Η μίμηση ως η ειλικρινέστερη μορφή κολακείας

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Η μίμηση ως η ειλικρινέστερη μορφή κολακείας

Δημοσίευσηαπό heinrich » 27.06.12, 4:41 pm

Neville Brody
Logos for Mens Bigi στην Ιαπωνία 1988 - 1990

Εικόνα

Διονυσίου Αεροπαγίτου Ιούλιος 2011

Εικόνα

Εικόνα
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Re: Η μίμηση ως η ειλικρινέστερη μορφή κολακείας

Δημοσίευσηαπό heinrich » 27.06.12, 4:45 pm

Λίγο οι ειδήσεις, κάτι η ζέστη, ο γείτονας που βάζει κορίνες έξω από το σπίτι του για να μην παρκάρει άλλος, εχω γίνει λίγο σκοταδόψυχος τώρα τελευταία....
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 28.06.12, 12:08 pm

Εγώ θα έλεγα ότι δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον "δανεισμό" ιδεών στο design, με τη διαφορά ότι όταν "δανείζεσαι" κάτι οφείλεις να το πας ένα βήμα παραπέρα, να το εξελίσσεις.
Διαφορετικά είναι απλή αντιγραφή και τεμπελιά.

Εδώ που τα λέμε, δεν είναι κάτι το καινούργιο το clopywrite σε αυτό το χώρο και μπορεί να μην υπάρχει παρθενογένεση αλλά αρκετοί έχουν ανάγει αυτή την πρακτική σε πραγματική τέχνη.

Πόσες φορές έχω δει "επαγγελματίες" graphic designers απλά να ανοίγουν βιβλία με portfolio ή συγκεντρωτικούς καταλόγους άλλων και απλά να κάνουν τις τροποποιήσεις που χρειάζεται ο κάθε πελάτης.

Γλυτώνουν κόπο άρα χρήμα και φαιά ουσία, και κάποιοι τους λένε και μάγκες.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 29.08.12, 7:26 pm

Επειδή έχει τύχει να ασχοληθώ κάποιες φορές με logo κατασκευαστικής, πρέπει να πω ότι στη διαδικασία του σχεδιασμού μου προέκυψαν πολλές φορές αντίστοιχα λογότυπα. Εννοώ όμως ότι έμοιαζαν πάρα πολύ με αυτά τα δύο. Αν κάποιο από αυτά είχε προχωρήσει θα μπορούσα πολύ εύκολα να είμαι στη θέση του γραφίστα που έφτιαξε το 2ο λογότυπο και μάλιστα χωρίς να έχω δει ποτέ το αρχικό.

Θέλω να πω ότι κάποιες φορές θεωρούμε πολύ εύκολα δεδομένη την αντιγραφή ενώ μπορεί να πρόκειται απλά για κάποια ατυχέστατη σύμπτωση που δεν διαπιστώθηκε έγκαιρα.
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων