Λογότυπο για εταιρεία ανάπτυξης εφαρμογών

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Λογότυπο για εταιρεία ανάπτυξης εφαρμογών

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 29.08.12, 6:59 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα λογότυπο να φτιάξω και με βασανίζει, οπότε είπα να καταφύγω στη βοήθειά σας.

Ο "πελάτης" ασχολείται με την ανάπτυξη εφαρμογών, κυρίως για κινητά τηλέφωνα. Τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας και σπάνια οι δουλειές που κάνω γίνονται σε αυστηρά επαγγελματική βάση - συνήθως δουλεύω για φίλους.

Ο συγκεκριμένος φίλος είναι λάτρης του ακορτνεόν, και διάλεξε να ονομάσει έτσι την εταιρεία του.

Το λογότυπο θα εφαρμόζεται κατά βάση σε ηλεκτρονικές εφαρμογές, μου έχει ζητηθεί όμως να μπορεί εξίσου εύκολα να εκτυπώνεται τόσο σε χαρτί όσο και σε αντικείμενα.

Με βάση αυτό, προσπάθησα να το κρατήσω όσο το δυνατόν πιο απλό. Το ακορντεόν βέβαια έχει πολύ σύνθετη μορφή - μόνο απλό όργανο δεν το λες.

Όπως γίνεται συνήθως, μαζί με την "ανάθεση" μου δώθηκε και ένα πολύ πρόχειρο σκιτσάκι.

Εικόνα

Μετά από κάποιες προσπάθειες και πολλά σκίτσα, έκρινα ότι δεν θα με έβγαζε πουθενά και αποφάσισα να το αγνοήσω. Οι διάφορες απόπειρες να παίξω με τη βασική μορφή του οργάνου συνήθως κατέληγαν σε κάτι που έμοιαζε περισσότερο με καλοριφέρ, μέχρι που προέκυψε το σχήμα που θα δείτε.

Αν και μου αρέσει σαν βάση, φοβάμαι μήπως είναι υπερβολικά απλοϊκό (αντί για απλό που ήθελα).

Έχει κάποια θετικά όπως ότι δείχνει καλό με οποιοδήποτε χρώμα, ακόμα και σε μονοχρωμία. Αρέσει πολύ και στον πελάτη. Επειδή όμως ο προγραμματισμός του μας επιτρέπει να το δουλεψουμε για σχεδόν ένα μήνα ακόμη, θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας.

Ξέρω από παλιά ότι μπορείτε να γίνεται πολύ σκληροί όταν χρειάζεται, χωρίς να αδικείτε την προσπάθεια του άλλου, και ακριβώς αυτό χρειάζομαι αυτή τη στιγμή.

ps. Αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι με πιο στρογγυλεμένες γωνίες.

Εικόνα

Εικόνα
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Re: Λογότυπο για εταιρεία ανάπτυξης εφαρμογών

Δημοσίευσηαπό Artchick » 30.08.12, 1:17 am

Για αρχή θα έλεγα να αυξήσεις τα κενά ανάμεσα στα σχήματα..όσο το μικραίνεις το λογότυπο τόσο φαίνονται ενωμένα..χάνεται ο διαχωρισμός τους...
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 30.08.12, 9:21 am

Θα δοκίμαζα να το γυρίσω 180 μοίρες
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 30.08.12, 9:33 am

Καλημέρα

Εμένα μου αρέσει η πιο φυσική φόρμα του σχεδίου που σου δώσανε. Ίσως να έκανες κάποιο πείραμα παιζοντας με την καμπυλότητα του αρχικού σχεδίου. Έχω απορία για το όνομα όμως. Στα αγγλικά το ακκορντεόν είναι accordion. Το akkornteon είναι το ελληνικό όνομα γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες. Προσωπική μου άποψη να τον πείσεις να διάλεξει ανάμεσα στο ακκορντεόν ή το accordion.
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 01.09.12, 1:30 pm

θα συμφωνησω με kosbarts. Μολις το ειδα, με ξενισε πολυ το ονομα, θα πρεπει να το αλλαξει...
Some live in a dream. I live in Athens, Greece.

http://theroundbutton.blogspot.gr/
http://theroundbutton.bigcartel.com
Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.09.12, 9:51 am

μπορει να γινει και ΑΚΚΟRDEON, αυτο το ΝΤ ειναι που με χαλαει κ εμενα στο ματι...βεβαια αυτα ολα ειναι ακυρα αν ο τυπος εχει κατοχυρωσει ονομα, η εχει κανει αλλες ενεργειες με την υπαρχουσα επωνυμια! :D
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 06.09.12, 8:19 pm

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η απόφαση για το όνομα είναι σχεδόν οριστική και έχει να κάνει α)με το γεγονός ότι είναι ήδη γνωστός με αυτό το nickname στους κύκλους που τον ενδιαφέρουν β)με το ότι δεν θέλει να υιοθετήσει την Αγγλική (ή, στην περίπτωση του akkordeon, τη Γερμανική) λέξη και γ)με το ότι ακόμα και αν κράταγε Ελληνικούς χαρακτήρες στο logo, και ακόμα και αν υποθέσουμε ότι κατοχύρωνε domain με Ελληνικούς χαρακτήρες τι θα έκανε πχ στο twitter;
Προβληματίστηκε αρκετά με αυτό το θέμα τόσο στην αρχή, όσο και αφού του μετέφερα τις εισηγήσεις σας αλλά κλίνει προς τη διατήρηση της συγκεκριμένης ορθογραφίας. Σε κάθε περίπτωση ας αφήσουμε το συγκεκριμένο θέμα εκτός συζήτησης

@kosbarts
Κι εμένα μου αρέσει. Και δοκιμάζω κάποιες εκδοχές βασισμένες σε αυτό. Διατηρώ όμως επιφυλάξεις σχετικά με το πόσο εύκολο θα είναι να εφαρμοστεί ένα τόσο σύνθετο λογότυπο σε πολύ μικρές διαστάσεις. Δοκιμάζω να απλοποιήσω τη μορφή, απαλείφοντας τα πλήκτρα, αλλά γενικά πιστεύεις ότι είναι αβάσιμες οι επιφυλάξεις μου;

@vasos
Ευχαριστώ για την πρόταση. Το έχω ήδη δοκιμάσει (όπως και σε 90 αλλά έμοιαζε με πασχαλινό φαναράκι :P) και δεν βρήκα λόγο να το προτιμήσω. Ανεξαρτήτως αυτού, γενικά η μορφή του σου αρέσει;

Το ότι δεν είδα ούτε θετικές ούτε αρνητικές γνώμες με ανησύχησε... Τείνω να ξεκινήσω από το μηδέν.
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 19.09.12, 11:23 am

Emena me xalaei ligo i symmetria pou den einai kai akrivws symmetria...ki episis einai ligo "vary" to sxhma...To prwto skitsaki einai ligotero symmetriko (exei mia exelixi sti morfi apo aristera sta dexia) ki episis einai pio "elafry" oson afora tis analogies -kena-plhrh-. Egw tha epaiza anamesa sta dyo, diathrwntas tis arxes pou ithela apo to kathena...
Sto telos omws simasia exei na aresei se esena kai na antapokrinetai se ayto pou thelei o pelatis sou...:)
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 19.09.12, 12:16 pm

... κει εκει που νομιζα οτι ο πελατης απευθηνετε σε ειδικο για το βελτιστο αποτελεσμα.
γαμωτο στο φορουμ με τα ξαδελφακια επρεπε να γραφτω. ξερουν αυτα απο τετοια.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 19.09.12, 12:39 pm

apirec prospafiec meta catafera na diavaso olokliro to menema sta γρεεκνγλισ ce den ntiaphono ce toso ochi omoc alo carvuno re paintia. caii ta matia
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 19.09.12, 1:39 pm

Γατόσκυλο, γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες παρακαλώ.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 19.09.12, 1:47 pm

Οκ! Συγνώμη :) Αυτό έφτανε
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων