Πλειάδες Περιπλανώμενες - CD design and artwork

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Πλειάδες Περιπλανώμενες - CD design and artwork

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 20.01.13, 8:34 pm

Καλησπέρα σε όλους,

μια τελευταία δουλίτσα μου, το CD των Πλειάδων, "Περιπλανώμενες Πλειάδες". Οι Πλειάδες είναι ένα γυναικείο πολυφωνικό σύνολο από τη Θεσσαλονίκη. Σχεδίασα το δημιουργικό και τη συσκευασία του cd, με έμπνευση τον απογυμνωμένο από όργανα ήχο τους και με αναφορές στα γήινο στοιχείο και την ηπειρώτικη λαογραφία (τα εργόχειρα).

Εικόνα

Περισσοτερες εικόνες και πληροφορίες εδώ
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Re: Πλειάδες Περιπλανώμενες - CD design and artwork

Δημοσίευσηαπό unholy » 21.01.13, 12:24 pm

Πολύ ωραία δουλειά. Το μόνο που θα άλλαζα είναι στο κάδρο αντί για τα X θα έβαζα κανένα μαίανδρο και αν γινόταν στη λεπτομέρεια που αν δεν κάνω λάθος είναι φυλλαράκια θα έβαζα μια φούντα από κομπολόι! χεχε
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 21.01.13, 12:59 pm

Ευχαριστώ πολύ! Η μουσική είναι πολυφωνικά ηπειρώτικα, οπότε ούτε οι μαίανδροι ταιριάζουν, ούτε το κομπολόι.
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 21.01.13, 1:50 pm

Επειδή είμαι από Ήπειρο και έχω δει αρκετά έργα τοπικής λαϊκής τέχνης, έχω δει να χρησιμοποιείται ο μαίανδρος αρκετά κυρίως σε υφάσματα, ενώ φούντες πέρα από τα κομπολόγια που παραπέμπουν στα ανατολίτικα στοιχεία της παράδοσης, έχουν και διάφορα κομάτια της παραδοσιακής ενδυμασίας, όπως τα τσαρούχια ;) Όπως και να έχει δε λέω πως θα ήταν καλύτερο έτσι, απλά εγώ θα έκανα αυτές τις άλλαγές στην κατά τ'άλλα πολύ ωραία δουλειά σου :superman:
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό akiskar » 22.01.13, 1:03 am

Πολύ ωραία δουλειά. Μπραβο!!!
Λιτη, καλοδουλεμενη, και με εμπνευση για το αντικειμενο των τραγουδιων.
Προσωπικα η λεπτομερεια στα frame που απ'ότι καταλαβα παραπεμπει σε κεντημα στραυροβελονιας και παραδοσιακης ενδυμασιας μου αρεσε παρα πολυ και σιγουρα την προτιμω απο μαίανδρο που αναφερθηκε απο αλλο συναδελφο!
akiskar
Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 22.01.13, 1:50 am

Ευχαριστώ Akiskar. Ακριβώς αυτή ήταν η έμπνευση. Γενικά πάντως θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη δουλειά πιο σημαντικό στοιχείο είναι η θήκη που σχεδίασα, η οποία δημιουργείται από ένα κοπτικό χωρίς τη χρήση κόλλας.

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 22.01.13, 12:07 pm

:clap Πολύ όμορφη δουλειά.
Θα συμφωνήσω ότι το frame είναι ακριβώς έτσι όπως έπρεπε να είναι όπως επίσης και τα λευκά pattern εσωτερικά και πίσω.

Μπράβο μαν!
George.Ev
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων