My work!!!

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Δημοσίευσηαπό LNinio » 12.04.06, 8:23 pm

Τελικά το πρόβλημα με την ποιότητα των γραφικών εν μέρει ισχύει!
Σε ανάλυση αθόνης 1024x768 η ποιότητα δεν ήταν τόσο καλή! Φαινόταν σπασίματα το οποία σε μεγαλύτερη ανάλυση (1280x960 που χρησιμοποιώ) δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου!
Κατέβασα την ανάλυση, ξαναέκοψα τα γραφικά με ελαφρώς μεγαλύτερη ποιότητα (από 80% σε 84%) και η κατάσταση νομίζω πως εξομαλύνθηκε (Michelle τι λες εσυ)! Δυστυχώς με αυτό τον τρόπο το loading του site επιβαρύνθηκε με περίπου 25 kb
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 8:28 pm

Πολύ καλύτερο τώρα. Πάντως δοκίμασε και το gif. Τις περισσότερες φορές έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα για τέτοια γραφικά και πολύ καλό μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.04.06, 8:33 pm

Θα σταθώ μόνο σε δύο σημεία.

Michelle έγραψε:****Και πως θα ζήσεις;

Γιατί, με 300 ευρώ site πως θα ζήσεις??? (για δουλειά τουλάχιστον 1-2 εβδομάδων αφού δεν νοείται να μην δώσεις 1-2 βδομάδες προσοχή σε ένα project). Δηλαδή μετά από κρατήσεις εφορίας, κρατήσεις στα ταμεία ασφαλειας, λογαριασμούς και έξοδα στέγης, χρήματα για το απόθεμα της εταιρίας για μελλοντικά μηχανήματα και software, τι θα σου μείνει για να ξοδέψεις για σένα στο τέλος της εβδομάδας αυτής?

Michelle έγραψε:Απ: Hint: Δεν διαφωνώ, τους εκπαιδεύεις αλλά πόσο; Απο το Χ θα καταλάβουν οτι πρέπει να πληρώσουν 2Χ ή 3Χ. Όχι όμως 5Χ-8Χ που θα έπρεπε.

Τόσο που να καταλάβουν. Ποιός είπε οτι είναι εύκολο επάγγελμα για όλους?

Εννοείται οτι μίλησα με τη προυπόθεση οτι το κάνουμε σαν επάγγελμα και όχι σαν χόμπι, έτσι? Χόμπι είναι ο μοντελισμος και το ψάρεμα...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό LNinio » 12.04.06, 8:33 pm

Να πω κάτι άσχετο με το συγκεκριμένο thread; Θα το πω!
Ποτέ δεν περίμενα οτι θα βρω ένα forum που θα με βοηθήσει τόσο πολύ όσο αυτό εδώ. Ποτέ δεν περίμενα να μου πει κάποιος ας πούμε... οι εικόνες σου δεν δείχνουν καλά... ή δεν φαίνεται καλά το κουμπί... ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο.
Σας ευχαριστώ όλους και νομίζω οτι βρήκα μια παρέα που θα με βοηθήσει να γίνω καλύτερος. Thanks απο τα βάθη της καρδιάς μου σε όλους
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 11:25 pm

penlix έγραψε:Γιατί, με 300 ευρώ site πως θα ζήσεις??? (για δουλειά τουλάχιστον 1-2 εβδομάδων αφού δεν νοείται να μην δώσεις 1-2 βδομάδες προσοχή σε ένα project). Δηλαδή μετά από κρατήσεις εφορίας, κρατήσεις στα ταμεία ασφαλειας, λογαριασμούς και έξοδα στέγης, χρήματα για το απόθεμα της εταιρίας για μελλοντικά μηχανήματα και software, τι θα σου μείνει για να ξοδέψεις για σένα στο τέλος της εβδομάδας αυτής?

Εε κάτσε! Μία με δύο εβδομάδες έχει μεγάλη διαφορά! Αν μιλάμε για 2 τότε στο μήνα υποθέτοντας οτι θα έχεις συνέχεια δουλειά θα βγουν 600 = τρίχες. Αν όμως μιλάμε για μία εβδομάδα τότε θα βγουν 1200 σε διάστημα ενός μήνα, δηλαδή όχι και πολύ άσχημα.
Επίσης, δεν εννοώ οτι κάποιος θα δουλεύει μιά ζωή με λίγα! Απλά στο ξεκίνημα είναι πολύ δύσκολο να χρεώνεις κανονικά, και δεν ξέρω και αν τα αξίζω κιόλας. :oops:

Τόσο που να καταλάβουν. Ποιός είπε οτι είναι εύκολο επάγγελμα για όλους?

Ναι αλλά εγώ φοβάμαι οτι αν παραπροσπαθώ να τους "επιμορφώσω" θα νομίζουν οτι προσπαθώ να τους υπερχρεώσω και να τους πουλήσω φύκια για μεταξωτές κορδέλες (μιας και στο δικό τους μυαλό είναι τεράστια η τιμή) και ίσως δουν και κανέναν απο αυτούς τους "100 ευρώ όλο το site" οπότε σκεφτούν "αχα, όντως πήγε να με κοροιδέψει αυτή". :/
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 8:29 am

Michelle συμφωνώ εν γένει μαζί σου. Ειδικά στο τελευταίο που είπες. Όταν προσπαθείς να τους δώσεις να καταλάβουν, αυτό περνάει σε αυτούς σαν προσπάθεια υπερκοστολόγησης και σε κοιτούν με μισό μάτι. Έτσι ακριβώς είναι
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Io maria » 13.04.06, 9:24 am

Οκ με την τιμολόγηση είμαι άσχετη αλλά καταλαβαίνω πως το βλέπει η Michelle. Ας πάει λοιπόν να φτιάξει το site του σε αυτόν που θα του το φτιάξει με 100 € δεν τρέχει και τίποτα αρκεί να σου δώσει μία ευκαιρία να του δείξεις κάποιο δείγμα της δουλειάς σου και πως θα μπορούσες θα φτιάξεις και το δικό του. Με αυτό και μόνο θα τον κερδίσεις. Ακόμα και αν τελικά επιλέξει την φτηνή λύση όταν θα δει το αποτέλεσμα θα αλλάξει γνώμη και θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο. Είναι δύσκολες οικονομικά οι εποχές που ζούμε και όλοι κοιτάνε το φθηνό θα πει κάποιος. Και θα έχει και δίκιο. Αλλά ο οποιοσδήποτε πελάτης που απευθύνεται σε εμάς δεν ψάχνει μόνο το φθηνό ψάχνει και το καλύτερο για αυτόν. Περιμένει ότι θα βγάλει κάποιο κέρδος, αλλιώς γιατί να πληρώσει έστω και 2 € για το οτιδήποτε.Αναρωτιέμαι αν τελικά δεν είναι οι πελάτες που θέλουν εκπαίδευση αλλά εμείς. Μήπως τελικά εμείς οι ίδιοι βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας; Μήπως τελικά ίσως από ανασφάλεια κοστολογούμε τον εαυτό μας πολύ χαμηλά; Πριν κάτι μήνες είχα φτιάξει μία καταχώρηση την οποία κοστολόγησα πολύ φθηνά. Γιατί ήταν για φίλο, γιατί ήταν η πρώτη μου δουλεία αλλά κυρίως γιατί δεν πίστεψα σε μένα και την δουλειά μου. Ξέρετε τι μου είπε μετα ο πελάτης; Ότι θα μου έδινε περισσότερα αλλά αφού εγώ κοστολογώ τόσο χαμηλά τον εαυτό μου δεν είναι κορόιδο να μου δώσει περισσότερα.
Don't talk to strangers
Άβαταρ μέλους
Io maria
Junior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 9:28 am

Αυτό Μαρία είναι σχοδόν νομοτελειακό! Οι πρώτες δουλειές μας, υποκοστολογούνται απο εμάς από τον φόβο της επιβίωσης. Και κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, οι πελάτες θα έδιναν παραπάνω χωρίς γκρίνια. Έτσι είναι η αρχή
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.04.06, 9:37 am

Αφού συμφωνείτε όλοι, χαίρομαι και εγώ λοιπόν να σας βλέπω, νέους και δυναμικούς επαγγελματίες σχεδιαστές οπτικής επικοινωνίας και μέσων να μπαίνετε δυναμικά στον χώρο της αγοράς.

Κώστας
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό notis » 13.04.06, 9:59 am

Εχω αναφερθει εκτεταμενα στο παρων forum για κοστολογησεις web, οποτε δεν προτιθεμαι να επαναλαβω τιποτα εδω!
Εχω μια ερωτηση ομως στον φιλο LNinio τον οποιο με την ευκαιρια καλωσοριζω στην παρεα μας!
Αν λοιπον εμφανιστει ενας πελατης που σου ζητησει το δευτερο πακετο σου και συμπληρωσει...

"Θα ηθελα να παρουσιαστουν αναλυτικα ολα μου τα προϊοντα, 50 τον αριθμο, σε ξεχωριστες σελιδες. Α... και να μην ξεχασω, θελω να μπορω να αλλαζω και τις τιμες μονος μου, να βαζω και News μονος μου... ααα... και να μπορω αργοτερα να αλλαζω και τις φωτογραφιες...
Και που σαι, αυτο να γινεται απο τον χωρο μου ενοειται χωρις να χρειαζεται να σε πληρωνω για συντηρηση καθε λιγο και λιγακι!"

Τι κοστος θα εχει αυτο το site? (ενοειται πως θα ξεφυγει απο το συγκεκριμενο πακετο προσφορας)

P.S.
Προσεχε στις φορμες επικοινωνιας να εχεις παγιδευση λαθων γιατι εγω εστειλα κενη φορμα στο site του πελατη σου!!!
Επισης να ξερεις πως ολη η δουλεια μπορει και πρεπει να γινεται με ενα αρχειο (contact.php) και οχι με 2 html (contact.html - after.html) και ενα Php (sendresults.php) :wink:

Καλως ηρθες στο VCDC!!!! :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 10:42 am

notis έγραψε:Εχω αναφερθει εκτεταμενα στο παρων forum για κοστολογησεις web, οποτε δεν προτιθεμαι να επαναλαβω τιποτα εδω!
Εχω μια ερωτηση ομως στον φιλο LNinio τον οποιο με την ευκαιρια καλωσοριζω στην παρεα μας!
Αν λοιπον εμφανιστει ενας πελατης που σου ζητησει το δευτερο πακετο σου και συμπληρωσει...

"Θα ηθελα να παρουσιαστουν αναλυτικα ολα μου τα προϊοντα, 50 τον αριθμο, σε ξεχωριστες σελιδες. Α... και να μην ξεχασω, θελω να μπορω να αλλαζω και τις τιμες μονος μου, να βαζω και News μονος μου... ααα... και να μπορω αργοτερα να αλλαζω και τις φωτογραφιες...
Και που σαι, αυτο να γινεται απο τον χωρο μου ενοειται χωρις να χρειαζεται να σε πληρωνω για συντηρηση καθε λιγο και λιγακι!"

Τι κοστος θα εχει αυτο το site? (ενοειται πως θα ξεφυγει απο το συγκεκριμενο πακετο προσφορας)

P.S.
Προσεχε στις φορμες επικοινωνιας να εχεις παγιδευση λαθων γιατι εγω εστειλα κενη φορμα στο site του πελατη σου!!!
Επισης να ξερεις πως ολη η δουλεια μπορει και πρεπει να γινεται με ενα αρχειο (contact.php) και οχι με 2 html (contact.html - after.html) και ενα Php (sendresults.php) :wink:

Καλως ηρθες στο VCDC!!!! :D

Έχεις δίκιο για τις τυχόν επιπλέον απαιτήσεις του πελάτη σε περίπτωση επιλογής ενός πακέτου. Σε αυτή την περίπτωση αναλαμβάνω το κόστος της επιλογής μου να κάνω προσφορά!!!
Thanks για τις φόρμες... έχεις δίκιο, πρέπει να βάζω υποχρεωτικά πεδία.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 1:59 pm

Και μιας και με βοηθάτε γενικότερα, δεν μου λέτε και τηνάποψή σας για την καρτούλα;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 2:01 pm

LNinio έγραψε:Και μιας και με βοηθάτε γενικότερα, δεν μου λέτε και τηνάποψή σας για την καρτούλα;
Εικόνα

Προφανως κάτι δεν έκανα σωστά εδώ και δεν μου βγήκε σωστά ο σύνδεσμος.
Η καρτούλα βρίσκεται εδώ
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 13.04.06, 2:28 pm

Να προσέχεις γενικά τις περασιές ανάμεσα στα στοιχεία της κάρτας (κείμενο - σχήματα) καθώς και να αφήνεις αέρα γύρω από τα γράμματα... είτε αυτά βρίσκονται στην άκρη της κάρτας είτε μέσα σε σχήματα.

Επίσης νομίζω πως η πολύ αραιωμένη αράδα δεν βοηθάει σε κάτι, διαβάζεται δύσκολα και απλά φαίνεται οτι το έκανες για να γεμίσεις τον χώρο.

με δουλειά 5λέπτου έκανα κάποιες προσωπικές / βασικές διορθώσεις...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 2:32 pm

Excellent!
Ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 13.04.06, 2:35 pm

LNinio έγραψε:Αυτό Μαρία είναι σχοδόν νομοτελειακό! Οι πρώτες δουλειές μας, υποκοστολογούνται απο εμάς από τον φόβο της επιβίωσης. Και κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, οι πελάτες θα έδιναν παραπάνω χωρίς γκρίνια. Έτσι είναι η αρχή

Αυτό ξαναπεστο! Θυμάμαι στην πρώτη μου δουλειά είχα χρεώσει 50 ευρώ template για την αρχική σελίδα και 2-3 templates για τις εσωτερικές + 2 λογότυπα εκ των οποίων διάλεξε και το πιο άσχημο. Και μάλιστα μου είχε προτείνει 100 και εγώ της είπα "όχι μωρε, τόσο πολλά; 50 δώσε". Τραγικό ε; Πωπω τα σκέφτομαι και ντρέπομαι, όπως θα ντρέπομαι ίσως στο μέλλον για τα σημερινά.. Τουλάχιστον όμως τώρα πληρώνομαι κάαπως αξιοπρεπώς.
Ευτυχώς τώρα προσπαθώ κάθε φορά να ανεβάζω την τιμή και γι'αυτό μου κατσε τόσο άσχημα αυτό που ανέλαβα αυτό τον καιρό. Τουλάχιστον όμως κάτι μου λέει οτι αυτό θα μου φέρει και αλλες δουλειές (πρόκειται για site με αρκετά μεγάλο traffic σε μικρό χρονικό διάστημα) οπότε ας πάει στο καλό η τιμή και μια φορά...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 13.04.06, 2:39 pm

Να πω εγώ και κάτι άσχετο; Πως κατάφερες βρε και βρήκες τέτοια νούμερα τηλεφώνου και μάλιστα ΚΑΙ σταθερό ΚΑΙ κινητό; :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 2:41 pm

χαχαχαχαχα έχω άκρη στον ΟΤΕ!!! :lol:
Μακαρι να ηταν τα πραγματικα μου (ειμαι και Ολυμπιακος) αλλα που!!! Τυχαία είναι (τόση τύχη ούτε ο Γκαστόνε, μεταξύ μας)
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό pokatro » 14.04.06, 9:39 am

Michelle με σόκαρες!!!!!!!!!!! Πόσα χρέωσες είπες την πρώτη σου δουλεια?????????????? 50???????????????????????? Τραγικό!!!!!!!!

(Να σημειώσω ότι το ύφος μου δεν είναι ειρωνικό. Πλάκα κάνω. Να μην παρεξηγηθούμε ε?)

Εγώ την πρώτη μου δουλειά τη χρέωσα 500. Είχε απίστευτες πατάτες (από άποψη στησίματος). Αλλά ήμουν άπειρο και με τον καιρό έμαθα. Τότε ένιωθα ότι τον κατάκλεψα τον άνθρωπο γιατί δεν είχα μάθει να λαμβάνω υπόψιν μου κάποιους παράγοντες (χρόνο, διορθώσεις, πέρα - δώθε στους δρόμους). Πάντως κάτω από 500 δεν χρέωσα ποτέ.

Αλλά παιδιά ο καθένας από εμάς είναι ξεχωριστή περίπτωση. Δεν ξέρουμε τι υποχρεώσεις ή τι ανάγκες έχει ο άλλος. Ας μη βιαζόμαστε να κρίνουμε.

Αλλά 50-100-200.... παιδιά είναι πολύ λίγα. Πραγματικά δεν αξίζει να ασχοληθείς καν.

Συμβουλή στους νέους συνάδελφους μην το παραξεφτιλίζεται με τις τιμές.
Always be you
Άβαταρ μέλους
pokatro
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 14.04.06, 9:42 am

Έτσι είναι... ειδικά αυτό που είπες για τις ανάγκες του καθενός... είναι τεράστιο κουβέντα! Έτσι είναι και ποτέ δεν ξέρεις ο άλλος τι σκέφτεται, τι λογαρισμούς έχει, τι υποχρεώσεις κλπ κλπ. Μπορεί τα 300 ευρώ να τον σώζουν... και μη φανεί υπερβολικό... συμβαίνει συχνότατα στις μέρες μας
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων