φτού και βγαίνω - παιδικό φεστιβάλ

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

φτού και βγαίνω - παιδικό φεστιβάλ

Δημοσίευσηαπό timi::everent » 26.04.12, 5:11 pm

Σχεδιασμός λογοτύπου και αφισών για ένα παιδικό φεστιβάλ.
Ήταν η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με ένα τέτοιο θέμα, το οποίο αφορά παιδιά και θα ήθελα τη γνώμη σας.

http://www.behance.net/gallery/kids-festival/3757966
timi::everent
Member

Re: φτού και βγαίνω - παιδικό φεστιβάλ

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 26.04.12, 10:19 pm

Ωραία γραμματοσειρά. Οι εικονογραφήσεις είναι "μπλιάχ" αλλά υπάρχουν 1-2 καλές.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 27.04.12, 9:49 am

συμφωνω με τη γραμματοσειρα. οι χαρακτηρες....χμμ δε τρελαινομαι τωρα αλλα επειδη δε ξερω τι γραμμη ειχες απο τοι πελατη θα το προσπερασω... ωραιο και χαρουμενο γενικα νομιζω το πιανεις το νοημα!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 27.04.12, 10:09 am

Καλημέρα
θα συμφωνήσω για την εικονογράφηση, ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα.
Επίσης η αφίσα για την "αναπηρία" ήθελε άλλη προσέγγιση.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 27.04.12, 10:17 am

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Επίσης η αφίσα για την "αναπηρία" ήθελε άλλη προσέγγιση.

συμφωνω πολυ με αυτο. Μου εκατσε λιγο καπως να διαβαζω τη λεξη "αναπηρια" πανω στην αφισα. καλυτερα καποια αλλη λεξη ( αρα αλλη προσεγγιση εχεις πολυ δικιο κλημη...)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 27.04.12, 10:48 am

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εργαστήρια κηπουρικής, τσίρκο, ΒΜΧ, longboard, μουσικής παραγωγής, ζαχαροπλαστικής, κεραμικής, κατασκευές από επανάχρηση υλικών, δραστηριότητες ευαισθητοποίησης σε θέματα αναπηρίας, ψυχαγωγικές παραστάσεις και πολλά παιχνίδια.

Άλλο αυτό που περιγράφει παραπάνω το κείμενο και
άλλο αυτό που σου αφήνει ως αίσθηση η αφίσα.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 27.04.12, 11:06 am

VaLKyRiE έγραψε:
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Επίσης η αφίσα για την "αναπηρία" ήθελε άλλη προσέγγιση.

συμφωνω πολυ με αυτο. Μου εκατσε λιγο καπως να διαβαζω τη λεξη "αναπηρια" πανω στην αφισα. καλυτερα καποια αλλη λεξη ( αρα αλλη προσεγγιση εχεις πολυ δικιο κλημη...)

νομιζω η λεξη περιγραφη την κατασταση - αρα ειναι η καταληλη.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό timi::everent » 30.04.12, 4:30 am

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια!

VaLKyRiE η γραμμή του πελάτη ήταν minimal χαρακτήρες σε αυτό το στυλ που να δείχνει τις δράσεις του event, οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό.

Για το αναπηρία συμφωνώ ότι ίσως χτυπάει λίγο άσχημα στο μάτι, αλλά δε γινόταν να το περιγράψω κάπως αλλιώς με μια λέξη.

Αν έχετε και κάποιες πιο συγκεκριμένες παρατηρήσεις όσο αναφορά την εικονογράφηση θα με ενδιέφερε πολύ να τις ακούσω.
timi::everent
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 30.04.12, 10:27 am

Καλημέρα
timi::everent έγραψε:Για το αναπηρία συμφωνώ ότι ίσως χτυπάει λίγο άσχημα στο μάτι, αλλά δε γινόταν να το περιγράψω κάπως αλλιώς με μια λέξη.

Πάντα υπάρχει τρόπος.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.04.12, 1:39 pm

η ουσια ειναι οτι οπως και να το πεις, μιλαμε για : ... σωματική, διανοητική ή λειτουργική ανικανότητα που περιορίζει μια βασική δραστηριότητα.
http://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/a ... otita.html

αλλα οπως και να ονομαζουμε την κατασταση το προβλημα παραμενει και το να κρυβουμε κατω απο το χαλι την "κακια" λεξη, δεν θα βοηθησει τους ανθρωπους. το αντιθετο μπορει.
οποτε θα προτιμησουσα να τη χρησιμοποιήσω, με στοχο οχι να απενεχοποιήσω μια λεξη, αλλα μια κατασταση.

ετσι θα ειχα μια αφισα οχι και τοσο "καλλιτεχνικη" αλλα θα ειχα μια επιτυχημένη εκστρατεία.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 30.04.12, 2:37 pm

Οσο και να προσπαθησουμε να απενεχοποιησουμε επιτηδες τη λεξη, η αληθεια ειναι μια και την ξερουν οι ανθρωποι που εχουν κινητικες και αλλες δυσκολιες. οπως και να την πεις ειναι μια κατασταση που ετσι κι αλλιως τη βιωνουν καθε μερα...Εγω που δεν ειμαι στη θεση αυτων των ανθρωπων ομως και το βλεπω απεξω δε μου αρεσει να αναφερονται με αυτη τη λεξη, δε θα λεγα ποτε στα παιδια μου που μεγαλωνουν και καποια στιγμη θα ρωτησουν οτι "κοιτα αυτος ειναι αναπηρος", θα προσπαθουσα να εξηγησω τη κατασταση του χωρις αυτη τη λεξη ,ισως με πολλες περισσοτερες αλλα οχι αυτη. αφου δε μου αρεσει εμενα λετε να αρεσει στους ιδιους? γιατι πχ οταν σκονταφτουμε η μας πεφτει κατι απο το χερι χρησιμοποιουμε αυτη τη λεξη για να κοροιδεψουμε? (Εχω το δικαιωμα να μη μαρεσει ε?)

α και μη ξεχναμε πως αναφερομαστε σε ενα παιδικο φεστιβαλ. λετε να αρεσει στα παιδακια με δυσκολιες να διαβαζουν στην αφισα τη λεξη αναπηρια?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.04.12, 2:57 pm

μα VaLKyRiE αυτο ειναι το θεμα: αφου δεν μπορουμε να αλλαξουμε την κατασταση τους, τουλαχιστο να βελτιωσουμε την καθημερινοτητα τους.
η απενοχοποιηση της καταστασης ειναι μια εξαιρετικα δυσκολη κατασταση και νομιζω οτι η λεξη που περιγραφη μια κατασταση προσφερεται.

λετε να αρεσει στα παιδακια με δυσκολιες να διαβαζουν στην αφισα τη λεξη αναπηρια?
@
πολυ σωστη παρατηρηση και πολυδιαστατη, απλα δεν μπορω απαντησω.
θα ηθελα να πω κατι ομως: φανταζομαι πως ουτε σε οσους εχουν ζαχαρο αρεσουν να τους τσιμπανε καθε βραδυ με μια βελονα.

παντως οταν καποιος σκονταφτει ανησυχώ μηπως χτυπησε
ειδικα με τα χαλια του ΤΕΒΕ.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 30.04.12, 3:01 pm

βασικα εγω επειδη εχω παιδακια, ειμαι πιο ευαισθητοποιημενη σε αυτα...
η παιδικη ψυχη ειναι πολυ πιο ευαισθητη σε τετοια, απο καποιον που απλα εχει ζαχαρο. το παιδακι δε μπορει να τρεξει, να παιξει με τα αλλα...πρεπει να του "πεταμε στα μουτρα" αυτη τη λεξη? εδω τα κοροιδευουν αν φορανε γυαλια, τι να λεμε τωρα....
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων