γεια σας παιδια : )

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

γεια σας παιδια : )

Δημοσίευσηαπό geokon712 » 13.05.12, 9:30 am

μόλις χθες είδα για πρώτη φορά το σάιτ σας (ακόμα το ψάχνω) δεν ήξερα καν ότι υπάρχει... και είπα να ανοίξω ένα θέμα εδώ για να γνωριστούμε :D

λέγομαι γιώργος, είμαι 27 χρονών και τα τελευταία δυο χρόνια κάνω τα πρώτα μου βήματα ως εικονογράφος. Στόχος μου όμως είναι τα κόμικς που είναι και η μεγάλη μου αγάπη... κάνω βέβαια και κάνα παραμυθάκι για τα προς τα ζην μέχρι να τον καταφέρω... :shock:

έχω τελειώσει τον άκτο, "σκίτσο-κόμικς-καρτούν" ο κλάδος μου και σκάω και κανα φανζινάκι που και που με την παρέα μου για να χαιρόμαστε.

δουλειές μου μπορείτε να δείτε εδώ http://www.geokon712.blogspot.com (ή κι εδώ http://www.geokon712.deviantart.com )

θα χαρώ παιδιά να δω κριτική, σχόλια και παρατηρήσεις για την δουλειά μου (το ξέρω πως αυτό θα ήταν πιο εύκολο αν έβαζα πιο συγκεκριμένες εικόνες προς κριτική αλλά πιστεύω κι έτσι γίνεται δουλειά... πιο αντιπροσωπευτικές μου θεωρώ τις δουλειές που έχω ανεβάσει στο deviant πάντως)

καλώς σας βρήκα λοιπόν!!!
Άβαταρ μέλους
geokon712
Member

Re: γεια σας παιδια : )

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 13.05.12, 3:08 pm

Γειά σου.

Εικόνα

-Καλό θα ήταν, η γραμματοσειρά, να μην αποτελείται απο τα δικά σου γράμματα. Να χρησιμοποιείς κανονική γραμματοσειρά ή οποία να ταιριάζει στο ύφος του μόμικ.

-Το fanart δεν έχει θέση στο portfolio. Είναι απλώς αντιγραφή-μίμηση (Musashi, berserk, metal gear, spawn, spiderman, dragonball, και γενικά το fan).

-Η κουκουβάγια είναι καλή.

Εικόνα
Εικόνα

Απέφευγε το anime look. Το να σχεδιάζεις σε στύλ anime/manga δεν είναι ικανότητα.

Εικόνα

-Αυτό είναι πολύ καλό.
Vaggar
Junior Member

Re: γεια σας παιδια : )

Δημοσίευσηαπό geokon712 » 13.05.12, 7:17 pm

γεια σου varrar, σ ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο με τις δουλειές μου :o

Vaggar έγραψε:-Καλό θα ήταν, η γραμματοσειρά, να μην αποτελείται απο τα δικά σου γράμματα. Να χρησιμοποιείς κανονική γραμματοσειρά ή οποία να ταιριάζει στο ύφος του μόμικ.

σε μερικά μου κόμικς (σε λίγα) χρησιμοποιώ γραμματοσειρές έτοιμες... αναλόγως το ύφος πάντα. Αν για παράδειγμα ετοιμάσω κάτι για να εκδοθεί επίσημα, εννοείται, θα είμαι και πιο τυπικός σε αυτά και η γραμματοσειρά θα γίνει στον υπολογιστή. Σε πιο προσωπικές δουλείες όμως, μιας και το ψάχνω ακόμα το τι ταιριάζει και τι όχι, δεν έχω λόγο να βασιστώ στην ευκολία του υπολογιστή. Και βασικά, μόνο τα αμερικάνικα υπερηρωικά κόμικ έχουν γραμματοσειρές έτοιμες... όλοι οι άλλοι τις κάνουν στο χέρι. Κατα τ άλλα, την σημειώνω την παρατήρησή σου... "πιο ταιριαστή γραμματοσειρά" (ασχέτως αν θα είναι στο χέρι ή του υπολογιστή) :)

Vaggar έγραψε:-Το fanart δεν έχει θέση στο portfolio. Είναι απλώς αντιγραφή-μίμηση (Musashi, berserk, metal gear, spawn, spiderman, dragonball, και γενικά το fan).

Το πορτφόλιο που παρουσιάζω σε πελάτες, εννοείται πως δεν περιλαμβάνει fanart, συμφωνώ μαζί σου! Από την στιγμή όμως που με ενδιαφέρει το κόμικ επαγγελματικά, οφείλω να δείχνω και fanart.

Vaggar έγραψε:-Η κουκουβάγια είναι καλή.

ναι, είναι καλή... όλοι βέβαια όσοι πηγαίνουν σε σχολές σχεδίου θα έχουν και από μερικές τέτοιες εικονογραφήσεις... ακόμα και οι όχι τόσο καλοί σχεδιαστές. Είναι μια συγκεκριμένη τεχνική αντιγράφοντας φωτογραφία... Είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα (μερικές φορές δεν πιστεύω πως το έχω κάνει εγώ αυτό) αλλά, πραγματικά, είναι υπερτιμημένο...

Vaggar έγραψε:Απέφευγε το anime look. Το να σχεδιάζεις σε στύλ anime/manga δεν είναι ικανότητα.

μου έδωσες ένα τεράστιο χαστούκι αυτή τη στιγμή... Με anime μεγάλωσα, οπότε είναι λογικό να είμαι και επηρεασμένος από το στυλ τους (δεν το επιδιώκω)... αλλά πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο... και το έθεσες και πολύ ωραία, θα το λέω κι εγώ.

Vaggar έγραψε:-Αυτό είναι πολύ καλό.

θενξ.

πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Μη δίνεις σημασία στις αντιλογίες μου (το κάνω αυτό...) θα δώσω προσοχή σε όλες τις παρατηρήσεις σου και θα τις δουλέψω.
Άβαταρ μέλους
geokon712
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων