Γνώμες για χρήση έκφρασης "Κλάιν Μάιν" σε αφίσα ? ? ?

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Γνώμες για χρήση έκφρασης "Κλάιν Μάιν" σε αφίσα ? ? ?

Δημοσίευσηαπό Exnihilon » 12.02.12, 12:31 am

Αγαπητοί μου συμφορμίτες,

Θέλω τη γνώμη σας για μια ιδέα μου σχετικά με το δημιουργικό αφίσας.
Η αφίσα δεν θα έχει εμπορική χρήση/χαρακτήρα, αλλά θα μεταδίδει ένα μήνυμα κοινωνικού / γενικού ενδιαφέροντος.

Η ιδέα στηρίζεται στη χρήση της γνωστής αργκό έκφρασης "Κλάιν Μάιν", σε συνδυασμό με ένα σχεδιαστικό και θέλω γνώμες για την καταλληλότητα της χρήσης της.

Ξέρω ότι στην καθομιλουμένη, την χρησιμοποιούμε συχνά λίγο-πολύ σε αρκετές καταστάσεις για να δηλώσουμε αντίθεση σε κάτι, και μπορεί να πάρει η συγκεκριμένη έκφραση πολλές ερμηνείες...

Ποια είναι οι γνώμη σας, μπορεί να "σταθεί" σε ένα σχεδιαστικό η έκφραση αυτή ή είναι υπερβολική?
Multum in parvo!
Άβαταρ μέλους
Exnihilon
Member

Re: Γνώμες για χρήση έκφρασης "Κλάιν Μάιν" σε αφίσα ? ? ?

Δημοσίευσηαπό graph-p » 12.02.12, 1:34 am

εγώ και θα το χρησιμοποιούσα και θα το οπτικοποιούσα. απλά την έκφραση εγώ την έχω συνυφασμένη με την απαξίωση και όχι σαν πανάκεια
Παραδείγματα: Ο Παπαδήμος? κλαΐν μάιν πρωθυπουργός!
Η πτώχευση? κλαΐν μάιν αφού και τώρα δεν έχω μία...
Αυτά
(ελπίζω να το εκλάβετε ως χιούμορ και να μην το διαγράψετε ως πολιτικό σχόλιο χα χα χα)

Υ.Γ. αν πάλι το κάνετε . . . κλαΐν μάιν! δεν χάθηκε ο κόσμος... απλά την επόμενη φορά θα προσέχω!
«Τον άνθρωπο πρέπει να κρίνει κανείς όχι από τον τρόπο με τον οποίο ομιλεί αλλά από τον τρόπο με τον οποίο σιωπά».
Ουίλιαμ Σαίξπηρ
Άβαταρ μέλους
graph-p
Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 12.02.12, 5:42 am

Και δεν το βάζεις, ιδικά εάν το θέμα είναι λίγο χιουμοριστικό... δεν θα με χάλαγε καθόλου.

graph-p έγραψε:Υ.Γ. αν πάλι το κάνετε . . . κλαΐν μάιν! δεν χάθηκε ο κόσμος...

=]
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 17.02.12, 4:26 am

εγώ δεν έχω καταλάβει τι πάει να πει, νόμιζα ότι το λένε αντί για "χαλαρά μωρέ" αλλά έχω δει και άλλες χρήσης και με μπερδεύει.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό akis.p » 17.02.12, 1:16 pm

Για διαβάστε αυτό
http://www.slang.gr/lemma/show/klain_main_253

Δεν θεωρώ τη χρήση του απαγορευτική, αλλά ούτε κ τρελαίνομαι με την ιδέα. Βέβαια αν το δημιουργικό "δένει", μπορεί να βγει κάτι πολύ ωραίο.
Ωστόσο πρέπει να σκεφτείς σε ποιους απευθύνεσαι, τι έκταση θα έχει η προβολή της κ φυσικά αν αναφέρεται κάποια εταιρεία στην αφίσα (π.χ. σαν σπόνσορας) που μπορεί να στραβώσει και να το θεωρήσει προσβλητικό.
akis.p
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων