαβες ποιός είμαι? Ο θείος σου Γιώργος Πρίνος είναι καλά? :D

nitro912gr έγραψε:

theoasim
Master Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων